Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ!


Recommended Posts

ΚΥΡΙΕ ΤΖΟΡΜΠΑΤΖΑΚΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΟ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ! ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΡΕΒΑΤΙ,ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΤΛ ΚΤΛ ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ Ο ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΑΥΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΕΓΩ ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΠΑΝΩΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Η ΜΠΛΟΥΖΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΤΡΙΧΑ! ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΥΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ Κ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΛΥΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...... ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΟ ΨΕΜΑ!

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΦΙΚΤΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Η ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αχ φιλεναδα και εγω σε παρομοια κατασταση ειμαι ο κουνιαδος μου εχει 2 μπουλ τεριε μεσα στο σπιτι και τωρα γεννησε η θυληκια και ειναι συνολικα 6 σκυλια μεσα και το σαββατο εχουν παρτυ οι ανιψιες και θα παμε ελεοσσσσσ σιχαινομαι

περσι πρωτοχρονια που ειχαμε παει ειχα 3 ωρες την μικρη αγκαλια να μην ακουσει πουθενα και οταν κατσαμε να φαμε βρηκα στην σαλατα τριχα :blink:

να δουμε τι θα μασ απαντησει ο γιατρος.....

η μικρη ειναι 18 μηνων και ειναι η τριτη φορα που θα παει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα...Εχω και εγω και σκυλακι και γατακι αλλα δεν συμφωνω καθολουυυ να κοιμουνται στο κρεβατι μου...ΕΛΕΟΣΣΣ!!!

Ειναι κυριως στο μπαλκονι και μονο τον χειμωνα οταν κανει κρυο τους βαζω μεσα...Και φυσικα μονο στο σαλονι ποτε στο υπολοιπο σπιτι...

τα λατρευω τα ζωακια αλλα να μην ειμαστε και βρωμιαρουλιδες.... :P;)

Δεν αντεχω την τριχα με τιποταααα..... :S:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΠΙΚΡΑ!!! ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ...

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΥ,ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ??

Κ ΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 15 ΜΗΝΩΝ Κ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ... ΑΚΟΥ 6 ΣΚΥΛΙΑ Σ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ...ΦΡΙΚΗΗΗΗ!

ΡΟΥΜΠΕΛΙΤΣΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Ρουμπελα να προσεχεις τωρα με τα ζωακια σου.. Κοριτσια επειδη ειχαμε κ εμεις και σκυλο κ γατο, ο κτηνιατρος μου ειχε πει πως αν τηρουνται οι βασικοι κανονες καθαριοτητας (τακτικο καθαρισμα ακαθαρσιων, τακτικο πλυσιμο χεριων κλπ) δεν υπαρχει προβλημα. Εχω την εντυπωση πως οι περισσοτερες ασθενειες μεταδιδονται απο τα κοπρανα των ζωων. Δεν ειμαι κ σιγουρη κιολας... Ας μας πει ο γιατρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.και εγω μεγαλωσα με γατακια και σκυλακια στο πατρικο μου αλλα υπηρχε κανονας απο την μαμα μου οσο αφορα τους κανονες υγιεινης στην περιπτωση που εχεις ζωακια.ειμαι αρκετα φιλοζωη.οταν ομως εμεινα εγκυος απομακρυνθηκα απο τετοιου ειδους "επαφες".τωρα ο μικρος μου τρελαινεται για τα γατια και τα σκυλια-ορισμενα ειναι πιο μεγαλα απο το μποι του και δεν τα φοβαται ρε παιδι μου.τι να κανω?.παντως αν τα κατοικιδια ειναι ενταξει με τα εμβολια και τα χαπακια τους δεν νομιζω οτι υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα-ΑΛΛΑ αν υπαρχει αυτη η κατασταση οπου ρουχα και σπιτι μεσα στην τριχα ΟΧΙ τοτε μακρια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΓΟ ΚΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ....ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΓΑΤΟΥΛΑΚΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΟ... ;);)

ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΙΧΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επηδη μεγαλωσα με ζωακια και τα λατρευωωωω πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να μεγαλωνουν τα παιδια με ζωακια κανει πολυ καλο στον ψυχισμο τους

