Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματέγχυση


zozo1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα και καλός ήρθες. από την 2 ημέρα του κύκλου ξεκινάς θεραπεία και μετά σε περίπου 15 ημέρες κάνεις την σπερματέγχυση(αν θυμάμαι καλά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ειρήνη μου, είχα αρκετή δουλειά τον τελευταίο καιρό κι έτσι δεν έβρισκα χρόνο να απαντήσω. Ακόμα δεν ξέρω τί θα κάνω. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω ακόμη λίγο καιρό και μετά να μιλήσουμε για εξωσωματική. Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του. Προσπαθώ τόσο καιρό. Έκανα υπομονή αρκετά χρόνια αλλά τους τελευταίους 4-5 μήνες άρχισε να εξαντλείται. Νιώθω και αρκετή πίεση από τους διάφορους γνωστούς που συνέχεια ρωτάνε πότε θα κάνουμε μωρό. Πριν μερικά χρόνια δεν θα φανταζόμουν ποτέ ότι είναι τόσο δύσκολο και περίπλοκο να αποκτήσει κανείς ένα παιδί... Έκλεισα ραντεβού σε άλλο γιατρό αυτή την εβδομάδα με την ελπίδα ότι αυτός θα καταφέρει να με βοηθήσει. Όπως καταλαβαίνεις είμαι κάπως πεσμένη, χρειάζομαι εμψύχωση :) Ευχόμαι εσύ να τα καταφέρεις, πότε θα κάνεις τη σπερματέγχυση την ερχόμενη εβδομάδα? Μακάρι να σου πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα!!! ξερουμε ποσο περιπου κοστιζει η διαδικασια της σπερματεγχυσης!!??μετα απο ενα χρονο προσπαθειας σκεφτομαι να τολμησω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμενα.εμενα ο αντρασ μου εκανε πριν εναμισυ χρονο σπερμοδιαγραμμα και βρεθηκε 2% κινητικοτητα.καναμε απο τοτε 4 εξωσωματικεσ και δυστηχωσ δεν πετυχαμε τιποτα.τωρα εκανε παλι σπερμοδιαγραμμα και εχει 12% κινητικοτητα και αριθμο 58.000.000.ο ουρολογοσ μασ ειπε οτι υπαρχει ενα θεμα με την κινητικοτητα αλλα ο αριθμοσ ειναι πολυ καλοσ αν σκεφτει κανεισ οτι το φυσιολογικο ειναι πανω απο 20.000.000.του εδωσε μια θεραπεια με βιταμινεσ(αρκετεσ μπορω να πω)και μετα απο 3 μηνεσ θα επαναλαβουμε σπερμοδιαγραμμα για να δουμε αν εχει ανεβει πανω απο το 12% η κινητικοτητα.μακαρι να εχει βελτιωθει εστω και λιγο.σκεφτομαι αν πανε ολα καλα να κανω σπερματεγχυση γιατι κουραστηκα πολυ με τισ εξωσωματικεσ και αποτελεσμα δεν ειδα.εντομεταξυ ο ουρολογοσ μασ ειπε οτι εχει δει πολυ χειροτερο σπερμα και εχει γινει φυλιολογικη συλληψη.οποτε με ενθαρυνε λιγο και το προσπαθουμε πιο εντατικα γιατι η αληθεια ειναι οτι το ειχαμε αφησει εντελωσ(εννοω τισ γονιμεσ μερεσ).εχει κανει καποια κοπελα σπερματεγχυση με τοσο χαμηλο ποσοστο κινητικοτητα και να πετυχε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη8 σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια !!!

Chrysa μου κουραγιο , παντως ειναι μεγαλο θεμα να εμπιστευεσαι τον γιατρο σου κ κυριως να τον πιστευεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xrysa μου έκανα την σπερματέγχυση την τετάρτη 24/2/2010 και :P :τώρα περιμενω. εγώ προσπαθώ 6 χρόνια και παρόλα αυτά ο γιατρός επιμένει στις τρεις σπερματεγχύσεις.

σοφία κ έκανα την σπερματέγχυση σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης με 450 ευρώ και μπορώ να σου πω ότι περίπου τόσα έδωσα και πριν 2 χρόνια σε ιδιωτικό αλλα μπορω να σου πω ότι το νοσοκομείο ήταν πιο οργανωμένο.

ρουλινι συνάντησα γυναίκα αυτή την εβδομάδα μεγάλη σε ηλικία 45 και δεν ρώτησα και κερνούσε έξω από τον γιατρό γιατί μετά από εξωσωματική την παρότρυνε ο γιατρός να κάνει σπερματέγχυση και έμεινε έγκυος.

