Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΠΡΟΣ MEΛΟΣ PEBI


Recommended Posts

To θέμα με το θηλασμό σε οχτάχρονο κλειδώθηκε και δεν πρόλαλαβα να ρωτήσω κάτι την pebi. Έγραψε λοιπόν ότι κάποιες μαμάδες, στην προσπάθειά τους να πιουν τα παιδιά τους γάλα ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ πως αυτά θα πάρουν ασβέστιο, τους το δίνουν με μπιμπερό..Τι πάει να πει ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ;; Δεν έχει το γάλα ασβέστιο;; Μόνο το μητρικό έχει;; Μετά τα παιδιά πρέπει να το κόβουν;; Μου θυμίζει ένα mail που έλαβα που έγραφε κάτι τέτοια και τελείωνε δείχνοντας μια μάνα που θηλάζει :laugh: ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θυμαμαι ρωτησε μια κοπελα ποσα παιδακια στην ηλικια των 8 χρωνων επιναν απο μπουκαλι

και η απαντηση ηταν πως στην προσπαθεια τους να πιει το παιδι γαλα τους το δινουν και με μπουκαλι απλα δεν το λενε ολες!!!!!!!!

Σορρυ αν εγραψα κατι λαθος

παντως εχει δικιο σε αυτο θυμαμαι το μπιμπερο το εκοψα στα 5 και την πιπιλα 4 με θυμαμαι με μπιμπερο στο χερι!!! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an den kanw lathos h pebii den milouse gia mwra pou h trone sththos h mpoukali .den milouse gia aythn thn hlikia alla gia paidia dimotikou sxoliou pou den theloun na pinoun gala apo to potiri kai oi mamades tous sto anxos tous na paroun to apetoumeno asbestio tous to dinoun akoma me mpimpero giati etsi theloun .

otis thn prospathia na pioun gala tous to dinoun me mpimpero kati pou den sinabei me thn hlikia tous .

tha mporousan na mhn anisixoun toso gia to an tha pioun gala na anisixoun gia to oti to theloun mempimpero kai na anaplirosoun to asbestio apo alous fusikous porous .

egw ayto katalaba kai to eixame ksana sizitisei se ekeino to thema me to eniaxrono pou pinei apo mpimpero kai exei pipila.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο σχολιασμος μου ηταν σχετικα με τ μπουκαλι και η πρσπαθεια- πειεση που ασκουν-με οι μαμαδες σε σχεση με το γαλα!

πολλες μαμαδες δυσκολευονται να κατανοησουν οτι το παιδι τους δεν θελει γαλα, οποιο γαλα κι αν ειναι αυτο(μητρικο η συσκευασμενο)

εγω προσωπιτα εχω ταισει το νεροχυτη της κουζινας πολυ γαλα!

το ιδιο και οι αδελφες μου!

και ναι το γαλα δεν ειναι η μονη πηγη ασβεστιου (δεν μιλω για βρεφη-μωρα που ειναι η μονη τροφη!)στα παιδια σχολικης ηλικιας ολων των βαθμιδων!

η σε ενηλικες!

θα ελεγα ειναι η πηγη με τη λιγοτερη αποδοδη!

υπαρχουν τα τυρια, οι ξηροι καρποι, τα οσπρια, τα λαχανικα κ.α

δεν θεωρω οτι θα γινει και κτι αν ενα παιδι δεν πιει γαλα!

εγω προσωπικα οταν αποθηλασει η κορη μου δεν θα την πιεσω να πιει γαλα!

αν θελει καλως αν οχι δεν θα στεναχωρηθω!

προσω πικη μου αποψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καμια σχεση το τυρακι με το γαλατακι! :huh:

καταρχην το γαλατακι κανει καλο κ στο στομαχακι του μωρου,

επισης ειναι πιο ευπεπτο απο το τυρακι

κ αν θελετε να δωσετε ασβεστιο στα μωρα σας ,με αλλους τροπους

τα κιτρινα τυρια εχουν περισσοτερρο

αλλα ας μη λεμε ανοησιες ομως ,γιατι κ καπου αλλου διαβασα εδω οτι το γαλα δεν προσφερει τιποτα απο το χρονο κ μετα :huh:

εγω προσωπικα πινω ακομη το πρωι το γαλατακι μου,δεν θα μπορουσα να ξυπνησω το πρωι δηλ κ να φαω τυρι! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

αλλα ας μη λεμε ανοησιες ομως

Λυπάμαι πολύ που διαβάζω τέτοιες κουβέντες σε μια συζήτηση που έχει πολύ 'ψωμί' και χωράει μεγάλη ανάλυση.

Και ναι φυσικά και το τυράκι δεν έχει καμία σχέση με το γάλα γιατί άποτελεί καλύτερη πηγή ασβεστίου.

Γνωρίζετε οτι οι Καυκασιανοί (κοινώς οι λευκοί) έχουν όλοι δυσανεξία στη λακτόζη και όσοι πίνουμε γάλα και δεν μας ενοχλεί αποτελούμε εξαίρεση; Εμείς οι εξαιρέσεις λοιπόν ανεχόμαστε το γάλα λόγω μετάλαξης κάποιου γονιδίου...

Αν θέλει κάποια να ενημερωθεί περισσότερο για το θέμα μπορεί να διαβάσει εδώ.

http://www.bionews.gr/bionews/037/gala.htm

http://www.rense.com/general26/milk.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας!

Αν λοιπον δεν γνωριζουμε κατι ή αν μας εχουν "μαθει" να πιστευουμε κατι για σωστο...Ας σκεφτουμε-ψαξουμε-ρωτησουμε κ μετα ας εκφερουμε γνωμες κ χαρακτηρισμους!Η κοινη γνωμη ή αλλιως η γνωμη των πολλων δεν ειναι παντα η σωστη!

