Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΕΟΓΕΝΗΤΟ.... ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ 'Η ΚΟΥΝΙΑ??????


steisi

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!! Ανοιγω αυτο το ποστ γιατι δεν ξερω τι να κανω και θελω τα φωτα σας!!!!

Προκειται να γεννησω σε 3-4 εδομαδες και ακομα δεν ξερω τι να κανω με την κουνια της μπεμπας μου????????????????? Να την βαλω (την κουνια ) στο δωματιο μου κατευθειαν? η να την αφησω στο παιδικο και να εχω την μικρη σε καλαθουνα διπλα μου και οταν παει 3 μηνων να τη βαλω μια κ καλη στο δωματιο της?

Οι αποψεις διιστανται: η κουμπαρα μου λεει να τη βαλω σε καλαθουνα ενω μαμα και πεθερα λενε οτι θα σκασει το παιδι μεσα στο καλαθι!!!!!! κ βεβαια εγω δεν θελω να βαλω την κουνια (ολοκληρο πραμα) μεσα στην κρεβατοκαμαρα μου!!!!

Εχω δειλημα!!!!!!:( θελω τη γνωμη σας!!!!!! Ευχαριστω εκ τω προτερων:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα steisi!

Mε το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

Μία φίλη μου έβαλε το μωρό της κατευθείαν την κούνια του αλλά κοιμόταν στο παιδικό μαζί του.

Εγώ έχω βάλει μία καλαθούνα-η μαία μου το πρότεινε- μέσα στην κούνια και την κοιμήζω εκεί, αλλά κι εγώ κοιμάμαι στο παιδικό.

Καλό είναι ήτε κούνια ήτε καλαθούνα να κοιμάστε μαζί, για τον πρώτο καιρό.

Δεν θα μπορείς να κάνεις και διαφορετικά, θα ανησυχείς!

Εάν πρόκειται να κοιμάσαι στην κρεβατοκαμαρά σου βάλε καλαθούνα!

Το μωρό δεν προκειται να σκάσει, είναι τόσο μικρούλη! Άλλωστε τόσο καιρό στην κοιλίτσα σου στριμωγμένο είναι, έτσι έχει μάθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα γλυκειά μου,

Εγώ είμαι στην 30ή εβδομάδα και αυτή την περίοδο βρίσκομαι σε φαση ψαξίματος βρεφικών επίπλων, προίκας κτλ.

Η λύση στην οποία κατέληξα εγώ μετά από ψάξιμο είναι η καλαθούνα και το λίκνο. Αυτό γιατί έχω 2όροφο σπίτι και θα έχω την καλαθούνα με τη βάση της κάτω όταν θα είμαι σε κουζίνα, σαλόνι κτλ, ενώ το λίκνο θα είναι δίπλα μου δίπλα μας στην κρεβατοκάματα, καθώς η κούνια του παιδιού δεν χωράει στην κρεβατοκάμαρα.

Η γνώμη ότι το παιδί θα σκάσει στην καλαθούνα είναι υπερβολική, καθώς τα νεογέννητα είναι μέχρι 50 - 60 εκατοστα ύψος συνήθως και είναι ανετότατα στην καλαθούνα, αλλά αν ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ αισθάνεσαι ότι το παιδάκι σου θα στριμώχνεται για κάποιο λόγο πάρε ένα λίκνο, στο οποίο τα μωρά χωράνε άνετα μέχρι 6 μηνών.

Γενικά επειδή αν είσαι πρωτάρα (όπως ακριβώς και εγώ) οι άνθρωποι του κοντινού σου περιβάλλοντος, είτε είναι μαμά, είτε είναι πεθερά, είτε είναι ο ίδιος σου ο άντρας θα σου λένε τη δική τους άποψη με μιά τάση να σου την επιβάλλουνε κιόλας.

Θεωρώ και αυτό προσπαθώ να πράττω, ότι πρέπει να ακούμε τις απόψεις τους, αλλά αυτός που αποφασίζει στο τέλος είμαστε εμείς και μόνο εμείς γιατί στην τελική το παιδί είναι δικό μας και εμείς θα το μάθουμε όλες τις συνήθειες που θα αναπτύξει και πιστεύω ότι από τη στιγμή που θα πάρουμε τα μωρά μας αγκαλιά μόνο εμείς θα ξέρουμε καλύτερα από τον καθένα τί θέλουν και τί δεν θέλουν γιατί το ένστικτο της μάνας είναι τελικά αλάθητο!

Φιλάκια και εύχομαι καλή δύναμη μέχρι τέλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν ηθελα καλαθουνα καθολου..οποτε εβαλα την κουνια στην κρεβατοκαμαρα...

