Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών γίνατε μανούλες;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

την πρώτη φορά είχε κάτσει με την πρώτη αλλά δεν είχε γίνει καλή σύλληψη και μέχρι να το καταλάβουμε, είχε αποβληθεί κιόλας..ηταν βιοχημική εγκυμοσύνη η χοριακή ανέβηκε στο 150 και μετά έπεσε...στεναχωρέθηκα και αγχώθηκα αρκετά τότε και τα ξανακαταφέραμε μετά απο 9 μήνες εντατικών προσπαθείών! να σου πω βέβαια οτι τον μήνα που εμεινα έγκυος, το είχα σίγουρο οτι θα αργήσω να κάνω παιδί...ξεκόλλησα το μυαλό μου, δεν σκεφτομουν μωρά, πήγαμε διακοπές, περάσαμε καλά και στο τέλος του περσυνού αυγούστου έκανα τρία θετικά τέστ ( τα κάνα και τα τρία για να σιγουρευτώ, μου έιχε έρθει κεραμίδα!)

Ο γιατρός μου, μου έλεγε οτι μέσος όρος χρόνου αναμονης ειναι ενας με ενάμισης χρόνος και ακόμα και αν τα πράγματα είναι τέλεια και απο τον άντρα και την γυναίκα, οι πιθανότητες κυμαίνονται στο 20%-25% κάθε μήνα..

οπότε υπομονή και κυρίως οχι άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marga σ' ευχαριστώ! Οπότε, για μένα είναι πολύ νωρίς ακόμα, δεν είναι ν' απογοητεύομαι!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι πολυ ευκολη τελικα!!!! στην πρωτη ελευθερη επαφη εμεινα εγκυος δυστυχως ομως δεν μπορεσε να κρατηθει και μου το πηρανε..

μετα απο 3 χρονια ετυχε παλι μια ελευθερη επαφη την οποια ουτε καν ειχαμε σκευτει (μαλιστα λεγαμε να ξεκινησουμε μετα τον γαμο) και ηρθε το μικρο μου πλασματακι ο μπεμπουλης μου που και αυτος δυσκολευτηκε αλλα κρατησε γερα και τωρα τον καμαρωνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"θελω να γινω μαμα" μου θυμιζεις λιγακι τον εαυτο μου οταν ξεκινησα με τον αντρα μου τις προσπαθειες για παιδακι...Τον πρωτο και δευερο μηνα κοντεψα να πεθανω απ το αγχος. Μετραγα μερες, θερμοκρασιες και γενικως η ζωη μου περιστρεφοταν γυρω απ αυτο..Ευτυχως πολυ γρηγορα καταλαβα οτι δεν βγαζει πουθενα αυτο και αλλαξα τροπο σκεψης. Το ειδα πιο χαλαρα, δεν το εβγαλα τελειως απ το μυαλο μου, απλα ημουν πιο ηρεμη και τελικα τον τεταρτο μηνα προσπαθειων ηρθε το ευτυχες αποτελεσμα....

Οποτε χαλαρωσε και ολα θα πανε καλα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω δεν δυσκολευτηκα καθολου,ειδικα στην πρωτη......

Ειχαμε μια ελευθερη επαφη (ιδεα δεν ειχα για γονιμες ημερες και χωρις σκεψη για παιδι)15 μερες πριν το γαμος μας η οποια μας βγηκε τυχερη.....2 ημερες μετα το γαμο εμαθα πωσ ημουν εγκυος..........ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Δεν το περιμενα καθολου ηταν θεοσταλτο δωρο η κορη μου......

Στο δευτερο συνηδειτα πια οτι θελουμε να κανουμε και 2ο παιδακι ηρθαμε σε επαφη μια συγκεκριμενη ημερα.......και επιασα τον γιο μου....

Γερα να ειναι και τιποτα αλλο.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia!Egw emeina egkyos ton 3o mhna kai eixa agxwthei para poli...Oloi mou elegan na mhn to skeftomai kai tetoia alla pws einai dynaton na mhn to skeftesai otan to thes tooooso?Telika eixan dikio giati emeina egkyos ekei pou den to perimena.Oso gia ta xapia, an ta epairnes synhthws oi giatroi sou lene na perimeneis 6 mhnes.

