Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες αγορές


Recommended Posts

κοριτσια καλο το σλινγκ ,θελω να παρω κ εγω γιατι μαπα ο μαρσιπος και δεν θελει να καθεται μεσα καλθολου,ειναι σχεδον 5 μηνων,θα της αρεσει λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σου πω, εμεις πηραμε τον μαρσιπο της Bjorn που ειναι καλος σαν μαρκα και ο μικρος δεν καθοταν καθολου. Τσαμπα λεφτα και μονο 3 φορες τον χρησιμοποιήσαμε... Με το baba sling εχω βρει την υγεια μου. Παω παντου και του αρεσει κιολας! Ειναι βασικο να νιωθεις και εσυ ανετα. Αυτο εφαρμοζει τελεια και εχει επιπλεον υφασμα απο κατω που καθεται κατω απο τον ποπο του και τον κραταει πολυ καλα. Εχει και κουμπωμα για ασφαλεια που το θεωρω σημαντικο γιατι ο δικος μου ειναι και 9μισι κιλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

To sling με τους κρίκους είναι πιο δημοφιλές και πιο ασφαλές από όλα.

Μπορείς με τους κρίκους να προσαρμόσεις το sling στο σημείο ακριβώς που θέλεις (πχ στο στήθος αν θέλεις να θηλάσεις ή σφιχτά στο στέρνο σου αν το μωρό έχει κολικούς, ή χαλαρά στην κοιλιά αν το φοράει ο μπαμπάς) Επίσης είναι για μωρά από νεογέννητα, μέχρι όσο μπορείς να σηκώνεις το μωρό. δηλαδή δεν έχει όριο ηλικίας.

Σε αντιθεση με τους μαρσιπους του εμπορίου, το μωρό κάθεται σωστά, με τα ποδαράκια λυγισμένα και ανοιχτά, και ο πωπός πιο χαμηλά από τα γόνατα.

Είναι πολύ μικρό σε όγκο, μπορείς να το έχεις πάντα μαζί σου. Εγω το έχω ακομα μαζί μου που η Αννα είναι 3ων χρονων και όταν κουράζεται να περπατάει την παίρνω αγκαλίτσα.

Επίσης με τα δίδυμμα, μπορείς να εχεις το ένα στο γοφό με το sling και το άλλο στο καρότσι :)

για όποια απορία έχεις σχετικά με τα sling, ρωτα με.

πολλες πληροφορίες μπορείς να βρεις και στο σάιτ μου: www.pantoumazi.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη παρεξηγηθώ, δεν είπα οτι το ring sling δεν είναι καλό, απλά το sling που έχω με το κούμπωμα ασφαλείας που είναι και για νεογέννητο με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και το συνηστώ σε σχέση με τον απλό μάρσιπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mina77 έγραψε:

Μη παρεξηγηθώ, δεν είπα οτι το ring sling δεν είναι καλό, απλά το sling που έχω με το κούμπωμα ασφαλείας που είναι και για νεογέννητο με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και το συνηστώ σε σχέση με τον απλό μάρσιπο.
καλά εννοείται !! ο απλός δε βολεύει κανέναν, ούτε τη μαμά ούτε το μωρό
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

miracle_mamma έγραψε:

-Πόσα μπιμπερό,πιπίλες χρειάζονται;Σαλιάρες;

Εάν θηλάσεις πάρε περίπου 4-5 μπιμπερό...Αν δεν θηλάσεις σίγουρα θα χρειαστούν περισσότερα,ειδικά αν τα μωρά ξυπνάνε συγχρόνως και ανα τρίωρο ;)

quote]

Τώρα που έχω 3 παιδιά μπορώ να πω (και με το τρίτο ακόμα μαθένεις!).

Αν θηλάζετε ΔΕΝ χρειάζονται

- μπιμπερό (Το μωρό μετά απο 6 μηνες αποκλειστικού θηλασμού δεν ξέρει να πείνει από μπιμπερό! Το νερό του δίνουμε μόνο όταν αρχήζει να τρώει στερεα, απο κουταλακι. Μετά πολύ γρήγορα να μάθει ποτιράκι με καλαμάκι.)

- πιπίλες (δεν δίνουν σε μωρά που θηλάζουν, έτσι να ξέριες πότε πείναει και θα πέρνει πιό καλά το βάρος!)