τελευταια στιγμη αγορασα μια ετσι για να βρισκεται..ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!

τον κοιμιζα στο κρεβατακι του αλλα υπηρχαν μερες που ξυπνουσε κατευθειαν..

στην καλαθουνα μια χαρα!!!!!! μαλλον χουχουλιαζε...οποτε καποια στιγμη μεσα στην κρεβατοκαμαρα ειχα και τα δυο!!!!

βεβαια χωραει για λιγο καιρο, εγω πηρα μια φτηνουλα γιαυτο το λογο...

αντε μνε το καλο:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΟΙΩΘΕΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. 3 ΜΗΝΩΝ ΤΗΕ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Steisi με το καλο να υποδεχθεις το μωρακι σου!!Εγω εχω χρησιμοποιησει και τα τρια!!(ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ)Στο πρωτο ειχα τη καλαθουνα αλλα μονο για 2 μηνες μετα το μωρο ηταν μεγαλο για εκει μεσα και εκανε και ζεστη ...Στο δευτερο μου επειδη γεννηθηκε και καλοκαιρι?(2 ιουλιου)αγορασα λικνο ...για τρεις μηνες αυτο γιατο ο μεγαλος ηταν επικινδυνος και ηθελα κατι πιο σταθερο!

Στο τριτο μου ομως παιδακι πηρα ενα παρκοκρεβατο με δευτερο οροφο και ενσωματωμενη αλλαξιερα ,τσεπουλες για πανες ,και ετσι τη νυχτα δε μεταφερω το μωρο στο δωματιο του να το αλλαξω και ειναι πολυ πιο φαρδυ απο το λικνο και απο τη καλαθουνα!Εχει και παιχνιδακια και κουνουπιερα και ειναι πτυσομενο με τσαντα μεταφορας ωστε σε διακοπες να το παιρνεις μαζι σου και να το χρησιμοποιησεις μεχρι το παιδι να παει 2 χρονων!Τα αλλα το πολυ στους 3 με 5 μηνες τα βαζεις στην ακρη...

Εδω στη φωτο με το μπεμπουλη μου στην αλλαξιερα!!

glitterfy165455604D34.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε καλαθούνα, θα σε σώσει! Τη Δευτέρα κλείνουμε μήνα και την έχω δίπλα μου στην καλαθούνα ακόμη. Σε κανένα μήνα λέω να τη μεταφέρω στο δωμάτιό της, γιατί προς το παρόν δε γίνεται. Θα έχεις συνέχεια το νου σου και είναι κρίμα να σηκώνεσαι. Επίσης θα έλεγα να μην πας την κούνια στο δωμάτιο σας, μια χαρά βολέυονται στην καλαθούνα και από την άλλη ας μη μάθει ότι η κούνια του είναι στο δικό σας δωμάτιο.

Και για να μη σκάσει το παιδί (που δε σκάει, αλλά λέμε τώρα...) φρόντισε η καλαθούνα να έχει αραιή πλέξη για να αερίζεται καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

steisi έγραψε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Ανοιγω αυτο το ποστ γιατι δεν ξερω τι να κανω και θελω τα φωτα σας!!!!

Προκειται να γεννησω σε 3-4 εδομαδες και ακομα δεν ξερω τι να κανω με την κουνια της μπεμπας μου????????????????? Να την βαλω (την κουνια ) στο δωματιο μου κατευθειαν? η να την αφησω στο παιδικο και να εχω την μικρη σε καλαθουνα διπλα μου και οταν παει 3 μηνων να τη βαλω μια κ καλη στο δωματιο της?

Οι αποψεις διιστανται: η κουμπαρα μου λεει να τη βαλω σε καλαθουνα ενω μαμα και πεθερα λενε οτι θα σκασει το παιδι μεσα στο καλαθι!!!!!! κ βεβαια εγω δεν θελω να βαλω την κουνια (ολοκληρο πραμα) μεσα στην κρεβατοκαμαρα μου!!!!

Εχω δειλημα!!!!!!:( θελω τη γνωμη σας!!!!!! Ευχαριστω εκ τω προτερων:kiss:

Κατ'αρχας με το καλο και με εναν πονο!

Εγω γεννησα τον Μαρτιο ειμαι φρεσκια μαμα και η μεχρι τωρα εμπειρια μου ειναι η εξης. Απο την κλινικη και μεχρι τις 30 μερες (μηνα δηλ.) κοιμοταν στην καλαθουνα διπλα σε εμενα στην κρεββατοκαμαρα...Κι εγω πηρα μια φτηνη σχετικα αλλα ευρυχωρη και την ειχα στην κρεββατοκαμαρα μου...ωσπου την αλλαξα δωματιο πανω στον μηνα αλλα παλι κοιμοταν στο καλαθι της.

