Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...


KORINA_LS

Recommended Posts

Κορίτσια, μάλλον δεν πρέπει να μπερδευόμαστε με θερμόμετρα και τεστ ωορρηξίας. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι όταν ο κύκλος μου είναι σταθερός δεν χρειάζεται να τα χρησιμοποιήσω. Μου εξήγησε ότι έχω ωορρηξία 14 ημέρες πριν μου έρθει η περίοδος. Εγώ έχω κύκλο 30-31 ημερών. Μου είπε να ξεκινήσω την 14-15 ημέρα του κύκλου και να έχω επαφή κάθε 2-3 ημέρες για μια εβδομάδα. Μου είπε ότι έτσι σίγουρα τα σπερματοζωάρια θα βρουν το δρόμο τους. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα CLEARBLUE DIGITAL TEST.

Κάνει από μόνο του τη μέτρηση αλλά και το συμπέρασμα.

Είναι ψηφιακά και σου δείχνουν κατευθείαν το αποτέλεσμα:

ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Δεν υπάρχει μπορεί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IreneValadia ειναι αξιοπιστο αυτο το τεστ που χρησιμοποιεις? Εγω χρησιμοποιησα σε αυτον τον κυκλο για 1η φορα τεστ απο τη hometest και τη saveontoests (τα παρηγγειλα μεσω ιντερνετ σε πολυ καλη τιμη) και και τα δυο μου εδειξαν την ιδια μερα ωορρηξια (η θερμοκρασια με μπερδεψε).

Αυτο το CLEARBLUE DIGITAL TEST ποσο κοστιζει και ποση διαρκεια χρησης εχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

Αριστινα τωρα με εβαλες σε σκεψεις. Λες να εχω προβλημα με τον θυρεοειδη και να μην το ξερω???? Υπαρχουν συμπτωματα που θα με κανουν να καταλαβω οτι μπορει να εχω προβλημα??? Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε μου και ο γιατρος μου δεν μου ειπε να κανω ποτε εξετασεις. Ειχα κανει μια φορα πριν απο 4-5 χρονια και ειχαν βγει καλες... Λες να το ψαξω??? Την μετραω το πρωι πριν σηκωθω απο το στομα με θερμμετρο απλο υδραργυρου του λεπτου, αλλα αγορα σα ενα ψηφιακο τωρα επισης λεπτου για μεγαλυτερη ακριβεια. Ξεκινησα αυτον τον κυκλο να μετραω για πρωτη φορα.

Θελω να μου πεις τι ενδειξεις εχουμε αν εχουμε θυρεοειδη... Περιμενω με αγωνια

Ο έλεγχος του θυρεοειδή είναι μία από τις βασικές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου.

Να το ψάξεις…

Κληρονομικότητα έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

IreneValadia ειναι αξιοπιστο αυτο το τεστ που χρησιμοποιεις? Εγω χρησιμοποιησα σε αυτον τον κυκλο για 1η φορα τεστ απο τη hometest και τη saveontoests (τα παρηγγειλα μεσω ιντερνετ σε πολυ καλη τιμη) και και τα δυο μου εδειξαν την ιδια μερα ωορρηξια (η θερμοκρασια με μπερδεψε).

Αυτο το CLEARBLUE DIGITAL TEST ποσο κοστιζει και ποση διαρκεια χρησης εχει?

Καλά είναι τα τεστ.

Έχω κάνει τους 2 τελευταίους μήνες και οι ενδείξεις συμβαδίζουν απόλυτα με τα σημάδια του σώματος μου.

Αποτέλεσμα ακόμα βέβαια δεν έχω, αλλά στην πορεία έχουν προκύψει κι άλλα … χιχι.

Είναι λίγο ακριβά, γύρω στα 50€, αλλά έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IreneValadia η μαμα μου καποια στιγμη ειχα προβλημα για ενα διαστημα πριν απο πολλα χρονια , 15 περιπου, τωρα ειναι 53 και της περασε με καποια θεραπεια. Ήταν λογω αγχους, γιατι ειναι πολυ αγχωδης και στεναχωριεται με τα παντα πολυ ευκολα, οπως και εγω. Λες να το ψαξω εεε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

IreneValadia η μαμα μου καποια στιγμη ειχα προβλημα για ενα διαστημα πριν απο πολλα χρονια , 15 περιπου, τωρα ειναι 53 και της περασε με καποια θεραπεια. Ήταν λογω αγχους, γιατι ειναι πολυ αγχωδης και στεναχωριεται με τα παντα πολυ ευκολα, οπως και εγω. Λες να το ψαξω εεε???

Ναι λέω να το ψάξεις.

Εμένα έχει και η γιαγιά μου και η μαμά μου και η αδελφή μου.

Εγώ δεν έχω.

Παρόλα αυτά οι γιατροί μου λένε να μην εφησυχάσω, γιατί κάποια στιγμή μπορεί να το εμφανίσω.

Είναι πάντως πολύ καθοριστικός παράγοντας.

Εννοείται να το ψάξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IreneValadia : Ναι λέω να το ψάξεις.

Εμένα έχει και η γιαγιά μου και η μαμά μου και η αδελφή μου.

Εγώ δεν έχω.

Παρόλα αυτά οι γιατροί μου λένε να μην εφησυχάσω, γιατί κάποια στιγμή μπορεί να το εμφανίσω.

Είναι πάντως πολύ καθοριστικός παράγοντας.

Με ξεσηκωσες αγρια τωρα!!! Σε τι γιατρο να παω για να μου γραψει αυτες τις εξετασεις? Θα παω αυριο κιολας, "το γοργον και χαριν εχει".

Επισης να σε ρωτησω κατι ακομη και μου λες αν ξερεις. Πριν απο εναμιση χρονο εκανα προγεννητικο ελεγχο που περιελαμβανε ολα τα σχετικα που γραφουν οι γυναικολογοι, εκανα πριν ενα μηνα σαλπιγγογραφια και ηταν τελεια, απλα μου βρηκαν εναν μικρο πολυποδα στη μητρα 4 χιλ αλλα μου ειπαν οτι ειναι αμελητεο το μεγεθος, να μη με ανυσηχει, εκανα επισης πριν απο ενα μηνα εξεταση κολπικου και τραχηλικου υγρου και ηταν πεντακαθαρα, το τεστ παπ ειναι καλο. Τελος επειδη εχω πολυκυστικες ωοθηκες εκανα στον προηγουμενο κυκλο εξετασεις ορμονικες και ηταν καλες, τον επομενο μηνα θα κανω εξετασεις για τα ανδρογονα.

Μηπως πρεπει να κανω καμια επιπλεον εξεταση, εκτος του θυρεοειδη, για να κλεισει το κεφαλαιο "προγεννητικος ελεγχος"??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...