Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματέγχυση


zozo1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω μερικές απορίες.Είμαι παντρεμένη τρία χρόνια,προσπαθούσαμε για παιδάκι αλλά τίποτα.Δεν έχει καλή κινιτικότητα ο άντρας μου και θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση κατά τα μέσα Νοεμβρίου.Υπάρχει πιθανότητα να πετύχει με τη πρώτη και ποια η διαδικασία?Θα πρέπει να κάτσω μέρες στην Αθήνα γιατί μένω Λάρισα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήμέρα κ καλώς ήρθες. Κ εμείς είμαστε παντρεμένοι 3 χρόνια κ προσπαθούμε. Κάναμε 2 φορές σπερματέγχυση αλλά δεν πέτυχαν κ τώρα είμαι στη διαδικασία της εξωσωματικής. Αυτό δε σημαίνει οτι θα γίνει το ιδιο με σένα. Υπάρχουν ζευγάρια που πέτυχε με τη πρώτη. Πόσο χρονών είσαι? Μπορείς να κάνεις κάποιες προσπάθειες κ να σου πω κάτι? ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! Τώρα είσαι μέλος στο πιο γουρλίδικο forum κ οτι χρειαστείς όλες μας κ κυρίως οι κοπέλες με περισσότερη εμπειρία θα σε βοηθήσουμε.Ελπίζω να τα λέμε. Την σπερματέγχυση τη κάνεις κ φεύγεις αμέσως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 29 ετών.Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ.Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έκανα 2 σπερματεγχύσεις αλλά δεν πέτυχαν, κι εμείς χαμηλή κινητικότητα είχαμε. Τώρα είμαι στην φάση της 2ης εξωσωματικής αφού στην 1η απέβαλα στην 5η εβδομάδα. Εγώ σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια, να σου πάνε όλα καλά. Δεν είναι τίποτα η διαδικασία, παιχνιδάκι.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ να σαι καλά!Καλή επιτυχία και σε σένα ολόψυχα!Κάποτε θα καταφέρουμε αυτό που θέλουμε!Αισιοδοξία και όχι άγχος που μας περισσεύει φαντάζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zozo1 εύχομαι καλή και θετική αρχή στο ξεκίνημα της προσπάθειάς σας για παιδάκι!Σπερματεγχύσεις έχω δοκιμάσει κι εγώ 2, ήταν όμως ανεπιτυχείς, λόγω κάκιστης κινητικότητας (5% ζωηρή). Εάν του άντρα σου είναι περίπου στο όριο του φυσιολογικού έχετε πολλές πιθανότητες. Όλα καλά να πάνε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΟΖΟ μου 3 έχω κάνει με πολύ καλό σπέρμα κ τίποτα...άλλος γιατρός λέει ότι δεν έτυχε άλλος ότι φταίει ο μικρός πολύποδας που ξαναεμφανίστηκε...κανένας δεν ξέρει σίγουρα...θα πας με θετική ενέργεια κ μπορεί να σου κάτσει με την 1η όπως σε πολλές κοπέλες. Η διαδικασία είναι πολύ απλή κ δεν πονας...

και τέλος αν παίρνεις χάπια ωορρηξίας ή αν κάνεις ενέσεις, φυσικά αυξάνεις τις πιθανότητες για διδυμάκια...

Πολύ... καλή επιτυχία να έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τη θετική σου ενέργεια.Δε θα κανω καθόλου ενέσεις ούτε φάρμακα είπε ο γιατρός,θα κανούμε σε φυσικό κύκλο.Κουφό δεν ακούγεται?Εχω λιγοτερες πιθανοτητες να πετυχει μια σπερματεγχυση αν δεν πάρω καθόλου φάρμακα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα κάνει μία με φυσικό κύκλο και μία με ενέσεις αλλά δεν πέτυχαν. Πέτυχε η πρώτη εξωσωματική όμως και τώρα είμαι στον 5ο.

