Μετάβαση σε περιεχόμενο

ξαφνικος τραυλισμος


Recommended Posts

AFRODITH έγραψε:

Sandy7280 δεν είμαι σκληροπυρηνική απέχω πολύ από αυτόν τον ορο. το μήνυμα σου για όποιον το προσέξει είναι πολύ κατανοητό για τον τρόπο που τα λες και τι θες να πεις. αυτό που έχω παρατηρήσει ώμος και αυτό που βλέπω κατά κόρον εδώ μέσα είναι ότι οι περισσότερες στέκονται σε μια λέξη άντε δυο. αυτό φοβόμουν μην γίνει με το μήνυμα σου και κολλήσουν στην λέξη «μιμητισμός» χωρίς να δούνε τι εννοούσες .αυτό συμβαίνει και στα μηνύματα μου κολλάνε σε μια δυο λέξεις και χάνουν το νόημα . αυτό που πάντα θέλω εδώ μέσα είναι όταν υπάρχει μια ασινενοισια μεταξύ δυο μελών να τα βρίσκουν μόνοι τους γιατί μόνο αυτοί ξέρουν πως έγραψαν η μια στην άλλη και τι εννοούσαν . όταν μπαίνουν στην μέση και άλλες δεν διευκολύνουν την κατάσταση να καθαρίσει αλλά την εμποδίζουν. ο γραπτός λόγος είναι πιο παρεξηγήσιμος από τον προφορικό και καλό θα είναι να μην εντείνουμε τέτοιες καταστάσεις.

Όσο για την άποψη ότι γίνομε απότομη πολλές φορές θα προτιμούσα η κοπέλες που το πιστεύουν αυτό να ανατρέξουν στο παρελθόν για να δούνε πόσες φορές παρεξηγήθηκαν οι απόψεις μου από τέτοιες καταστάσεις. και εγώ έχω παρατηρήσει με την σειρά μου ότι κάποιες κοπέλες εδώ μέσα παρεξηγούνε εύκολα και «κράζουν» με το καλημέρα χωρίς να το πολυσκεφτούνε ,αυτό είναι ακόμα πιο άσχημο .εγώ αν έχω έρθει σε αντιπαράθεση εδώ μέσα είναι για θέματα απόψεων πάνω σε έναν λογικό διάλογο δεν έθιξα ποτέ προσωπικότητες με λόγια «είσαι πολύ απότομη και είναι άσχημο αυτό»η από άλλο θέμα να θυμηθώ τα προσβλητικά λόγια περί «επιθετικότητας ,αγένειας ,έλλειψη σεβασμού κα »εγώ αυτήν την στιγμή βλέπω επιθετικότητα σε ένα μήνυμα από την κορυφή έως τα νύχια. αλλά δεν με πειράζει αν αυτήν είναι η άποψη σου για μένα έχει καλός, αν και δεν με ξέρεις ούτε έχουμε μιλήσει ποτέ στο chat. δεν ψάχνω εδώ μέσα για την αποδοχή από όλους έχω την αποδοχή από της κοπέλες που με ξέρουν τόσο καιρό εδώ μέσα και έχουμε μιλήσει. θα προτιμούσα να διαβάσω την άποψη σου για το θέμα της κοπέλας και όχι να αναλωθείς στο πόσο κακός χαρακτήρας είμαι. ως εδώ με αυτό δεν αναλώνομαι άλλο.

δεν είπα ότι είμαι ειδικός σε αυτό το θέμα ,απλά σαν άνθρωπος με πείρα πάνω σε αυτό και με καθοδήγηση από γιατρούς προσπάθησα να εξηγήσω σε μια μητέρα που της είναι κάτι άγνωστο αυτό που περνάει τώρα κάποια πράγματα. Όπως μας είπε και η ίδια εισέπραξε τον πρώτο ρατσισμό και τρόμο «κολλήματος» από πολύ κοντινό της πρόσωπο και αυτό πονάει πολύ όταν σε προδίδουν οι δικοί σου. γιαυτο μην με λέτε εμένα σκληρή ,απλά ξέρω τι την περιμένει . όσο για την φράση «όλες μανούλες είμαστε και το καλό του παιδιού μας θέλουμε» συμφωνώ η περισσότερες αυτό θέλουμε . δες και την κολλητή της κοπέλας που το καλό το παιδιού της είναι να μην κολλήσει .

Κορίτσια καλημέρα,

επειδή διάβασα όλα όσα έγραψε η Αφροδίτη, θεωρώ πως ως εδώ έχει δίκιο κ ιδιαιτέρως σε όσα έχει γράψει στο παραπάνω μήνυμα.

Είστε όλες λογικές κοπέλες. Ας μην δημιουργούμε ένταση. Όσες μπορούν ας βοηθήσουν στην Stardust.

Φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

adkat exeis dikio pou to paidi niothei oti den to agapate.an den niosei apodoxh apo esas auto tha esthanete panta.les otan prokite gia to diko sou paidi niotheis oti ta problhmata einai terastia.egw den sou milaw san kapoia asxeth pou den kserei pos einai.fysika kai niotheis pola apo tipseis mexri enoxh kai ntroph gia thn katastash.mhn arnhtheis thn ntroph thn niotheis kapou otan to paidi traylizei kai to akoune trita prwsopa.afto pou sou lew einai oti prwta prepei na parete eseis bohthia na kseperasete ta exoxika sas sindroma kai ola osas sas kanoun na niothete oti h katastash einai baltos.to na tou kaneis ola ta xatiria h na eisai polu kalh mazi tou na mhn to maloneis auto dhmiourgei ala problimata.katalabenei oti kati exei kai den prepei na to maloneis gia na mhn klapsei kai meta traylizei.etsi apothrasinete polu sthn shmperifora tou kai niothei oti mporei na kanei ta panta xwris epiptosei.akoma niothei palu idieteros me thn kakh enia giati den tou ferosaste san ton aderfo toy.den se malonw .sou mhlaw apo thn thesh tou paidiou gia na deis ta pragmata apo thn dikh tou pleyra.to kserw oti sou einai duskolo giati den ksanaantimetopises mia teteia katastash alla giayto einai oi gonois gia na dinoun luseis ,prepei na antimetopiseis thn katastash kai na mhn xatheis pisw apo ton fobo sou kai to anxos sou.kanta sthn akrh ,prepei na ta kaneis sthn akrh giati tora diamorfonei thn psixologikh tou katastash kai den prepei na esthanete oti einai kati idietero.oti to antimetopizete kapos.kane kai kati alo pes tou me ena paramithaki oti den exei tipota kai oti to agapate para polu.yparxoun tosa na kanete gia na to tonosete ,krima na mhn kanete tipota kai na to kitate me anxos kai problhmatismo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

adkat exeis dikio pou to paidi niothei oti den to agapate.an den niosei apodoxh apo esas auto tha esthanete panta.les otan prokite gia to diko sou paidi niotheis oti ta problhmata einai terastia.egw den sou milaw san kapoia asxeth pou den kserei pos einai.fysika kai niotheis pola apo tipseis mexri enoxh kai ntroph gia thn katastash.mhn arnhtheis thn ntroph thn niotheis kapou otan to paidi traylizei kai to akoune trita prwsopa.afto pou sou lew einai oti prwta prepei na parete eseis bohthia na kseperasete ta exoxika sas sindroma kai ola osas sas kanoun na niothete oti h katastash einai baltos.to na tou kaneis ola ta xatiria h na eisai polu kalh mazi tou na mhn to maloneis auto dhmiourgei ala problimata.katalabenei oti kati exei kai den prepei na to maloneis gia na mhn klapsei kai meta traylizei.etsi apothrasinete polu sthn shmperifora tou kai niothei oti mporei na kanei ta panta xwris epiptosei.akoma niothei palu idieteros me thn kakh enia giati den tou ferosaste san ton aderfo toy.den se malonw .sou mhlaw apo thn thesh tou paidiou gia na deis ta pragmata apo thn dikh tou pleyra.to kserw oti sou einai duskolo giati den ksanaantimetopises mia teteia katastash alla giayto einai oi gonois gia na dinoun luseis ,prepei na antimetopiseis thn katastash kai na mhn xatheis pisw apo ton fobo sou kai to anxos sou.kanta sthn akrh ,prepei na ta kaneis sthn akrh giati tora diamorfonei thn psixologikh tou katastash kai den prepei na esthanete oti einai kati idietero.oti to antimetopizete kapos.kane kai kati alo pes tou me ena paramithaki oti den exei tipota kai oti to agapate para polu.yparxoun tosa na kanete gia na to tonosete ,krima na mhn kanete tipota kai na to kitate me anxos kai problhmatismo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