Good luck kai na deis pou ola einai sto mualo mas!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι 30 εβδομαδων και 2 ημερων εγκυος και προσπαθουσαμε 4 χρονια.πηγαμε σε γιατρους αλλα δεν ειχαμε κανενα προβλημα και μας ελεγαν οτι ειναι απο το ανχος.οντως τελικα παιζει πολυ σημαντικο ρολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελω τοσο πολυ να κανω ενα μωρακι που οσο κι αν προσπαθω το μυαλο μου ειναι συνεχως εκει!το θελω σαν τρελη τοσο που νιωθω οτι αλλη δεν θα κανει σαν εμενα(μακαρι να μην υπηρχε αλλα σιγουρα κι αλλες αγωνιουν οπως εγω).εχω μετανιωσει πικρα που φυλαγομασταν τοσο καιρο.παντρευτηκα πριν 3 χρονια(ημουν 21,5) τυχαια εμεινα εγκυος τους πρωτους μηνες ομως δυστυχως ηταν βιοχημικη γιατι μετα απο 103μοναδες χωριακη αδιαθετησα και μετα φυλαγομασταν γιατι και καλα δεν ημασταν ετοιμοι,νιωθαμε μικροι,θελαμε να ζησουμε λιγο μονοι,να κανουμε ταξιδια και αλλα τετοια που τωρα μου φαινονται μπουρδες μπροστα στο θαυμα της εγκυμοσυνης.τωρα το κανουμε ελευθερα γυρω στους 8μηνες αλλα με πολυ αραιες επαφες γιατι ειχα ολο κολπιτιδες και πονουσα φρικτα.πολυ εντατικα 3 μηνες αλλα εγω εχω αγχωθει ελεεινα!!!τιποτα αλλο δεν μου δινει χαρα παρα μονο η ιδεα του μπεμπε.."θελω να γινω μαμα"σου ευχομαι πολυ συντομα να φουσκωσει η κοιλιτσα σου κι εσενα και ολων οσων θελουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kκαλησπερα κ απο μενα,πιστευω οτι κ συ καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ νωρις να αγχωνεσαι για το αν μενεις εγκυος η οχι..Εγω θα σου πω την προσωπικη μου εμπειρια,οταν λοιπον αποφασισα οτι θελω να κανω μωρακι νομιζα οτι θα μεινω αμεσως εγκυος...ετσι το ειχα στο μυαλο μου.Ολες εμεναν με την πρωτη,αφου λοιπον δεν εμεινα αμεσως το πηρα πολυ ασχημα, αγχωνομουν κ μου εγινε εμμονη ιδεα,το χειροτερο ηταν οτι πιστευα πως ποτε δεν θ αποκτησω το δικο μου μωρο....Ετσι μπηκα στο μαμυ κ μιλουσα με αλλες κοπελες,καταφεραν να με ηρεμησουν κ επιτελους μετα απο 5 μηνες το βγαλα απ το μυαλο μου κ ειπα ας ερθει οποτε εκεινο θελει....Και ηρθε εκριβως εκεινο τον μηνα που δεν το περιμενα!Μπορει 5 μηνες να μην ειναι μεγαλο διαστημα αλλα για μενα ηταν αιωνας.....

Γι αυτο σου λεω μεσα απ την καρδια μου να μην αγχωνεσαι ειναι κριμα,κ γω τοτε δεν καταλαβαινα οτι το αγχος μου εκανε κακο....

