Μετάβαση σε περιεχόμενο

προβληματάκι....θα βοηθήσετε;;;;


Recommended Posts

Γιωτούλα μου, καταλαβαίνω πώς νιώθεις, αλλά πιστεύω ότι άδικα χάνεις την ψυχραιμία σου!

Καταρχάς στο σπίτι σου και στο χώρο της οικογένειάς σου ορίζεις εσύ τους κανόνες! Αν δε σου αρέσει η συμπεριφορά του Γιαννάκη ή/και κατ'επέκταση των γονιών του ΠΡΕΠΕΙ να το δείξεις άμεσα κ αυθόρμητα. Χωρίς να γίνεις αγενής, μπορείς με το ύφος και τον τρόπο της ομιλίας σου να δώσεις τα μηνύματα στο παιδί.

Το λέω από προσωπική πείρα: η κατα πολύ μικρότερη ξαδερφούλα μου ήταν πολύ κακομαθημένη από τους γονείς της, επειδή την απέκτησαν σε μεγάλη ηλικία μετά από πολυετείς προσπάθειες. Η μικρή από την ηλικία των 3-4 έκανε τους γονείς της ό,τι ήθελε... Μια από τις προβληματικές συμπεριφορές που είχε αποκτήσει ήταν να χτυπάει τους μεγαλύτερους όταν δεν της έκαναν κάποιο χατήρι. Από την πρώτη στιγμή της εξήγησα με ήρεμο τρόπο ότι δε μου αρέσει. Τη 2η φορά ο τόνος μου έγινε πιο απότομος. Την 3η φορά που με χτύπησε της εξήγησα ότι δε θα μπορούσα να την επισκεφτώ ξανά στο σπίτι τους, επειδή δε μου αρέσει να με χτυπάνε. Αργά κ σταθερά η μικρή άρχισε να προσαρμόζεται στους όρους που της έθετα, με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο, να εξακολουθεί να χτυπάει τους γονείς της και ποτέ πια εμένα...

Με υπομονή και πολλή επιμονή, ακολούθησαν κ άλλες βελτιώσεις...

Εννοείται ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς τόσο πολύ με τη διαπαιδαγώγηση του ξένου παιδιού, σίγουρα όμως μπορείς να βάλεις τα δικά σου όρια.

Κι αν δεν μπορούν αυτά να γίνουν σεβαστά, είναι πολύ πιο εύκολο να εξηγήσεις στους γείτονές σου ότι δε νιώθεις άνετα με την κατάσταση...

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, αλλά πιστεύω ότι μια καθαρή εξήγηση τώρα θα σε βγάλει από πολύ πιο δύσκολη θέση στο μέλλον.

Αν οι γείτονες δεν μπορούν να σεβαστούν την ελευθερία σου να είσαι όπως θέλεις στο σπίτι σου, δεν αξίζει να χάσεις περισσότερο χρόνο/ενέργεια ούτε καν για να κρατήσεις τα προσχήματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...