adkat exeis dikio pou to paidi niothei oti den to agapate.an den niosei apodoxh apo esas auto tha esthanete panta.les otan prokite gia to diko sou paidi niotheis oti ta problhmata einai terastia.egw den sou milaw san kapoia asxeth pou den kserei pos einai.fysika kai niotheis pola apo tipseis mexri enoxh kai ntroph gia thn katastash.mhn arnhtheis thn ntroph thn niotheis kapou otan to paidi traylizei kai to akoune trita prwsopa.afto pou sou lew einai oti prwta prepei na parete eseis bohthia na kseperasete ta exoxika sas sindroma kai ola osas sas kanoun na niothete oti h katastash einai baltos.to na tou kaneis ola ta xatiria h na eisai polu kalh mazi tou na mhn to maloneis auto dhmiourgei ala problimata.katalabenei oti kati exei kai den prepei na to maloneis gia na mhn klapsei kai meta traylizei.etsi apothrasinete polu sthn shmperifora tou kai niothei oti mporei na kanei ta panta xwris epiptosei.akoma niothei palu idieteros me thn kakh enia giati den tou ferosaste san ton aderfo toy.den se malonw .sou mhlaw apo thn thesh tou paidiou gia na deis ta pragmata apo thn dikh tou pleyra.to kserw oti sou einai duskolo giati den ksanaantimetopises mia teteia katastash alla giayto einai oi gonois gia na dinoun luseis ,prepei na antimetopiseis thn katastash kai na mhn xatheis pisw apo ton fobo sou kai to anxos sou.kanta sthn akrh ,prepei na ta kaneis sthn akrh giati tora diamorfonei thn psixologikh tou katastash kai den prepei na esthanete oti einai kati idietero.oti to antimetopizete kapos.kane kai kati alo pes tou me ena paramithaki oti den exei tipota kai oti to agapate para polu.yparxoun tosa na kanete gia na to tonosete ,krima na mhn kanete tipota kai na to kitate me anxos kai problhmatismo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afrodith διαβασα με πολλή προσοχή το μήνυμά σου. η αλήθεια είναι ότι νιώθω ενοχές γιατί προσπάθησα να τον διαπαιδαγωγήσω όπως το μεγάλο μου γιο χωρίς να συνηδείδητοποίσω ότι πρόκειται για διαφορετικό άτομο. Λόγω καποιων υποχρεώσεων δικών μου κατά τον πρώτο ενάμιση χρόνο της ζωής του έλειπα και πολύ από το σπίτι και το παιδί μεγάλωνε με τις γιαγιάδες και ίσως να μην του έδωσα να καταλάβει πόσο πολύ τον αγαπώ. Σε αντίθεση με το μεγάλο μου που ουσιαστικά μεγάλωσε με εμένα και το σύζυγό μου. Ντροπή δε νιώθω για τα παιδιά μου!!! Και ούτε τα απομονώνω από τις συναναστροφές μας. Καταλαβαίνω και συνειδητοποιώ πολύ καλά ότι πρόκειται για ένα θέμα , μια κατάσταση που, όπως έγραψες και εσύ σε προηγούμενο μηνυμα, δεν είναι αρρώστια , αλλά κάτι που αντιμετωπίζεται.

Παρόλα αυτά κάνουμε προσπάθειες να τον προσεγγίσουμε, του λέμε πόσο πολύ τον αγαπάμε και τον ενθαρρύνουμεκαι τον επαινούμε. Προσπαθούμε να εφαρμόσουμε αυτό που έλεγες σε άλλο μήνυμα δηλ. να τον μαλώνουμε διαφορετικά. Όρια βάζουμε και στα δυο παιδιά μας και προσπαθούμε να τα τηρούμε (όσο μπορούμε).

Εκείνο που ήθελα να ρωτήσω κι εσένα αλλά και τη strardust είναι αν θα πρέπει να ενημερώσω τον παιδικό σταθμό (όταν ξεκινήσει - τον πήραν τελικά)για το θέμα. Ο σύζυγός μου έχει την άποψη ότι θα πρέπει να το δουν μόνες τους οι δασκάλες και να μην τις προϊδεάσουμε. Εγώ πάλι πιστεύω πως θα πρέπει να ξέρουν το θέμα εκ των προτέρων για να τον προσέξουν περισσότερο. Είναι όμως και σωστό να τον ξεχωρίσουν;

Μιλάω συνέχεια για το πρόβλημα το δικό μου και δε σε ρώτησα stradust, ο μικρός σου πως είναι;Πάει καλύτερα; Τον έστειλες πάλι σχολείο;

Εύχομαι και ελπίζω για το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afrodith διαβασα με πολλή προσοχή το μήνυμά σου. η αλήθεια είναι ότι νιώθω ενοχές γιατί προσπάθησα να τον διαπαιδαγωγήσω όπως το μεγάλο μου γιο χωρίς να συνηδείδητοποίσω ότι πρόκειται για διαφορετικό άτομο. Λόγω καποιων υποχρεώσεων δικών μου κατά τον πρώτο ενάμιση χρόνο της ζωής του έλειπα και πολύ από το σπίτι και το παιδί μεγάλωνε με τις γιαγιάδες και ίσως να μην του έδωσα να καταλάβει πόσο πολύ τον αγαπώ. Σε αντίθεση με το μεγάλο μου που ουσιαστικά μεγάλωσε με εμένα και το σύζυγό μου. Ντροπή δε νιώθω για τα παιδιά μου!!! Και ούτε τα απομονώνω από τις συναναστροφές μας. Καταλαβαίνω και συνειδητοποιώ πολύ καλά ότι πρόκειται για ένα θέμα , μια κατάσταση που, όπως έγραψες και εσύ σε προηγούμενο μηνυμα, δεν είναι αρρώστια , αλλά κάτι που αντιμετωπίζεται.

Παρόλα αυτά κάνουμε προσπάθειες να τον προσεγγίσουμε, του λέμε πόσο πολύ τον αγαπάμε και τον ενθαρρύνουμεκαι τον επαινούμε. Προσπαθούμε να εφαρμόσουμε αυτό που έλεγες σε άλλο μήνυμα δηλ. να τον μαλώνουμε διαφορετικά. Όρια βάζουμε και στα δυο παιδιά μας και προσπαθούμε να τα τηρούμε (όσο μπορούμε).