Ευχομαι σε οσσες κοπελες προσπαθουν να αγκαλιασουν συντομα το μωρακι τους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου μην το σκεφτεστε!!!!εγω 4 χρονια συνεχεια αυτο σκεφτομουν,το ηθελα πααπολυ αλλα τιποτα.εφτανα σε σημειο να κλαιω και να σκεφτομαι οτι ποτε δεν θα μπορεσω να μεινω εγκυος.πηγαμε σε κεντρο υπογονημοτητας καναμε εξετασεις ολα ηταν τελεια!!!!!τον φεβγρουαριο του 2008 μου λεει ο γιατρος<εφησε το μεχρι κ τον σεπτεμβριο και μετα να κανουμε σπερματενχεση.αλλα μην το σκεφτεσαι> κια ειπαμε με τον αντρα μου να περιμενουμε.περασε ο σεπτεμβριος κ αρχισαμε να το συζηταμε για να παμε στο γιατρο αλλα επειδη δεν ειμασταν και τοσο καλα οικονομικα γιατι ειχα μεινει ανεργη το τρεναραμε λιγο.νοεμβριο μενω εγκυος μετα απο τοσα χρονια!!!τι χαρα,τι κλαματα απο χαρα φυσικα,δεν κρατησε για πολυ ομως μετα απο 3 μερες ειχα αποβολη.ανοιξε η γη και με καταπιε!!!!!πονεσα πολυ!!!!γυρο στις 25 ιανουαριου ξαναμενω εγκυος,περιμενα τον φεβρουαριο περιοδο αλλα δεν μου ηρθε.και τωρα ειμαι 30 εβδομαδων και περιμενω τον μπεμπη μου!!!!με το καλο σας ευχομαι κοριτσια μου και σε εσας που προσπαθητε μεσα απο την καρδια μου,ηληκρινα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa έγραψε:

Σε καταλαβαίνω που λαχταράς ένα μωράκι και εδώ που τα λέμε δεν γίνεται να το βγάλεις από το μυαλό σου.

Το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι να κάνεις σεξ όποτε θέλεις χωρίς να υπολογίζεις τις γόνιμες μέρες. Είναι ψυχοφθόρω να περιμένεις να δεις αν τα καταφέρατε. Απόλαυσε την κάθε στιγμή και όλα θα γίνουν...μην φορτώνεσαι με στεναχώριες και απογοητεύσεις. Ούτε τα χρόνια σε πήρανε, ούτε προσπαθείς καιρό...

θα συμφωνησω απολυτα

και εγω ημουν απο τις πολυ τυχερες που εμεινε απο τον πρωτο μηνα προσπαθειων εγκυος

αλλα οπως μου ειπε ο γιατρος ημουν στο 20% γιατι τοσο μου ειπε ειναι το ποσοστο των γυναικων που μενουν απο τον πρωτο μηνα

οποτε μην αγχωνεσαι

πριν ξεκινησουμε προσπαθειες με τον αντρα μου πηγαμε στον γιατρο να δουμε αν χρειαζεται να κανουμε τιποτα εξετασεις και μου λεει αν μετα απο 8 μηνες δεν μεινεις εγκυος τοτε ελα να κανουμε εξετασεις

εγω μολις ακουσα 8 μηνες φρικαρα

του λεω τι τοσο πολυ καιρο θα πεθανω αν δεν μεινω σε τοσο διαστημα εγκυος

και γελασε μου λεει καλα τι νομιζεις οτι με το πρωτο μενεις εγκυος

λιγες ειναι αυτεσ που μενουν με τον πρωτο μηνα

εγω ετυχε να μεινω κατευθειαν αλλα δεν σημαινει πως κ στο δευτερο θα γινει το ιδιο

οποτε μην στεναχωριεσαι και προσπαθησε να εισαι χαλαρη

καλη συνεχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Μιλούσα όμως χτες με μια φίλη μου, και αναρωτιόταν μήπως μου έκαναν ζημιά τα αντισυλληπτικά.

Πρωτον αν τα αντισυλληπτικα εκανα ζημια οι γιατροι-γυναικολογοι δεν θα τα συνταγογραφουσαν. Δευτερον λενε οτι μετα απο τα χαπια αυτα η γυναικα ειναι πιο γονιμη - οι ωοθηκες δουλευουν περισοοτερο.