πρεπει ομως να τηρουνται αυστηρα οι κανονες υγιηνης,οι εμβολιασμοι και ο καθαρισμος τους

φυσικα και οχι μεσα στο σπιτι γιατι την τριχα δεν την αντεχω με τιποτα

ο μικρος μου οταν βλεπει ζωακια τρελενεται και οταν μεγαλωσει λιγο ακομη θα παρουμε ενα σκυλακι

τις προαλλες ειχα παει σε μια φιλη μου και εβγαλα τον σπυρο να δει τον σκυλο(καθαρος κ εμβολιασμενος φυσικα)και το σκυλακι και ο μικρος ξετρελαθηκαν

καθαριοτητα θελει αλλα οχι μονο για εμας η για τα παιδια μας...οταν εχεις ενα ζωντανο εχεις και ευθυνη δεν ειναι ετσι απλα το πηραμε να παιξουμε και το εχουμε παραμελλημενο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

επηδη μεγαλωσα με ζωακια και τα λατρευωωωω πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να μεγαλωνουν τα παιδια με ζωακια κανει πολυ καλο στον ψυχισμο τους

πρεπει ομως να τηρουνται αυστηρα οι κανονες υγιηνης,οι εμβολιασμοι και ο καθαρισμος τους

φυσικα και οχι μεσα στο σπιτι γιατι την τριχα δεν την αντεχω με τιποτα

ο μικρος μου οταν βλεπει ζωακια τρελενεται και οταν μεγαλωσει λιγο ακομη θα παρουμε ενα σκυλακι

τις προαλλες ειχα παει σε μια φιλη μου και εβγαλα τον σπυρο να δει τον σκυλο(καθαρος κ εμβολιασμενος φυσικα)και το σκυλακι και ο μικρος ξετρελαθηκαν

καθαριοτητα θελει αλλα οχι μονο για εμας η για τα παιδια μας...οταν εχεις ενα ζωντανο εχεις και ευθυνη δεν ειναι ετσι απλα το πηραμε να παιξουμε και το εχουμε παραμελλημενο!!!!

ΣΩΣΤΗΗΗΗ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

επηδη μεγαλωσα με ζωακια και τα λατρευωωωω πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να μεγαλωνουν τα παιδια με ζωακια κανει πολυ καλο στον ψυχισμο τους

πρεπει ομως να τηρουνται αυστηρα οι κανονες υγιηνης,οι εμβολιασμοι και ο καθαρισμος τους

φυσικα και οχι μεσα στο σπιτι γιατι την τριχα δεν την αντεχω με τιποτα

ο μικρος μου οταν βλεπει ζωακια τρελενεται και οταν μεγαλωσει λιγο ακομη θα παρουμε ενα σκυλακι

τις προαλλες ειχα παει σε μια φιλη μου και εβγαλα τον σπυρο να δει τον σκυλο(καθαρος κ εμβολιασμενος φυσικα)και το σκυλακι και ο μικρος ξετρελαθηκαν

καθαριοτητα θελει αλλα οχι μονο για εμας η για τα παιδια μας...οταν εχεις ενα ζωντανο εχεις και ευθυνη δεν ειναι ετσι απλα το πηραμε να παιξουμε και το εχουμε παραμελλημενο!!!!

ΝΑΤΑΣΑ ΜΟΥ, ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!Π.Χ ΔΕΝ ΚΟΥΡΕΥΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΤΡΙΧΩΜΑ ΤΟΥ..... ΕΛΕΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω και γω πως έχω 2 σκύλους (πρωην αδέσποτους) και δεν έχω ακόμα παιδάκι. Η επιθυμία μου είναι αν κάνω παιδί να μεγαλώσει μαζί με τα σκυλιά μου. Θεωρώ πως μόνο καλό μπορεί να κάνει ο σκύλος στο παιδί εφόσον είναι υγιείς και σωστά κοινωνικοποιήμενος.