Εκείνο που ήθελα να ρωτήσω κι εσένα αλλά και τη strardust είναι αν θα πρέπει να ενημερώσω τον παιδικό σταθμό (όταν ξεκινήσει - τον πήραν τελικά)για το θέμα. Ο σύζυγός μου έχει την άποψη ότι θα πρέπει να το δουν μόνες τους οι δασκάλες και να μην τις προϊδεάσουμε. Εγώ πάλι πιστεύω πως θα πρέπει να ξέρουν το θέμα εκ των προτέρων για να τον προσέξουν περισσότερο. Είναι όμως και σωστό να τον ξεχωρίσουν;

Μιλάω συνέχεια για το πρόβλημα το δικό μου και δε σε ρώτησα stradust, ο μικρός σου πως είναι;Πάει καλύτερα; Τον έστειλες πάλι σχολείο;

Εύχομαι και ελπίζω για το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afrodith διαβασα με πολλή προσοχή το μήνυμά σου. η αλήθεια είναι ότι νιώθω ενοχές γιατί προσπάθησα να τον διαπαιδαγωγήσω όπως το μεγάλο μου γιο χωρίς να συνηδείδητοποίσω ότι πρόκειται για διαφορετικό άτομο. Λόγω καποιων υποχρεώσεων δικών μου κατά τον πρώτο ενάμιση χρόνο της ζωής του έλειπα και πολύ από το σπίτι και το παιδί μεγάλωνε με τις γιαγιάδες και ίσως να μην του έδωσα να καταλάβει πόσο πολύ τον αγαπώ. Σε αντίθεση με το μεγάλο μου που ουσιαστικά μεγάλωσε με εμένα και το σύζυγό μου. Ντροπή δε νιώθω για τα παιδιά μου!!! Και ούτε τα απομονώνω από τις συναναστροφές μας. Καταλαβαίνω και συνειδητοποιώ πολύ καλά ότι πρόκειται για ένα θέμα , μια κατάσταση που, όπως έγραψες και εσύ σε προηγούμενο μηνυμα, δεν είναι αρρώστια , αλλά κάτι που αντιμετωπίζεται.

Παρόλα αυτά κάνουμε προσπάθειες να τον προσεγγίσουμε, του λέμε πόσο πολύ τον αγαπάμε και τον ενθαρρύνουμεκαι τον επαινούμε. Προσπαθούμε να εφαρμόσουμε αυτό που έλεγες σε άλλο μήνυμα δηλ. να τον μαλώνουμε διαφορετικά. Όρια βάζουμε και στα δυο παιδιά μας και προσπαθούμε να τα τηρούμε (όσο μπορούμε).

Εκείνο που ήθελα να ρωτήσω κι εσένα αλλά και τη strardust είναι αν θα πρέπει να ενημερώσω τον παιδικό σταθμό (όταν ξεκινήσει - τον πήραν τελικά)για το θέμα. Ο σύζυγός μου έχει την άποψη ότι θα πρέπει να το δουν μόνες τους οι δασκάλες και να μην τις προϊδεάσουμε. Εγώ πάλι πιστεύω πως θα πρέπει να ξέρουν το θέμα εκ των προτέρων για να τον προσέξουν περισσότερο. Είναι όμως και σωστό να τον ξεχωρίσουν;

Μιλάω συνέχεια για το πρόβλημα το δικό μου και δε σε ρώτησα stradust, ο μικρός σου πως είναι;Πάει καλύτερα; Τον έστειλες πάλι σχολείο;

Εύχομαι και ελπίζω για το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thn enia ntroph thn ebala giati egw den eimai manoula me paidaki alla eimai sthn thesh tou paidiou pou panta esthanete enoxes pou oi gonois tou mporei na ntreponte giayto.xerome pou den niotheis etsi.

den eimai sigourh ti apanthsh na sou dosw gia tis nhpiagogous den eimai idikh se ayto.to mwno pou mou erxete sto myalo einai oti se proigoumenes selides h ifigenia eixai parathesei kapia iatrika shngramata kai kapia aforousan daskalous kai thn shmperifora tous sta paidia.isws htan kalo na ta tiposeis kai na kaneis mia koubenta me tis kopeles autes gia na tis bohthiseis kai autes kai to paidi sou.mpori kalhsta an den kseroun pws na antapokrithoun se mia teteia katastash na mhn prostateysoun to paiddi apo mia pithanh koroidia twn shmathitwn tou ,h akoma na to apomonosoun oi idies apo fobo kai agnia pws na to antimetopisoun.euxome na se bohthisw kai euxaristw pou katalabeneis oti oti lew to lew apo endiaferon gia thn katastash.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thn enia ntroph thn ebala giati egw den eimai manoula me paidaki alla eimai sthn thesh tou paidiou pou panta esthanete enoxes pou oi gonois tou mporei na ntreponte giayto.xerome pou den niotheis etsi.