Κάθε περίπτωση διαφέρει, εμείς δεν ξέραμε (ούτε ξέρουμε) την αιτία που επί 20 μήνες δεν έμεινα έγκυος. Δε βρέθηκε το πρόβλημα. Οταν το σπέρμα όμως είναι λίγο αδύνατο αλλά όχι "χάλια", η σπερματέγχυση πιστεύω ότι μπορει να βοηθήσει, γιατί το φέρνει πιο κοντά στο στόχο.

Ως διαδικασία είναι απλούστατη. Ειδικά αν ειναι και χωρίς ενέσεις, δεν είναι τίποτα. Πάτε εκεί, δίνει ο άντρας σου σπέρμα, το επεξεργάζονται (δηλαδή αφαιρούν τα ... τεμπέλικα και τα μη φυσιολογικά) και μετά κάθεσαι στη γυναικολογική καρέκλα και σου το βάζουν με μία μεγάλη σύριγγα (πώς είναι οι κολπικε΄ς πλύσεις;) Μετά σε αφήνουν έτσι ξαπλωμένη από 15΄ έως 30΄, μετά φεύγεις και περιμένεις 2 εβδομάδες. Εμένα μου είχε πει ο γιατρός να παίρνω και χαπάκι προγεστερόνης. Εννοείται πως είναι πιο απλη διαδικασία από την εξωσωματική (από πλευράς ιατρικών πράξεων και κόστους, γιατί, αν κάνεις ενέσεις, για τη γυναίκα δεν έχει και μεγάλη διαφορά). Επειδή με τις ενέσεις κάνεις πιο πολλά ωάρια, υπάρχει πιθανότητα για δίδυμα. Ξέρω μάλιστα και μια κοπέλα που έτσι έκανε δίδυμα (και μετά συνέλαβε φυσιολογικά και χωρίς προσπάθεια και τώρα έχει 3)

Όσο για την πιθανότητα σε σχέση με τον αριθμό των ωαρίων, νομίζω ότι εξαρτάται από το είδος του προβλήματος.

Εγώ θα έλεγα να τη δοκιμάσει κανείς, αλλά όχι πολλές φορές (2-3), γιατί και άγχος έχει και φάρμακα όταν γίνεται με ενέσεις και ένα κόστος περίπου 500 Ευρώ΄και πήγαινε έλα στο γιατρό για να μετράς τα ωάρια.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kaloswrises Zozo mou!! :) Egw eime stin diadikasia gia tin 2i topo8etisi/spermategxisi...I 1i distixws itan anepitixis...Eime stin 2i mera pou vazw enesoules gia perissotera waria..Tin 1i fora ekana 3 waria (to 1 mikro) me to zori k auti tin fora vazw mono diples enesoules gia na kanw perissotera k pio megala waria..Pinw foliko o3i k ta cyclacur (gia to endomitrio nomizw)..Meta tin spermategxisi 8a pineis k ta xapakia utrogestan...To kostos itan 300 euro k kati den 8imame akrivws..Einai mia apli diadikasia xwris kammia talaipwria..

Kali epitixia sou euxome!!!! K panw apo ola xalari k oxi agxos!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

andria μου καλησπέρα, λυπάμαι που ήσουν άτυχη την 1η φορά, ευχομαι 2η και τελευταία.

Μετα απο 3 αποτυχημένες δικές μου άλλαξα γιατρό βρήκαμε πολύποδα κ μετα την αφαίρεσή του θα ξανακάνω σπερματεγχύσεις με ενέσεις αυτή τη φορά (εγώ ήθελα εξωσωματική αλλά επιμένει να εξαντλήσουμε τα περιθώρια)

Οι ενέσεις andria μου πόσο κοστίζουν? Τι παρενέργειες έχουν αν έχουν?

Καλή επιτυχία σε όλες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

To κόστος νομίζω ότι είναι ανάλογα με ποιες ενέσεις κάνεις. Εγώ τώρα κάνω altermon οι οποίες κοστίζουν 19€ και κάτι ψιλά.

Η δικιά μου εμπειρία

Μάρτιος 2009: 1η σπερματέγχυση με χάπια clomiphene. Επιτυχημένη προσπάθεια αλλά παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα.

Ιούνιος 2009: 2η σπερματέγχυση με χάπια clomiphene. Αποτυχία.