1) Βάζω σκούπα και σφουγγαρίζω κάθε μέρα

2) Τα σκυλιά είναι πλήρως εμβολιασμένα και κάνουν προληπτικές εξετάσεις κάθε Μάρτη και Οκτώβρη

3) Δεν ανεβαίνουν σε κρεβάτια και καναπέδες

4) Έχω μεγάλο κήπο για τις ανάγκες τους μακριά απο το σπίτι

5) Έχουν πρόγραμμα υγιεινής (μπάνιο, βούρτσισμα, στόμα, αυτιά)

Φυσικά δε θα έβαζα ποτέ σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού μου για τα ζώα ΑΛΛΑ επειδή πολλοί στον κύκλο μου είναι αντίθετοι με τις δικές μου απόψεις έχω πάρει την γνώμη πολλών γιατρών (γυναικολόγων-παιδιάτρων) για τη σχέση παιδιού και κατοικίδιου. ΟΛΟΙ λοιπόν συμφωνούν πως δεν τρέχει κανένας απολύτως κίνδυνος με υγιεί ζώα το παιδί μας!!

Όσο για την τρίχα σκεφτείτε: Πόσοι άνθρωποι έχετε ακούσει να αρρωσταίνουν απο την τρίχα του σκύλου?? ΚΑΝΕΙΣ!Συνεπώς δεν κρύβει κανένα κίνδυνο.

Ξέρετε μόνο τι συμβαίνει?? Πόσες θα άντεχαν να φροντίζουν μαζί με όλα τα άλλα ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ? Οπότε η εύκολη λύση είναι ανοίγουμε την πόρτα και βγάζουμε το σκύλο έξω :( Κρίμα...

Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι καμία τρελή φιλόζωη και τα λέω αυτά. Απλά μου αρέσει να κοιτάω μπροστά και να μην αφήνομαι στις συμβουλές της μαμάς και της γιαγιάς μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nina_porto έγραψε:

Να σας πω και γω πως έχω 2 σκύλους (πρωην αδέσποτους) και δεν έχω ακόμα παιδάκι. Η επιθυμία μου είναι αν κάνω παιδί να μεγαλώσει μαζί με τα σκυλιά μου. Θεωρώ πως μόνο καλό μπορεί να κάνει ο σκύλος στο παιδί εφόσον είναι υγιείς και σωστά κοινωνικοποιήμενος.

1) Βάζω σκούπα και σφουγγαρίζω κάθε μέρα

2) Τα σκυλιά είναι πλήρως εμβολιασμένα και κάνουν προληπτικές εξετάσεις κάθε Μάρτη και Οκτώβρη

3) Δεν ανεβαίνουν σε κρεβάτια και καναπέδες

4) Έχω μεγάλο κήπο για τις ανάγκες τους μακριά απο το σπίτι

5) Έχουν πρόγραμμα υγιεινής (μπάνιο, βούρτσισμα, στόμα, αυτιά)

Φυσικά δε θα έβαζα ποτέ σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού μου για τα ζώα ΑΛΛΑ επειδή πολλοί στον κύκλο μου είναι αντίθετοι με τις δικές μου απόψεις έχω πάρει την γνώμη πολλών γιατρών (γυναικολόγων-παιδιάτρων) για τη σχέση παιδιού και κατοικίδιου. ΟΛΟΙ λοιπόν συμφωνούν πως δεν τρέχει κανένας απολύτως κίνδυνος με υγιεί ζώα το παιδί μας!!

Όσο για την τρίχα σκεφτείτε: Πόσοι άνθρωποι έχετε ακούσει να αρρωσταίνουν απο την τρίχα του σκύλου?? ΚΑΝΕΙΣ!Συνεπώς δεν κρύβει κανένα κίνδυνο.

Ξέρετε μόνο τι συμβαίνει?? Πόσες θα άντεχαν να φροντίζουν μαζί με όλα τα άλλα ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ? Οπότε η εύκολη λύση είναι ανοίγουμε την πόρτα και βγάζουμε το σκύλο έξω :( Κρίμα...

Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι καμία τρελή φιλόζωη και τα λέω αυτά. Απλά μου αρέσει να κοιτάω μπροστά και να μην αφήνομαι στις συμβουλές της μαμάς και της γιαγιάς μας...

