Μετάβαση σε περιεχόμενο

απορια στη θερμομετρηση


ZOGLAG

Recommended Posts

καλημερα στην υπεροχη παρεα του mammy!!!!

θελω να ρωτησω το εξης.....

ξερω πως τις γονιμες ημερες του κυκλου η θερμοκρασια ειναι πεσμενη, αν υπαρξει γονιμοποιηση η θερμοκρασια ανεβαινει οπως σηνηθως καθε φορα που τελειωνουν οι γονιμες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Λοιπον να σου απαντησω απ οσο γνωριζω γενικα και απο προσωπικη αποψη, οτι την ημερα που γινεται ωορηξια πεφτει η θερμοκρασια παρα πολυ ενω προηγουμενη ειναι φυσιολογικα και την επομενη ανεβαινει πολυ οπου και παραμενει ετσι μεχρι την επομενη περιοδο δλδ δεν καταλαβαινεις γονιμοποιηση απο την θερμοκρασια γιατι ετσι κι αλλιως ειναι ανεβασμενη.Δεν ξερω ομως αν ειναι πολυ παραπανω ανεβασμενη απ οτι χωρις γονιμοποιηση....αυτο δεν το εχω ακουσει απο καπου για να ειμαι ειλικρινης....ισως καποια που εγινε μανουλα και κραταγε παντα θερμοκρασια να μπορουσε να το πει.Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν να σου πω κι εγώ από προσωπική μου εμπειρία και κατόπιν συζήτησης με τον γιατρό μου.

Μετράς κάθε πρωί πριν σηκωθείς από το κρεβάτι την θερμοκρασία σου με θερμόμετρο του λεπτού στο στόμα και όχι στην μασχάλη. Ξεκινάς από την ημέρα που θα σου έρθει περίοδος και μετά.

Η θερμοκρασία στις γόνιμες ημέρες σου θα ανεβεί λίγο και μετά τις γόνιμες ημέρες θα πέσει.

Εάν η θερμοκρασία σου κοντά στην επόμενη περίοδο και μετά αφού έχεις μπει στην καθυστέρηση, δεν έχει πέσει και είναι 36,9-37+ τότε σημαίνει ότι είσαι έγκυος. Αν πέσει πριν την καθυστέρηση σημαίνει ότι θα έρθει περίοδος.

Αυτά βέβαια σε σταθερό κύκλο 28ημερών.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. :)

Καλη επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα. ZOGLAG έχω και εγω αυτην την απορια και γενικα δεν ξερω τι να εμπιστευτω όσον αφορα την ωορρηξια μου. Αν λάβω υπ' οψιν μου τα συμπτωματακια που προηγουνται αυτης καθως και την θερμοκρασια μου, πρεπει να εγινε το Σάββατο. Την παρασκευη είχα λιγο αιμα και τσιμπηματακια, το Σαββατο αραια υγρα και θερμοκρασια πεσμενη στο 35,8.... Απο την Δευτερα ξεκινησα να κανω τεστ ωορρηξιας, ενα μεσημερι και ενα βραδυ. Την Δευτερα ήταν εμφανης η γραμμη ανιχνευσης της ορμονης αλλα αχνη, οποτε φανταστηκα ότι όντως εγινε η ωορρηξια. Την Τρίτη ειπα να ξανακανω ετσι για να δω τι θα εδειχνε και διαπιστωσα οτι η γραμμη ήταν πιο εντονη και το βραδυ ακομη πιο πολυ. Την Τεταρτη, χθες δηλαδη, το μεσημερι ηταν πολυ εντονη, μαλιστα ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΕΛΕΧΓΟΥ!!!! και το απογευμα το ιδιο, και με μπερδεψε. Όσον αφορα τα περιβοητα συμπτωματα... ΤΙΠΟΤΑ. Χθες το βραδυ άρχισε η γραμμη να ειναι λιγοτερο εντονη και σημερα ελαχιστα λιγοτερο αχνη... Τελικα πότε εκανα ωορρηξια ΟΕΟΟΟΟΟΟΟ???? Τι να πιστεψω ρε κοριτσια??? Ουφ, μπερδευτηκα. Σήμερα το μονο που εχω ειναι το οτι εχει αρχισει να με ενοχλει το στηθος μου όταν το ακουμπαω. Αυτό ειναι αποτελεσμα την "χθεσινης" ωορρηξίας λέτε????

Ας μας βοηθησει και ας μας διαφωτισει καποια που ξερει... Φιλια σε όλες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα Πασχαλιτσακι μου δεν ξερω τι να σου απαντησω....ειχα κι εγω τεστ αλλα δεν εκανα αυτο το μηνα....εμπιστευτηκα τα πονακια που μου εμφανιστηκαν την 8η ημερα και τα πολλα υγρα...τα χω παρατηρησει μονο τοτε εχω κατα την ωορηξια μετα οχι και επισης με το θερμομετρο να δειχνει πολυ χαμηλα ενω την προηγουμενη κι επομενη οχι....Αυτα τα συμπτωματα μου δειχνουν καθε μηνα το ποτε....

