Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ 37


blue baby

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ? Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΘΗΝΑ ? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κοπέλα μου! Για το μήλο της Χρυσοβαλάντου το έχω ακούσει κι εγώ, λένε πως κάνει θαύματα κι είναι ειδικά για τις γυναίκες που παιδεύονται να γίνουνε μανούλες! Δε χτυπάς στο google ή σε όποια μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο τη λέξη Χρυσοβαλάντου? Μήπως και βρεις κάτι? Γιατί κι εγώ μόνο γι' Αθήνα έχω ακούσει! Καλή επιτυχία στο στόχο σου! Ό,τι χρειαστείς... στη διάθεσή σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia!!

K egw akousa gia polla 8aumata tis Ossias Eirinis Xrisovalantw apo mia kopela pou ta3ide4e mexri k tin Patmo (apo tin Kipro eime) mono k mono gia na parei milo...Exoume k ena ekklisakli se ena xwrioudaki stin Kipro k panw sto mperdema mou piga tin epomeni tis giortis tis k eixa xasei to panigiri opou k poulousa auta ta 8eostalta mila k den prolava na agorasw...Piga tin epomeni alla o Pater mou eipe pws den exoume ka8olou stin kipro k to fernoun apo tin Ellada.. Sigkekrinena mou eixe pei pws tin proigoumeni pou itan k to panigiri oles oi kopeles agorazan apo auto to milo...Me pire to parapono giati perimena ena xrono sxedon gia auti tin giort gia na parw milo k egw exasa tin mera :(... Exei stin a8ina? An ma8ete tipote me enimerwnete giati 8elw k egw na agorasw apegnwsmena...Sas euxaristw!!!

Filia xxxxxx :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια για να φατε το μηλο της Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου θα πρεπει

να νυστεψετε! Δεν το δινουν ετσι ευκολα!

http://agia-eirini-xrisoval.pblogs.gr/

Στην εικονα η Αγια κραταει το μηλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το μηλο οποια το τρωει ειναι πιο καρπερη???

εμενα που μου αρεσουν πολυ τα μηλα...αν φαω πολλα θα κανω πολλα μωρα????

δεν παει ετσι ε?

φανταστικη φιλεναδα σου ευχομαι να κανεις πολλα παιδακια...πιο πολλα απο τα μηλα της μηλιας!...οκ υπερεβαλα λιγο αλλα ευχομαι να κανεις υγιεστατο μωρακι και να γεμισει χαρα το σπιτικο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, κι εγώ έχω φάει το μήλο μια φορά, αλλά στο άσχετο, έτσι γενικώς, δε ζητούσα κάτι! :P

Το είχε δώσει στη μάνα μου μια φίλη της, αλλά δε θυμάμαι πού το βρήκε! Η μάνα μου γενικώς έχει τα κοννέ της με τα εκκλησιαστικά!!! :P

Απλά θα ήθελα να πω ότι το μήλο ως μήλο δε φέρει κάποια μαγική δύναμη που μας βοηθά. Αυτό που εμπεριέχει είναι η χάρη του Θεού που τη λαμβάνει με την ευλογία του ιερέα (προφανώς δεν πρόκειται για το αρχικό μήλο που σύμφωνα με την παράδοση ο Ιωάννης ο Θεολόγος έδωσε στην αγία, κι αυτό δεν έχει καμία σημασία, καθώς η χάρη του Θεού βρίσκεται παντού). Έτσι, το μήλο καθεαυτό, μα να νηστέψεις, μα να πέσεις στα πατώματα και να χτυπιέσαι πριν το φας, δε θα σε βοηθήσει από μόνο του. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η προσευχή και η μετοχή μας στα μυστήρια (εξομολόγηση, θεία κοινωνία) μας δίνει τη χάρη του Θεού και γίνονται θαύματα! Δηλαδή, μη νομίζουμε ότι χωρίς το μήλο θα χαθούμε!!! Απλά όλα αυτά (κατ' αρχήν τα μυστήρια όπου το υλικό στοιχείο, π.χ. κρασί, νερό, ψωμί, παίζει πρωταρχικό ρόλο, επίσης, οι εικόνες, η ζώνη της Παναγίας, το μήλο της αγίας Ειρήνης), μας δείχνουν ότι η Εκκλησία μας δεν περιφρονεί την ύλη όπως νομίζουν μερικοί, αλλά αντίθετα τη θεώνει!!!

Σας έπρηξα λίγο με τα θεολογικά, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πίστη σώζει, και τα διάφορα μέσα (π.χ. το μήλο) σώζουν μέσω της πίστης που ζητά τη χάρη του Θεού.

Γι' αυτό μην αγχώνεσαι αν θα βρεις ή όχι το μήλο, αλλά ηρέμησε, απέβαλε οπωσδήποτε το άγχος που είναι ο χειρότερος παράγοντας, προσευχήσου, και μακάρι να πάνε όλα καλά (και για σένα και για μένα!!!).

