Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΡΙΖΟΜΑΣΤΕ (ΑΠΟ ΚΑΤΩ);;;


apis

Recommended Posts

Εχω προσπαθησει αρκετες φορες αλλα μου ειναι αδυνατο!!Φοβαμαι μην τραυματιστω..(εσεις δε φοβαστε; )

Πιστευω ομως οτι βοηθα στην υγιεινη της περιοχης..ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος;

Αν μπορειτε πειτε μου πώς τα καταφερνετε(αν δεν θελετε δημοσια σε πμ).. :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΑΝΟΙΞΕΣ...ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΝΩΜΕΣ..

ΕΛΑ ΒΡΕ APIS ΜΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΜΕ ΕΝΑ ΞΥΡΑΦΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (ΜΗ ΣΦΑΧΤΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ) & ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ ΜΕ ΣΑΠΟΥΝΙ 'Η ΜΕ ΑΦΡΟ ΞΥΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ & ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΌ..ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΥΓΕΙΙΝΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΕΔΩ & ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΞΥΡΙΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ( ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ).ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ..& ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΒΑΖΕΙΣ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΛΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ..ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΕΙΝΑΙ & ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ..

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΞΥΡΙΖΕΣΑΙ...ΤΕΛΕΙΩΣ...ΚΑΝΕ & ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΚΙ!!!!

ΓΕΝΙΚΑ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ.& ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΙΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ,ΜΕ ΞΥΡΙΖΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ..

ΑΛΛΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΛΑΟΥΑ!!!!ΕΓΩ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΝΤΕΧΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ..ΞΥΡΑΦΙ & ΠΑΛΙ ΞΥΡΑΦΙ!!& ΜΕ ΑΝΤΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περα απο τους αισθητικους λογους που ειναι καθαρα υποκειμενικοι(πχ το ξυρισμα εκει δεν αρεσει ιδιαιτερα στον δικο μου συντροφο)

οι γιατροι σας λενε οτι πρεπει να γινεται;

Kalypso εκει που δεν μπορω με τιποτα ειναι στα χειλη του αιδοιου..μπρρρ..Οσο για τη χαλαουα μονο που το ακουω ανατριχιαζω

Υπαρχει καποια σαν εμενα ..που δεν το αντεχει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω έχω κάνει 4-5 φορές με κερί αλλά τις περισσότερες φορές το αφήνω έτσι και παίρνω μόνο τα πλαινά. Δεν αντέχω πολύ τον πόνο και βαριέμαι τη διαδικασία. Όμως το πιο υγιείνο κορίτσια ειναι οι τριχουλες κι αυτό γιατί οι τριχες κρατάνε τα μικρόβια μακριά από τον κόλπο και την κλειτορίδα γι αυτό είναι άλλωστε και πιο πολλες εκεί.Αλλά από την άλλη όταν η τρίχαμένει άκοπη μαζεύει όλη τη μυρωδιά και ακόμη και αν είσαι πλυμένη δεν φρεσμομυρίζεις εκεί οπότε τι να πω..μου άρεσε η ιδέα της Καλυψως με το ξυραφάκι αλλά ξέρω ότι βγαίνουν περισσότερες συν ότι σου προκαλεί φαγουρα η κοντή τριχουλα η οποία βγαινει όλο και πιο σκληρή με το ξύρισμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με ενα ξυραφάκι MACH3 απο SUPER MARKET δεν προκειται να κοπεις ποτε!!!!

Τωρα κανενας γιατρος δεν μου χει πει να μην ξυριζομαστε στο ''απ'αυτο'' μας!!χεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια. Το πιο σωστό είναι η περιοχη να είναι περιποιημένη. Οι τρίχες είναι συνήθως εστία μικροβίων και γί΄αυτό στα διάφορα χειρουργεία ή επεμβάσεις πάντα σε ξυρίζουν..Αυτό που λένε οτι η φύση έχει προνοήσει να υπάρχει τριχοφυία σε σημεία του σώματος για να συγκρατούν τα μικρόβια, ίσχυε για τα χρόνια νεάτερνταλ που οι άνθρωποι δεν φόραγαν ρούχα και έπρεπε κάπως να ζεσταθούν...Εγώ μια φορά το μήνα αποτρίχώνομαι μόνη μου, και όταν ήμουν έγκυος ξυριζόμουν, για να μην κάνω συσπάσεις απο το πόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

οι τριχες κρατάνε τα μικρόβια μακριά από τον κόλπο και την κλειτορίδα γι αυτό είναι άλλωστε και πιο πολλες εκεί.

