Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΡΟΥΧΑ ΜΩΡΟΥ??ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΙΔΕΡΩΜΑ?????


Recommended Posts

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?

ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ?

ΠΟΛΥ ΣΙΔΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

efoula προσωπικά τα πλένω χωριστά και με υποαλλεργικά απορρυπαντικά μέχρι και τώρα (14,5 μηνών), και σιδερώνω τα πάντα. Μέχρι 8 μηνών τα σιδέρωνα μέσα έξω. Ε, μετά τις έκοψα τις υπερβολές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕΣΑ ΕΞΩ?????????????

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ

ΑΧ ΡΕ ΣΥ ΠΟΛΥ ΣΙΔΕΡΟ

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΡΟΝΟΣ

ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΦΟΡΑΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΤΟ ΣΙΔΕΡΩΣΩ

ΑΧ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΑΤΩΘΩ ΣΤΟ ΣΙΔΕΡΟ Ε????

ΜΕ ΤΙ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΤΑ ΠΛΕΝΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

efoula προσωπικά τα πλένω χωριστά και με υποαλλεργικά απορρυπαντικά μέχρι και τώρα (14,5 μηνών), και σιδερώνω τα πάντα. Μέχρι 8 μηνών τα σιδέρωνα μέσα έξω. Ε, μετά τις έκοψα τις υπερβολές!

ακριβως τα ίδια με στεγνο σιδερο (χωρις ατμο οπως μου ειχε πει ο γιατρος), τωρα απλά τα σιδερωνω απο μέσα.Εμενα ειναι 19.

Ιφιγενεια δεν ξερω αν το εχεις δει το εχω γραψει καπου τα μωρα μας μοιαζουν...ειναι κ ο δικος μου ξανθος με γαλάζια ματια έχει κ το ίδιο στυλ προσώπου με το Μαράκη σου.Η κόρη σου ειναι μια κούκλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, βρε εφουλα, μην με παρεξηγησεις!

Στην πρωτη μου κορη, πλυσημο τα ρουχα με το ειδικο αποριπαντηκο μεχρι 2 ετων!

Σιδερωμα, μεσα εξω!

Τωρα?

Πλυσιμο πλεον τα ρουχα με κανονικο απορριπαντηκο και κανενα ζιπουνι ασιδερωτο ετυχε να της βαλω! :blush:

Δεν εχει (φτου φτου) καμια αλλεργια!

Δεν ξερω αν κανω σωστα, αλλα αυτο το μωρο, μονο του μεγαλωνει!

(Α! εχει τυχει να πλυνω της μεγαλης μου και του μωρου μαζι) :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efoula έγραψε:

ΜΕΣΑ ΕΞΩ?????????????

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ

ΑΧ ΡΕ ΣΥ ΠΟΛΥ ΣΙΔΕΡΟ

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΡΟΝΟΣ

ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΦΟΡΑΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΤΟ ΣΙΔΕΡΩΣΩ

ΑΧ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΑΤΩΘΩ ΣΤΟ ΣΙΔΕΡΟ Ε????

ΜΕ ΤΙ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΤΑ ΠΛΕΝΕΙΣ?

Δεν θα παθει τιποτα αν της το φορεσεις ασιδερωτο.

Πλυμενο καθαρο ειναι. Ποια μικροβια? Εφ οσον στεγωνουν στον

ηλιο σκοτωνονται κ τα μικροβια.

Εγω τα σιδερωνω για λογους αισθητικης κ μονο,

επειδη μ αρεσει να τα βλέπω σιδερωμενα. Οχι για τα μικροβια.

Αλλωστε το σιδερο δεν αποστειρωνει. ;)

Σιγα μην τα βαλεις κ στον κλιβανο.

Σιδερωσε τα για να ειναι ομορφα κ περιποιημενα. Μην φοβασαι τα μικροβια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια με proderm μιας που όλα τον πειράζουν ακόμα (βγαζει κοκκινιλες) κ εχω παρει πρέσα της philips...βάζεις 2 φανελάκια μεσα κ κοριτσια χωρις να τα παραφουσκώνω 10 πλυντηρια την εβδομάδα σε 45 λεπτά....και σιδέρωμα όχι αστεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΑΦΑΕΛ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΑΤΜΟ?

ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΤΜΟ ΤΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΑΛΛΑ ΑΠΈΞΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΝΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ?