Οταν εκανα τεστ ωορηξιας ενα μηνα μου εδειξαν 13η αλλα χωρις να εχω κανενα συμπτωμα οποτε αυτο με εβαλε σε σκεψεις....

Τελος παντων εσενα το Σαββατο ποια μερα του κυκλου σου ηταν?Μηπως επρεπε να τα ξεκινησεις απο τοτε?Οσο για το στηθος εμενα ξεκιναει να πρηζεται αφου εχει γινει η ωορηξια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο κύκλος μου ειναι γυρω στις 40 μερες και ετσι δεν μπορω να υπολογισω ΑΚΡΙΒΩΣ τις γονιμες μερες μου. Αν λάβω παντως υπ' οψιν μου την τελευταια περιοδο που ηταν στις 27/8 λογικα περιμενω στις 7/10 μειον 14 μερες 23/9 δηλαδη χθες, όπως εδειξαν τα τεστακια!!!! Να τα εμπιστευτω αραγε??? Να αρχισω να ελπιζω οτι χθες εγινε το "θαυμα" που περιμενω τοσο καιρο? Μακαρι Παναγιτσα μου... Θα δειξει σε 2 εβδομαδες ποια τελικα ηταν η αληθεια.

ΝΑ σε ρωτησω κατι ακομη... Το στηθος αρχιζει να πρηζεται αμεσως μετα την ωορρηξια ή μετα απο μέρες? Και τελος η θερμοκρασια μου αν υποθεσω οτι εγινε χθες η ωορρηξια πρεπει σημερα να ανεβει ή και αυριο μπορει να γινει αυτο?

Πες μου Αριστινα γιατι φαινεται να τα ξερεις τα πραγματα καλυτερα απο εμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις συμβουλες και για την ανταποκριση!

αυτο το μηνα μου σηνεβει το εξης...

την 11η μερα του κυκλου(30ημερων) ειχαμε ολοκληρομενη επαφη και την επομενη αρχισα να νιωθω πονακια οπως τα συμπτωματα της οωρηξιας που διερκησαν ως την 14η μερα και την 15η ανεβηκε η θερμοκρασια μου.

αν κρινω βαση της προηγουμενης εγκυμοσηνης μου που η γονιμοποιηση εγινε αναμεσα στην 10η και 13η ημερα του κυκλου ειναι πιθανον να ειμαι ξανα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσα μου γιατι οχι να μην τα εμπιστευτεις!Απλα εγω αυτον τον μηνα δεν εκανα τεστ γιατι την αισθανθηκα απο μονη μου ασε που και τοτε που εκανα μπορει να εδειξε σωστα ετσι κι αλλιως καθε μηνα η ωορηξια δεν γινεται την ιδια μερα!Μακαρι λοιπον κοπελιτσα μου να εγινε το θαυματακι!Εμενα προσωπικα το στηθος πρηζεται αμεσως μετα αφου εχει γινει η ωορηξια δηλ οπως με την θερμοκρασια....Φανταζομαι οτι γινεται εχουμε ολα αυτα τα συμπτωματα η δειχνουν τα τεστακια και απο την επομενη η σε 2 μερες που εχει ανεβει η θερμοκρασια στο 36,8-37 πρηζεται και το στηθος.Λογικα θα ανεβει και σημερα σε σχεση με χθες εστω και λιγο (κανονικα λενε οτι αμεσως μετα την ωορηξια ανεβαινει αρκετα και μενει)και απο αυριο ακομα πιο πολυ και θα παραμεινει ψηλα...παντα σε σχεση με την φυσιολογικη σου θερμ.

Αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσει καποια κοπελα...:)

ZOGLAG μου πολυ πιθανον ετσι οπως τα περιγραφεις να εισαι!Αμε!!!Στο ευχομαι κοπελα μου!!! :) Αν δεν σου ειχε ξανατυχει μπορει να σου ελεγα γιατι δεν εκανες ακομα μια φορα αλλα τωρα εφοσον επιβεβαιωμενα τα ειχατε ξανακαταφερει ολα καλα!Μακαρι να ακουσουμε γρηγορα τα ευχαριστα κι απο τις δυο σας κοριτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα με βαλατε σε σκεψεις τωρα....σε ολες τις κοπελες πριζετε το στηθος?????γιατι εγω οταν νοιθω την οωρηξια αισθανομαι μονο μια ενοχληση αριστερα η δεξια στην(συνηθως δεξια)σαλπιγγα αρα αφου δεν ποναει το στηθος μου κανω λαθος υπολογισμο ε??? :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηappy μου οχι να ποναει γλυκια μου απλα σε εμενα τουλαχιστον οταν τελειωσει η ωορηξια με το που ανεβαινει η θερμοκρασια πρηζεται και το στηθος....μην μου αγχωνεσαι αυτο συμβαινει τους τελευταιους 3 η 4 μηνες δεν το ειχα παντα!Φιλακια την καλημερα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aristina έγραψε:

Ηappy μου οχι να ποναει γλυκια μου απλα σε εμενα τουλαχιστον οταν τελειωσει η ωορηξια με το που ανεβαινει η θερμοκρασια πρηζεται και το στηθος....μην μου αγχωνεσαι αυτο συμβαινει τους τελευταιους 3 η 4 μηνες δεν το ειχα παντα!Φιλακια την καλημερα μου![/quot να σου πω την αληθεια δεν το εχω παρατηρηση ποτε το στηθος μου απλα παντα νοιωθω πως πρηζεται 10 περιπου μερες πριν την περιοδο μου ουφ πολυ μπερδεμα βρε παιδακι μου τι καλα ολα να ηταν τοσο απλα!!!τωρα εχω αλλη απορια που δεν βρισκω απαντηση ωορηξια εχουμε καθε μηνα???εχθες ειδα ενα dvd που λεγεται το ανθρωπινο σωμα ασχετο τωρα αλλα μεσα εχει τα παντα!!!!δειχνει με μικροκαμερα πως γινεται ωορηξια την πορεια του εμβρυου,πως αλλαζει το σωμα μας,κ τελος την γεννα πολυ συγκηνητικο εριξα πολυ κλαμα να το παρετε να το δειτε απλα τελειο!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ αμα το θες τοσο πολυ...αστα εχουμε γινει γιατροι παρατηρητες του εαυτου μας!Πραγματικα θα ηθελα να μην σκεφτομουν και να μην με ενοιαζε καμια αλλαγη....αυτο το μηνα δεν ασχοληθηκα...βαρεθηκα...

Οσο για την ωορηξια απ οσο ξερω μπορει και να μην κανουμε...για διαφορους λογους...Τωρα τι να πω...βγαλε ακρη!Αχ κι εμενα μου αρεσουν πολυ αυτα τα dvd που δειχνουν την ολη αυτη υπεροχη διαδικασια αντε και στα δικα μας!!Να το αισθανθουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aristina έγραψε:

Ηappy μου οχι να ποναει γλυκια μου απλα σε εμενα τουλαχιστον οταν τελειωσει η ωορηξια με το που ανεβαινει η θερμοκρασια πρηζεται και το στηθος....μην μου αγχωνεσαι αυτο συμβαινει τους τελευταιους 3 η 4 μηνες δεν το ειχα παντα!Φιλακια την καλημερα μου![/quot να σου πω την αληθεια δεν το εχω παρατηρηση ποτε το στηθος μου απλα παντα νοιωθω πως πρηζεται 10 περιπου μερες πριν την περιοδο μου ουφ πολυ μπερδεμα βρε παιδακι μου τι καλα ολα να ηταν τοσο απλα!!!τωρα εχω αλλη απορια που δεν βρισκω απαντηση ωορηξια εχουμε καθε μηνα???εχθες ειδα ενα dvd που λεγεται το ανθρωπινο σωμα ασχετο τωρα αλλα μεσα εχει τα παντα!!!!δειχνει με μικροκαμερα πως γινεται ωορηξια την πορεια του εμβρυου,πως αλλαζει το σωμα μας,κ τελος την γεννα πολυ συγκηνητικο εριξα πολυ κλαμα να το παρετε να το δειτε απλα τελειο!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια, καταρχήν καλή επιτυχία σε όλες σας (μας)

λοιπόν.

Για τη θερμοκρασία:

πριν την ωορρηξία είναι οι γόνιμες μέρες, και κατά τηδιάρκεια της οω. όταν γίνει η ωορρηξία, την επόμενη μερα η θερμοκρασία ανεβαίνει. από κει και πέρα όσο η Θ είναι υψηλή, ΔΕΝ είναι γόνιμες οι μέρες.

το τεστάκι όταν δείχνει θετικό, σημαίνει ότι θα επακολουθήσει ωορρηξία, άρα είμαστε σε γόνιμες μέρες.

Μπορεί αυτό το γράφημα να βοηθήσει

http://accuratepregnancytests.com/images/lh_graph.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χω Δει Μαριλου μου κι εγω αυτο στο gyn.gr βοηθαει αρκετα!

Αναστασουδι μου ετσι ξερω κι εγω αλλα καμια φορα απο το αγχος μπορει να μεταφερθει η και να μην γινει....εχω ακουσει πολλα τωρα τι να πω...πιστευω κι εγω παντως οτι αν εχεις σταθερο να γινεται καθε μηνα....τελος παντων....ειναι πολλα οσο το ψαχνεις τοσο μπερδευεσαι...Ο Θεος βοηθος μας!!!!euapap με το καλο συντομα να εχουμε ευχαριστα!Φιλακια κοριτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπάρχουν μήνες ανωορρηκτικοί, λένε μάλιστα οτι οι γυναίκες μετά τα 35 κάνουν ωο μόνο τους μισούς μηνες :) :) (να αγχωθούμε τώρα;;;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...