Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ!


Recommended Posts

siderenia έγραψε:

Και γω νομίζω ότι καλύτερα να κάνεις καταγγελία μαζί με μερικούς ακόμα από την γειτονιά που έχουν πρόβλημα. Μπορείτε να πάτε στην αστυνομία να του γίνει σύσταη!

Οσο για τα παιδάκια που βάζουν τα χέρια καλώς η κακώς εκείνη την ώρα αν γίνει "ατύχημα" την ευθύνη την έχουν οι γονείς! Γιατι εκείνη την ώρα τα σκυλιά υπερασίζονται την ιδιοκτησία των αφεντικών τους και τα παιδάκια την παραβιάζουν. Ανεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης αλλά και αυτοί οι γονείς!

Επίσης ότι κόλημα και αν έχουμε με τα ζώα δεν πρέπει να εκφοβίζουμε τα παιδιά ότι το σκυλί θα τα φάει αν δεν φάνε κλπ και φυσικά οφείλουμε να τους διδάξουμε να σέβονται όλα τα ζωντανά ανεξάρτητα αν θα τα έχουμε σπίτι μας ή όχι!

εχεις απολυτο δικιο,αφηνουν τα παιδια να φερονται στα ζωα λες και ειναι παιχνιδια,αντικειμενα,αλλοι τρομαζουν τα παιδια τους και αυτα μολις δουν σκυλι κρυβονται.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας!

Έχω διαβάσει τις πρωτες απαντήσεις στο θέμα κ είπα να απαντήσω κ εγώ πριν διαβάσω όλες τις απαντήσεις.

Όπως βλέπετε σε λιγότερο απο 3 βδομαδες θα υποδεχτούμε το νέο μέλος στην οικογένεια μας. Από το τέλος του προηγουμενο Δεκέμβρη έχουμε ένα ένα Yorkshire Terrie. Είναι μικρούλης (2.700 κιλά) και τον έχουμε μέσα στο σπίτι. Την τουαλέτα του την κάνει έξω από το σπίτι, αλλά παρόλα αυτά σφουγγαρίζω με χλωρίνη αν όχι κάθε μέρα (κουράζομαι λίγο τους τελευταίους μήνες) μέρα παρα μέρα σίγουρα. Από την αρχή τον έχουμε κ κοιμάται στο κρεβάτι μας, γιατί είναι κάτι που θέλαμε κ εγω κ ο άντρας μου. Μπάνιο τον κάνουμε 2 φορές την εβδομάδα και τον κουρεύουμε εμες στο σπίτι αρκετά συχνα. Εννοείται ότι έχει κάνει ολα τα απαραίτητα εμβόλια και ο γυναικολόγος μου ειπε οτι δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα. Να συμπληρώσω ότι διαλέξαμε την συγκεκριμένη ράτσα γιατι ΔΕΝ μαδάει και 11 μηνες που τον εχουμε δεν εχω δει τριχα (εγω μαδάω, ο σκύλος όχι!!!).

Να σας πω ότι αυτό το μικρό πλασματάκι άλλαξε την ψυχολογία κ την δική μου κ του άντρα μου. Μας έδεσε πολύ σαν οικογένεια κ μας έδιωξε όλο το άγχος! Δεν υπάρχει περίπτωση να το διώξω τώρα που θα έρθει το μωρό, αλλα δεν είμαι κ καμια ανευθυνη. Μπορούν να συνυπάρχουν στο σπίτι (όχι απαραίτητα στο ίδιο δωμάτιο). Και σε μερικούς μήνες πιστεύω ότι θα τα πάνε πολύ καλά οι δυο τους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαμηλοβλεπουσα κι εγω θελω να παρω ενα yorkshire! τρελαινομαι γι αυτα τα σκυλακια κι ενας απο τους λογους ειναι οτι δε μαδαει καθολου! ;)

Να σου πω ομως κατι;...μη του κουρευεται το τριχωμα μωρε γιατι δε κανει ειδικα σε αυτη τη ρατσα οπως και στα westisland terrie..αλλωστε εφοσον δε μαδαει δε χρειαζεται! ;)

Οσο για το μωρο σας...μολις μεγαλωσει λιγακι θα γινουν τα καλυτερα φιλαρακια! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από μένα!

Είχα ανέκαθεν ζωάκια στο σπίτι και πάντα ενδιαφερόμουν να μαθαίνω τα πάντα γύρω από αυτά. Αν δε γινόμουν νομικός, σίγουρα θα ήμουν κτηνίατρος...

Όσα είπαν οι προλαλήσασες είναι απολύτως σωστά. Αν το ζώο είναι καθαρό κι εμβολιασμένο, δεν υπάρχει κανείς απολύτως λόγος ανησυχίας, ιδίως αν δεν κυκλοφορεί έξω ώστε να έρθει σε επαφή με εστίες μολύνσεως όπως π.χ κάποιο άρρωστο αδέσποτο. Εξάλλου, η συμβίωση με ζώα κάνει πολύ καλό στα παιδιά γιαυτό και σε πάρα πολλά ιδρύματα στο εξωτερικό, μέρος της θεραπείας των παιδιών γίνεται δια της επαφής και φροντίδας των ζώων- ιδιαίτερα των σκύλων και των αλόγων.

Το αν θα έχει κανείς ζωάκι μέσα στο σπίτι, είναι καθαρά θέμα επιλογής, δηλαδή αν η νοικοκυρά θέλει να κάνει ένα διπλό κόπο να καθαρίζει το σπίτι και από την τρίχα, εάν όμως τηρούνται οι κανόνες υγιεινής, ο κίνδυνος είναι σχεδόν ανύπαρκτος, πολύ πιο πιθανό είναι να μεταφερθούν στο σπίτι νοσογόνοι μικροοργανισμοί από άλλους ανθρώπους που π.χ χαϊδεύουν το μωρό χωρίς να έχουν πλύνει τα χέρια τους ή ακόμα κι από τα παπούτσια μας. Γιαυτό το λόγο τα μέτρα πρόσθετης υγιεινής είναι απαραίτητα όταν υπάρχει μωράκι στο σπίτι, ακόμα κι αν δεν έχουμε κατοικίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...