den eimai sigourh ti apanthsh na sou dosw gia tis nhpiagogous den eimai idikh se ayto.to mwno pou mou erxete sto myalo einai oti se proigoumenes selides h ifigenia eixai parathesei kapia iatrika shngramata kai kapia aforousan daskalous kai thn shmperifora tous sta paidia.isws htan kalo na ta tiposeis kai na kaneis mia koubenta me tis kopeles autes gia na tis bohthiseis kai autes kai to paidi sou.mpori kalhsta an den kseroun pws na antapokrithoun se mia teteia katastash na mhn prostateysoun to paiddi apo mia pithanh koroidia twn shmathitwn tou ,h akoma na to apomonosoun oi idies apo fobo kai agnia pws na to antimetopisoun.euxome na se bohthisw kai euxaristw pou katalabeneis oti oti lew to lew apo endiaferon gia thn katastash.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thn enia ntroph thn ebala giati egw den eimai manoula me paidaki alla eimai sthn thesh tou paidiou pou panta esthanete enoxes pou oi gonois tou mporei na ntreponte giayto.xerome pou den niotheis etsi.

den eimai sigourh ti apanthsh na sou dosw gia tis nhpiagogous den eimai idikh se ayto.to mwno pou mou erxete sto myalo einai oti se proigoumenes selides h ifigenia eixai parathesei kapia iatrika shngramata kai kapia aforousan daskalous kai thn shmperifora tous sta paidia.isws htan kalo na ta tiposeis kai na kaneis mia koubenta me tis kopeles autes gia na tis bohthiseis kai autes kai to paidi sou.mpori kalhsta an den kseroun pws na antapokrithoun se mia teteia katastash na mhn prostateysoun to paiddi apo mia pithanh koroidia twn shmathitwn tou ,h akoma na to apomonosoun oi idies apo fobo kai agnia pws na to antimetopisoun.euxome na se bohthisw kai euxaristw pou katalabeneis oti oti lew to lew apo endiaferon gia thn katastash.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

η ηλικια των 2 ετων και πανω ειναιη βαση για την σωστη επικοινωνια του παιδιου με την οικογενεια του αλλα και με τον υπολοιπο κοσμο που ερχετε σε επαφη μαζι του. Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι οπως κατι το οποιο τον ταραψε μηπως εγεινε κατι εκει εν αγνοια σου μηπως τον μαλωσανε η τον φοβισανε δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θα πρεπει να το ψαξεις πολλη. Ενας αλλος λογος μπορει να ειναι κατι τυχαιο παντως το σιγουρο ειναι οτι το παιδι σιγουρα εχει αναγκη απο λογοθεραπευτη και κοιτα να εισαι κοντα του και να μην σχολιασει κανεις τον τροπο που μιλαει ακομα και να μην το καταλαβαινετε .Αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα οχι με τραυλιμα αλλα με δυσκολια στην εκφραση και την ομιλια κια απο τοτε που ξεκινησαμε λογοθεραπείες μαθαμε πολλα τον τροπο που πρεπει να φερομαστε να ειμαστε κοντα του αλλα οχι να τον κρινουμε.Καλη επιτυχια θελει δουλεια αλλα θα τα καταφερεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ηλικια των 2 ετων και πανω ειναιη βαση για την σωστη επικοινωνια του παιδιου με την οικογενεια του αλλα και με τον υπολοιπο κοσμο που ερχετε σε επαφη μαζι του. Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι οπως κατι το οποιο τον ταραψε μηπως εγεινε κατι εκει εν αγνοια σου μηπως τον μαλωσανε η τον φοβισανε δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θα πρεπει να το ψαξεις πολλη. Ενας αλλος λογος μπορει να ειναι κατι τυχαιο παντως το σιγουρο ειναι οτι το παιδι σιγουρα εχει αναγκη απο λογοθεραπευτη και κοιτα να εισαι κοντα του και να μην σχολιασει κανεις τον τροπο που μιλαει ακομα και να μην το καταλαβαινετε .Αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα οχι με τραυλιμα αλλα με δυσκολια στην εκφραση και την ομιλια κια απο τοτε που ξεκινησαμε λογοθεραπείες μαθαμε πολλα τον τροπο που πρεπει να φερομαστε να ειμαστε κοντα του αλλα οχι να τον κρινουμε.Καλη επιτυχια θελει δουλεια αλλα θα τα καταφερεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Αγαπητές φίλες

