Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΡΙΖΟΜΑΣΤΕ (ΑΠΟ ΚΑΤΩ);;;


apis

Recommended Posts

Σόρρυ που άργησα, αλλά τάιζα το μπέμπη. Αν αυτό που παρατηρείς είναι μόνο δυσοσμία χωρις τίποτα άλλο (παράξενα υγρά..κτλ)τότε ίσως είναι αιμόφιλος. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αυτό παρουσιάζεται καμιά φορά όταν αλλάζει η χλωρίδα του κόλπου και ίσως χρειαστεί να βάλεις κανένα κολπικό υπόθετο..Το πιο σωστό είναι όμως να κάνεις ΕΚΕ(καλλιέργεια κολπικού εκρίμματος).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovi έγραψε:

Σόρρυ που άργησα, αλλά τάιζα το μπέμπη. Αν αυτό που παρατηρείς είναι μόνο δυσοσμία χωρις τίποτα άλλο (παράξενα υγρά..κτλ)τότε ίσως είναι αιμόφιλος. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αυτό παρουσιάζεται καμιά φορά όταν αλλάζει η χλωρίδα του κόλπου και ίσως χρειαστεί να βάλεις κανένα κολπικό υπόθετο..Το πιο σωστό είναι όμως να κάνεις ΕΚΕ(καλλιέργεια κολπικού εκρίμματος).

Μαλλον δεν τη γλιτωνω την καλιιεργεια :(:(

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA έγραψε:

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου κορίτσια???? Νομίζω πως καλύτερα είναι να ξυριζόμαστε…… και για λόγους αισθητικής οπωσδήποτε…… (ο άντρας μου ερεθίζεται αφάνταστα όταν με βλέπει "περιποιημένη" στην εν λόγω περιοχή!!!!) αλλά και για λόγους υγιεινής….. αισθάνομαι "πιο βρώμικη"….. όταν δεν είμαι ξυρισμένη! Δε μπορώ σε όλα τα σημεία….. εκεί που έχω καλύτερη οπτική επαφή ας πούμε….

Με μπόλικη σαπουναδίτσα και πολύ χρόνο στη διάθεση μου….. όχι μπαμ και κάτω….. τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα! Όταν παραλείπω το ξύρισμα….. με πιάνει μία φαγούρα….. άλλο πράγμα!!!!! Αλλά όλα αυτά….. δεν τα έχω συζητήσει με γυναικολόγο!!!!

Τι να πω????? Καθένας…… όπως αισθάνεται!!!!

γλυκια μου πιπιτσαζουζουνα θα συμφωνησω και εγω μαζι σου....ειναι διαφορετικα μια καλοπεριποιημενη περιοχη απο μια αξυριστη.... :blink::blink::dry::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ ξυρίζομαι, επίσης νιώθω πιο καθαρή! Νομίζω ότι με τρίχες είναι πιο εύκολο να "μαζευτούν" μικρόβια. Και αρέσει και στον άντρα μου, οπότε...

Αφρό ξυρίσματος δεν βάζω εγώ γιατί με πιάνει φαγούρα, με λίγο αφρόλουτρο κάνω αφρό και χρησιποποιώ το ξυραφάκι της venus που είναι πολύ απαλό. Και να θες να κοπείς είναι πολύ δύσκολο! Και δεν κάνω υπερβολές, όσο εκεί που βλέπω. Φυσικά και δεν ακουμπάω τα χείλη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!Πολύ ωραίο το θεματάκι που ξεκινήσατε!Έχετε δίκιο σε όλα, είναι καλό να ξυρίζεσαι, είναι καλό και να μην.Με λίγα λόγια "παν μέτρον άριστον".Εγώ για παράδειγμα που το έχω συζητήσει με διάφορους γυναικολόγους κατά καιρούς, κατάλαβα πως δεν κάνει κακό η οποιαδήποτε μέθοδος αποτρίχωσης στην περιοχή, αρκεί να γίνεται με μέτρο και με τακτά διαλείμματα.Δηλαδή να αφήνουμε που και που να βγουν τελείως οι τριχούλες και να "ξεκουραστεί" λίγο η περιοχή.Σίγουρα η ύπαρξη τριχών στη περιοχή δεν είναι τυχαία!Έχουν κι αυτές το ρόλο τους όπως αναφέρατε κάποιες φίλες!Φίλη apis, έχω πάθει μία φορά κολπίτιδα και ο λόγος που με οδήγησε αμέσως στον γιατρό ήταν ότι για μέρες η επίμαχη περιοχή μύριζε ψαρίλα.Καλό είναι λοιπόν να το κοιτάξεις, χωρίς προς θεού να πανικοβληθείς(δεν είναι τίποτα).Από τότε πλένομαι μόνο με σαπούνι FISSAN στην περιοχή και δεν έχω ξαναφορέσει σερβιετάκια! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου ο γυναικολόγος ήταν πάντα κατά.Μου έλεγε συγκεκριμένα "Οι τρίχες για να είναι εκεί κάποιο ρόλο παίζουν....".Αλλά εγώ το χαβά μου. ;) Τα περνάω όλα 2 φορές την εβρομάδα. Το κάνω με ξυραφάκι gillete excel for women.δεν κόβεσαι.Είμαι 32 και το κάνω από τα 18.Πλέον μου φαίνεται κάπως αν το δω μέσα στην τρίχα!!!!!!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jona έγραψε:

Καλησπέρα κορίτσια!Πολύ ωραίο το θεματάκι που ξεκινήσατε!Έχετε δίκιο σε όλα, είναι καλό να ξυρίζεσαι, είναι καλό και να μην.Με λίγα λόγια "παν μέτρον άριστον".Εγώ για παράδειγμα που το έχω συζητήσει με διάφορους γυναικολόγους κατά καιρούς, κατάλαβα πως δεν κάνει κακό η οποιαδήποτε μέθοδος αποτρίχωσης στην περιοχή, αρκεί να γίνεται με μέτρο και με τακτά διαλείμματα.Δηλαδή να αφήνουμε που και που να βγουν τελείως οι τριχούλες και να "ξεκουραστεί" λίγο η περιοχή.Σίγουρα η ύπαρξη τριχών στη περιοχή δεν είναι τυχαία!Έχουν κι αυτές το ρόλο τους όπως αναφέρατε κάποιες φίλες!Φίλη apis, έχω πάθει μία φορά κολπίτιδα και ο λόγος που με οδήγησε αμέσως στον γιατρό ήταν ότι για μέρες η επίμαχη περιοχή μύριζε ψαρίλα.Καλό είναι λοιπόν να το κοιτάξεις, χωρίς προς θεού να πανικοβληθείς(δεν είναι τίποτα).Από τότε πλένομαι μόνο με σαπούνι FISSAN στην περιοχή και δεν έχω ξαναφορέσει σερβιετάκια! ;)

Ευχαριστωω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ??

ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΗ ΑΠΟΤΡΙΧΩΣΗ ΜΕ LASER?

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ?

ΕΧΕΙ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΗΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, κορίτσια, εγώ ξυρίζομαι από το λύκειο νομίζω, όχι όμως συνέχεια. Δηλαδή, αφήνω τις τρίχες να εμφανιστούν και μπορεί να τις ξαναξυρίσω σε ένα μήνα ή και περισσότερο.

Μία φορά γύρισε μια τρίχα κι έκανε ένα γρομπαλάκι που με πονούσε. Ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση και μου πέρασε, αλλιώς θα έπρεπε να κάνω επέμβαση. Αυτό ήταν και ο μόνος λόγος που μου είπε ότι ίσως είναι λίγο επικίνδυνο το ξύρισμα σ' εκείνη την περιοχή.

Με χαλάουα ή κερί μου φαίνεται αδιανόητο.

Γενικότερα, ξυρίζομαι επειδή μου αρέσει που είναι πιο καθαρό και περιποιημένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν διαβασα ολα τα ποστ...αλλα,τι εννοεις?full ξυρισμα τυπου "καραφλο βουνο" ή απλα το κλασσικο?

το ξυραφι ομως ρε παιδι μου δημιουργει ερεθισμους. Καλυτερα κρεμα αποτριχωτικη (αυτο κανω εγω) ή αντε και ενα brazilian στην αισθητικο (κανα 2 φορες το κανα κ δεν ξαναπαω,αισθανθηκα γελοια :P:P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελάτε βρε παιδιά..και το μαλλάκι έχει την ομορφιά του...χαχαχχαχαχα...:) δεν μου αρέσει νατο βλέπω σαν του μωρου..ή ειμαστε γυναίκες ή δεν είμαστε...άλλωστε θυμηθείτε τις παλιές τσόντες...ήταν τριχωτό και ερεθιστικό!!(δεν εννοώ απεριποιητο!!κουρεμένο ναι , ξυρισμένο όχι) Γιατί να βάζουμε ΄ξυράφι σε μια περιοχή που ήδη ονομάζεται ευαισθητη; Η ακόμη και κερί..προσωπικά πάντως είχα παρατηρήσει πως όποτε είχα κάνει αποτρίχωση είχα περισσότερα υγρά..δεν ξέρω γιατί..αλλα δεν μου άρεσε..τι να πω...περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εγω παιρνω την κουρευτικημηχανη του αντρα μου, την απολυμανω με οινοπνευμα εχω χαλασει ηδη δυο- και το κουρευω με την ψιλη που λενε. ειναι μια χαρα. Αλλά για τα πλαινα κανω ζεστο κερι απο τα 18 μου. Σορρι αλλα δεν μπορω να βλαπω τις τριχες...ειδικα τον χεομωνα καθοτι εινα πολυ ασπρη με μαυρα μαλλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το κανω ΟΛΟ με κερι..και με συσκευη αποτριχωσης καμια φορα οταν ειναι πιο κοντες οι τριχουλες..μου αρεσει πολυ η αισθηση,δεν ξερω αν ειναι πιο καθαρο η οχι,αλλα εγω πιο καθαρο το νιωθω...επισης ετσι το προτιμαει και ο καλος μου,οποτε...