ΕΛΕΝΗ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕΣ

ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΩ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ

ΕΓΩΜΕ 1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣ

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΗ?

ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΕΚΑΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

efoula έγραψε:

Δεν θα παθει τιποτα αν της το φορεσεις ασιδερωτο.

Πλθμενο καθαρο ειναι. Ποια μικροβια? Εφ οσον στεγγωνουν στον

ηλιο σσκοτωνονται κ τα μικροβια. Εγω τα σιδερωνω για λογους αισθητικης κ μονο. οχι για τα μικροβια. Αλλωστε το σιδερο δεν αποστειρωνει. ;)

σιγα μην τα βαλεις κ στον κλιβανο. Σιδερωσε τα για να ειαι οορφα κ περιποιημενα. μην φοβασαι τα μικροβια.[/quote:qtzs8pes]

Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΝΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΕΧΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΒΕΓΓΟ

Η ΜΙΚΡΗ ΘΕΛΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΑΡΕΑ

ΜΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ

ΝΑ ΤΗ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΚΕΙ

ΟΧΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ

ΤΗΣ ΤΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΩΣΩ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΕΤΣΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι εμείς 2,5 μηνών βρεφάκια είμαστε και πλένω τα ρούχα του

(τις πυζάμες και τα σουτιέν μου)

ΜΟΝΟ με σαπούνι και μαλακτικό για μωρά (proderm)

και σίδερο μέσα έξω όλα, ακόμα και οι κάλτσες.....

Το σίδερο αποστρειρώνει!!!

Και τα δικά μας ρούχα, βέβαια, ΌΛΑ , σιδερώνονται,

με καυτό ατμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφουλα μου, διαβασα περασες πολυ καλα στις διακοπες σου!

Δεν ξερω αν υπερβαλετε, ξερω οτι κανετε οτι καλυτερο!

Απλα δωκιμασα και δεν επαθε κατι και το συνεχιζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου ειχε πει ο παιδίατρος (δεν θυμαμαι μεχρι 6 μηνων ή 12) να κάνω με στεγνο σιδερο γιατι με την υγρασια αναπτυσοντε μικροβια...εγω επειδη δεν θυμόμου το εκανα μεχρι 15 μηνων...μιας που εχω πρέσα τα παταει τοσο καλα που χωρις νερο τα κάνει τέλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηρα στεγνωτήριο και ΣΩΘΗΚΑ ! Τα πλενω (και θα συνεχισω για πολυ καιρο γιατι με βολευει) ξεχωριστα τα δικά της και μετα στο θαυματουργο στεγνωτήριο . Δεν μενει τιποτα !

Βεβαια το καλοκαιρι δεν εβαζα στεγνωτήριο , στον ηλιο , καλο διπλωμα και στη ντουλάπα .

Εγω βαζω λευκο ξυδι στη θηκη του μαλακτικου (δεν βαζω μαλακτικο ) και κανει τα ρουχα απαλά και εξαφανιζει τυχον υπολλειματα απορυπαντικου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Πηρα στεγνωτήριο και ΣΩΘΗΚΑ ! Τα πλενω (και θα συνεχισω για πολυ καιρο γιατι με βολευει) ξεχωριστα τα δικά της και μετα στο θαυματουργο στεγνωτήριο . Δεν μενει τιποτα !

Βεβαια το καλοκαιρι δεν εβαζα στεγνωτήριο , στον ηλιο , καλο διπλωμα και στη ντουλάπα .

Εγω βαζω λευκο ξυδι στη θηκη του μαλακτικου (δεν βαζω μαλακτικο ) και κανει τα ρουχα απαλά και εξαφανιζει τυχον υπολλειματα απορυπαντικου .

συμφωνω για το στεγνωρητιο! το εχω εδω κ 6 χρονια!

LaLa δεν μυριζουν ξυδιλα μετα? θα το δοκιμασω. ποσο βαζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΑΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ

ΟΝΤΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ?

ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

ΞΥΔΙ??ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σε αυτό το μωρό μου (το 4ο ) δε σιδέρωσα πάνω από 20 μέρες. Μετά άρχισα να τα πλένω στους 90 βαθμούς (σκασίλα μου αν χαλάσουν ) και τώρα που γίναμε 5μηνων το κατέβασα στους 60. Όμως χρησιμοποιώ αρκάδι. Το σίδερο είναι για αισθητικούς λόγους κυρίως , εκτός αμα το αλλάζεις κάθε μια ώρα. Μερικές φορές έχω τύψεις αλλά η μεγάλη μου πάει 1 γυμνασίου και τραβάει μεγάλη δυσκολία οπότε ιεραρχώ τις ανάγκες. :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Εφουλα μου, διαβασα περασες πολυ καλα στις διακοπες σου!