Συμφωνώ απόλυτα και έχω και μωρό 6 μηνών και σκυλί 6 χρόνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και επαυξάνω ...λέγοντας πως έχω 3 σκυλιά και ένα μωρό 9 μηνών.

Τα σκυλιά ειδικά όταν έχεις μπει σε σειρά με το πρόγραμμά τους δεν είναι τρελός κόπος να τα φροντίσεις.

Εμένα για καλή μου τύχη έχουν λατρέψει και την μικρή.. και η μικρή τα σκυλιά , οπότε είναι απλά απόλαυση να τα βλέπεις μαζί.

Βέβαια εννοείται πως τα μέτρα που λαμβάνεις είναι περισσότερα σε ότι αφορά την καθαριότητα κλπ, αλλά όλα καλά.

Και φυσικά με το οκ του παιδιάτρου πάντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΑ 2 ΓΑΤΟΥΣ (Ο ΕΝΑΣ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΟΝΤΕΥΕ 3ΩΝ ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ).

Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ (ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ) ΜΑΔΟΥΣΕ ΤΡΕΛΑ... ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΛΙΣ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕ ΣΚΟΥΠΑ-ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΤΡΑ, ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΣ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩΣΟΥΜΕ Ή ΑΚΟΜΑ ΣΥΖΗΤΟΥΣΕ ΓΙΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ...

ΕΓΩ ΦΡΙΚΑΡΑ. ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΑΤΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΖΗΣΑ 1 ΜΗΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΓΑΤΟΙ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ, ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ Η ΑΜΜΟΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.

ΟΜΩΣ ΖΟΥΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙΑ Κ.Τ.Λ.

ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΦΡΙΚΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΖΟΥΣΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΜΕ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΧΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ Ο ΜΚΡΟΣ ΗΤΑΝ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΟΜΟΛΟΓΗΣΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΕΠΡΑΤΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ...

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΑΝ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΖΩΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΑΤΟΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΔΕΝ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΕΙΠΕ!

ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΕΞΩ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΜΑ, ΛΟΓΩ ΠΙΘΑΝΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕ ΚΑΔΟΥΣ ΑΠΟΡΡΙΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΞΩΟΙΚΙΑΚΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ...

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΙ ΛΕΞΗ "ΒΑΛΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΕΦΙ".

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΙΧΑ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΩΝ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ!!! ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ!

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ, ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥΣ...

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΧΑΛΑΡΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΦΡΙΚΗ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ, ΙΣΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΛΥΚΟΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ, ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΗ ΓΑΤΟΑΠΟΤΡΙΧΩΣΗ ΜΕ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΑ ΣΤΟ ΓΑΤΟ ΠΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΔΩΜΑΤΙΟ.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΧΑΛΡΩΝΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 4Ο ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΙΑΣΟΝΑ, ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΗ ΣΥΝΗΘΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΓΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΑ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ CHICCO ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΙΑΣΟΝΙΛΑ ΚΑΙ PRODERM.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΚΟ ΩΣ ΤΩΡΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΖΗΛΙΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ!

Α! ΚΟΙΤΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ...