Τωρα μετα τον 2ο για την ακριβεια εδω και μερες κοιμαται στην κουνια την μεγαλη και στο δωματιο της σαν μικρη κυρια!

Δεν ηθελα να την αφησω κι αλλο στο καλαθι και γιατι ενιωθα οτι περιοριζοταν και γιατι μετα που θα καταλαβαινε πιο πολυ θα της κακοφαινοταν...

Παντως η καλαθουνα ειναι βολικοτατη και πολυ καλη για να νιωθει το παιδακι ασφαλεια.Οποτε εστω και για 2-3 μηνες αξιζει η αγορα της!

Ξερω μαμαδες που κοιμισαν τα παιδακια τους για 5μηνο σε καλαθι και δεν ειχαν προβλημα οποτε...μια χαρα!

Σου ευχομαι και παλι με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexandra36 σ'ευχαριστω πολυ!!!!!:kiss:

Lilaki ποσο δικιο εχεις!!! Ολοι εχουν αποψηκ με ευγενικο -ευτυχως- τροπο προσπαθουν να την επιβαλουν!!!!!Γι'αυτο κ εγω πελαγωσα κ ζητησα τη γνωμη σας!!!!:P Σ'ευχαριστω!!!!

VENI το θεμα ειναι οτι εγω δεν θελω να βαλω την κουνια μεσα στο δωματιο μου!!!!!:( Ασε που δεν εχω χωρο κ για τα δυο!!!! Σ'ευχαριστω πολυ:kiss:

Καντινου ευχαριστω πολυ!!!ωΕτσι πιστευω κ εγω,οτι θα νιωθει πιο ασφαλες!!!!:kiss:

ioannaki Συμφωνω!!!!!! Σ'ευχαριστω!:kiss:

Αννιω σ'ευχαριστω!! Φανταζομαι την εχεις μονη στο δωματιο της?με ενδοεπικοινωνια?:kiss:

nom Α!!! εσενα ειναι αυτο το απιθανο παρκοκρεββατο που το ζαχαρωνω τοσο καιρο!!!!!! Κοριτσακι μου ειναι..... απλα φανταστικο!!!!!!!:P και βεβαια ο μπεμπουλης σου ακομα πιο φανταστικος!!!!!!Αληθεια απο που το αγορασες?(το παρκοκρεββατο εννοω)

Ευχομαι σε ολες σας να σας ζησουν τα βλασταρια σας και σας ευχαριστω και παλι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως για λικνο σκέφτομαι καθώς η κούνια δε θα χωράει στο δικό μας δωμάτιο! Πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή λύση αν και δεν έχω εμπειρια ακόμα! Οι ξαδέρφες μου, πάντως, το καταβοεύτηκαν τους πρώτους μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μπεμπάκι σου και με έναν πόνο!

Κατ'αρχήν φαντάσου ένα πλασματάκι που έχει συνηθίσει μέσα σε ένα καθόλου ευρύχωρο περιβάλλον, που κούρνιαζε στην κοιλιά της μαμμάς του η οποία του παρείχε ασφάλεια, να το τοποθετηθεί τώρα σε μια απέραντη και αχανή κούνια. Θα δεις επίσης ότι δεν θα σε βολέψει και σένα, γιατί αν το βάλεις στην κούνια του θα πρέπει καθε ώρα και στιγμή να πετάγεσαι στο δωμάτιο του για το φαγητο του που είναι και συχνές ώρες (ανα δυο ή τρίωρο), το άλλαγμα του, τις ανάγκες του κ.λ.π, και γιατί πολλά "ατυχήματα" έχουν αποφευχθεί σε μωρά που κοιμούνται δίπλα στους γονείς τους.

Και μην ακούς "διάφορους". Το μωρό έχει την ίδια θερμοκρασία με σενα. Αν σκάς εσύ από την ζέστη, τότε σκάει και αυτό. Του βγάζεις ρουχαλάκια και με την συμβουλή του παιδιάτρου σου ρυθμίζεις και το air-condition αν στο επιτρέψει για τόσο νεογέννητο (που δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eva25 σ'ευχαριστω για τη συμβουλη σου αλλα εχω παρει ηδη καλαθουνα:(:kiss:

Mary78 Σ'ευχαριστω πολυ.Εχεις δικιο για την κουνια αλλα οπωςκ να εχει το μωρο στην αρχη θα το εχω μαζι μου στη κρεββατοκαμαρα μου. Το θεμα ειναι αν θα βαλω την καλαθουνα η την κουνια στο δωματιο μου αν μου φαινεται οτι θα καταληξω στη καλαθουνα.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom 3 έγραψε:

Steisi με το καλο να υποδεχθεις το μωρακι σου!!Εγω εχω χρησιμοποιησει και τα τρια!!(ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ)Στο πρωτο ειχα τη καλαθουνα αλλα μονο για 2 μηνες μετα το μωρο ηταν μεγαλο για εκει μεσα και εκανε και ζεστη ...Στο δευτερο μου επειδη γεννηθηκε και καλοκαιρι?(2 ιουλιου)αγορασα λικνο ...για τρεις μηνες αυτο γιατο ο μεγαλος ηταν επικινδυνος και ηθελα κατι πιο σταθερο!

Στο τριτο μου ομως παιδακι πηρα ενα παρκοκρεβατο με δευτερο οροφο και ενσωματωμενη αλλαξιερα ,τσεπουλες για πανες ,και ετσι τη νυχτα δε μεταφερω το μωρο στο δωματιο του να το αλλαξω και ειναι πολυ πιο φαρδυ απο το λικνο και απο τη καλαθουνα!Εχει και παιχνιδακια και κουνουπιερα και ειναι πτυσομενο με τσαντα μεταφορας ωστε σε διακοπες να το παιρνεις μαζι σου και να το χρησιμοποιησεις μεχρι το παιδι να παει 2 χρονων!Τα αλλα το πολυ στους 3 με 5 μηνες τα βαζεις στην ακρη...

Εδω στη φωτο με το μπεμπουλη μου στην αλλαξιερα!!

glitterfy165455604D34.gif

exoume to idio parkokrevato k mas volepse para polu,stin arxi to katigorousa ma telika apodeixtike polu praktiko,i mikri kanei apisteftous upnous ekei mesa,paizei ekei mesa kai me exei volepsei polu i allaksiera ,to exo sto saloni kai ola ta kanoume se afto,stin kalathouna tin eixa 40 meres meta tin evala sto krevati tis,me volepse pio polu to krevati tis dioti ksupnousa k tin koitousa to vradu xoris na sikotho,tentona to xeri mesa apo to kagkelo k tsoup i pipila,tora pou tha pame sta petherika mou omos k den exoun krevati gia to moro tha paro tin kalathouna mazi mou,pistevo oti xoraei akoma ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πήρα μια ωραία μεγάλη καλαθούνα και ο μικρός κοιμόταν εκεί μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα. Απο τοτε κοιμάται στο κρεβατάκι του.

Πάντως η καλαθούνα μας βόλεψε πολύ γιατι μπορούσαμε και να την πέρνουμε μαζί μας αν πηγαίναμε κάπου για όλη την μέρα (πχ, φίλοι, παπούδες) οπότε τους έπερνε κανονικά τους υπνάκους του στην καλαθούνα του.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

steisi έγραψε:

Eley8eria σ'ευχριστω!

savropinguinos σ'ευχαριστω. Ακουγεται πολυ καλο κ πολυ βολικο το παρκοκρεβατο!!!!!! Αληθεια απο που το πηρες?

Καλημέρα κοριτσάκι.

Εγώ είχα πάρει παρκοκρέββατο και το είχα δίπλα από το κρεββάτι μου γιατί θήλαζα και έπρεπε να σηκώνομαι συνέχεια. Είναι πάρα πολύ βολικό. Εκεί είχα τον μπέμπη μου μέχρι 6 μηνών.

Μετά τον πήγα στην κούνια του.

Η καλαθούνα είναι καλή για να το βγάλεις από το νοσοκομείο αλλά μετά δεν είναι πολύ χρήσιμη...

Ελπίζω να βοήθησα κάπως ...

Φιλάκια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

steisi έγραψε:

eva25 σ'ευχαριστω για τη συμβουλη σου αλλα εχω παρει ηδη καλαθουνα:(:kiss:

Mary78 Σ'ευχαριστω πολυ.Εχεις δικιο για την κουνια αλλα οπωςκ να εχει το μωρο στην αρχη θα το εχω μαζι μου στη κρεββατοκαμαρα μου. Το θεμα ειναι αν θα βαλω την καλαθουνα η την κουνια στο δωματιο μου αν μου φαινεται οτι θα καταληξω στη καλαθουνα.:kiss:

Επειδη δεν πολυκαταλαβα.. νόμιζα ότι την κούνια δεν θα την βάλεις στο δωμάτιο σου αλλα στο δικό του.... εστω λοιπόν και στο δικό σου να την βάλεις και δεν σου χωράει να τοποθετήσεις την καλαθούνα αλλού, βάζεις μέσα στην κούνια την καλαθούνα!!

