Μετάβαση σε περιεχόμενο

10 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ


Recommended Posts

kantinou einai 10 xronon, episeis foraei k pipila spania, alla foraei poy k poy, den tin exei kopsei k aytin entelos akoma, nomizw to exw ksana pei, poly poly spania alla foraei. prn ligoys mines foroyse perisotero.

episeis epidei den kserw poy aloy na to vrw, k den exw vrei ena sxetiko thema poy na afora tis pipiles (an yparxei pite moy na to paw ekei)na pw kati poy ezisa me ena koritsaki fetos to kalokairi:

opws taksideya gia kapio nisi , mesa sto karavi stin diplani thesi, kathotan mia oikogenia me mia kori k ena agoraki mikrotero, to agoraki prepei na itan peripoy 6 k to koritsi peripoy 8, metaksi 7 k 9 to kanw,makari na iksera poso akrivos itan.

foroysane k ta 2 pipila, kyrios to koritsaki, k itan k 2 alla mikrotera agoraki peripoy 4 poy legane: toso megalo koritsi k na foraei pipila? h mana toy koritsioy itan dipla k to akoyge k den eipe oyte ekane kati.

to idio sinexistike k sto nisi poy toys sinantoysa polles fores, to koritsaki itan apo tis 8 fores px poy toys eida tis 6 foroyse tin pipila, misoyse me aytin sto stomo, epeze me ayti me tin glosa tis (tin pipilage diladi) tin evaze tin evgaze sto stoma tis opws px to glifitsoyri, k otan ithele na milisei misoyse me tin pipila k spanios tin evgaze moni tis elege kati, pio kathara xoris tin pipila k tin ksana evaze sto stoma tis, eferne volta mesa sto koravi moni tis me tin pipila k olla ta sxetika, oti diladi ekane prin ligo kairo k h ksaderfi moy poy foroyse sinexeia pipila. distixos den boresa na rotiso poso akrivos itane to koritsaki, giati foroyse pipila k oyte na to photografiso.

esys me aytin tin siberifora tis mikris pisteyete oti tin foroyse gia na kathete fronima k isixi? h apo sinitheia? gaiti h siberifora tis den edixne oti tin foraei gia na min kanei fasaria, opws h ksaderfi moy, giati parolo poy tin foroyse paly miloyse sinexeia, dinata k den afise to karavi isixo.

genikos vlepw oti polla paidakia twra telaytaios se toso megali ilikia exoyn alla mpimpero k alla pipiles, paliotera den thimame na to evlepa toso sixna, k den kserw giati ayksithikan ta kroysmata.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΙΟΥΝ! ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΑ ΦΤΑΙΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ! Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΟΒΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ! ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΡΕΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΓΚΡΙΝΙΑΞΕΙ, ΚΛΑΨΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ! ΝΑΙ, ΣΥΜΦΩΝΩ, ΜΙΑ ΣΤΕΡΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙΣ, ΑΝΕΤΑ ΤΗΝ ΚΟΒΕΙΣ. ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΞΑΔΕΛΦΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ.ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ. ΕΧΟΥΝ ΕΘΙΣΤΕΙ. Η ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΚΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ.ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ! Η ΞΑΔΕΛΦΟΥΛΑ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ Η ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Η ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΨΗΛΑ, ΕΝΑΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ "ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ" ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ? ΙΣΩΣ ΔΩΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, πρώτη φορά ακούω εγώ τέτοιο πράγμα!!! Δέκα και εννιά χρονών παιδιά και να φοράνε πιπίλα! Η φίλη μου που έχει κόρη τρεισίμιση χρονών, όταν έγινε η μικρή τριών, έκαναν μια γιορτούλα και έκοψαν όλες τις πιπίλες με ψαλίδι. Μερικές φορές μετά τη ζητούσε, αλλά της πέρασε, και τώρα θεωρεί ότι τα παιδιά που έχουν πιπίλα είναι μωρά, ενώ αυτή μεγάλη. Το πιο μεγάλο παιδί που ήξερα με πιπίλα, είναι ένα κοριτσάκι που είχα γνωρίσει πριν πολλά χρόνια σε ένα ξενοδοχείο, και ήταν πέντε χρονών περίπου, και μας έκανε εντύπωση που είχε κρεμασμένες δύο πιπίλες. Όχι δέκα και εννιά!!!

