Μετάβαση σε περιεχόμενο

hpv και εγκυμοσυνη....


ERI79

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΒΔΟΜΑΔΩΝ.ΤΗΝ ΤΕΤΕΡΤΗ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΥΨΗΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ.ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΒΙΟΨΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΤΑΝ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΜΕ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΤΗΛ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ Κ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ.Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΣ.ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΟΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλοσορισες!!!!!το μονο που γνωριζω ειναι οτι θα πρεπει ο τοκετος να γινει με καισαρικη

απορια τι θεραπεια ειχες ακολουθησει για τα κονδυλωματα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ LOOP ΠΕΡΙΣΥ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ Ο ΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕ ΠΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΑΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!ΒΟΗΘΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι γίνεται με την εγκυμοσύνη, τον HPV και την τραχηλική δυσπλασία;

Σε μερικές έγκυες γυναίκες, η δυσπλασία μπορεί να επιδεινωθεί. Αυτό μπορεί να οφείλεται στις ορμονικές αλλαγές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μερικές εβδομάδες μετά από την γέννηση του μωρού, ο γυναικολόγος θα εξετάσει τον τράχηλο πάλι και θα κάνει Pap τεστ. Πολλές φορές μετά από την εγκυμοσύνη, οι αλλαγές των κυττάρων εξαφανίζονται αυτόματα και καμία θεραπεία δεν είναι απαραίτητη, όπως δηλαδή και στις μη έγκυες γυναίκες. Οι τύποι του HPV που μπορούν να προκαλέσουν αλλαγές στα τραχηλικά κύτταρα δεν προκαλούν προβλήματα στα μωρά

http://www.hiniadis.com/g4.html

επισης ειναι μια κρεμα για αυτη τη δουλεια και λεγεται Aldara και κανει αλλα δεν ξερω αν ειναι συμβατη με την εγκυμοσυνη σου

συμβουλεψου τον γυναικολογο σου αν στην γραψει γιατι και μονη σου να θες να την παρεις δεν γινεται χωρις συνταγη γιατρου και κανει και 120 ευρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΤΙ ΦΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΟΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.!!!ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΓΧΟΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΟΡΜΟΝΩΝ!!!ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας

πριν δυο μηνες περιπου εμαθα πως εχω hpv.Η βιοψια εδειξε cin 3 και σημερα ο γιατρος μου εκανε αποξεση(loop).Ο ιδιος μου ειπε πως η μεθοδος αυτη εχει καλα αποτέλεσματα κ δεν επηρεαζει τη γονιμοτητα.πειτε μου σας παρακελω αν εχετε σχετικη εμπειρια γιατι κοντευω να τρελλαθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rania-cha έγραψε:

κοριτσια γεια σας

πριν δυο μηνες περιπου εμαθα πως εχω hpv.Η βιοψια εδειξε cin 3 και σημερα ο γιατρος μου εκανε αποξεση(loop).Ο ιδιος μου ειπε πως η μεθοδος αυτη εχει καλα αποτέλεσματα κ δεν επηρεαζει τη γονιμοτητα.πειτε μου σας παρακελω αν εχετε σχετικη εμπειρια γιατι κοντευω να τρελλαθω.

ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΜΟΙΟΠΑΘΟΥΣΑ ΕΙΜΑΙ.ΠΕΡΙΣΥ ΕΚΑΝΑ ΛΟΥΠ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΑΝ ΠΑΛΙ.ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΞΑΝΑ ΛΟΥΠ.ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ .ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΡΩΤΑ.ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΤΟ ΑΤΙΜΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση!

φανταζομαι εσυ καταλαβαινεις τι ανακουφιση νιωθω.τι πιθανοτητες υπαρχουν για καρκινο του τραχηλου μετα απο την επεμβαση?κ οταν λες οτι υποτροπιασε τι εννοεις?σε ποιο σταδιο ειναι κ τι κινδυνος υπαρχει για σενα η ακομη κ για το εμβρυο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΑΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟ.ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑ 3-4 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ LOOP.ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΒΙΩΨΙΑ ΕΙΔΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟΥ ΤΟ ΧΑΛΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΒΙΟΨΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.ΜΟΛΙΣ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ LOOP.ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΡΑΝΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΤΟ LOOP ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 11 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΙΟ.ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΙΟΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΑΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ.ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.ΤΗΝ ΕΠΕΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκανα loop πριν κατι μερες.θυμασαι αν πονουσες η αν ειχες καθολου αιμα μετα την επεμβαση.εγω μετα απο 5 μερες, πρωτη φορα εχω λιγο αιμα σημερα κ εχω κατι πονους στιν κοιλια.εινα φυσιολογικο?

οσο για το καπνισμα προσπαθω να το κοψω το εχω ηδη μειωσει αρκετα.

σε ευχαριστω & παλι καλη μου γιατι μου δινεις κουραγιο.εσυ το ξεπερασες ευκολα;γιατι εγω το σκεφτομαι συνεχεια ,πιστευω πωσ με το που θα βγουν τα αποτελεσματα της βιοψιας θα ηρεμησω λιγακι.ευχαριστω πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rania-cha έγραψε:

εκανα loop πριν κατι μερες.θυμασαι αν πονουσες η αν ειχες καθολου αιμα μετα την επεμβαση.εγω μετα απο 5 μερες, πρωτη φορα εχω λιγο αιμα σημερα κ εχω κατι πονους στιν κοιλια.εινα φυσιολογικο?

οσο για το καπνισμα προσπαθω να το κοψω το εχω ηδη μειωσει αρκετα.

σε ευχαριστω & παλι καλη μου γιατι μου δινεις κουραγιο.εσυ το ξεπερασες ευκολα;γιατι εγω το σκεφτομαι συνεχεια ,πιστευω πωσ με το που θα βγουν τα αποτελεσματα της βιοψιας θα ηρεμησω λιγακι.ευχαριστω πολυ...

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΠΟΝΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΒΙΟΨΙΑ,ΣΕ ΑΝΑΜΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΩΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Γεια σας!εκανα κ γω ενα τεστ παπ κ εχω εσωτερικα κονδυλωματα,πολυ αγχος για τα αποτελεσματα της κολποσκοπησης.ακουω πολλα κ με εχουν αγχωσει ιδιαιτερα.μηπως γνωριζετε αν αυτοθεραπευτω καποια στιγμη(ενδεχομενο που το ανεφερε ο γιατρος μου) κ ο συντροφος μου το εχει δν θα με κολλαει μετα ξανα σε καθε επαφη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...