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ... ΟΤΑΝ Ο ΙΑΣΟΝΑΣ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΤΙ ΚΟΚΚΙΝΑΚΙΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ... ΠΗΓΑΜΕ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΑΤΟΤΡΙΧΑ ΚΑΙ 90% ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΓΕΝΙΑ 3ΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ κορίτσια είμαι πολύ πικραμένη απο το συγκεκριμένο θέμα γιατί εξαιτίας της αδελφής μου κάποτε και όταν η ανηψιά μου ήταν 1 χρονού διώξαμε τον σκύλο μας που τον υπεραγαπούσα και ακόμα και τώρα που το σκέπτομαι κατηγορώ τον εαυτό μου.Ήταν ένα πεκινουά,το πρόσεχα πολύ,του έκανα πάντα τα εμβολιά του,το έπλενα συχνά και το καλοκαίρι το κούρευα κιόλας για την τρίχα.Η αδελφή μου όμως πιστεύει ότι το να ζει σκύλος με μωρό είναι αδιανόητο λες και αν προσέχεις τον σκύλο όπως πρέπει θα κολλήσει κάτι το μωρό...ΕΛΕΟΣ!Ας μην είμαστε πια προκατελλημένοι στο θέμα.Τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν με ζώα,μαθαίνουν απο αυτά όπως και τα ζωάκια μαθαίνουν απο τα παιδιά.Ας μην δημιουργούμε φόβο και προκατάληψη στα παιδιά μας για τα ζωάκια.Ψυχούλα έχουν και αυτά και χρειάζονται την αγάπη μας!ακόμα και τώρα που περιμένω μωράκι θέλω πολύ ξανά να πάρω σκύλο και δεν θα φοβάμαι καθόλου που ο σκύλος μου θα είναι με το μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο δικος μου γυναικολογος ηταν καθετος απο την αρχη της εγκυμοσηνης σφαξε της περδικες που εχεις στο σπιτι και διωξε τα γατια!!!!Δεν το εκανα αλλα τα γατια πλεον ειναι εξω στον κηπο μονιμα και μου φαινεται πλεον αδιανοητο να εχω γατια και αλλα ζωα μεσα στο σπιτι απο εξω και μακρια τωρα ειδικα που ειναι μικρη η κορη μου και οταν μεγαλωσει θα μπορει να τα βλεπει εξω στον κηπο

Πριν την κορη μου τα εβαζα μεσα τα ειχα σε καναπεδες κρεβατια τωρα στο κηπο και ειναι ολοι ευχαριστημενοι!!!

Εστω και 1 ΣΤΙς ΧΙΛΙΕς ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΚΑΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΙΣΚΑΡΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΤΑ ΖΩΑ

και εγω μια χαρα μεγαλωσα με τα ζωα αλλα τα σκυλι και τα γατια και τα περιστερια που ειχαμε ηταν στον κηπο και οχι μεσα στο σπιτι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nina_porto έγραψε:

Να σας πω και γω πως έχω 2 σκύλους (πρωην αδέσποτους) και δεν έχω ακόμα παιδάκι. Η επιθυμία μου είναι αν κάνω παιδί να μεγαλώσει μαζί με τα σκυλιά μου. Θεωρώ πως μόνο καλό μπορεί να κάνει ο σκύλος στο παιδί εφόσον είναι υγιείς και σωστά κοινωνικοποιήμενος.

1) Βάζω σκούπα και σφουγγαρίζω κάθε μέρα

2) Τα σκυλιά είναι πλήρως εμβολιασμένα και κάνουν προληπτικές εξετάσεις κάθε Μάρτη και Οκτώβρη

3) Δεν ανεβαίνουν σε κρεβάτια και καναπέδες

4) Έχω μεγάλο κήπο για τις ανάγκες τους μακριά απο το σπίτι

5) Έχουν πρόγραμμα υγιεινής (μπάνιο, βούρτσισμα, στόμα, αυτιά)

Φυσικά δε θα έβαζα ποτέ σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού μου για τα ζώα ΑΛΛΑ επειδή πολλοί στον κύκλο μου είναι αντίθετοι με τις δικές μου απόψεις έχω πάρει την γνώμη πολλών γιατρών (γυναικολόγων-παιδιάτρων) για τη σχέση παιδιού και κατοικίδιου. ΟΛΟΙ λοιπόν συμφωνούν πως δεν τρέχει κανένας απολύτως κίνδυνος με υγιεί ζώα το παιδί μας!!

Όσο για την τρίχα σκεφτείτε: Πόσοι άνθρωποι έχετε ακούσει να αρρωσταίνουν απο την τρίχα του σκύλου?? ΚΑΝΕΙΣ!Συνεπώς δεν κρύβει κανένα κίνδυνο.

Ξέρετε μόνο τι συμβαίνει?? Πόσες θα άντεχαν να φροντίζουν μαζί με όλα τα άλλα ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ? Οπότε η εύκολη λύση είναι ανοίγουμε την πόρτα και βγάζουμε το σκύλο έξω :( Κρίμα...

Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι καμία τρελή φιλόζωη και τα λέω αυτά. Απλά μου αρέσει να κοιτάω μπροστά και να μην αφήνομαι στις συμβουλές της μαμάς και της γιαγιάς μας...

Συμφωνω κι επαυξανω! ;)

Επειδη ασχολουμαι χρονια με τα ζωα(ηθελα παντα να γινω κτηνιατρος.. :blush: )και με το κτηνιατρο των σκυλιων μου μονο συνεργατες που δεν ειχαμε γινει :silly: ξερω πως δε διατρεχουν κανενα απολυτως κινδυνο τα παιδια απο τα κατοικιδια οταν τηρουνται οι κανονες υγιεινης!

Καταρχην τα εμβολια δε τους τα κανουμε για δικη μας προστασια αλλα για δικη τους διοτι οι ασθενειες που καλυπτουν τα εμβολια των ζωων δε μεταδιδονται στους ανθρωπους! :woohoo:

Αυτα που ειναι επικινδυνα ειναι τα παρασιτα, τα οποια μεταδιδονται απο τα κοπρανα,γι αυτο πρεπει να παιρνουν τα αναλογα χαπακια. ;)

Τα παρασιτα ομως αυτα μπορεις να τα μεταφερεις ανετα και με τα παπουτσια σου αν τυχει και πατησεις "κατι" καποιου αδεσποτου ή μη υγιη ζωου.. :unsure: οποτε τρεχα γυρευε! πχ το πρωην αφεντικο μιας φιλης μου κολλησε αχινοκοκκο χωρις να ειχε ποτε του ουτε χρυσοψαρο! :S

Βεβαια τα γατια αν δε τα χεις αποκλειστικα μεσα στο σπιτι οπως ειπε και η Αγγελικη που πανε στα σκουπιδια κτλ,ειναι πιο επικινδυνα..

Επισης,κολλητικες ασθενιες μεταφερουν περισσοτερο αλλα ζωακια που θεωρουμε πιο αθωα οπως παπαγαλοι,χελωνες,κουνελακια,ψαρια,κατσικακια,προβατα αλλα κι αυτα τα κρουσματα αποτι ξερω ειναι ελαχιστα! ;)

Θυμαμαι που οταν ημουν εγκυος,ειχα ενα λαμπραντορ(το δωσαμε γιατι επαθα αποκολληση και δεν υπηρχε καποιος να τον φροντιζει... :( ) και επειδη ο αντρας μου ειναι λιγακι "Κατακουζινος" ρωτησε το κτηνιατρο: " υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το μωρο αν φαει τριχα;" και του απανταει ο γιατρος: "δικη σου;ναι!του Οσκαρ οχι!" :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς, ο άνθρωπος δεν κολλάει τίποτα από τα σκυλιά, εκτός από καλαζάρ, όπου και μιλάμε για πολύ σπάνια περίπτωση όπου 99,9% το προλαβαίνεις... Από τις γάτες μπορεί να κολλήσει τοξόπλασμα αλλά μόνο από τα κόπρανά της γάτας όπου και πάλι με σωστή υγιεινή είναι απίθανο! Πιό πιθανό είναι να κολλήσεις τοξόπλασμα από π.χ. μαρούλι παρά από γάτα...

Εμένα ο μπέμπης μου είναι 3 μηνών και έχουμε κι ένα μπόξερ 40 κιλά και ο γυναικολόγος μου και ιδιαίτερα ο παιδίατρος μας είπανε τα καλύτερα. Το ξέρετε ότι το τρίχωμα του σκύλου είναι το καλύτερο "εμβόλιο" για τα μωρά; Το ξέρετε ότι αναπτύσσουν αντισώματα τα παιδιά που από τη γέννηση τους μεγαλώνουν με ζώα; Ένα μωρό που από την γέννηση του έρθει σε επαφή με ζώα δεν θα αναπτύξει ποτέ αλλεργίες σε κανένα ζώο και φυτό και οι πιθανότητες να προσβληθεί από άσθμα και πνευμονία σχεδόν μηδενίζονται. Και άλλα πολλά...

Βέβαια, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι εμβολιασμένα και περιποιημένα τα ζώα και ποτέ δεν αφήνουμε μόνα μωρά και ζώα χωρίς επίβλεψη...

