Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ????


Droseroula

Recommended Posts

ολες καλες θα ειναι κουκλα μου

πολλα τα λεφτα αλλα τι να κανεις για μια φορα θα ειναι

οι μηνιαιες κοστιζουν περιπου 30-40Ε

οποτε τι να κανεις τα δινεις να εισαι σιγουρη και τελειωσε η υποθεση

καλα αποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ Marker!!! Σου εύχομαι με το καλό να δεχτείς το αγοράκι σου!!

Αυτό θα κάνω, σιγά με μπλέξω με το ΙΚΑ!! Είμαι 12 χρόνια ασφαλισμένη και έχω πάει σε γιατρό τους 4-5 φορές μόνο. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που ζω τώρα και δε θέλω ούτε να ταλαιπωρούμαι με ραντεβού ούτε να αγχώνομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, έτσι την πάτησα και εγώ όταν έκανα τις πρώτες εξετάσεις στη Βιοκλινική και πλήρωσα 500 ευρώ.Ηταν Μεγάλη Εβδομάδα και το μικροβιολογικό εργαστήριο που θα πήγαινα ήταν κλειστο,οπότε αναγκάστηκα να πάω στη Βιοκλινική και να τα σκάσω, σε αντίθετη περίπτωση θα πλήρωνα γύρω στα 250.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Οι πρώτες αιματολογικές εξετάσεις της εγκυμοσύνης κόστισαν 200 ευρώ σε μικροβιολογικό της γειτονιάς. Γρήγορα και ξεκούραστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

koritsia kai ego otan piga na rotiso sta mikroviologika kentra gia to kostos mou vgazane kati treles times, giro sta 850€ o enas, sto alo giro sta 700€ kai kati, trelathika tote, kai meta piga se ena mokroviologiko tis getonias mou kai ta plirosa 350€, alla ekana ta panta,itan etimes se 3 meres kai dokse to theo itan telies. opla thelei ligo psaksimo....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΧΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΙΑΚ ΒΕΒΑΙΑ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ 60ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΧΙΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ 2 ΕΥΡΩ!!!!

ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΕΣΤ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΗΡΘΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 150 ΚΑΙ 170 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΥΧΟΥΣ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ (50 ΕΥΡΩ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 3D).

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΑ ΘΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ.ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΣΕ ΕΞΙΣΟΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στην παρέα σας αν και έχω διαβάσει σχεδόν όλο το forum!

Είμαι στην 8η εβδομάδα ,της πρώτης μου(επιτυχούς) εγκυμοσύνης και είμαι αγχωμένη και ...εντελώς χαμένη.

Ο γιατρός μου μου έγραψε -εκτός από τα φάρμακα που μου δίνει από την αρχή και δεν είχα αξιωθεί να τα γράψω στο ΙΚΑ- και τις πρώτες εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου.

Εκανα προσπάθεια να πάω μέσω ΙΚΑ(γιατί πληρώνω τόσα χρόνια??) και έκλεισα γρήγορα ραντεβού μεσω Κεντρου Μανας και παιδιού.Πήγα δεν περίμενα πολύ και ο γιατρός μου έγραψε τα φάρμακα που παίρνω(για 1 μήνα) και όλες τις εξετάσεις.Μέχρι εδώ καλά.Πήγα να ρωτήσω στο ΙΚΑ(άλλη περιοχή)πότε μπορώ να τις κάνω και μου είπαν οτι έχουν τελειώσει τα ραντεβού και να πάω αύριο 7:30 το πρωί για να κλείσω απο τις 28/12 και μετα!Επίσης τα αποτελέσματα θα κανουν 3 εβδομάδες!!(δεν θα τις χρειάζομαι πια).

Η πιό χαμηλή προσφόρα που πήρα από ιδωτικό κέντρο ήταν 680€,μου είπαν οτι με τις αποδείξεις αν πάω στο ΙΚΑ μπορεί και να μου επιστρέψουν κάποιο ποσό αλλά για ελάχιστες πολύ απλές εξετάσεις.