Όσο για το μπιμπερό, ξέρω παιδιά που το κρατούσαν μέχρι περίπου 6 χρονών, όχι περισσότερο. Από κάποια φάση και μετά, άμα πάνε σχολείο, τα σταματάνε όλα αυτά μόνα τους. Δηλαδή, αυτά τα παιδάκι που λέτε κρατάνε μπιμπερό και πιπίλα στο σχολείο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na rotisw kati, h pipiles ap oti kserw exoun noymera swsta? apo 1 ws 3 swsta? nomizw den pane parapano.

k oi noumero 2 exoyn k kriko apo piso, enw h noumero 3 oxi? giati simvenei ayto?

to koritsaki foroyse mia aspri me kati sxediakia pano k apo piso eixe roz kriko, tis nuk h gnosti pipila. ara mallon itan noymero 2.

logika den tha eprepe na foraei noumero 3 gia tin ilikia tis? h ksaderfi moy exei thimame mia noymero 2 diafanes me roz kriko poy den tin polyforaei gaitit tis einai ligo mikri k tis pefti eykola k mia noymero 3 roz paly psilodiafanes me kafe pipila, alla xoris kriko. k ayti tis kathete mia xara.

logika analoga me tin ilikia den paei k to noymero poy tha prepei na forane?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Κοίτα κι εμένα ο σύζυγος 34 ετών (κλεισμένα) που κ που πάει στη δουλειά με την πιπίλα του, δυστυχώς δεν καταφέραμε να την κόψουμε ακόμη. Όταν αρραβωνιαστήκαμε κατάφερε κι έκοψε το πάμπερς ευτυχώς. Πραγματικά θα με δυσκόλευε πολύ να έχω 2 μωρά να αλλάζω κι ένα ο Γιώργος τρία. Το πιο κουραστικό βρε κορίτσια είναι μετά το μεσημεριανό φαγητό που κουρασμένη καθώς είμαι από τη δουλειά θα πρέπει να τον κρατήσω στον ώμο μου να μου κάνει γκρουκ το καλό μου. Αυτό μπορεί να μας πάρει και μισή ώρα (δε ρεύεται κι ευκολα). Τέλος πάντων ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα και σιγά σιγά να συνηθίσει και τη μαμά μου και να μην κλαίει και με ζητάει όταν κάποιες φορές τον αφήνω εκει και ο ίδιος δεν πάει για δουλειά.

Φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Δε καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Κοίτα κι εμένα ο σύζυγος 34 ετών (κλεισμένα) που κ που πάει στη δουλειά με την πιπίλα του, δυστυχώς δεν καταφέραμε να την κόψουμε ακόμη. Όταν αρραβωνιαστήκαμε κατάφερε κι έκοψε το πάμπερς ευτυχώς. Πραγματικά θα με δυσκόλευε πολύ να έχω 2 μωρά να αλλάζω κι ένα ο Γιώργος τρία. Το πιο κουραστικό βρε κορίτσια είναι μετά το μεσημεριανό φαγητό που κουρασμένη καθώς είμαι από τη δουλειά θα πρέπει να τον κρατήσω στον ώμο μου να μου κάνει γκρουκ το καλό μου. Αυτό μπορεί να μας πάρει και μισή ώρα (δε ρεύεται κι ευκολα). Τέλος πάντων ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα και σιγά σιγά να συνηθίσει και τη μαμά μου και να μην κλαίει και με ζητάει όταν κάποιες φορές τον αφήνω εκει και ο ίδιος δεν πάει για δουλειά.

Φιλάκια...

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :woohoo: :woohoo: :silly: :silly: :silly: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Δε καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Κοίτα κι εμένα ο σύζυγος 34 ετών (κλεισμένα) που κ που πάει στη δουλειά με την πιπίλα του, δυστυχώς δεν καταφέραμε να την κόψουμε ακόμη. Όταν αρραβωνιαστήκαμε κατάφερε κι έκοψε το πάμπερς ευτυχώς. Πραγματικά θα με δυσκόλευε πολύ να έχω 2 μωρά να αλλάζω κι ένα ο Γιώργος τρία. Το πιο κουραστικό βρε κορίτσια είναι μετά το μεσημεριανό φαγητό που κουρασμένη καθώς είμαι από τη δουλειά θα πρέπει να τον κρατήσω στον ώμο μου να μου κάνει γκρουκ το καλό μου. Αυτό μπορεί να μας πάρει και μισή ώρα (δε ρεύεται κι ευκολα). Τέλος πάντων ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα και σιγά σιγά να συνηθίσει και τη μαμά μου και να μην κλαίει και με ζητάει όταν κάποιες φορές τον αφήνω εκει και ο ίδιος δεν πάει για δουλειά.