καλή επιτυχία σε όσες περιμένουν και κουράγιο σε όσες ξεκινάτε. :P:kiss::kiss:

chri χαρα μου να απανταω αν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σευχαριστω πολυ ειρηνακι για το κουραγιο που μου δινεισ.σκεφτομαι να το προσπαθησω και ετσι μηπωσ ειμαι και τυχερη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia σας κοριτσια εκανα και εγω την 1η μου σπερματεγχυση 16/2 με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας οπως ειπε η γιατρος μου και και οι δυο ημασταν σε πολυ καλη φαση....την καναμε την 13η μερα γιατι ηδη βρισκομουν σε πολυ καλη φαση οπως ειπε και η γιατρος μου,τι να πω?θα δειξει.κοριτσια μην απογοητευστε εχω διαβασει για παρα πολλες επιτυχημενες σπερματεγχυσεις και με την πρωτη παρακαλω,αλλα σε αλλο site.....

εγω εχω προβλημα ωορρηξιας και πολυ αστατο κυκλο και ο συζυγος ενα μικρο προβλημα στην κινητικοτητα,εχει 95,000,000 αριθμο με κινητικοτητα 35% και φυσιολογικα 45%....και οπως μας ειπε η γιατρος αυτη η μεθοδος καλυπτει και εμενα με αυτο το προβλημα και τον συζηγο,εσεις τι λετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη επιτυχια ξενιουλακι εγω εκανα 24/2 εσυ ποτε θα εχεισ αποτελεσματα. θετικη σκεψη θελει. σου ειπε ο γιατροσ να ξεκουραζεσαι και να ερθεισ σε επαφη στο σπιτι την ιδια μερα και την επομενη; εμενα μου ειπε 2 με 3 ημερεσ ξεκουραση και για 2 μερεσ επαφη.αρχισε λιγο να ποναει και το στηθοσ μου. εσενα; καλα αποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

Σευχαριστω πολυ ειρηνακι για το κουραγιο που μου δινεισ.σκεφτομαι να το προσπαθησω και ετσι μηπωσ ειμαι και τυχερη.

ρουλινι μου ολοψυχα καλη επιτυχια. προσπαθησε το μετα την εξωσωματικη αυτο ειναι παιχνιδακι για σενα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνη8 εγω 5 μαρτιου ειπε η γιατρος να κανω β-χοριακη για να δουμε αν πετυχε........για ξεκουραση σοβαρα δεν θυμαμαι αν μου ειπε κατι γιατι οταν φευγαμε ενιωθα οτι πεταω,μας ειπε και εμας αν θελετε μολις πατε σπιτι να ερθετε σε επαφη,επισης και την επομενη μερα,εμεις ηρθαμε σε επαφη μονο την επομενη μερα το πρωι μετα ο συζηγος εφυγε για 10 μερες αθηνα για δουλειες,αλλα και παλι ελπιζω οτι μπορει και να πετυχε γιατι η γιατρος μου και ο μικροβιολογος ειπαν οτι και οι δυο ειμαστε σε πολυ καλη φαση και εχουμε αρκετα ποσοστα επιτυχιας.

εμενα με πιανουν καπου καπου πονοι στη μεση που δεν μπορω θελω να ξαπλωσω αυτο συμβαινει 2-3 μερες τωρα.

εσενα ειναι η πρωτη σου σπερματεγχυση???τι προβληματα αντιμετωπιζετε???

καλη επιτυχια να εχουμε ευχομαι και οι δυο και οσες κοπελες προσπαθουν

!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη μου, πήγαν όλα καλά αυτή τη φορά? Μακάρι να έχεις καλά αποτελέσματα. Εμείς προσπαθούμε 4,5-5 χρόνια περίπου. Εγώ πήγα στο νέο γιατρό και μου είπε ότι αυτός συστήνει να προχωρήσω σε εξωσωματική αφού έκανα ήδη 2 σπερματεγχύσεις και το πρόβλημα μας δεν είναι το σπέρμα. Στη δική σου περίπτωση έχετε εντοπίσει ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα? Ακόμα δεν ξέρω τί να κάνω αλλά νομίζω ότι πρέπει να το αποφασίσω γιατί δεν βλέπω να υπάρχει άλλη λύση. Περιμένω νέα σου με αγωνία.

Chri σ' ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις. Εσύ έχεις κάνει σπερματέγχυση ή είσαι στη διασικάσία?

Ksenioulaki εύχομαι και σ' εσένα καλά αποτέλέσματα.

Ρουλίνι μακάρι να τα καταφέρεις κι εσύ σύντομα όποιον τρόπο κι αν αποφασίσεις να επιλέξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω χρυσα μακαρι και σε εσενα να πανε ολα και αν αποφασισεις να κανεις την εξωσωματικη να πετυχει...γενικως ευχομαι σε ολες οσες επιθυμουν να γινουν μανουλες ας ο θεος συντομα να μας ευλογησει με ενα σπορακι....