Είναι φοβερό...Αντε και για να μην ταλαιπωρηθω και επειδη αυτές οι εξετάσεις είναι για μια φορα να παω σε ιδιωτικό.Με τις μηνιαίες τι γίνεται?Δεν είναι κρίμα(ή να πω καλύτερα "ντροπή")?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το πακετο του προγεννετικου ελεγχου το εκανα σε δημοσιο νοσοκομει συγκεκριμενα στο θριασιο πληρωσα 130 ευρω (και αυτο απο λαθος μου γιατι δεν ηξερα οτι μπορουσα να τις γραψω και με το ικα και να πληρωσω λιγοτερα)

και φυσικα πηγε χωρις ραντεβου

μια εξεταση για καλλιεγργια κολπικου υγρου εκανα μονο σε μικροβιολογικο εργαστηριο και τους μεγαλους υπερηχους σε ιδιωτη γυναικολογο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρις την καλλιεργεια στο Ελενα κανουν 70 ευρω.

800 ευρω,δλδ μετα για αυχενικη κτλ ποσα θα δωσεις???Μιλας για τις πρωτες πρωτες εξετασεις ετσι? Γιατι δεν τις κανεις σε δημοσιο μαιευτηριο?με το βιβλιαριο σου. Π

Δεν ειναι αναγκη να πας στο ΙΚΑ πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο τις κανεις,κ μετα παιρνεις επιστροφη απο το ταμειο σου.Πολλες γυναικες που γενησαν σε ιδιωτικο εκαναν τις εξετασεις τους σε δημοσια νοσοκομεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Θα δοκιμάσω να ρωτήσω σε δημόσιο νοσοκομείο(πχ Ελενα).Είναι η μόνη μου ελπίδα να γλυτώσω κανένα ευρουλάκι.Ελπίζω από το τηλ. να μπορέσουν(να θέλουν να μου απαντήσουν) για να μην τρέχω άδικα. :S

Το βασικό πακέτο και στο ΜΗΤΕΡΑ που ρώτησα είναι στα 250€ αλλά έχω να κάνω και αρκετές εξετάσεις που δεν περιλαμβάνονται σε αυτό( τεστ δεπανώσεως,Σίδηρος ορού-Φεριτίνη, Ουρία,SGOT-SGPT, TSH-FT3-FT4,Ινωδογόνο-χρόνος προθρομβίνης,APTT, G6PD,Listeria).Αύριο θα μάθω και το πακέτο με τα extra :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλημέρες.....

και εγω σήμερα πήγα για τις εξετάσεις μου τις πρώτες (γεν.αιματος, ομάδα, ρεζους, β-μεσογειακή, HIV, ηπατίτιδες, Τοξο ρουμπέλα CMV, φεριτίνη σίδηρο, ασβέστιο κτλ, καλλιέργεια κολπικού και γενική ουρων) στο ιδιωτικό εργστήριο που συνεργάζεται με τον γυναικολόγο μου και πληρωσα 280 ευρώ... και εγώ με το ΙΚα ειμαι, αλλά για να κλεισω ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ αστα να πάνε...δεν πειράζει...οι εξετάσεις να βγουν καλά και όλα τα άλλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera kai apo mena!!!!

loipon ego eixa dosei gia oles mazi 250 eyro se mikroviologiko konta sto spiti mu...!exo ika alla arxika piga..eida mia oura 10 metra..mora,ilikiomenous,kai mia mikroviologos na trexei panikovliti..ase pou ginontai sunexeia lathi..opote piga sto idiotiko kai teleiose i upothesi..ase pou stin arxi den eisai kai gia polla polla..emena itan kai arxes kalokairiou kai eixe treli zesti..