Φιλάκια...

MARIAIOANNA

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΨΙΛΟΤΡΟΜΑΞΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΞΑ!!!!!!!ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗ!ΤΕΛΕΙΟ ΧΙΟΥΜΟΡ!!!!ΚΑΥΣΤΙΚΟ!!!!ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο σταυρος μου ειναι 5 ετων τωρα θα παει νηπιο .Ειναι πολυ αδυνατο παιδικαι και δεν του αρεσει να τρωει γενικοτερα .Το γαλα του αρεσει παρα πολυ και μποριε να πιει και εναμισι λιτρο την ημερα . Τα χριστουγεννα του 2006 του εκοψα το μπιμπερο και βαλαμε το γαλα στο μπολ με δημητριακα εφαγε 2 κουταλιες και τελος κελιγε παρηγρητοε , μετα του το εβαλα σε κουπα με καλαμακι τιποτα υστερα το εβαλα στο μπιμπερο και εβαλα καλαμακι δεν ειχα βαλει τη πιπιλ παλι το ιδιο αποτελεσμα / Ναι ετρωγε γιαουρτι και ετρωγε τυρι αλλα αυτο δεν καλυβει τα κενα στο γαλα δνε μπορουσα απο εκι που επεινε 3-4 γευματα με γαλα να του τα αντικαθιστω με γιαουρτι .Εφθασε το πασχα και η κατατστα ση ειχε ξεφυγει δνε ντεχα το εβλεπα οτι στεναχωριοταν .Την κυριακη του πασχα πηγαμε στη κουνιαδα μου εκει οι δυο ξεδερφες του ηλικιας 9 και 6 πινουν ακομα το γλα με το μπιμπερο οταν ο αντρας μου της εκενε καζουρα της αδερφης τοθυ που οι μικρες πινουν το γαλα εμ το μπιμπερο του ειπε :δεν με απασχολει τη λενεν εγω ξερω οτι τα παιδια μου πινουν γλα αν λοιπον το πιουν στο μπουκαλι η στο ποτηρι η στη λεκανη λιγο με απασχολει το αποτελεσμα μετραει . Την αλλη μερα Δευτερα το πασχα ειχα παρει την αποφαση θα εδεινα γαλ ξανα στο παιδ εμ το μπιμπερο ειχε ναπιει γαλ 6 μηνες δνε ηταν πισμα απλα δνε μπορουσε με το που του το εδωσα φυλαγε το μπιμπερο και ελεγε :ποσο μου ελειψες !ΝΑΙ ειναι εξρτηση και λοιπον τι εγεινε ; θα το σταματησει απο μονο του για μενα οι φοβιες και ολα τα ΄΄αλλα ειναι περιτα . Τωρα ενα κοριτσι η ενα αγορ8ι 13 ετων δεν νομιζω να συνεχισουν αλλα γιατι πρπει να δωσουμε τοση σημασια ; λενε το μπιμπερο χαλαει τα δονται ναι συμφωνω αλλα και τα γλυκα και οι καραμελες κανουντ ο ιδιο καιμαλιστα δημιουργουν και παχυσαρκια ολες οι μαμαμδες ομως δινουμε γλυκακια στα παιδια μας , σημασια ειναινα εχουμε ευτυχισμενα παιδια καινα μην του λειπον σημαντικα στοιχεια απο τη διατροφη τους .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou vania, diavasa to minima soy,

oi anipsies soy sinexizoyn na kanoyn mpimpero ws k twra?

twra einai 9 k 6?

poses fores kanoyne bibero tin mera?

emena h diki (ksaderfoula) nai. oxi opws ekane, alla kathe vradi stantar bibero. k einai 10 eton, diladi san tin megali soy anipsia.

k mena h theia moy tis idias logikis einai, oti diladi kalitera bibero k na pini gala, poy to pini k eyxarista apo to bibero, para na to stamatisi entelos.

den kserw an diavases k gia to koritsaki poy anefera to kalokairi 9 xronon k itan me pipila gia na min kanei ataksies.

forane k pipila oi anipsies soy?