Όλα αυτά είναι ένας μύθος, που στην πραγματικότητα καταρρίπτεται από τα ακριβώς αντίθετα...

Και φυσικά είναι οι καλύτεροι φύλακες παιδιών. Ιδού:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφακι οπως τα λες!

Εμενα ο πρωτος μου σκυλος πεθανε απο καλαζααρ(4 χρονια το παλευαμε... :( ) αλλα δε επαθε κανεις τιποτα!πρεπει να ερθει το δικο σου αιμα σε επαφη με το αιμα του σκυλου και παλι δεν ειναι σιγουρο,ή να σε τσιμπησει μολυσμενη σκνιπα,πραγμα δυσκολο διοτι οι συγκεκριμενες σκνιπες ειναι ζωοφιλες..

Οσο για τις γατες..μια ζωη απο παιδι οτι αδεσποτο γατι(σκυλι,πουλι,ποντικι,βατραχι,σαμιαμιδι...) εβρισκα το μαζευα(πολλα εγκεφαλικα η μαμα μου! :S ) και ειδικα για τοξοπλασμα που περιμενα να βγω θετικη σε αντισωματα στην εγκυμοσυνη,δεν ημουν! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΣΕ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΚΗΠΟ.

ΥΠΗΡΞΕ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΙΧΑΜΕ 2 ΓΑΤΕΣ ΜΕ 13 ΓΑΤΑΚΙΑ, 1 ΛΥΚΟΣΚΥΛΟ, 1 ΚΑΤΣΙΚΙ, 1 ΧΕΛΩΝΑ, 2 ΣΚΑΝΤΟΧΟΙΡΟΥΣ, 2 ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ 1 ΚΑΝΑΡΙΝΙ!!!

ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΓΚΑΛΙΑΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΑΓΑ ΟΤΙ ΖΩΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝΕ...

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΧΝΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΔΟΥΣ ΑΠΟΡΡΙΜΑΤΩΝ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΝΕ ΣΩΖΕΤΑΙ...

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ?

ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟΣΟ ΑΠΙΘΑΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ...

ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ "ΜΗΤΕΡΑ" ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ... ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ!

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ 80% ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΖΩΟΦΙΛΙΑΣ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΣΧΕΔΟΝ ΩΜΟΥ ΚΡΕΑΤΟΣ (ΣΕΝΙΑΝ).

ΜΗ ΦΡΙΚΑΡΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΑΝ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΣΑΤΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ... ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΡΠΕΤΑ... ΣΑΛΜΟΝΕΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ηθελα να διαβασω την αποψη του παιδιατρου,ως πιο ειδικου καθοτι εχω σκυλο και δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μας το θεμα αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να τεθει το θεμα στην ενοτητα του γιατρου για να απαντησει γιατι νομιζω δεν εχει χρονο να διαβαζει ολα τα ποστ που ανοιγονται σε καθε ενοτητα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα τί σκυλάκι;;;

Και εμείς έχουμε! :)

Εμένα πάντως εξ'αρχής μου ανέφερε ότι είναι ασφαλές, μόνο να μην χυμήξει στο μωρό!

Πρόσθεσε ότι μειώνονται οι πιθανότητες για αλλεργίες!

ΥΣ.βέβαια εκτός εωτερικού χώρου, στη βεραντούλα με σπιτάκι...

Πλέον εγώ, η Πέρσα και η Άλεξ βολτάρουμε παρεούλα!

Η μία χαμογελάει της άλλης! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εκανα κοπυ πειστ την ερωτηση της λιονταρινας στην ενοτητα του παιδιατρου,οποτε οτι θελετε ασ το γραψουμε εκει,καλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

κοριτσια εκανα κοπυ πειστ την ερωτηση της λιονταρινας στην ενοτητα του παιδιατρου,οποτε οτι θελετε ασ το γραψουμε εκει,καλα?

ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΣΑΥΡΟΠΙΓΚΟΥΙΝΑΚΙ !!! ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Κ ΑΣΧΕΤΙΔΟΥ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...