- αποστηρωτή,

- θερμό,

- συσκευή για να ζεσταινες το γάλα,

- θηλαστρα (άν δεν δουλεύεις) - τελικά κατάλαβα που καλύτερα να φεύγιες μόνο για λίγο ή μαζί με το μώρο, αν δεν έχει μάθει μπιμπερό - πηγαίνει καλύτερα ο θηλασμός).

Για να θηλάζεις και να μην κουράζεσαι με 2 μωράκια - καλύτερα να τα έχεις μαζί σου στο κρεβάτι και να θηλάζεις ξαπλομένη. Είναι πολύ πιό εύκολά από να τρέχεις με τα μπιμπερό

Πολύ βολικό για θηλασμό είναι το BabyBay, 2 τέτοια χωράνε από μια πλευρα του κρεβατιού.

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=36

Προτιμήστε τα ρούχα από ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙ.

Δεν είναι μόνο καλύτερεις ποιότητας από όσα έχω δεί, αλλά το πιό συμαντικό, οτι ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΟΞΙΚΕΣ ΒΑΦΕΣ, ΦΟΡΜΑΛΔΕΥΔΗ ΚΑΙ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ (στο βαμβάκι πανκόσμια ρίχνούν περισσότερα φυτοφάρμακα από οτιδήποτε καλλιέργεια!)

Χρειάζοντα για 1 μωράκι νεογέννητο:

- 5-6 κορμάκια ή ζιπουνάκια, καλύτερα από βιολογικό βαμβάκι ή μαλλί

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=9

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=5

- αν γεννάς το χειμώνα - από να πάρεις 10-20 φορμάκια πάρτε 2 υπνόσακους μάλλινους ή 2 φορμάκια μάλλινα αμάνικα. Μλουζάκι / κορμάκι αλλάζεις κάθε μέρα, μάλλινος υπνόσακος ή φορμάκι - μπορεί να φοράει 5 μέρες, δεν λερώνει έυκολα το μαλλί

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=286

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=344

- 2 σκουφάκια βαμβακερά

- 1 σκουφάκι για βόλτα

- 1 ολόσωμο (καλύτερα μάλλινο που δεν έιναι συνθετικό!) για βόλτα

- 1 κουβέρτα μάλλινη (το καλοκαιρι βαμβακερή)

- 2 σεντόνια

- 5 πάνες ακγαλιάς (6 - φτάνουν για 2 μωράκια)

- σαμπουάν και αφρόλουτρο και κρέμα για αλλάγη πάνας

- πανες (αυτές είναι πάρα πολύ καλές http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=32)

η καλύτερη επιλογή για το δερματάκι του μωρού και έχου πάρα πολύ καλύ εφαρμογή!

- μωρομάντηλα (καλύτερα το τοπικό πλύσιμο, αλλά χριάζονται)

- sling - για νεογέννητα είναι πολύ βολικά αυτά, το χρησιμοποιώ πολύ και ακόμα που είναι 11 μηνών το παιδάκι μας http://www.ecobaby.gr/index.php?manufacturers_id=15

και ο θηλάζω πολύ πιό άνετα εκεί (δεν φένεται!, μικρό - ξαπλομένο και τώρα - κάθοντας, δεν πιέζει τον ώμο, δεν φοβάμε να το βάλω λάθος και θα φύγει. Στο ring - θέλει πολύ ρύθμισμα, και μετά δεν έχει περιθώριο να βγάλεις το στήθος, αν το μώρο είναι ήδη στο sling.

- για τον θηλασμό - μπλουζες και σουτιέν θηλασμού

http://www.ecobaby.gr/index.php?cat=6

(εμείς πηγαίνουμε και στα θέατρα με το μωράκι, το θηλάζω όπου πεινάει - δεν καταλαβαίνει κανένας!) Μαξιλάρι θηλασμου μπορεί να χρειάσθει για να θηλάζεις δίδυμα ταυτόχρονα.