Αύγουστος 2009: Χάπια clomiphene & προγραμματισμένη επαφή. Αποτυχία.

Τώρα κάνω τις altermon & σε λίγες ημέρες πάω για την 3η (και φαρμακερη???)

Καλή επιτυχία σε όλες!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!Λίζα σ ευχαριστώ και σου εύχομαι να πανε ολα καλα και με ενα υγιεστατο μωρακι.Αντρια καλη επιτυχια και σε σενα,μακαρι να πετυχει να μην ταλαιπωρησει.Και καλη επιτυχια σε ολες μας!Να ρωτησω ομως κατι βρε κοριτσια.θα κανω την σπερματεγχυση,πως θα παρω ομως τα χαπια?Δεν υπαρχει περιπτωση να καταπιω εγω χαπι που να με παρακαλανε.Δεν παει κατω το ατιμο...τι θα κανω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOZO ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ. ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΟΥΤΕ DEPON ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙ. ΤΟ ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΧΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ.... ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ CLOMIPHENE ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ... ΜΕ ΛΙΓΟ ΨΩΜΑΚΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κ απο μενα!!!

Εχω μια απορια...(μιαααα;;;;;;; :laugh: :laugh: ). Ο γιατρος μου μας ειπε πως η σπερματεγχυση γινεται σε επιπεδο ιατρειου...Τι εννοει με αυτο;; Οτι θα γινει στο ιατρειο του ή οτι θα γινει σε καποιο ειδικο κεντρο κ το ΄΄επιπεδο ιατρειου'' το ειπε λογω της απλοτητας της μεθοδου;

Καλη επιτυχια σε ολες :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

κοριτσια ειναι η πρωτη φορα που γραφω και δεν ξερω κν αν ειμαι στην σωστη σελιδα η αν θα το διαβασετε.εκανα μια σπερματεγχυση αποτυχημενη και πολλη επωδυνη. και ηθελα να μαθω αν υπαρχει πυθανοτητα τωρα που θα κανω την δευτερη προσπαθεια υπαρχει πιθανοτητα να ξαναπαθω υπερδιεγερση ωοθηκων. δεν περασα καθολου καλα την πρωτη φορα. ειναι καμια που να επαθε υπερδιεγερση ωοθηκων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ατυχη έγραψε:

κοριτσια ειναι η πρωτη φορα που γραφω και δεν ξερω κν αν ειμαι στην σωστη σελιδα η αν θα το διαβασετε.εκανα μια σπερματεγχυση αποτυχημενη και πολλη επωδυνη. και ηθελα να μαθω αν υπαρχει πυθανοτητα τωρα που θα κανω την δευτερη προσπαθεια υπαρχει πιθανοτητα να ξαναπαθω υπερδιεγερση ωοθηκων. δεν περασα καθολου καλα την πρωτη φορα. ειναι καμια που να επαθε υπερδιεγερση ωοθηκων;

asxeti eimai me to thema .den kserw apo ayta.alla min apogoiteuese (atuxi ) kai allakse ayto to onoma gia na fereis gouri. min eisai tosos apaisiodoksi..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω που απαντησες χριστινα και ειχεσ δικιο αλλαξα ονομα. αν υπαρχει καμια που επαθε υπερδιεγερση ωοηκων σασ παρακαλω να που απαντηση. την ωρα τισ σπερματεγχησης ειχα 9 ωαρια και τωρα ειπε αλλοσ γιατροσ οτι θα μου μειωση την δοση για να βγαλω μονο 3 . κατι ειναι και αυτο . καλη επιτυχια σε ολες.καπνιζει καμια τον καιρο τησ θεραπειας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως όρισες στην παρέούλα μας Ειρήνη. Δεν γνωρίζω για το τί ακριβώς είναι η υπερδιέγερση ωοθηκών αλλά επειδή έκανα σπερματέγχυση διάβασα στις οδηγίες των χαπιών και των ενέσεων που έπαιρνα πριν τη σπερματέγχυση ότι καμιά φορά μπορεί να προκληθεί υπερδιέγερση ωοθηκών αλλά δεν το έψαξα παραπάνω.