Ανοιξα το θεμα γιατι πιστευα το ακριβως αντιθετο!Δηλαδη οτι οι τριχες εκει κανουν κακο και κανουν πιο ευκολες τις κολπιτιδες και δεν ξερω τι αλλο.. Αλλα με αυτα που λες Φανη σκεφτομαι οτι οι τριχες πιθανον να ειναι εκει - οπως και οι τριχες στη μυτη μας -για να φιλτραρουν ο,τι δεν πρεπει να "περασει" πιο μεσα.. Χμμμ :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα και εγω ξυριζομαι...δεν την αντεχω καθολου την τριχα....αλλα ειναι πολυ ευκολο...με ενα ξυραφακι...εμενα παντως μου προκαλει φαγουρα η τριχα που βγαινει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ ΣΥΧΝΟ ΞΥΡΙΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΥΧΝΑ..& ΑΝ ΤΙΣ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΦΑΓΟΥΡΑ,ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ...ΑΛΛΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ,ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΑΡΗ..

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΑΚΟΜΑ & ΑΥΤΟ ΤΟ ...ΘΕΜΑ...ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ & ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ..ΚΕΡΙ ΔΕ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙ!!!!!!ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΟΥΚΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jovi το ιδιο διαβασα καπου κι εγω..

Εχετε καποια τοποθετηση γυναικολογου πανω στο θεμα;

Φανη εσενα σου εχει πει κατι ο γιατρος σου που δεν ξυριζεσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σκέψου το λίγο jovi...ακόμη και για τα χρόνια του Νεάντερταλ να ήταν φυσιολογικό προφανώς προστάτευε το αιδοιο από <<εισβολεις μικροβιών>> αφού δεν είχαν ρουχα. Τώρα γιατί να κάνουν το αντιθετο;; :)

Εγώ πιστεύω πως οι κολπίτιδες και όλα αυτά προκαλούνται είτε από την υπερβολική καθαριότητα με τα αντισηπτικά σαπουνια, είτε από τα μη βαμβακερά υφάσματα εσωρουχων είτε απο το <<βρώμικο>> σεξ όταν δηλαδή έχουμε επαφές χωρίς να είμαστε ή εμείς ή ο σύντροφός μας καθαρός...απο κει και πέρα είναι θέμα γουστου και άνεσης αν θα το αφήσεις φαλακρό ή όχι..χεχεχεχεχε...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί αμα γεννάς ή αμα κάνεις καισαρική σε ξυρίζουν; Αν ήταν θα τις άφηναν εκεί. Και γυναίκες που παρουσιάζουν κολπίτιδες που επιμένουν με την αντιβίωση, το επόμενο που ρωτάμε είναι αν έχουν περιποιηθεί τη περιοχή και τους συνηστούμε να το κάνουν μήπως και έτσι βοηθήσει και φύγει το μικρόβιο... Όσους γυναικολόγους γνωρίζω αυτό λένε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Jovi το ιδιο διαβασα καπου κι εγω..

Εχετε καποια τοποθετηση γυναικολογου πανω στο θεμα;

Φανη εσενα σου εχει πει κατι ο γιατρος σου που δεν ξυριζεσαι;;