h ksaderfi moy foraei akoma, tin exei kopsi alla poy k poy otan kanei poly fasaria h mesa se kanena leoforio k agora tis tin foraei gia na min enoxli! k h idia dixni na tin zitaei apo moni tis polles fores.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά δε δίνω στην πιπίλα και στο μπιμπερό το <<μωρουδίστικο>> χαρακτήρα που οι υπόλοιπες δίνεται. Δε θεωρώ πως πρέπει να ισοδυναμεί απαραίτητα με κάποιο πρόβλημα ιδιαίτερο απλώς ίσως με τη δύναμη της συνήθειας τις περισσότερες φορές. Σίγουρα υπάρχουνα και οι παθολογικές καταστάσεις, όμως αυτό δε σημαίνει ότι όντως το μωρό έχει πρόβλημα. Κάτι που ίσως θα μπορούσε να κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου΄ειναι ίσως η μη μετάβασ από την πάνα στην τουαλέτα. Αυτο ναι..το θεωρώ πρόβλημα σοβαρότατο..αλλά το να παίζει κάποιος με ένα αντικείμενο στο στόμα του..όχι απαραίτητα κακο.

Βέβαια να τονίσω πως ο μικρός μου πίνει το γάλα του σε ποτήρι κι αυτό γιατί μια μέρα ξυπνησε και τον είχα στηνκουζίνα. Άνοιξα λοιπόν το πλυντήριο πιάτων και εκείνος είδε μια πλαστική κούπα κι άρχισε να τη ζητάει. Σκέφτηκα λοιπόν να του βάλω γάλα μήπως και το πιεί..ε λοιπόν το ήπιε..κανονικά! Μόνο που επειδή δεν έχει ακόμη την ευχέρεια να μένει σταθερός πιτσίλισε λίγο το πάτωμα. Αλλά το ήπιε όλο! Ξαφνιάστηκα που είδα στα χειλάκια του το λεγόμενο <<μουστάκι>> !!!χεχεχε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Δε καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Κοίτα κι εμένα ο σύζυγος 34 ετών (κλεισμένα) που κ που πάει στη δουλειά με την πιπίλα του, δυστυχώς δεν καταφέραμε να την κόψουμε ακόμη. Όταν αρραβωνιαστήκαμε κατάφερε κι έκοψε το πάμπερς ευτυχώς. Πραγματικά θα με δυσκόλευε πολύ να έχω 2 μωρά να αλλάζω κι ένα ο Γιώργος τρία. Το πιο κουραστικό βρε κορίτσια είναι μετά το μεσημεριανό φαγητό που κουρασμένη καθώς είμαι από τη δουλειά θα πρέπει να τον κρατήσω στον ώμο μου να μου κάνει γκρουκ το καλό μου. Αυτό μπορεί να μας πάρει και μισή ώρα (δε ρεύεται κι ευκολα). Τέλος πάντων ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα και σιγά σιγά να συνηθίσει και τη μαμά μου και να μην κλαίει και με ζητάει όταν κάποιες φορές τον αφήνω εκει και ο ίδιος δεν πάει για δουλειά.

Φιλάκια...

Eισαι θεα!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου κανει περισσοτερο εντυπωση που το κοριτσακι παροτρυνει αλλα ατομα να την ταισουν με το μπιμπερο .. Ενα παιδι των 10 χρονων ειναι σε θεση να εκφρασει με το λογο τις ανασφαλειες του τους φοβους του τα συναισθηματα που του δημιουργουν αυτη την αναγκη. Η γνωμη μου ειναι οτι οι γονεις θα πρεπει να προκαλεσουν μια τετοια συζητηση..

Στη φοιτητικη μου ζωη ειχα μια φιλη που σε καποια φαση (στα 22 τοτε) περναγε μεγαλα ζορια και ηταν στα προθυρα καταθλιψης..Συνεβαιναν στη ζωη της πραγματα πρωτογνωρα που δεν μπορουσε να τα βαλει σε ταξη και να τα διαχειριστει..Ψωνιζοντας μαζι στη φαση εκεινη την ειδα να αγοραζει ενα μπιμπερο ..Με τα πολλα μετα απο μερες μου ειπε οτι την εκανε να ξεχναει και να νιωθει ασφαλεια ..Η συγκεκριμενη να πω οτι δεν θυμοτανε πότε ειχε πιει για τελευταια φορα γαλα με μπιμπερο(το ειχε κοψει απο πολυ μικρη)..Μετα απο συζητηση μου ειπε οτι ετσι ενιωθε οτι απομακρυνεται απο τα προβληματα και τις ευθυνες..της διαγνωστηκε καταθλιψη και εκανε θεραπεια