ειρηνη8 που εισαι να μου πεις για σενα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δίνω σε όλες κουράγιο Chrysa μου,γιατί μέσα απο εσάς παίρνω κ εγώ κουράγιο κ δύναμη!!!Εμείς αν δεν έχουμε μείνει μέχρι τον Μαϊο φυσιολογικα,θα κάνουμε σπερματέγχυση!!Η αληθεια είναι οτι έχω αγωνία....μείνανε 2μήνες γεμάτη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αδιαθέτησα το Σαββάτο… :(

Την άλλη εβδομάδα πάω να κάνω υπέρηχο για να δούμε ωορρηξία! :):):)

Από αγωγή, για την ώρα μόνο αντιβίωση, βιταμίνες και αντιιικό ο άντρας μου.

Εγώ μόνο το εδώ και χρόνια και για διάφορους λόγους φολικό οξύ.

Άντε καλή μας επιτυχία κορίτσια!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θετικάΚορίτσια να έχετε έναν καλό μήνα με αποτελέσματα και θετική σκέψη.

Chri σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Ξενιουλινη μου σου εύχομαι να έχεις μια τεράστια χοριακη :cheer: . άντε κουράγιο σε λίγες μέρες τελειώνεις. Εγώ θα ξέρω στις 9 Μαρτίου . είναι η δεύτερη μου σπερματέγχυση αλλά την πρώτη φορά πέρασα τραγικά :S . Κατέληξα στο νοσοκομείο με υπερδιέγερση ωοθηκών και πηρά πολλά παυσίπονα και έκανα και ακτινογραφίες όποτε δεν περίμενα να ακούσω καλά αποτελέσματα :( αλλά τώρα είμαι ποιο αισιόδοξη. Πρόβλημα δεν έχω εντοπίσει κανένα σοβαρό μια εγώ είχα κύστες μια ο άντρας μου προστατίτιδα αλλά τα διορθώσαμε όλα. Πάντα είχαμε κάτι μικρά προβληματάκια με το σπέρμα μου την 2η ώρα έπεφτε η απόδοση του αλλά όλοι οι γιατροί ( και έχω πάει στην μίση Θεσσαλονίκη) μου έλεγαν ότι αποκλείεται ποτέ να μην ταίριαξε να είμαστε καλά και οι δυο και το ρίχναμε στην ανεξήγητη υπογονημοτητα.

Πόνο στην μέση έχω αλλά ελάχιστο. Σε σχέση με εαυτό που έπαθα την πρώτη φορά τώρα όλα μου φαίνονται μικρά.

Χρύσα μου νομίζω ότι αυτή την φορά την γλύτωσα την υπερδιέγερση. Φτου φτου. Αν πήρες απόφαση για εξωσωματική κάντο . μην αφήνεις τονχρονο να περνά.

ρουλινι Να έχεις μια περιχυμένη σπερματέγχυση μετά από όλα αυτά που πέρασες.

irene καλη επιτυχια

:kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε ειρανακι εσενα δεν ετυχε αυτες τις 2 φορες να ειχες καφεροζ υγρα σε φαση που ακομα δεμ περιμενες περιοδο????απο χτες το απογευμα που ημουν 25η μερα του κυκλου ειχα καφε ροζ υγρα μετα σταματησε σημερα παλι το ιδιο και τωρα που πηγα τουαλετα περισσοτερο και ειμαι 26η μερα του κυκλου...δεν μπορω να καταλαβω περιοδο δεν περιμενω ακομα ειναι πολυ νωρις για μενα γιατι εγω γενικως εχω μεγαλο κυκλο και αστατο και οταν ηταν να ερθει ερχοταν κανονικοτατα και τωρα παιζει μαζι μου,αν οντως ειναι περιοδος και δεν ειναι κατι αλλο.πρωτη φορα μου συμβαινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξενιουλακι μου όχι δεν είχα ποτέ υγρά καφεροζ αλλά βγάζω μερικές φορές μια παχιά βλέννα σαν μύξα απροδιαφανεσ. δεν νομίζω να είναι περίοδος αλλά δεν ξέρω τι μπορεί ναι είναι. πάνε αν θες και γράψε το πρόβλημα σου στην σελίδα της εξωσωματικής γιατί έχουν περισσότερες εμπειρίες από εμάς . και μετά πες μας και εμάς να ξέρουμε. Πιστεύω να μην είναι τίποτα αυτό και όλα να πάνε καλά. Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι και αν έχεις το θάρρος στον γιατρό σου τηλεφωνησε του και ρωτησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια πρωτη φορα στη ζωη μου μου ηρθε περιοδος τελικα στην 26η μερα του κυκλου,κατεβηκε κανονικοτατα η ατιμη.

δεν επιασε η 1η σπερματεγχυση οποτε παμε για την δευτερη και εχει ο θεος και για μενα καποτε να αποκτησω και εγω παιδακι.με πηρε λιγο απο κατω αλλα θα το ξεπερασω και αυτο........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστα δεν το βαζουμε κατω....το εχω παρει τοσο πατριωτικα να το πω,δεν ξερω.........που εγω παιδι θα κανω που να χαλασει ο κοσμος,το θελω πραγματικα τοσο πολυ.........

καλη επιτυχια σε ολες μας που βρισκομαστε σε αυτη τη φαση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...