Δεν ξερω αν υπερβαλετε, ξερω οτι κανετε οτι καλυτερο!

Απλα δωκιμασα και δεν επαθε κατι και το συνεχιζω!

ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ΕΛΕΝΗ

ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια λευκο ξυδι όχι τα αλλα ναι ? Δεν μυρίζουν καθολου , θα δειτε τα ρουχα εινια πολυ ωραια μετά ! Βαζω με το ματι αλλα οσο θα εβαζα μαλακτικο περιπου .

Εφουλα με τα καυσαέρια και τη σκόνη και τον κακο καιρο και και και ...Ναι το στεγνωτηριο ειναι πλεον αναγκαίο . Ειναι πολυ καλο , σε 1-2 ωρες εχεις στεγνά ρουχα , οι πετσετες γινονται πουπουλο πολυ μαλακες και αν δεν το τιγκάρεις τα ρουχα δεν θελουν καθολου σιδέρωμα (οχι φυσικα τα πουκαμισα αλλα τα αλλα ) .

Λολα τα ειπες ολα ! Ιεραρχεία των αναγκών ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ όχι δεν είχα δει το σχόλιό σου!

Σουηδάκι έκανες κι εσύ? :P Να τα χαιρόμαστε τα ξανθομπομπίρια μας!

efoula με αρκάδι τα έπλενα στην αρχή, μετά βαρέθηκα να το διαλύω πρώτα στο νερό (την πρώτη φορά που δεν ήξερα και το έβαλα κατευθείαν στον κάδο όπως λέει στο κουτί... τραβούσα μετά τα μαλλιά μου) και άρχισα να παίρνω ένα (δε θυμάμαι πως το λένε) από ένα μαγαζί με βιολο-οικολογικά. Μετά πήρα το προδερμ και κόλλησα με τη μυρωδιά!

Τα σιδερώνω όχι τόσο για τα μικρόβια, όσο για τα μυγοχέσματα! :P Συγνώμη κιόλας για την έκφραση.. Να πω.. ακαθαρσίες μυγών! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λευκο ξύδι ΛαΛα; Πως λεγεται στα γερμανικα; Και εγω αρκαδι βαζω και κατι βιολογικους σαπουνοκαρπους (δεν εχω ιδεα πως λεγονται στα ελληνικα). Καθολου μαλακτικό και κανω στο τελος εξτρα ξεπλυμα. Στεγνωτηριο δεν εχω αλλα οταν το ειπα στον αντρα μου δεν ενθουσιαστηκε. Εχουμε εξοδα...

Λετε να του πιπιλησω λιγο τα αφτια;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελω κι εγω στεγνωτηριο αλλα δε μου παιρνει ο αντρας μου! Θα τον βαλω να διαβασει αυτα που γραφετε χεχεχε!

Εγω τα φανελακια σιδερωνω ακομη απο την αναποδη, τα αλλα οχι απο οταν εκλεισε χρονο. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι μπορω να χρησημοποιησω αλλο αποσυπαντικο, αλλα μαλακτικο μονο βρεφικο.

Με το ξυδι θα το δοκιμασω κι εγω, γιατι μου μενει απορυπαντικο στα ρουχα...

Το αρκαδι πρεπει να το δυαλυεις πρωτα; Ελεγα κι εγω γιατι μενει στη θηκη του πλυντηριου... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα το εξτρα ξεπλυμα ήθελα και γω να κοψω και ξεκινησα το ξυδι. Πως μπορεις χωρις το στεγνωτηριο μ΄αυτον τον καιρο ??

Να σου πω ? Τα sup nuts παιρνεις ? Απο που και ποσο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες μου πως λενε το λευκο ξυδι στα γερμανικα να σου πω ποια παιρνω!!! Waschnuesse λεγονται και τα πηρα απο το ιντερνετ. Ειδα οτι τα εχει και το DM.

http://waschnuesse.net/

Θελω να παρω και θα ψησω τον αγαπημενο μου να παρουμε. Μεσα στο σπιτι απλωνω τα ρουχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...