Τριτον εγω μετα απο μια περιπετια που ειχα σε θεμα γυναικολογικο εμεινα εγκυος στο τριτο μηνα προσπαθειων. :)

Χωρια αγχος συντομα θα εισαι εγκυος...μην ξεχνας οτι οι πιθανοτητες σε καθε μηνα αν ολα ειναι ΟΚ ειναι μονο 25%. Αρα υπομονη και συντομα με φουσκωμενη κοιλιτσα! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακια μυ και εγω απο τον πρωτο μηνα....απιστευτο....βασικα δεν το περιμεναμε...και ηρθε αι μας εχει αλλαξει τη ζωη μας...απιστευτοοοοοοοοοοοοοο......:laugh: :cheer: :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααααααα....!!!!!!!!ευχομαι σε ολα τα κοριτσακια που περιμενουν να μην τους ερθει περιοδος...αλλα πολλα σπορακια στις κοιλιτσες......φιλακιαααααααααααααα......:silly: :silly: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SOU K APO MENA. OUTE GIA MENA HTAN POLU EYKOLA . PROSPATHOUSA PANW APO XRONO K DEN MPOROUSA WS POU KAPOIA STIGMH STAMATHSA NA TO SKEFTOMAI.

EIPA OTI EINAI NA GINEI THA GINEI:( :( K APO TO POUTHENA EMEINA EGKYOS:P .OXI AGXOS........EINAI POLY BASIKO.HREMHSE K OLA THA PANE KALA

ME TO KALO SOY EYXOMAI:cheer: :cheer: FILAKIA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou kopela mou,auto pou 8elo na sou po einai na min anxonesai kai to paidaki 8a er8ei...Emeis pantreutikame ton maio kai to paidi ir8e amesos den to eixame programatisei kai trela8eikame me ton antra mou eimaste gematoi apo xara leme ta exoume olla tora kai euxaristoume ton xristouli gia auto..Gi auto kopela mou min anxonestai kai olla 8a ginoun.Filia polla...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΘΟΟΟΟΟΟΟΛΟΥ!! ΚΑΝΑΜΕ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΖΟΥΜΙΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ. ΑΝ ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΑΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΡΘΕΙ!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα η εννοια αγχος στο ζητημα της εγκυμοσυνης ακουγεται τοσο τετριμμενη αλλά ειναι περα για περα αληθινη!!!

εγω εμεινα εγκυος στις αρχες του Ιανουαρίου και ηταν ο 5ος μηνας προσπαθειων γενικα αλλά η πρωτη φορά που δε μετρησα γονιμες μερες, δε λυγισα τα προδαρακια μου και κοιμηθηκα κατευθειαν!!!

σου ευχομαι συντομα το αγχος σου να λάβει τελος και το ονειρο σου να γινεις μανουλα να γινει συντομα πραγματικοτητα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Σ' ευχαριστώ Λινάκι! Εύχομαι και στις δυο μας μια φουσκωμένη κοιλίτσα σε λίγο καιρό!!!!!

Αυτό που λες για την αδλεφή μου δίνει θάρρος και κουράγιο!

Αχ! Μακάρι απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτι!!! Πολλά φιλάκια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!! Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι καθόλου αγχωμένη, αλλά κάπως στεναχωρεμένη.

Από το Σεπτέμβριο που θα πιάσω δουλειά, νομίζω θα είναι καλύτερα τα πράγματα, γιατί δε θα κάθομαι να το σκέφτομαι συνέχεια, θα έχω άλλα πράγματα να ασχολούμαι και να σκέφτομαι.

Να κοιμηθώ αμέσως μετά το σεξ δε γίνεται, γιατί εμείς είμαστε απογευματινοί τύποι, δε βοηθάει που μένουμε και με τους γονείς μου, και προτιμάμε το απόγευμα που λείπουν.

Ακόμα στο δεύτερο μήνα είμαστε, οπότε δεν μπορώ να έχω απαιτήσεις. Το 25% με ηρέμησε, καθώς είναι προφανές ότι δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα!!!

Σας ευχαριστώ πάντως όλες για τις απαντήσεις σας, πραγματικά με ηρεμήσατε πολύ!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...