Αλλωστε κ η γη ηταν επιπεδη μεχρι να βρεθει 1 κ (ισως οχι μοναδικος ;) ) να πει κ να υποστηριξει το αντιθετο!

Νατασα πολυ ενδιαφεροντες οι συνδεσμοι που παρεθεσες!

θα τους διαβασω καλυτερα αργοτερα! ;):)

ΥΓ.Μ'αρεσει το γαλα-τυρι κλπ κ δυστυχως ή ευτυχως δεν μπορω να τα χαρακτηρισω "μολυσμενα" ομως....κοντα στο νου κ η γνωση!(αυτο τεινει να γινει μότο μου!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνισω με την Λοβι..επειδη ως ατομο γεννικα δεν πινω γαλα..τροω τυρι ομως- εχω ψαξει αρκετα το θεμα.

Για τους ενηληκες και τα μεγαλα παιδια το γαλα ειναι μια τροφη, οπως ειναι ο χυμος οπως ειναι τα λαχανικα τα φρουτα κλπ κλπ. εχει να μας προσφερει καποια θρεπτικα συστατικα οπως ολα τα τροφημα.

Συνεπως-μηλαμε παντα για ενηληκα η για ενα μεγαλο παιδι- αν δεν πινει γαλα αλλα αναπληρωνει με αλλα τροφημα πλουσια σε ασβεστιο δεν θα παθει τιποτα απολυτως, ουρε φυσικα αν πινει και δεν τον πειραζει η λακτοζι η αλλες ουσιες.

ΠΧ ενω δεν πινω γαλα σχεδον καθολου..οσο ημουν εγγυος ειχα κυριολεκτικα λυσσαξει..επινα 1 με 1,5 λητρο την ημερα...φυσικα μετα επανηλθα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας!

Αν λοιπον δεν γνωριζουμε κατι ή αν μας εχουν "μαθει" να πιστευουμε κατι για σωστο...Ας σκεφτουμε-ψαξουμε-ρωτησουμε κ μετα ας εκφερουμε γνωμες κ χαρακτηρισμους!Η κοινη γνωμη ή αλλιως η γνωμη των πολλων δεν ειναι παντα η σωστη!

Αλλωστε κ η γη ηταν επιπεδη μεχρι να βρεθει 1 κ (ισως οχι μοναδικος ;) ) να πει κ να υποστηριξει το αντιθετο!

Νατασα πολυ ενδιαφεροντες οι συνδεσμοι που παρεθεσες!

θα τους διαβασω καλυτερα αργοτερα! ;):)

ΥΓ.Μ'αρεσει το γαλα-τυρι κλπ κ δυστυχως ή ευτυχως δεν μπορω να τα χαρακτηρισω "μολυσμενα" ομως....κοντα στο νου κ η γνωση!(αυτο τεινει να γινει μότο μου!)

αμπελοφιλοσοφιες! ;)

το δικο μου μοτο! ;):P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα οντως σηκωνει πολυ συζητηση... σχετικα με τις δυο ιστοσελιδες η πρωτη δεν μου λεει κατι διοτι προκειται για ενα σαιτ που διαφημιζει καταστηματα με βιολογικα προιοντα ετσι και συντηρειται, και το δευτερο ειναι τεραστιο, και απο μια γρηγορη ματια τα περισσοτερα link που αναφερει προερχονται απο τον ιδιο ιστοτοπο!! Επισης συμφωνα με τους συγγραφεις εγω και όσα ατομα γνωριζω που καταναλωνουν γαλα με τους δικους μου ρυθμους θα επρεπε η να εχουμε πεθάνει ή να εχουμε μεταλαχθει ή να εχουμε τρελαθει! αστειευομαι!! τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη του. το γαλα εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες, συμφωνα με διατροφολογους ειναι ουσιαστικα η μονη τροφη με απορροφησιμο ασβεστιο γιατι οντως το ασβεστιο υπαρχει σε πολλα τροφιμα χωρις αυτο να σημαινει οτι οποιος δεν πινει γαλα θα παθει κατι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσχετα με το γάλα, σχετικό με κάθε είδους έρευνα... Γι αυτό είναι οι έρευνες... Η μια να αναιρεί την άλλη. Την μια μας λένε τρώτε ψάρια, την άλλη όχι μην τρώτε γιατί περιέχουν υδράργυρο. Μετά βγαίνει μια άλλη και λέει ναι τρώτε γιατί έχουν ω3, μετά μια άλλη ότι τελικά τα ω3 είναι εξωγήινα και στο τέλος μένουμε νηστικοί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

Anastacia έγραψε:

αμπελοφιλοσοφιες! ;)

το δικο μου μοτο! ;):P:P[/quote:1p4zsbai]

Αμπελοφιλοσοφιες ε?! :blink:

Παλι λαθος λεξεις χρησιμοποιεις?

τεσπα!δεκτη η γνωμη σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ρώτησα απλώς τι ήθελε να πει η pebi με το "νομίζοντας". Πριν λίγο καιρό έλαβα ένα mail που έλεγε πως το γάλα κάνει κακό και όχι καλό όπως νομίζουμε και τα παιδιά μετά το χρόνο πρέπει να το κόβουν. Γι' αυτό και ρώτησα γιατί έγραψε ότι οι μαμάδες "νομίζουν" ότι τα παιδιά τους παίρνουν ασβέστιο. Κατάλαβα ότι μιλούσε για τα παιδιά που πίνουν από μπιμπερό σε μεγαλύτερη ηλικία. Άλλη ήταν η απορία μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...