Μετάβαση σε περιεχόμενο

10 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Leo leo,se kammia dekaetia den tha tis mazevoume tis tsoupres mas,emeis exoume 4 stin oikodomi(gia tin ora) mia i dikia mou kai 3 tis apo kato,parelasi tha kanoun oi gamproi kai oi mpampades tha vgainoun me ta dikana sta mpalkonia(kathoti einai kai koukles oles tous :P :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα :laugh: Εμένα με ρώταγε προχτές ο 6χρονος αδερφός μου ''Νέλλυ η Αννούλα όταν μεγαλώσει θα παντρευτεί και θα την πάρει άλλος άντρας;'':dry: Και του λέω ''Ναι ,άμα μεγαλώσει πολύ,αλλά αργεί ακόμα''και μολυ λέει σκεπτικός''Εμμμμ....Δεν θα τον αφήσω!!!!'' :woohoo: Λέω πάει αρχίσαμε απο τώρα...:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxa, os tote omws ti kanoyme,

emeis pinoyme 2.5 mpimpero tin imera ton 300? 350ml? den thimame twra pio exei, oloklira bibero to prwi k to vrady k miso to mesimeri.

vale oti ena gemato bibero kanei na to piei 20 lepta peripoy gaiti pefti k stagona stagona to gala ap oti exw katalavei,(tin exw xronometrisi)sto peripou 20 lepta kanei tin kathe fora.

einai polis o xronos? h kanonikos?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai kanoniko pini mevgal, me nero k zaxari mesa, k panta zesto, poles fores zematisto, ase mia fora tis to eftiaksa egw k mksexastika k tis to zematisa. den boroyse na piasei to bibero gia kana tetarto.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά κ εγώ μέχρι τετάρτη δημοτικού έπινα το γάλα μου με το μπιμπερό.Η μαμά μου είχε αγανακτήσει με αυτή την κατάσταση κ εγώ μάλλον είχα βολευτεί με την διαδικασία.Τα δραστικά μέτρα ήρθαν με ια επίσκεψη στον οδοντίατρο,ο οποίος ακόμα το θυμάμαι που είχε πει πως θα στραβώσουν τα δοντάκια μου και πως θα με κοροιδεύουν τα παιδάκια στο σχολείο αν το μάθουν.(ο οδοντρίαντρος ήταν ξάδερφος της μαμάς μου και μέσα στο κόλπο)

Το ίδιο βράδυ ήπια γάλα σε ένα μπουκάλι χωρίς πιπίλα αλλά δεν ήταν το ίδιο εύκολο φαίνεται κ την επόμενη μέρα μετά από συννενόηση με την μαμά ζήτησα να πιω σε κούπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα καλησπερα .Ο γιος μου ειναι τωρα 5 ετων .Τα χριστουγεννα κοψαμε το μπιμπερο και ξεκινησαμε με κουπα τη πρωτη μερα κατι ηπιε τη δευτερη λιγοτερο την τριτη αρνηθηκε μετα το βαλαμε με καλαμακι τιποτα παλι ακομα καιμε δημητρικα το ιδιο αποτελεσμα ακομα και φρεσκο γαλα που πηραμε και του το εδωσα να το πιει απο τη συσκευασια δεν το ηπιε παρα μονο μια φορα και αυτο απο καθαρη περιεργεια . Ητν ενα παιδακι που οταν ειχαμε το μπιμπερο επινε 3-7 μπουκαλια και ξαφνικα το εκοψε αλλα το ειροτερο ηταν οτι οταν το πιεζα με διαφορους τροπους και με παρακαλια και με αυστηρο τροπο τιποτα το μονο που καταφερα ηταν αν κανει εμετο.

Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι το εκανε εσκεμενα εφτασε το Πασχα και τιποτα ετσιι την Δ, μερα του πασχα του ειπα να πιει γαλα καιεβαλε τα κλααμτα με παραπονο μου ζηταγε το μπιμπερο και να το εδωσα παλι .τωρα συνεχιζουμε και πινουμε ακομα και 3και 4 μπουκαλια τον κοιμιζει .

Κατα τη γνωμη μου αφηστε τη ν αποφασισει μονι ενας τροπος να τη βοηθησετε ειναι να τις σταματησει νατης βαζει μεσα ζαχαρη αυτο ειναι εγκληματικο και παρα πολυ κακαο για τα δοντια της ειδικα σε συνδυασμο με τη πιπιλα του μπουκαλιου επισης να αραιωενι το γαλα ετσι θα αλλοιωθει η γευση και θα της πειτε οτι φτεινε τα μπουκαλα μπορειτε να την κανετε να το αηδιασει .Παντως θελει προσοχη για ενα ακομα και 20 ετων να φτασει καποιος το γαλα ειναι απαραιτητο και το λεω εγω που το ακοψα απο 11 ετων απο την πεμπτη δημοτικου εχω να πιω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια εγω απο οτι εχω διαβάσει ειδικά τελευταια , διαφωνώ οτι ειναι απαραίτητο το γάλα .