διάβασα με πολλή προσοχή τα όσα γράφτηκαν εδώ. Έχω παρόμοιο πρόβλημα με το γιό μου και θα ήθελα να ξέρω τελικά τι κάνατε; Τι εξέλιξη είχαν τα παιδιά σας; Σταμάτησε ο τρυλισμός από μόνος του και αν ναι μετά από πόσο διάστημα; Πείγατε σε κάποιον ειδικό; Παρακαλώ απαντήστε μου.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή Stardust, εχω δυο παιδάκια κ ειλικρινα εχω δει πολλές αντιδράσεις τους για διάφορα ζητήματα και δεν εννοώ "πείσματα", ποτέ δεν είχαμε τέτοια,απλά προσπαθώ να σου πω οτι ένα παιδάκι είναι πολύ πιθανό να αναπτύξει κάποιο "πρόβλημα" (σου το βάζω σε εισαγωγικά γιατί τις περισσότερες φορές δεν είναι)όταν δεν μπορεί να εκφράσει όπως ακριβώς θα ήθελε κάτι που το στενοχωρεί. αυτό συμβαίνει συνήθως σε πολύ μικρές ηλικίες λόγω του οτι δεν μπορούν να εκφραστούν και στις μεγαλύτερες όταν τα παιδάκια έχουν πολύ ευαίσθητο χαρακτήρα. τον τρυλισμό τον έχω περάσει κ εγώ (λόγο ευαίσθητου χαρακτήρα) σε μια περίοδο της ζωής μου που πραγματικά ήθελα να πω σε κάποιους "αει.. και.." και για να μην το πω μου βγήκε σε διάφορα ψυχοσωματικά προβλήματα μεταξύ αυτών και τραυλισμός για ένα μήνα! μου πέρασε αφού ηρέμησα.. (και αφού είπα "αυτό" που ήθελα). θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να μην του δείξεις οτι αυτό που γίνεται σε ανησυχεί, να κάνετε όσο γίνεται "παρεούλα" με δραστηριότητες που επιθυμεί ο ίδιος κ αν αυτό επιμείνει συμβουλέψου ένα ειδικό. απ΄λ τώρα που είναι φρέσκο, αν το παιδί δει και τον ειδικό, πολύ πιθανό να "πεισμώσει" κ ν αργήσει να το αποβάλλει. Πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά, προσπάθησα να σου δώσω ότι γνώσεις έχω (και λόγο δουλειάς, βρεφονηπιαγωγός).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε όλες τις μανούλες.

Κι εμένα ο γιος μου παρουσίασε το πρόβλημα του τραυλισμού στις 10 Αυγούστου 2008. Το είχαμε συζητήσει εκτενώς στο forum. Αυτή τη στιγμή, έχουν περάσει περίπου 5,5 μήνες από εκείνη την ημέρα, το παιδί είναι σαφώς καλύτερα. Πλέον δεν τραυλίζει καθόλου, αλλά κάποιες φορές όταν προσπαθεί να υπερισχύσει του αδελφού του που είναι μεγαλύτερος,και να πει εκείνος πρώτος ό,τι θέλει παρουσιάζεται το φαινόμενο της επανάληψης κάποιων λέξεων μέχρι να καταφέρει να κάνει το μεγάλο αδελφό του να σταματήσει. Δεν ξέρω αν αυτό είναι κάποιο σύμπτωμα άλλο ή είναι η εξέλιξη του τραυλισμού. Εγώ δεν το πήγα σε κάποιο ειδικό το παιδί γιατί θεώρησα ότι ίσως αυτό να του έδινε την εντύπωση ότι κάτι έχει. Προσπαθήσαμε με το σύζηγό μου να μην το μαλώνουμε για το πρώτο διάστημα τουλάχιστον και καθιερώσαμε το 5λεπτο που είναι αφιερωμένο εξολοκλήρου και αποκλειστικά στο κάθε παιδί μας ξεχωριστά. Στον παιδικό σταθμό που πηγαίνει κανονικά δε δημιουργεί πρόβλημα και οι δαασκάλες μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα τραυλισμού. Βέβαι αξίζει να σημειώθεί ότι στο σπίτι είναι πολύ αντιδραστικός. Δηλαδή λέμε θα κάνομε κάτι και χωρίς να ξέρει τι και πως αμέσως απαντά όχι!!! Παρατήρησα ότι όσο τον μαλώνω και του πάω κόντρα, βλέπει ότι ασχολούμε μαζί του και συνεχίζει να αντιδρα με χειρότερο τρόπο. Όταν όμως (έχω την υπομονή!!!!) και τον παίρνω με το καλό, με αγκαλιες και φιλιά δηλαδή και με συζήτηση, τότε τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν ξέρω αν η αντίδραση αυτή που βγάζει είναι αποτέλεσμα του γεγονότος ότι παρουσίασε τραυλισμό ή απλά είναι ο χαρακτήρας του τέτοιος!!! Στις 10 Γενάρη 2009 έγινε 3 χρονών. Παίζει με τον αδελφό του (5,5 ετών) αρκετά καλά (μέσα στα λογικά πλαίσια!!!) και γενικά προσπάθούμε να κάνουμε πράγματα όλοι μαζί!!! Αυτό του κ'ανει πολύ καλό όχι μόνο στην ομιλία του, γενικότερα στην επικοινωνία του με τους άλλους. Κοντά στον Απρίλιο θα πάω το μεγάλο μου γιο στο ΚΨΥ Περιστερίου να κάνουμε το τεστ σχολικής ετοιμότητας, αφού από το Σεπτέμβρη του 2009 θα πάει στην α΄δημοτικού και έμαθα ότι είναι καλό να το κάνουν τα παιδιά πριν πάνει στο δημοτικό. Θα ζητήσω να δω έναν λογοθεραπευτή ή κάποιο παιδοψυχολόγο και θα εκθέσω την κατάσταση περισσότερο για να αντιμετωπίσω τον αντιδραστικό χαρακτήρα του. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου,αλλά αν δεν δώσεις σημασία στον τραυλισμό αυτόν καθ' αυτόν και αν δεν το αντιμετωπίσεις ως πρόβλημα και αφιερώσεις περισσότερο προσωπικό χρόνο στο παιδί και του δώσεις και λίγο χρόνο, θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά. Υπομονή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη adkat

