Μετάβαση σε περιεχόμενο

καισαρικη η φυσιολογικα?


Recommended Posts

Αχ Ιφιγένεια δυστυχώς και εγώ και η διπλανή που γεννήσαμε με καισαρική και ίδια ώρα περπατούσαμε με χάρη και έτσι όπως τα περιγράφεις!

Το θέαμα απελπιστικό!!!

Έτσι περπατούσα για 3 ώρες με το που σηκώθηκα! Δεν έλεγε άλλο...

Άσε που φοβάσαι μην σπάσει και χυθούν όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

Σκεφτομαι την γεννα και με πιανει κρυος ιδρωτας απο την μια αν φυσιολογικα φοβαμαι τους πονους κ το σφιξιμο (ηδη εχω αιμοροιδες , αν σπασουν?? κ αν οχι σαν μπιφτεκια 8α γινουν ???) απο την αλλη κα8ετηρα εχω βαλει (το βγαλσιμο ειναι μονο λιγο ζορι ) στην καισαρικη επισης τρομαζει το οτι σε σηκωνουν εγχειρισμενη ντε κ καλα να περπατησεις ( κι οι αλλες χλαπακιαζουν τον αμπακο διπλα σου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια η απαντηση στο -καισσαρικη η φυσιολογικα-,διδεται απο την ερωτηση!!!ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!

Ποια θα διαλεγε μη φυσιολογικο τροπο για να φερει το παιδι της στον κοσμο?καμμια!!!αλλο αν υπαρχουν προβληματα και ο γιατρος συνιστα καισσαρικη τομη κι αλλο να το επιλεγουμε μονες μας συνειδητα!Εγω ειμαι υπερ του φυσιολογικου και του φυσικου τοκετου και ευχομαι σε ολες να γεννησουν τα μωρα τους φυσιολογικα ευκολα και ανωδυνα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μονο αν καποια εχει γεννησει και με τους 2 τροπους

πιστευω οτι μπορει να εχει αποψη..

Δεν το συζηταμε οτι ο φυσιολογικος τροπος ειναι ο καλυτερος..

Εγω γεννησα φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο και τα ζησα ΟΛΑ!!

Που δεν το συζηταγα καν, γιατι φοβομουνα..

Αφου τα καταφερα στο πρωτο, δεν θα εκανα χειρουργειο για το

δευτερο αλλα θα το σκεφτω ΠΟΛΥ καλα για το δευτερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw gennisa fysiologika kai me episkliridio ...otan skeutome oti mporei na ksanagennisw mou pianete to stomaxi kompos :blink::S

malon den to ksexasa akoma ......ma pou pigan se emena ekeines oi ormones pou energopoiounte meta ton toketo kai ton ksexnas ....me ksexasan ...ta thimame ola :S :S :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego genisa stis 10/05/09 (eimai freskia) me kesariki me episkliridio giati eixa anevasmeno leykoma kai piesi ,imoun idi mesa stin kliniki kai etsi otan oi palmoi tou morou katevikan mpika sto xeirourgeio sto lepto,den i8ela ka8olou na kano kesariki alla afou einai kala o mpempis mou den me noiazei tipota :)

i proti mera itan diskoli giati eprepe na siko8o na perpatiso den eixa kleisei oute 12 ores... tora eimai perdiki :)

fysika 8elo to epomeno na to geniso fysilogika !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι χάλια ο καθετήρας κορίτσια... και το κλίσμα επισης... Οπως καταλαβαινετε κι εγω με καισαρική(ήταν ισχιακο) και επισκληρίδιο. Μπορω να πω το ευχαριστηθηκα μεσα στο χειρουργειο! Και ένιωθα τις κινησεις του γιατρου να βγαλει το μωρο και είχα μια καταπληκτικη αναισθησιολόγο που με ηρέμησε οσο δε φαντάζεστε! Μακάρι ομως να μπορέσω να γεννήσω φυσιολόγικά το επόμενο μωράκι(πρώτα ο Θεος!). Αν και δεν έχω ακουσει εδω στην Ελλάδα οτι το ρισκάρουν.Μια φορα καισαρική,πάντα καισαρική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mary78 έγραψε:

[

χαχαχαχα!!

Juliax μου, να σου πω ότι δεν θα γίνουν σαν μπιφτέκια οι αιμοροίδες σου θα ναι μέγα ψέμα. Αλλά θα ναι το τελευταίο που θα σε νοιάζει, αυτό είναι σίγουρο. Δεν θα μπορείς να κάτσεις εύκολα στον πωπό σου και να περπατήσεις πολύ εύκολα, όλα αυτά όμως μόνο την πρώτη μέρα.

Μήπως προτιμάς να είσαι σε αυτές που δεν χλαπακιάζουν, όταν οι άλλες δίπλα τρωνε τον άμπακο????? :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέλασα πολύ με την Αφροδίτη:laugh: Σε ξέχασαν οι ορμόνες ε?:laugh:

Εγώ γέννησα με καισαρική.Οι λόγοι..άγνωστοι..

Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι ψηλά το παιδί και θα ζοριστούμε πολύ.

anyway..Λίγο φοβιτσιάρα εγώ με έπεισε ο γιατρός..

Βασικά κατάλαβα εκ των υστέρων πως δεν ήθελε να ζοριστεί και ο ίδιος..

Τέλος καλά όοοολα καλάααα;)

Και έχω το μικρό μου θησαυρό αγκαλίτσα τώρα:)

Α!!Ξέχασα να πω πως η πρώτη νύχτα της καισαρικής ήταν ανυπόφορη αλλά σίγουρα άξιζε τον κόπο;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

egw gennisa fysiologika kai me episkliridio ...otan skeutome oti mporei na ksanagennisw mou pianete to stomaxi kompos :blink::S

malon den to ksexasa akoma ......ma pou pigan se emena ekeines oi ormones pou energopoiounte meta ton toketo kai ton ksexnas ....me ksexasan ...ta thimame ola :S :S :( :( :(

χαχαχαχχαχαχα! Γειά σου βρε Αφροδίτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Ας δουμε λοιπον ποσες γεννησαν με καισαρικη τομη και ποσες φυσιολογικα...

Εγω γεννησα την κορη μου με καισαρικη πριν 5 χρονια και 4 μηνες.

Τωρα παω για φυσιολογικο τοκετο. Περιμενω να μου πειτε κ σεις!

Καλησπερα κ απο μενα κοριτσια!!!!! Θα γεννησω πρωτα ο θεος σε 3 εβδομαδες περιπου με καισαρικη:angry: λογω εξωσωματικης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...Mεγα θεμα αυτο...

Γεννησα πριν 3 χρονια με καισαρικη.Πηγα γιατι σπασανε τα νερα μου,αλλα ο μικρος ηταν κοκορετσι κ δεν απεφυγα την καισαρικη.

Στον 2ο πηγα με ραντεβου για καισαρικη.

Και οι 2 γεννες ηταν με την ιδια γιατρο αλλα δεν ειχαν καμια σχεση.Στην πρωτη ποναγα οικτρα αλλΑ στη 2η δεν καταλαβα τιποτα.Δεν ξερω γιατι κ δεν το εψαξα.

Τωρα αν με το καλο κανω ενα τριτο, θα προτιμουσα να γεννησω ΦΥΣΙΚΑ. Ουτε με καισαρικη, αλλα ουτε να παω με ραντεβου με τεχνικους πονους και τα σχετικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

egw gennisa fysiologika kai me episkliridio ...otan skeutome oti mporei na ksanagennisw mou pianete to stomaxi kompos :blink::S

malon den to ksexasa akoma ......ma pou pigan se emena ekeines oi ormones pou energopoiounte meta ton toketo kai ton ksexnas ....me ksexasan ...ta thimame ola :S :S :( :( :(

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Αφροδιτουλα, δεν εισαι η μονη!! κι εμενα αυτες οι ορμονες με ξεχασαν!!!:laugh: μηπως τελικαααααα ειναι μονο ενας μυθος???:P ΟΛΑ τα θυμαμαι, αλλα η αληθεια ειναι πως κοιταω στα ματια τη μικρη μου και σκεφτομαι οτι ΑΞΙΖΕ κι αρα μαλλον θα το ξανακανω!!;)

εγω κοριτσαρες μου, γεννησα φυσιολογικα, χωρις επισκληριδιο και η αληθεια ειναι οτι τον πρωτο καιρο, ελεγα με αποφασιστικοτητα: το επομενο οπως και να 'χει, καισαρικη!!:blush: λιγο καιρο αργοτερα και παροτι δεν καταφερα να ξεχασω ακομα τον πονο, μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι ΑΝ και ΟΠΟΤΕ κανω το επομενο, ελπιζω και παλι να γεννησω φυσιολογικα, γιατι ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!;) (εχει ομως κι η καισαρικη τα θετικα της, κοριτσακια μου, μη σκατε!!:laugh: -αν φυσικα δεν εχεις περασει πρωτα ενα 24ωρο πονους!!-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά. Πήρα όλο το μήνα και γέννησα τρείς μέρες αργότερα. Με έπιασαν οι πόνοι και ευτύχως πήγαν όλα κάλά και γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Κι εγώ δεν τους έχω ξεχάσει τους πόνους. Μήπως δεν με έπιασε η επισκληρίδιος? Δε λέω στην αρχή δεν πόναγα καθόλου αλλά στο στάδιο της εξώθησης τα είδα όλα! Ήταν και ψηλά το παιδί. Επίσης απ' την πρώτη μέρα σηκώθηκα και το σημαντικότερο- Έτρωγα όλα αυτά τα λαχταριστά φαγητά που είχε το ΙΑΣΩ. Το ευχαριστήθηκα!