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ne bell mou to 3erw afou egw niste4a k 3 meres k aplws den prolava to panigiri gia na parw :(...den peirazei omws igeia na exoume...an ma8ete otidipote mou lete..exw ena filo stin A8ina k an moporousate na mou peite pou 8a vrw 8a me voi8ousate apissteuta...na kanei k autos ena 4ixiko hehhe :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγγνώμη, εγώ άλλο δε κατάλαβα...

το μηλαράκι αυτό, το οποίο απ ότι

έχω ακούσει είναι κομμάτι,

το ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ,( :huh: ) και δε το δίνουν έτσι, μετά από

προσκύνημα στη Χάρη της Αγίας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa έγραψε:

συγγνώμη, εγώ άλλο δε κατάλαβα...

το μηλαράκι αυτό, το οποίο απ ότι

έχω ακούσει είναι κομμάτι,

το ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ,( :huh: ) και δε το δίνουν έτσι, μετά από

προσκύνημα στη Χάρη της Αγίας?

Ελενιτσα αυτο ειναι αλλο θεμα!

Θα πρεεπει να ανοιξουμε αλλο

ποστ για να το συζητησουμε! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να σας πω να γελασετε!

Όταν επισκεφτηκα το μοναστηρι αυτο στη Λυκοβρυση,

ημουνα 7 χρονων. Τα πραματα εκει ειναι πολυ αυστηρα.

Φορουσα λοιπον μια ζιπ-κιλοτ* (στις προσταγες της μοδας 1982)

Μας βλεπει λοιπον μια μοναχη, και κανει παρατηρηση στη μαμα

μου. Ενταξει λεει η μαμα μου δωστε μας κατι να φορεσει το παιδι

απο πανω.

Μου δωσανε λοιπον μια φουστα που εδενε σαν παρεο, φτιαγμενη

απο φοδρα. Παει η μανα μου να μου το φορεσει πανω απο τη ζιπ-κιλοτ.

ΑΑΑΑ οχι λεει η μοναχη το παντελονι θα το βφαλετε απο κατω

Μου το εβγαλε λοιπον και μου φορεσε την φουστα.

Μπενουμε στο ναο και...... πεφτει η φουστα! :silly:

Λυθηκε το κορδονι!

μαμααααααααααααααα! :blink: :woohoo:

Θυμαμαι ακομη κ τι βρακι φορουσα!

ασπρο με σκουρο μπλε πουα! :silly:

Πεθανα απο τη ντροπη μου! :blush:

*ζιπ-κιλοτ για τις μικροτερες που δεν ξερουν, ειναι μια πολυ φαρδια βερμουδα μεχρι το γονατο η κατω απο αυτο. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εισαι απο θεσσαλονικη εκκλησακι της ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ εχει απο τον παλλιο δρομο που βγαιναμε για σινδο καπου εκει δε θυμαμαι τωρα να σου πω ακριβως το σημειο αλλα ειναι πανω στο δρομο φαινεται και δεν το πληρωνεις το μηλαρακι απλα πρεπει να πετυχεις καποιον εκει να σου το δωσει επεισης σου δινουν και ενα σχοινακι να δεσεις στη μεση και πρεπει να νηστεψεις 3 μερες πριν το φας,αν τελικα το βρεις σου εχυχομαι καλη επυτυχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι... να νηστεψεις

αλλά για να μείνεις έγκυος, δε πρέπει να φας μόνο το μήλο...

χαχαχα

:P

bell μου οι γυναίκες μοναχές.... είναι πολύ περίεργες...

γενικά οι γυναίκες είμαστε πολύ... σκυλίτσες...

τώρα για το ότι πρέπει αγοράσω το μήλο

για να μείνω έγκυος... μου φαίνεται πολύ...

τα καλά και συμφέροντα...

εκμετάλλευση σε όλα...