Αντιθέτως το πολυ γαλα προκαλεί αναιμία στα παιδάκια γιατι δεν γινεται αποροφηση του σιδηρου .

Ασβέστιο μπορουμε να παρουμε εκτος απο τα υπολοιπα γαλακτοκομικά (τυρι , γιαουρτι ) απο τα πράσινα φυλλωδη λαχανικά , απο το σουσάμι -ταχίνι , απο τους ξηρους καρπους κλπ .

Υπάρχουν παρα πολλλες τροφες και ιδιαιτερα υγιεινες για τα μικρά και μεγαλύτερα παιδάκια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ είχα διαβάσει κάπου ότι η χρήση του μπιμπερό χαλάει τα δοντάκια και πρέπει να γίνετε η απεξάρτησή του σε μικρή ηλικία και αν βάζει και ζάχαρη μέσα πολύ κακό για τα δόντια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΒΕΛΙΝΑ ΝΑΙ.

ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΨΙΛΟΚΟΡΟΪΔΕΨΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙΑ.

ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΠΑ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 16 ΠΙΑ ΠΙΝΕΙ ΑΝΕΛΛΙΠΩς ΕΝΕΚΑ ΜΠΑΛΕΤΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to an xalane ta dontia den paizei rolo k an to paidi masaei tin pipila toy mpimpero h oxi? pros to paron stin ksaderfi moy den exw paratirisei kati, mia xara einai ta dontia tis!

otan xrisimopiei to mpimpero den tin exw dei pote tha dagonei tin pipila k diafora tetia, apla tin piplaei gia na katevenei to gala, den kserw an ayto epireazei!polles ofres enw exei teliosei to gala sinexizei na to exei sto stoma tis k nakanei oti pinei, alla den exw paratirisei dagomata stin pipila!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πονεμενο θεμα αυτο το γαλα...οταν εγινα 2 χρονων η 3 δεν θυμαμαι για ν μου κοψουν το μπιμπερο προσπαθησαν να μου το δωσουν σε κουπα...με αηδιαζε κ ειχα κανει και εμετο...δεν μου εδιναν μπιμπερο ενω το ζητουσα και τ αποτελεσμα ειναι να σιχαινομαι το γαλα κ εχω να πιω απο τοτε (ειμαι 18 τωρα).ακομα και τωρα αρκετεσ φορεσ εχω 8ελησει να δοκιμασω γαλα γιατο εβλεπα την αδερφη μου που το επινε σε ποτηρι και το ηθελα αλλα δεν το αντεχε ο οργανισμοσ μου..δεν αντεχω ουτε να το βλεπω ουτε να το μυριζω και μερικεσ φορεσ ακομα κ στο ακουσμα τησ λεξησ μπορω να κανω εμετο...το θεωρω λαθοσ να κοβεται το μπιμπερο με τη βια γιατι φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.. :(

απο οτι εχω ακουσει βεβαια απο αρκετουσ γιατρουσ οι ανθρωποι ειναι τα μονα οντα που πινουν γαλα μετα τη βρεφικη ηλικια...απο πολλουσ θεωρειται οτι το γαλα δεν ειναι απαραιτητο σε μεγαλυτερεσ ηλικιες γιατι μπορουμε να παιρνουμε ασβεστιο απο τυρια γιαουρτια και σουσαμι;) ευχομαιη θεια σου να παρει την καλυτερη αποφαση αν και νομιζω πωσ η ξαδερφουλα σου θα το κοψει απο μονη τησ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβελίνα μου, μήπως υπάρχει μικρότερο αδερφάκι στην οικογένεια? Εγώ θυμάμαι πως ενώ σταμάτησα το μπιμπερό μικρή (στα 3) στα 6 το ζήτησα ξανά όταν γεννήθηκε η αδερφή μου και το σταμάτησα στα 8 σχεδόν μαζί της... Ζήλευα...... :blush: :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΒΕΛΙΝΑ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΗ 6Η ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΙΩ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΙΝΩ ΑΛΛΙΩΣ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΝΤΕΛΩΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΚΡΑ, ΔΗΛ. ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΑΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ "ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ" ΕΞΞΑΛΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΞΑΚΥΤΕΡΟ ΞΕΡΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re koritsia shgnomh kai den thelw na erthw se antiparathesh me kamia sas alla mono se mena fenete uperbolika ayta ta pragmata !!!?

isos gati pote den eixa kanenan akousei gia na exei pipila h mpimpero panw apo ta 2 xronwn .....

kala authn h mana 8 xronia afou ekleise ta 2 xronia ti kanei den briskei 8 xronia tora enan tropo ....kai palu shgnomh den thelw na thiksw kanenan alla nomizw oti oi gonois exoun megalo meridio euthinhs sayto ,kata thn gnomh mou den efhneis na ekselixthei toso h eksartish tou mwrou mw pipiles kai mpimpero ,yparxoun polu omorfoi tropoi kai oxi bieoi .alla phsteuw oti epikratei to den phrazei kai oti boleuonte kai oi men kai oi de kai o fobos mhn anastatothei to mwro-paidi .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

re koritsia shgnomh kai den thelw na erthw se antiparathesh me kamia sas alla mono se mena fenete uperbolika ayta ta pragmata !!!?