¨οπως και να χει εγώ είμαι υπέρ της καλαθούνας (λογω ασφάλειας κλπ που λεγαμε.... όπως και στον καρότσι να βλεέπι την μαμα!! (σχετικο-ασχετο αυτο!!))!! Οταν κατα τον 3ο μηνα βγάλεις το παιδί απο κει βάλτο στην κούνια αλλά να συνεχίσεις να το χεισ δίπλα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Steisi καλημέρα και από μένα

Στο δικό μου παιδάκι έκανα το εξής και όλα πήγαν μια χαρά.

Είχα αγοράσει καλαθούνα και με βόλεψε όσο δεν φαντάζεσαι. Είχα εκεί μέσα όλη μέρα το μωράκι μου, το είχα δίπλα μου και το πρόσεχα συνέχεια, γιατί τους πρώτους μήνες θέλει συχνή φροντίδα και πολλά γεύματα. Ήμουν ήρεμη γιατί το είχα δίπλα μου.

Για την ζέστη μην αγχώνεσαι και τόσο, αν είναι έχει ζέστη, θα σκάει έτσι και αλλιώς. Εγώ είχα γεννήσει 3 Μαΐου και όλο το καλοκαίρι χρησιμοποιούσα την καλαθούνα. Ούτε έσκασε το μωρό ούτε γκρίνιαζε. Θα σε συμβούλευα, αν δεν το έχεις κάνει, να αγοράσεις ένα extra καλό στρωματάκι για την καλαθούνα όπως και για το καρότσι σου ( έχει σε όλα τα βρεφικά καταστήματα ). Αυτά που έχουν οι καλαθούνα δεν είναι ορθοπεδικά καλά. Εμένα μου το είπε η παιδίατρος.

Από την άλλη είχα βάλει στη κρεβατοκάμαρα μας το κρεβάτι του και έτσι πάλι τον είχα δίπλα μου και τον έβλεπα ( εώς και 9-10 μηνών ) …. Περιττό να σου πω πως από το άγχος της νέας μαμάς κοιμόμουν με το ένα μάτι ανοιχτώ :silly:

Από το πρώτο βράδυ και κάποια μεσημέρια ( σταδιακά μεγαλώνοντας κάθε μεσημέρι ) τον έβαζα στο κρεβατάκι του. Η παιδίατρος μου έλεγε πως έτσι θα μάθει από νωρίς πως στο κρεβάτι πάμε να κοιμηθούμε πολλές ώρες και όχι όπως στην καλαθούνα όπου κάνουν σύντομους ύπνους.

Πραγματικά το ότι κοιμήθηκε από νωρίς στο κρεβάτι του, βοήθησε αυτό και στην πορεία, με την αλλαγή δωματίου. Όταν μετέφερα το κρεβατάκι του στο δωμάτιό του, του ήταν κάτι οικείο και συνήθισε γρήγορα και εύκολα.

Με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου την κορούλα σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου απ το jumbo bebe μου το πηρανε !!Ηταν το μονο με δευτερο οροφο!!(γυρω στα 90 ευρω αν θυμαμαι καλα!)

Ειχα δει καποια παρομοια που μου αρεσαν..δες τα και πηγαινε για τιμες στη διευθυνση

http://www.paidikoskosmos.gr/index.php? ... &Itemid=26

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom 3 έγραψε:

Κοριτσακι μου απ το jumbo bebe μου το πηρανε !!Ηταν το μονο με δευτερο οροφο!!(γυρω στα 90 ευρω αν θυμαμαι καλα!)

Ειχα δει καποια παρομοια που μου αρεσαν..δες τα και πηγαινε για τιμες στη διευθυνση

http://www.paidikoskosmos.gr/index.php? ... &Itemid=26

κι αλλο ενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΕΥΤΕΙ ΣΤΟΝ ΛΙΚΝΟ ΜΑΣ.

ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΤΗΣ ΜΟTHERCARE.

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΙΔΑΝΙΚΟΣ.ΕΙΔΚΑ ΣΥΚΓΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ Η ΜΑΜΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ.

ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΑ ΚΑΙΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΧΑΡΟΥΜΕ ΑΛΛΟ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!!! κοριτσια σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!!!!!! Μ'εχετε συγκινησει αφανταστα με το ενδιαφερον σας!!!!!!! κ βεβαια με βοηθησατε αρκετα!!!!!!

mom 3 ευχαριστω για την πληροφορια.

φιλια πολλα σε ολες!!!!!!!!!:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...