ΠΟτέ και τίποτα. Βέβαια συχνά το κουρεύω λιγο γιατί μου τη δίνουν οι πολυ μακριές τρίχες..αλλά σπάνια το αποτριχώνω τελειως. Δεν το θεωρώ δηλαδή υγιηνή αλλά κάτι που έχει να κάνει με την αισθητική. Και θα σας πω κάτι..στον απολυτα φυσιολογικό τοκετό ποτε μα ποτέ δεν ξυρίζεται η γυναίκα από κάτω..είναι εκείνος ο τοκετός που ουτε φάρμακα παίρνεις, ουτε τίποτα γι αυτό άλλωστε τον λένε φυσιολογικό. Θεωρούν οτι η φύση γνωρίζει πολύ καλά τι κάνει. Ετσι η τρίχα δεν θεωρείται πηγη μολυνσης, καθώς αν γίνεται ένα τακτικο πλυσιμο με σαπουνι δεν τίθεται θέμα καθαριότητας...εγώ αυτό πιστεύω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με προβληματισε λιγο το θεμα γιατι απο προχθες μυριζω μια "ψαριλα" στο επιμαχο σημειο (συμβαινει καμια φορα με την οωρηξια ή με το τελος της οωρηξιας να εχετε τετοια δυσοσμα υγρα που μετα φευγουν;;; ) :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά το θέμα του φυσιολογικού τοκετου δεν είναι λόγια δικά μου, τα έχω διαβάσει. Μην με ρωτάτε που..ουτε καν θυμάμαι αν ήταν από το ίντερνετ ή από τα βιβλία εγκυμοσύνης που έχω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσον αφορά τη μυρωδιά αν πλένεσαι συχνά και αλλάζεις εσώρουχο θα δεις ότι δε θα την έχεις. Τα εσώρουχά σου είναι βαμβακερά;Πάντως ρε κορίτσια όσες φορές έχω πάθει κολπίτιδα ή κυστίτιδα ποτέ κανένας μα κανένας γιατρός δε μου είπε ότι το παθαίνω επειδη δεν ξυρίζομαι..πιο πολύ υποπτεύθηκα το σύντροφό μου δεν είμαστε το ίδιο σε θέματα υγιεινής παρά εμένα που έιμαι λίγο αφάνα!!χαχαχαχαχα...και από τότε που και οι δύο έχουμε κάνει την καθημερινη καθαριότητα στην περιοχή ακόμη και με σκέτο νερό κάποιες φορές καθώς το πολύ σαπούνι μονο κακο μπορεί να δημιουργήσει, δεν έχω πάθει..φτου φτου φτου,...τίποτα. Ουτε κολπίτιδες, ούτε τίποτα και η τρίχα..κάγκελο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki συμφωνώ με όσα λες και όλοι αυτοί οι παράγοντες που αναφέρεις συνεισφέρουν στο να αναπτύσονται μολύνσεις κυρίως γιατί αλλάζει και η χλωρίδα του κόλπου και γίνεται αλκαλική από όξινη.. έτσι και οι έντονη τριχοφυία επιβαρύνει λίγο παραπάνω..Σίγουρα είναι και θέμα γούστου, αλλά αυτό που λέω, είναι αυτό που μου συστήνουν και οι περισσότεροι οι γιατροί. Τι να πω και γω;;;...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως βρε jovi κι εγώ επειδή κανένας γιατρός δε μου έχει πει τίποτα το λέω..αν ήταν τόσες φορές που όλο και κάτι έπαθα θα μου έλεγε..<<ξυρισου βρε παιδάκι μου κι εσύ!!!!>> αλλά όλοι έψαχναν τις άλλες αιτίες που ανέφερα..τακτικό πλυσιμο, εσώρουχα βαμβακερά κτλ κτλ..διάβασα κι εκείνο για τον απόλυτα φυσιολογικό τοκετό και μου έμεινε πως η τρίχα δεν θεωρείται επικίνδυνη ίσα ίσα που προστατεύει..Τώρα..μονο η επιστήμη ξέρει πραγματικά τι συμβαίνει...αν τώρα κάποι έχει δει μειωση των κολπίτιδων κι όλων αυτών με το ξύρισμα τότε προς όφελος της είναι , πάντως προσωπικά δεν είδα αύξηση στις μολύνσεις μου..παρα μόνο όταν ήμουν απρόσεχτη..σχετικά με την καθαριότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σορυ που φευγω απο το θεμα

Οσο καιρο δυο χρονια περιπου εκανα ερωτα με προφυλακτικο δεν επαθα τιποτα..Απο τοτε που αρχισαμε τις προσπαθειες που και που κατι μυριζω χωρις απολυτως κανενα αλλο συμπτωμα..Κανω οτι πρεπει σε σχεση με ελαφρυ πλυσιμο χωρις πολλα σαπουνια και βαμβακερα εσωρουχα(σεμνοτατα σαν τη βρακες τις γιαγιας μου της Καλλιοπης)καλοσιδερωμενα και τα ρεστα.Ο αντρας μου πλενεται πολυ συχνα..

Αυτη η ψαριλα σε ποσες μερες να με ανυσηχησει..αν με οσα κανω δεν φυγει;;(μεχρι και γιαουρτι εβαλα σημερα..εχω αγχωθει πολυ..και στην ιδεα οτι κανω ελευθερα για παιδι ανησηχω ακομα περισσοτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΜΑΧΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ( ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΦΡΟΔΙΣΙΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου κορίτσια???? Νομίζω πως καλύτερα είναι να ξυριζόμαστε…… και για λόγους αισθητικής οπωσδήποτε…… (ο άντρας μου ερεθίζεται αφάνταστα όταν με βλέπει "περιποιημένη" στην εν λόγω περιοχή!!!!) αλλά και για λόγους υγιεινής….. αισθάνομαι "πιο βρώμικη"….. όταν δεν είμαι ξυρισμένη! Δε μπορώ σε όλα τα σημεία….. εκεί που έχω καλύτερη οπτική επαφή ας πούμε….

Με μπόλικη σαπουναδίτσα και πολύ χρόνο στη διάθεση μου….. όχι μπαμ και κάτω….. τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα! Όταν παραλείπω το ξύρισμα….. με πιάνει μία φαγούρα….. άλλο πράγμα!!!!! Αλλά όλα αυτά….. δεν τα έχω συζητήσει με γυναικολόγο!!!!

Τι να πω????? Καθένας…… όπως αισθάνεται!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...