σόρρυ αλλά ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω όλες εκείνες που πιστεύουν στις θαυματουργές ιδιότητες του μήλου και καλά κάνουν οι κοπέλες, θα ήθελα να πω πως το θαύμα προέρχεται από μέσα μας...από το μυαλό μας!! Όσο κοινο και συνηθισμένο αν ακούγεται έτσι έιναι..δεν ξέρω αν γωνρίζετε τι σημαίνει αυθυποβολή. Είναι η ικανότητα του μυαλού μας να πετυχαίνει κάτι μέσα από την ίδια την πίστη ότι θα το καταφέρει. Συνήθως πρέπει να πιαστούμε από κάτι <<μαγικό>> για να πιστέψουμε όπως είναι τα placebo, ψεύτικα φάρμακα χωρίς να το γνωρίζει ο ασθενής. Μάλιστα εκείνος πιστεύει τόσο πολύ στις ευεργετικές ικανότητες του φαρμάκου που νιώθει κάθε μέρα πως γίνεται καλά και τελικά επιτυγχάνει ίαση. Δηλαδή ο οργανισμός πείθεται ότι του φεύγει η αρρώστια που άρχίζει να παράγει τέτοιες ορμόνες και τέτοια άμυνα απέναντι στην αρρώστια που μπορεί ακόμη να γλιτώσει και το θάνατο. Ετσι λοιπον οι περισσότεροι που αγοράζουν τέτοια μήλα ή παίρνουν αγιασμό πείθονται μέσα στην ψυχή τους ότί έχουν πάρει το απόλυτο φάρμακο που αρχίζουν και πιστεύουν από μόνοι τους ότι όλα πάνε καλά σιγά σιγά και βέβαια ο οργανισμός πραγματικά αυξάνει τις άμυνες του και την αντοχή του που τελικά πετυχαίνει το στόχο του. Αν νομίζετε ότι κάτι τέτοιο θα σας βοηθούσε δεν είναι κακό να το πιστεύετε γιατί σίγουρα το μυαλό σας και η θέλησή σας θα σας ανταμοίψουν. Από την άλλη πάλι...δεν μπορώ να μην πω ότι πιστεύω πολύ στην Παναγία καθώς όσες φορές την έχω δει στον ύπνο μου με όποιον τρόπο και αν την έχω δει πάντα βγαίνει αληθινο. Και δεν είμαι ιδιαίτερα θρήσκο άτομο..δεν ξέρω..εκεί δεν μπορώ να πω τι συμβαίνει..νομίζω ότι απλώς τα ξεχωρίζω. Άλλο η πίστη για τους Αγιους και άλλο η πιστη για θαύμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλέ ποιός σας λέει αυτά ότι πληρώνετε για να πάρετε το μήλο....ΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙ βέβαια...!!!Είχα πάει κι εγώ και ζήτησα μηλαράκι και ήμουν έτοιμη για τσαμπουκά αν μου ζητούσαν χρήματα αλλά ΟΚ δεν ζητησαν!!!! Μην το ξεφτυλίσουμε! Εχει η γιαγια μου το περιοδικο που εκδιδει η Ι.Μ Αγ.Ειρ.Χρυσοβαλάντου και θα βρω αποψε κανα τηλεφωνο να πρει κάποια αν θελει να ρωτησει για το μηλαράκι...αλλα το θέμα είναι ΑΛΛΟ και όχι το φρούτο!!!!

Κατά τα άλλα διαφωνώ περα ως περα με το ''τυρογαριδακι'' (αλλα ποιος με ρωτησε???χεχε) και συμφωνώ πέρα ως περα με όσα είπε με εκπληκτικό τρόπο η''θελω να γινω μανα''!!!!

Αυτα

Φιλια

Βαριεεεεεεεεεεμααααιιιιιιιιιι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

blue baby έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ? Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΘΗΝΑ ? :(

Κοπέλα μου αν θέλεις στείλε μου πμ να σου στείλω την διέυθυνση να στείλεις ενα γραμματάκι και να ζητήσεις το μήλο θα πληρώσεις μόνο το ταχυδρομείο για να στείλεις το γράμμα ΤΙΠΟΤΑ αλλο και θα σου το στείλουν με κάποια αλλα πραγματάκια.Ισως αργήσει όμως λίγο περίπου ένα μήνα νομίζω.Έυχομαι να σε βοηθήσει σε αυτό που επιθυμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η δικη μου γνωμη ειναι πως αξιζει να πας στο μοναστηρι η ιδια κ αν μπορεσεις να κοιμηθης μια νυχτα εκει πραγματικα αξιζει τον κοπο..σου ευχομαι τα ονειρα σου να πραγματοποιηθουν το μηλο ομως απο μονο του δεν φτανει οπως ειπαν κ τα κοριτσια χρειαζεται πολυ πιστη κ αν θελεις μπορεις να ταξεις το παιδακι που θα αποκτησεις καποια στιγμη στην χαρη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοπέλα μου

για το μήλο δεν ξέρω που μπορείς να το βρείς,΄αυτό που πιστεύω είναι ότι τα θαύματα τα κάνει ο Θεός . Προσευχήσου αν θέλεις κ θα σε βοηθήσει, προσπαθησε να μην αγχώνεσαι κ μην ψάχνεις να βρεις άλλους τρόπους.

ΥΓ κ εγώ είχα κάποιο πρόβλημα κ πέρασα μεγάλη στεναχώρια, μην νομίζεις ότι μιλάω εκ του ασφαλούς. Κ πάλι τη γνώμη μου είπα, χίλια συγνώμη εάν δεν συμφωνείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...ΚΑΝΕΝΑΣ (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) ΔΕΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ, ΑΝ ΤΗΝ ΠΕΙ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ & ΕΙΡΩΝΙΕΣ ΦΥΣΙΚΑ! ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :-)

ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΘΕΣ & ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ!

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...