Κορίτσια που περιμένετε να γεννήσετε μη φοβάστε καθόλου γιατι όταν παίρνεις αγκαλιά το μωράκι σου αποζημιώνεσαι και με το παραπάνω!

Πονάς λίγο αλλα αξίζει τον κόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ.

ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ.ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΛΥΣΜΑ.

Ο ΚΑΘΕΤΗΡΑΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΕ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.

ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΥΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΞΑΛΑΦΡΩΣΩ.:P

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ.:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες εγω γεννησα πριν 3 χρονια με καισαρικη μια ζουζουνα 4 κιλα,τωρα ειμαι εγκυος κλεινω τον 6 μηνα εχω αγορακι. Θα ηθελα πολυ να γεννησω φισιολογικα αλλα ο γιατρος ουτε να το ακουσει.επισης ηθελα να ειναι και ο αντρας μου στην αιθουσα εχω δει στο εξωτερικο που γινετε και στην Κυπρο μια γνωστη μου εκανε καισαρικη και ηταν μεσα ο αντρας της.Αν υπαρχει καποια που γεννησε φισιολογικα μετα απο καισαρικη ας απαντησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πόσο σας ζηλεύω!!!

Εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Αντέχω τον πόνο γενικά. Είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά. Δυστυχώς ο ζωηρούλης μου, μου έκανε χαλάστρα. Ο γιατρός το ανέβαλε από μέρα σε μέρα μπας και ξετυλιχτεί αλλά αυτός τυλιγόταν περισσότερο. ¨όταν είδε με Dopler ότι ο μικρός άρχισε να τυλίγεται και στο σώμα δεν το ρίσκαρε άλλο.

Τι να πω βρε παιδία. Εγώ δεν ξανακάνω καισαρική. Με έπιασε κρίση πανικού από την επισκληρίδιο και με κοιμίσανε ελαφρός. Άκουγα το κλάμα του μωρού μου και δεν μπορούσα να το δω. Έβαλα τα κλάματα. Έκλαιγα μέχρι που μου τον φέρανε μετά από 6 ώρες. Για τον πόνο δεν το συζητώ. Ακόμα μου πονάει η τομή ( γέννησα πριν 2 εβδομάδες. Τις πρώτες ημέρες δεν μπορούσα ούτε να φτερνιστώ ούτε να βήξω , για σήκωμα ούτε λόγος. Η διπλανή μου πάλη με καισαρική την επόμενη μέρα κατέβηκε για καφέ και ήταν όλο βόλτες. Είναι τελικά στον οργανισμό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia geia sas.

gennisa kai ego epitelous prin 2 mines kai 10 meres me kaisariki tin Maria mu.pigena gia fisiko toketo me orous giati eiha perasei tis meres mu kai epitelous eprepe na genniso.apo tis 8 to proi xekinise i diadikasia,ego oute idea gia ponous,afasia,kata tis 3 to mesimeri xekinisan oi ponoi apotoma.ourliaza,eniotha oti tha pethano,diastoli miden.giro stis 9:30 mu estripse,ithela na genniso.epiasa to heri tou goatrou kai ton iketeusa na me gennisi na isihaso,eilikrina eniotha oti pethaina entometaxi epeftan kai oi palmoi tou morou kai apo diastoli tpt.apeuthias me etoimasan gia kaisariki me episkliridio.molis mu evalan tin enesi halarosa opos to poulaki.to tragiko ene oti ekini tin stigmi eiha 6.5 ekatosta diastoli.eilikrina omos den to metaniono kai deuteri genna sigoura tha pao gia kaisariki.den boro na xanaperaso autous tous ponous.kleinontas giati sas kourasa kiolas,tha elega oti enapokeitai stin kathe kopela ti tha epilexi.iparhoun kopeles pu antehoun tous ponous,episis iparhoun kopeles pu ehoun eukolo toketo ara den mporis na pis apolita poios ine o pio sostos tropos.sigura o fisikos toketos ine anepanalipti ebeiria alla eutihos pou iparhi kai i kaisariki.:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα το γιο μου 30 Μαρτίου φυσιολογικά. Επειδή είμαι πολύ φοβιτσιάρα τον είχα πρήξει το γιατρό για καισαρική τομή.Ευτυχώς ο άνθρωπος δε μάσησε και έτσι έγιναν όλα φυσιολογικά.Ελπίζω και στο δεύτερο (όταν είναι η ώρα του) να γεννήσω τόσο εύκολα.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ με καισαρική αλλά δεν θέλω να το ξαναπεράσω. Πάω για φυσιολογικό τοκετό αυτή τη φορά, είμαι 39 εβδομάδων και περιμένω να ξεκινήσει ο τοκετός :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΡΙΚΗ ΟΛΙΚΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΔΕΗ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ.ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΕΝΑ ΒΟΛΤΕΣ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΚΗ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΘΕΛΑ Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΝΑΧΕ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...