αυτή ήταν και η συμβουλή του παιδίατρου από την αρχή. Βέβαια εδώ να αναφέρω ότι: Πρώτη φορά παρουσίασε έντονο πρόβλημα τραυλισμού στις 14 Φεβρουαρίου 2008 (2,5 ετών) μετά από μια μεγάλη ένταση μέσα στο σπίτι. Αν θυμάμαι καλά του κράτησε περίπου 1 μήνα και κάτι και μετά το παρουσίαζε πάλι αλλά με πολύ μειωμένη ένταση αραιά και που. Μάλιστα παρατήρησα ότι όταν πηγαίναμε διακοπές διήμερα ή το καλοκαίρι 15 μέρες τότε του εξαφανιζόταν εντελώς. Τις υπόλοιπες μέρες ήταν πάρα πολύ αραιά. Αλλά ξαφνικά και χωρίς προφανή αιτία (για εμάς τουλάχιστον) άρχισε πάλι στις αρχές Ιανουαρίου 2009 (3,5 ετών) με πολύ μεγάλη ένταση σε σημείο που απελπίστηκα εντελώς. Τώρα μετά από 2 εβδομάδες έχει πάλι μειωθεί η ένταση ειδικά μέσα στο σπίτι, αλλά με τους τρίτους το κάνει πολύ περισσότερο και πολύ πιο έντονα. Και αναρωτιέμαι θα περάσει πάλι από μόνο του, θα εξαφανιστεί κάποτε εντελώς ή .......... Όταν του δίνεις έτοιμες λέξεις πές μου αυτό ή εκείνο τότε δεν το παρουσιάζει καθόλου. Το πρόβλημα είναι όταν σκέφτεται αυτός να πει κάτι. Ειδικά όταν κάνει ερώτηση και πιο συγκεκριμένα στο "Για..Για..Γιατί αυτό .....". Ο παιδίατρος λέει ότι το μυαλό σε αυτή την ηλικία πάει πιο γρήγορα από το λόγο και είναι λογικό να το παρουσιάζει. Πολλά παιδιά λέει σε αυτή την ηλικία το παρουσιάζουν και θα φύγει από μόνο του αλλά σε άγνωστο χρόνο (όσο χρειαστεί μου είπε). Διάβασα πολλά εδώ στο forum και αυτό που με ανυσηχεί έντονα είναι η διάρκεια που το έχει σχεδόν 1 χρόνο τώρα. Και βέβαια το ότι επέστρεψε με αυτό τον έντονο τρόπο μετά από 10 μήνες.... Τι να πω, δεν ξέρω.... Ευχαριστώ πάντως που εκθέσατε την εμπειρία σας.... Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι να σου πω και δεν είμαι γιατρός και ειδική πάνω σε αυτά τα θέματα, αλλά από την εμπειρία μου θεωρώ ότι πρέπει να δώσουμε χρόνο στα παιδιά μας, να ασχολούμαστε μαζί τους πάρα πολύ και κατάλαβα ότι κάποια πράγματα που εμείς ως γονείς τα θεωρούμε δεδομένα (π.χ. αγαπάμε τα παιδιά μας)αυτά δεν το καταλαβάινουν και θέλουν διαρκώς (ειδικά σε αυτές τις μικρές ηλικίες)να τους το επιβεβαιώνουμε.

Τέλος πιστεύω ότι αν υπάρχει πραγματική ηρεμία στο σπίτικαι πολλή υπομονη από εμάς τότε όλα θα πάνε καλά.

Προσπάθησε να μην ανησυχείς (όσο γίνεται) και κυρίως να μην το περνάς στο παιδί. Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

καλό κου΄ράγο και υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως φιλη anodos εχω να σου πω οτι μια χαρα τα καταφερα με τον τραυλισμο μου

Στο σχολειο στη δουλεια στις παρεες Εμαθα να ζω μ αυτο να το ελεγχω οσο μπορω να το διακομοδω εκει που κρινω και να προχωραω μπροστα Ισως να ειμαι λιγακι πιο εσωστρεφης και να μην δουλευα ποτε ως τηλεφωνητρια (ακομα και αυτο το εκανα αλλα με αγχωνε πολυ) :) Ευχομαι τα καλυτερα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλες μου

σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Φίλη apis έκανες κάποια λογοθεραπεία. Αν ναι από ποια ηλικία και τι περιλαμβάνει κάποια τέτοια θεραπεία; Έχει άμεσα αποτελέσματα; Φεύγουν τα συμπτώματα εντελώς ή πρέπει κ΄΄αθε τρεις και λίγο να γίνεται συντήρηση; Έχω τόσα ερωτήματα που έχω πελαγώσει....... Sorry που σε ρωτάω αλλά είσαι η ποιο κατάλληλη για τις απαντήσεις αυτές. Δεν έχω και κάποιο γνωστό για να μου πει.