- καροτσι

- καρεκλάκι αυτοκινήτου

- μπανάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακομα κ να θηλασεις εχε 2 μπιμπερο στην ακρη,εναν αποστειρωτη κ ενα χειροκινητο θηλαστρο. Ενα μπιμπερο ειχα εγω στην ακρη κ γαλα σκονη καλου κακου,μηπως κατι παθαινα κ δν μπορουσα να την θηλασω,μηπως αρρωσταινα με κατι που δν εκανε να πιει απο μενα.τελικα χρειαστηκε γιατι μια μερα(επειτα απο πολλες κλαματος λογω ανεπαρκειας φαγητου) ξυπνησε νυχτα για να φαει αλλα..τιποτα!ουρλιαζε,χαλασε τον κοσμο κ ετσι της εφτιαξα πρωτη φορα μπιμπερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ με το πρωτο παιδι πολλές φορες δεν είχα γάλα και 3-4 μέρες - σχεδον καθόλου. Όλη μέρα στο στήθος και πολλά τσάϊα θηλασμου - και θα έρθει το γαλατάκι!!!

Κουραστικό, αλλά αξίζει! Μετά από πρώτο μπιμπερό θα λιγοστέψει ακόμα το γάλα - και τέλος θηλασμός.

Είχα και έγω στα πρώτα 2 παιδια 6-8 μπιμπερό - τα έδωσα όλα, καινούργια και όλες τις πιπίλες που πήρα και μου φέρανε και δώρα. Άν έχετε σκόπο να θηλάζετε - μακρυά από πειρασμούς - μπεμπερό μπορείτε να πάρετε για να ησυχάσετε, όχι γάλα σε σκόνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εγώ το έκλεισα ηλεκτρονικά ! Θα το κάνω όμως για σιγουρια ! Για να μη τρέχω τελευταία στιγμή!
    • Κορίτσια μου αγαπημένα!!!!!❤️❤️❤️ Κάναμε χτες τη χοριακή και ακόμα δεν πιστεύω ότι τα καταφέραμε!!!! 💪Πετάμε στα σύννεφα ακόμα, νομίζω ότι ζω ένα όνειρο!!! Θα κάνουμε αύριο επαναληπτική, νιώθω όμως μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα🙏!!! Εύχομαι σε όλες τις φίλες που προσπαθούν ή περιμένουν το αποτέλεσμα να πάρουν τη χαρά αυτή! Έχουμε περάσει όλες τόσο πολύ δύσκολα, που μας αξίζει επιτέλους να χαρούμε κι εμείς!!🌈👶 Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, αλλά με κάποιον τρόπο νιώθω ότι το πιο δύσκολο για μένα πέρασε κορίτσια μου. Σας στέλνω όλη μου την αγάπη❤️🌷 και σας ευχαριστώ για όλα όσα έχουμε πει όλους αυτούς τους μήνες🥰
    • Απαπαπα βρε κορίτσι μου τι περιπέτεια πέρασες λογικό να σε πιάσει άγχος ευτυχώς πήγαν όλα καλά και έκαναν λαθος οι γιατροί  να περάσεις με ηρεμία τις γιορτές και όμορφα 😊
    • Καλημέρα σε όλες.. Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα να έχουμε..με το καλό να ερθουν τα μωρακια μας! εγω είχα περιπέτειες χθες πάλι... πήγα στο νοσοκομείο γιατι είχα πόνο απο την Πέμπτη απο την αριστερή πλευρά απο το κεφάλι μεχρι τα πλευρά και φοβηθηκα μήπως είναι κάτι... πάω και μου λένε μολις μ κάνανε υπέρηχο στους πνεύμονες οτι έχω θρόμβο στην αρτηρία του αριστερού πνεύμονα..και κινδυνεύει η ζωη μου..ΣΟΚ😱 μου κανανε εισαγωγή για να μ κανουν αντιπηκτικες σε μεγάλες δόσεις..εν τέλει μου είπαν αν θελω να κάνω αξονική( που ειναι λίγο βλαβερό για το μωρό) για να είμαστε σίγουροι τι είναι και σε τι ποσότητα πρέπει να γίνουν οι αντιπηκτικες.την καναμε...και εδιξε οτι δεν υπάρχει κανένας θρόμβος..και μ ειπαν οτι ίσως είναι καποια αρχόμενη λοίμωξη...ΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ..στην κυριολεξία...μ ειχαν συνέχεια με οξυγόνο...μ έλεγαν οτι και να γίνει προτεραιότητα μας είσαι εσύ...θα κανουμε τα αδύνατα δυνατά... εγώ εκεί κλάμα και κακό...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...   ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ...ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ...❤️❤️❤️
    • Είχα κλείσει τηλεφωνικά το ραντεβού και δε μου το είπε ποτέ κανένας αλλά ούτε κι όταν πήγα εκεί μου ζήτησαν κάτι! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...