me to kalo!!!na exeis mia teleia egkimosini!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ασφάλειά μου τα κάλυψε όλα και δεν πλήρωσα και συμμετοχή, η κα Ντόρα, η μικροβιολόγος στην Τήνο, δε μου πήρε λεφτά, να'ναι καλά! Μου είχε μιλήσει για 200 ευρώ (αν δεν είχα ασφάλεια) αν θυμάμαι καλά. Τα 800 € είναι υπερβολικά πάρα πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο να κλείσω ραντεβού με τον γυναικολόγο του ΙΚΑ δεν δυσκολευτηκα(μεσω του κεντρου μανας και παιδιου)και μου τις έγραψε όλες αλλά όταν μου κλείνουν ραντέβου στο ΙΚΑ να τις κάνω με το νέο έτος...άν όλα πάνε καλά τοτε θα είμαι ήδη στην 15η εβδομάδα,βάλε και 3 εβδομάδες να βγούν κάποια από τα αποτελέσματα(από ότι μου είπαν)...μάλλον θα μου είναι άχρηστες τότε.

Ρώτησα σε δημόσιο νοσοκομείο και μου είπαν (χωρις να είναι σίγουροι!) οτι αν είναι εξετάσεις που τις κάνει το ΙΚΑ δεν τις καλύπτει αν γίνουν σε Νοσοκομείο!

Δεν υπάρχει σωτηρία!!! :( Μόνο αν βάλουμε το χέρι στην τσέπη!Ή αν κάποια δεν δουλεύει και μπορεί να τρέξει(στην κατάσταση αυτή :unsure: ) 1-2-3 μέρες για να βρει την καλύτερη προσφορα ή να κάνει μισές στο ΙΚΑ και άλλες αλλου!Τι να πώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια...σώθηκα στο 90΄(που λένε και οι ποδοσφαιρόφιλοι!)

Μαμά γνωστής μου που είναι στο ΙΚΑ με "έχωσε" μα τα χαρτία μου και μου πηραν αίμα-ούρα.Το ξέρω οτι είναι άδικο για ένα σω΄ρό ασφαλισμένους που περιμένουν μέρες αλλά ο πειρασμός να γλυτώσω 760 ευρουλίνια ήταν πολύ μεγάλος.Βέβαια 1-2 αιματολογικές πρέπει να γίνουν σε κάποια κεντρικά στην Αθήνα(πήγα και τις έκανα ιδιωτικά....δεν μπορώ να πάρω αλλο πρωινό άδεια!)και για Listeria μου είπαν οτι το ΙΚΑ δεν κάνει.

Μου είπαν επισής(αν και έχει ξαναακούστει εδω νομίζω)οτι υπάρχει τρόπος(αρκει να έχεις χρόνο και όρεξη) να πάρεις όλα τα χρήματα,για τα πάντα από το ΙΚΑ.ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ!Τελικά τα πληρώνουν όλα,μετά από κάποο καιρό.Δεν ξέρω αν θα έχω το κουράγιο ,αλλά το λέω να το ψάξουν όσες μπορούν....είναι κρίμα.Τα λεφτα αυτά τα έχουμε δουλεψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Κοριτσια, στο "Μετροπολιταν" υπαρχει κ αυτο το τσεκ απ για τις εγκυες:

* Γενική Αίματος

* Σάκχαρο Αίματος

* Ομάδα Αίματος - Παράγων Rhesus

* Γενική Ούρων

* Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης

* Test Δρεπανήσεως

* Fe Ορού

* Γλυκοζο 6 φωσφορική Δεϋδρογενάση

* Τοξόπλασμα IgM, IgG

* VDRL - Αυστραλιανό Αντιγόνο

* Έλεγχος Ηπατίτιδας C

* Μυκόπλασμα Κολπικό

Κοστιζει 150 ευρω

http://www.metropolitan-hospital.gr/ind ... 45〈=el

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο προγεννητικός μου στοιχισε περίπου 600€ γιατί εκτός από τα παραπάνω που αναφέρει η Konstans έκανα "κυστική ίνωση" και "θρομβοφιλία".αυτές οι δύο είναι οι τσιμπημένες και έχουν στο σύνολο περίπου 450€. οι υπόλοιπες γύρω στα 150€. έχω ΙΚΑ, αλλά δεν το εμπιστεύομαι. Υπογραμμίζω ότι τα 450 τα έδωσα επειδή εγώ το ήθελα. αλλιώς στοιχίζουν 150. τις έκανα στο ΙΑΣΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...