Όσο για το ότι είχες 9 ωάρια κι εγώ τόσα είχα την 1η φορά και μάλλον καλό το θεώρησα. Πόνο δεν είχα καθόλου την ώρα της σπερματέγχυσης ούτε καπνίστρια είμαι οπότε δεν γνωρίζω. Δηλ. εσύ λόγω της υπερδιέγερσης είχες πόνους και πριν τη σπερματέγχυση ή μόνο κατά τη διάρκεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια εγώ είμαι στον 1ο μήνα με serpafar μετά από 7μήνες προσπάθειας k την διαδικασία της σπερματέγχυσης μου την ανέφερε ο γιατρός για ποιό μετά, ΑΝ χρειαστεί!!πήρατε καθόλου αυτά τα χάπια ή αμεσως ξεκινήσατε με σπερμ/ση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!σοφια!ειχα κανει σπερματεγχυνση πριν 3 χρονια κ δεν πετυχε!περυσι εκανα δυο μηνες προσπαθειες με serpafar αλλα παλι τιποτα.δεν ειχαμε τιποτα απλα απο το αγχοσ μας δεν πιαναμε παιδι.κ ξαφνικα ηρθε απο μονο του.ειμαι στο μηνα μου τωρα!!αν δεν εχεις καποιο προβλημα λεω να μην κανεις τιποτα απο αυτα που σου λενε οι γιατροι.χαλαρωστε κ απολαυστε!αυτο ειναι το καλυτερο!ευχομαι να σε βοηθησα λιγακι....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ χρυσα για το μνμ! Αυτό το αγχος αχ...αυτό το άγχος!Μια κουβέντα είναι!Μάλλον θα απελπιστω κάποια στιγμη υποσυνείδητα και θα μου κάτσει ο πελαργος παρά θα ηρεμισω!Ελπίζω να μην αργησει. viva la baby!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με τις πιθανότητες που ρωτάς σίγουρα με ένα ωάριο είναι λιγότερες οι πιθανότητες αλλά γενικά από όσο έχω δει πολλοί γιατροί το προτιμούνε καθώς με τα χάπια θεωρούν ότι δεν είναι καλή η ποιότητα των ωαρίων και με τις ενέσεις υπάρχει περίπτωση να έχεις πολλά ωάρια και επομένως μεγάλη πιθανότητα πολλαπλής κύησης που στην περίπτωση της σπερματέγχησης δεν μπορούν καθόλου να ελέχθει ενώ στην εξωσωματική καταλήγουν να τοποθετούν συνήθως μέχρι 3 γονιμοποιημένα ωάρια για να αποφύγουν την πολλαπλή κύηση, όσα ωάρια κι αν έχει κάνει η γυναίκα.

Τα ποσοστά επιτυχίας νομίζω είναι για την απλή σπερματέγχηση περίπου 10-15%.Είναι πάρα πολύ απλή σαν ένα τεστ παπ. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου είναι λένε σπάνιο να η υπερδιέγερση ωοθηκών αλλά εγώ την έπαθα :( .είχα μικρά πονάκια κατά την διάρκεια των φαρμάκων αλλά μετά την σπερματέγχυση τα είδα όλα. τρομεροί πόνοι σαν να σε τραβάμε την μήτρα από κάτω και ότι θα μου πέσει και πόνο στην κοιλιά. είχα διπλωθεί στην μέση και έπαθα και κατακράτηση υγρών φορούσα μόνο τα ρούχα άντρα μου και στο τέλους από τους πόνους και τους εμέτους έπαθα αφυδάτωση και κατέληξα στο νοσοκομείο. :angry: γι αυτο και το παρατσούκλι μου πριν ήταν άτυχη, γιατι αυτο το παθαίνει μια στις τόσες γυναίκες δηλαδή εγώ. Τώρα θα κάνω σπερματέγχυση σε νοσοκομείο και μου είπαν ότι τα 9 ωάρια ήταν παρά πολλά και ότι ίσως γι αυτό το επαθα. εσυ τώρα θα ξανακάνεις. Εγώ τώρα το ξαναπήρα απόφαση μετά από τον Μάιο του 2008 :kiss::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...