Ευχαριστώ πολλή!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δενμε ειχαν παει πουθενα σαν παιδι δυστυχως

Αν ειχα παει καπου πιστευω πως θα το ελεγχα απολυτα

Παντως προσπαθησε να μην αγχωνεσαι μιλησε με καποιον ειδικο σε θεματα λογου με εμπειρια για να σε καθοδηγησει αναλογα αν χρειαζεται

Παντως εχω διαβασει οτι στα αγορακια εμφανιζεται πολυ συχνα σ αυτες τις ηλικιες και σταδιακα εξαφανιζεται:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anodos gia perissoteres plirofories des tis proigoumenes selides tha sou lisoun arketes apories.alla kalhtera apeuthinsou se enan idiko na sizitiseis mazi tou kai na sou lisei oti aporia exeis .eprepe na exeis paei idi.

apis kai egw pou piga den to elenxw apolita mhn nomizeis .einai analogos se poia hlikia pas ,ti douleia tha ginei apo ton giatro kai poso etimh eisai kai esu na to afiseis pisw.san paidi pou piga den eixa dei tipota apolitos ,san enilikh htan polu kalitera alla to thema einai oti h prospathia auth prepei na ginei sosta se mikrh hlikia giati kapoia pragmata pou matheneis (texnites anapnohs kai rohs logou)einai thema sinithias kai sinithizonte eukolotera otan eisai paidi kai matheneis para megalos pou den mporeis na mpeis eukola se auto.

tha hthela poly kapoia stigmh na ta poume gia tis empiries mas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Να ενημερώσω για όποιον διαβάζει αυτό το forum ότι τελικά υπάρχουν πολύ "ειδικοί" που απλά "παίζουν" με τον πόνο σου. Πήγαμε σε 3 κέντρα λογοθεραπείας όπου ο καθένας λέει τα δικά του.

1) Στο 1ο μας είπαν ότι σύγουρα είναι τραυλισμός (και όχι ψευτοτραυλισμός) και ότι υπάρχει μια πάρα πολύ μικρή πιθανότητα να περάσει εντελώς αλλά είναι πολύ ήπιας μορφής και δεν χρειάζεται (ακόμα) θεραπεία. Ποσό διάγνωσης 40 ευρώ.

2) Στο 2ο (το ΕΥΛΟΓΟΝ - το αναφέρω γιατί γίνεται λόγος κάπου εδώ στο forum) μας είπαν ότι είναι 100% τραυλισμός, δεν υπάρχει ούτε μια στις 100 περίπτωση να περάσει από μόνο του και ότι πρέπει άμεσα εδώ και τώρα να αρχίσει θεραπεία 2 φορές την εβδομάδα. Ποσό διάγνωσης 70 ευρώ.

3) Στο 3ο μας είπαν ότι απλά περνάει μια φάση δεν θα είναι μάλλον μόνιμος τραυλισμός και ότι αφενώς δεν χρειάζεται θεραπεία και αφετέρου είναι πολύ μικρός ακόμα. Να περιμένουμε λίγο. Σημειωτέον ότι και η ίδια η κόρη της το είχε παρουσιάσει στα 2,5 ετών και 5,5 ετών και πέρασε. Ποσό διάγνωσης 150 ευρώ.

Όλοι άκουσαν το παιδί να μιλάει.

Γνώμη μου : Το Νο 2 "έβγαλε τη διάγνωση" κάτω από την τσατίλα της διότι το παιδί δεν συνεργάστηκε με την ίδια κάτι που είχαμε πει σε όλους δηλαδή ότι σε ξένους δεν μιλάει αφού δεν έχει πάει καν σε παιδικό. Τα Νο 1 και 3 το κατάλαβαν και κράτησαν ουδέτερη στάση αφού μας άφησαν εμάς να παίξουμε και να το ακούσουν. Καλύτερη εντύπωση μας έκανε το 3 (ήταν πιο επαγγελματίες και όχι να στα αρπάξουν).

Και το καλύτερο το άφησα για το τέλος:

Εκπλήρωσα άμεσα το τάμα που είχα κάνει πριν γεννηθεί το παιδί (λόγω πάρα πολύ δύσκολης εγκυμοσύνης) στον Άγιο Ραφαήλ στην Μυτιλίνη. Πετάξαμε οικογενειακώς με το πρωινό αεροπλάνο πήγαμε στο μοναστήρι και γυρίσαμε με το βραδυνό αεροπλάνο. Την στιγμή που μπήκαμε στο μοναστήρι (χωρίς κανενα λόγο) πιάνει το παιδί λόξυγκας και για δύο ώρες που καθήσαμε εκεί τον είχε. Μόλις φύγαμε από το μοναστήρι σταμάτησε ο λόξυγκας. Από τότε έφυγε και ο τραυλισμός που 1 εβδομάδα μετά δεν έχει επιστρέψει (και είμαι βέβαιη οτι ούτε πρόκειται).

Ο Άγιος έκανε το θαύμα του................

Δεν με νοιάζει τι λένε όλοι οι "ειδικοί" εγώ ξέρω ότι έζησα το θαύμα από κοντά και τώρα όλα είναι εντάξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...