παντως ειναι θεμα της καθε γυναικας πως το βλεπει και πως το νιωθει,πιστευω οτι δεν υπαρχει λαθος και σωστο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ tirogaridaki, ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ, ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΕΞΩ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΗΤΡΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΓΕ ΚΙ Η ΓΙΑΓΙΑ...Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΡΥΩΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΑΣ ;)

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΞΥΡΙΖΩ ΔΛΔ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕ Η ΦΑΓΟΥΡΑ...ΕΚΑΝΑ ΠΛΗΓΕΣ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΞΥΡΙΣΑΝ...ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΜΕ ΤΣΙΜΠΟΥΣΑΝ ΦΟΒΕΡΑ :S ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΑΣ...Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ :blink:

ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΚΟΥΡΕΥΩ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΕΣ (ΙΣΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΓΥΡΝΑΝΕ) ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΛΑΪΝΑ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ;)

Υ.Γ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΧ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΓΟΥΛΙ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα ξυριζομαι....για διαφορους λογους...τωρα απο κει και περα ειναι θεμα προσωπικο της καθε γυναικας αν θα ξυριστει η οχι.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια ξυρίζομαι εντελώς εδώ και πολλά χρόνια στην εν λόγω περιοχή ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ! Το κάνω κυρίως για αισθητικούς λόγους αλλά πολύ φοβάμαι ότι τώρα με την κοιλούμπα δεν θα βλέπω!!! ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω ξυριζομαι(οχι εντελως).

Συμφωνω οτι οι τριχες υπαρχουν για καποιον σκοπο, αλλα αν το σκεφτουμε κανενας γιατρος δεν μας ειπε μεινε αξυριστη για να μην παθεις διαφορες μολυνσεις!

Πιστευω οτι ειναι θεμα αισθητικης και το ποσο ανετα νοιωθεις με το συντροφο σου!

Αν ο συντροφος δεν εχει προβλημα, τι προβλημα να εχει η γυναικα?

Ισα ισα γλειτωνει απο μια εξτρα διαδικασια(το ξυρισμα).

Εμενα παλι με ενοχλει, οταν ειμαι αξυριστη και δεν τον αφηνω καν να παει κατω!

apis, εξασκηση θελει στο τυφλο συστημα!

Να πηγαινει μονο του το χερι! :laugh:

Παλι αν δεν μπορεις, παρε ενα καθρεφτακι και βλεπε που ξυριζεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι παθαίνεις τίποτα αν ξυρίζεσαι,

Απλά τις πρώτες φορές ίσως όταν αρχίσουν

να ξαναβγαίνουν οι τρίχες, να "τσιμπάνε" λιγάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδια θα ξυριζομουν μονο αν ηταν θεμα υγιεινης..

Τωρα που εμαθα οτι δεν παιζει κατι τετοιο δεν υπαρχει περιπτωση..ευτυχως και ο αντρας μου δεν θελει καθολου

Παντως μου κανει εντυπωση..μετρησα μονο 3 κοπελες(κι εγω μεσα) που δεν ξυριζομαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντα ξυριζομουν απο κατω, σχεδον τελειως. Εμπαινα μεσα στη μπανιερα μουλιαζα και οι τριχες εφευγαν πολυ ευκολα, εκανα και διαφορα σχεδιακια :Ρ

Μετα τη γεννα του μικρου η αληθεια ειναι οτι το εχω παραμελησει λιγο το θεμα. Βαριεμαι ελεεινα να το κανω και εχει γινει ελαφρως φουντα χαχαχα το κλαδευω ομως και δεν ξεπροβαλλει απο το εσωρουζο :Ρ :Ρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΥΡΙΖΟΜΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

Κ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ Κ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Κ ΠΑΡΑ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΕΛΟΥ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΛΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΕΤΣΙ...ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 2-3 ΜΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟΤΡΙΧΩΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΜΙΧ ΜΗΧΑΝΗ...ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΕΤΣΙ?ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ...ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΛΙΑ ΞΥΡΙΖΟΜΟΥΝΑ ΚΑΘΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ.ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΤΡΙΧΩΣΗ ΣΕ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΠΑΩ ΜΗΝΑ ΠΑΡΑ ΜΗΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΘΕ 25 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΑ VEET ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΥΡΗ...ΧΙΧΙΧΙΧΙ...ΑΝΩΔΥΝΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΕΘΙΖΕΙ...ΑΑΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΝΟ?2 ΛΕΠΤΑ ΑΝΑΤΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ?ΤΑ ΠΟΙΟ ΥΓΕΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟ PH ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΟ ΑΠΛΟ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ FISSAN MAMA ΚΑΙ ΤΟ BETADINE ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΦΡΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΟΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...