isos gati pote den eixa kanenan akousei gia na exei pipila h mpimpero panw apo ta 2 xronwn .....

kala authn h mana 8 xronia afou ekleise ta 2 xronia ti kanei den briskei 8 xronia tora enan tropo ....kai palu shgnomh den thelw na thiksw kanenan alla nomizw oti oi gonois exoun megalo meridio euthinhs sayto ,kata thn gnomh mou den efhneis na ekselixthei toso h eksartish tou mwrou mw pipiles kai mpimpero ,yparxoun polu omorfoi tropoi kai oxi bieoi .alla phsteuw oti epikratoi to den phrazei kai oti boleuonte kai oi men kai oi de kai o fobos mhn anastatothei to mwro-paidi .

oxi mono upervoliko ma k paralogo mou fenete k den milao gia na min ertho se antiparathesi,o kathous as praksei analogos sto paidi tou...filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou oxi den yparxi mikrotero aderfaki.

k enw esy to stamatises gia 3 xronia meta sto skana edosan? k ekanes alla 2 xronia?

se afisan na to ksana arxishs?

afroditi mou, isos exeis dikio se ayta poy les k eidika stis teleytaies 2 seires, alla k egw den boro na kanw kati, tin exw san aderfi moy tin mikri, tin agapw poly alla os ekei, afoy oi idioi oi goneis sinexizoyn na tis to dinoyn ekei, egw ti boro na kanw?

an tixon miliso k tis to stamatisoyn k meta h mikri kopsi to gala? se mena den tha riksoyn eythini?

koritsia thelw na sa eyxaristisw poy simetexete se aytin tin koyventa, elpizw to thema moy k h periptosi na min sas piraske!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μητέρα μου δεν μου το έδινε, διαφωνούσε και -ακόμη- θυμάμαι τα λόγια της πως είμαι ολόκληρη κοπέλα κλπ. κλπ. και πως θα με βλέπει ο κόσμος και θα με σχολιάζει.... Διότι η καλή σου (εγώ δηλαδή) όταν υπήρχε κόσμος μπροστά -η αδερφούλα γεννήθηκε Μάιο οπότε όλο το καλοκαίρι το περάσαμε στο χωριό όπου το σπίτι δεν είναι ποτέ άδειο, όλο και κάποιος θα περάσει- μόλις ερχόταν κάποιος στο σπίτι πήγαινα πέρα δώθε μπροστά του δήθεν τυχαία και έπινα από το μπουκάλι όσο μπορούσα πιο επιδεκτικά..!!!! Αρνιόμουν πεισματικά βλέπεις να χάσω τον ρόλο του μωρού στην οικογένεια... :blink: άβυσσος η ψυχή του παιδιού.. Η μαμά μου λοιπόν διαφωνούσε και προσπαθούσε να μου περάσει το μήνυμα πως μπουκάλι στην ηλικία μου δεν ταιριάζει, ΑΛΛΑ η γιαγιά :P:cheer: μου το έδινε πάντα κρυφά και τσουπ εγώ έσκαγα μύτη πάντα με ένα μπιμπερό! Οπότε τελικά νίκησε η.... γιαγιά!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα1 έγραψε:

marilou oxi den yparxi mikrotero aderfaki.

k enw esy to stamatises gia 3 xronia meta sto skana edosan? k ekanes alla 2 xronia?

se afisan na to ksana arxishs?

afroditi mou, isos exeis dikio se ayta poy les k eidika stis teleytaies 2 seires, alla k egw den boro na kanw kati, tin exw san aderfi moy tin mikri, tin agapw poly alla os ekei, afoy oi idioi oi goneis sinexizoyn na tis to dinoyn ekei, egw ti boro na kanw?

an tixon miliso k tis to stamatisoyn k meta h mikri kopsi to gala? se mena den tha riksoyn eythini?

koritsia thelw na sa eyxaristisw poy simetexete se aytin tin koyventa, elpizw to thema moy k h periptosi na min sas piraske!

koritsaki mou eixame mhlisei kai perish ,den lew oti mporeis na kaneis kati esu apla mia genikh paratirish ekana giati pote prin apo edw den eixa ksanakousei pote kati tetio .

euxome na pane ola kala kai na apeksartithei h ksaderfoula sou ...alios se liga xronia pos tha pinei frape!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

kalispera k apo mena koritsia, ti kanete?

kalo xeimona na exoyme, twra ws anafora tin ksaderfoyla moy k to thema toy mpimpero ollo ayto to diastima kaname mia simantiki proodo mesa sto kalokairi, diladi: kopsame to mpimpero alla oxi 100%.

pinoyme galla apo to potiri to prwi k to mesimeri, alla vradi poy nistasei k xouxouliazei thelei mono to mpimpero tis. k arnite pismatika me klamata k tsirides to potiri.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ! ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΒΩ? ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...