Ισως να ειναι αχετο ..ισως και οχι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είμαι και ψυχολόγος να κρίνω σωστά, αλλά ρωτώ..ωραία της δίνει σιγουριά και ασφάλεια. Ε και; Εδώ τόσοι και τόσοι έχουν αντικαταστήσει το μπιμπερό με το τσιγάρο και μόλις βρεθούν σε κατάσταση άγχους και στρες τρέχουν να καπνίσουν σαν τα φουγάρα το ένα πίσω από το άλλο ή πίνουν σαν μπεκρήδες. Εντάξι όλοι κάποια στιγμή στη δύσκολη μας ώρα από κάπου πάμε να πιαστούμε, να νιώσουμε ασφάλεια. Το ότι αυτό το αντικείμενο δεν είναι ένα πχ. τσιγάρο ή ένα αρκουδάκι ή κάτι τέλος πάντων άλλο και είναι μπιμπερό..τι πειράζει; Λέω εγώ τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τεσπα προσωπικα και χωρις να ειμαι ψυχολογος πιστευω οτι κατι προβληματικο συμβαινει σε μια οικογενεια οταν στα 10 χρονια ειναι κολλημενο με το μπιμπερο Ενοειταιδεν ηρθε και το τελος του κοσμου..εχουμε κανα ψυχολογο να μας αναλυσει την καθηλωση στο στοματικο σταδιο..τη σχεση της (αν υπαρχει) με την περιπτωση αυτη και τον ενηλικα καπνιστη και ποτη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι ρε apis..γιατί;;;; Γιατί βρε κορίτσι μου τσατιστηκες εεεεε;;; :)

βέβαια η άποψη ενός ψυχολόγου θα μας έλυνε την απορία, μιας οι δικές μας απόψες είναι μόνο εικασίες.Όμως έτσι όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν περιπτώσεις υπεραρκετες θα έλεγα που όποτε βρισκονται σε καταστάσεις άγχους και στρες το <<στοματικό στάδιο>> δεν έχει περάσει. Κάποιο τρώνε τα νύχια τους, κάποιο καπνίζουν, κάποιοι τρώνε υπερβολικά, κάποιοι πίνουν , κάποιοι..δεν ξέρω και γω τι άλλο. Βέβαια κάποιοι άλλοι αγκαλιάζουν το αρκουδάκι τους ή το μαξιλάρι τους..κτλ κτλ..δηλαδη όλοι στρεφόμαστε κάπου που ξέρουμε οτι μας προσφέρει ασφάλεια. Το αν θα είναι μπιμπερό ας πουμε..δεν λέει και τίποτε..βέβαια καλό είναι να μην υπάρχει και να μπορεί το άτομο να ξεπερνάε τους φόβους του μόνο του και χωρίς εξαρτήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη ..βρε συ συγνωμη αν σου εδωσα τετοια εντυπωση..

Αν με εβλεπες θα εβλεπες οτι μονο τσαντισμενη δεν ειμαι..μονο λιγο στεναχωρημενη που ερχεται η περιοδος..that s all ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σόρι βρε apis(δεν θυμάμαι και το όνομά σου..)μάλλον κατάλαβα λάθος. Και που ξέρεις ότι έρχεται;; Αν δεν την δεις όλα είναι πιθανά!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 4Η ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:blush: ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ-ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΝΟΣΤΙΜΟ!!!!:P ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΓΑΙΔΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑ ΓΑΛΑ ΕΤΣΙ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΘΑ ΤΟΝ ΣΗΚΩΝΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΕΝΟ?ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια οκ δεν έχει τύχει να ακούσω ή να δω περιπτώσεις τόσο μεγάλων παιδιών να πίνουν με μπιμπερό ή να παίρνουν πιπίλα. Αλλά οκ έστω ότι συμβαίνει Πάω πάσοB) Καλά σε καμία δεν έκαναν εντύπωση τα μηνύματα της φίλης μας και ο κατεγισμός των ερωτήσεων??? Άσχετων πχ τι πιπίλα είχανε τα μωρα, πόσες φορές παίρνει μπιμπερό, τι χρώμα έχουν οι πιπίλες αν υπάρχουν νούμερα αν έχουν κρίκους κλπ κλπ...Δλδ μόνο εμένα μου φάνηκαν όλα αυτά περίεργα??? :whistle:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...