Μετάβαση σε περιεχόμενο

καισαρικη η φυσιολογικα?


Recommended Posts

Ας δουμε λοιπον ποσες γεννησαν με καισαρικη τομη και ποσες φυσιολογικα...

Εγω γεννησα την κορη μου με καισαρικη πριν 5 χρονια και 4 μηνες.

Τωρα παω για φυσιολογικο τοκετο. Περιμενω να μου πειτε κ σεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Bell μου!Εγω γεννησα πριν 2 χρονια τον γιο μου φυσιολογικα και ελπιζω οταν με το καλο ερθει η ωρα μου να γεννησω και παλι να ειναι φυσιολογικα!Αληθεια νομιζα οτι ειναι μυθος οτι μετα απο καισαρικη μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα!Με το καλο κουκλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ BELL....

ΕΓΩ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΑΝΕΒΑΣΑ ΠΙΕΣΗ, ΠΥΡΕΤΟ,ΕΠΕΦΤΑΝ Κ ΟΙ ΣΦΙΓΜΟΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΑ....ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΠΑΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΞΑΝΑΓΕΝΝΑΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ....

ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ ΟΜΩΣΣΣΣΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΑΡΚΩΣΗ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ Α-Ξ-Ε-Χ-Α-Σ-Τ-Ο-Ι:ohmy: ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ!!!!!ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΑΠ ΤΟ ΠΥΡΕΞΑΚΙ....:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ πριν 3 μήνες και όλα ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ πήγαν περίφημα!

ΦΥΣΙΚΑ ο γιατρός μου ήταν το χέρι!

Μια χαρά και η αποκατάσταση!

Φυσικά καλώς εχόντων των πραγμάτων πάλι με καισαρική!

Αυτή τη φορά θα είμαι πιο προετοιμασμένη!

ΥΣ.προσωπικά με ενόχλησε ο καθετήρας! Έτσι περπάτησα αμέσως για να τον ΠΕΤΑΞΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

ΥΣ.προσωπικά με ενόχλησε ο καθετήρας! Έτσι περπάτησα αμέσως για να τον ΠΕΤΑΞΩ!

Χαχαχα... :woohoo: Γέλασα Κατερινάκι! Τι μου θύμισες! Εμένα μου τον βγάλανε τη δεύτερη μέρα γιατί με την τουαλέτα είχα ένα θέμα. Φοβόμουν να κάτσω... :unsure: Μήπως και δεν ξανασηκωθώ! :P Σε πληροφορώ όταν πήγαινα βόλτα στο μαιευτήριο, με το αριστερό χέρι έσερνα τον ορό και με το δεξί κρατούσα και το τσαντάκι... ε... το σακουλάκι του καθετήρα εννοώ...:woohoo: Απλά τον κρατούσα με τόση χάρη που μία μαμή μου είπε ότι το κρατάω σαν τσαντάκι! :P

Viloleta με το καλό κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ενω πηγαινα για φυσιολογικο τοκετο και ενω εσοασαν τα νερα και περιμεναμε δεν ειχα καθολου πονους και οι παλμοι του παιδιου αλλοιονοντουσταν ετσι προχωρησαμε στη καισαρικη με ολικη ναρκωση κοιμηθηκ μια χαρ οταν ξυπνησα ημουν λιγο μαστουρωμενη και πηναγα πολυ δεν ενιωθα πονους απλα μια ενοχληση .Δεν ενιωσα ρε κοριτσια πονους απλα καποια μπουκωματα και με ειχε ενοχλησει ο καθετηρας και το γεγονος οτι οι αλλες ετρωγαν ενω εγω οχι .Το δευτερο 24 που μου εβγαλαν τον ορο και το καθετηρα ηπια και καφε τσακισα και μια τυροπιτα και ολα μια χαρα .

Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι το επομενο μπορει να το γεννησω και φυσιολογικα επειδη τη μητρα την εκοψαν μονο σε ενα σημειο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες και γώ πίστευα ό,τι μετά από καισαρική δεν γεννάς φυσιολογικά. Λάθος. Τώρα στην Κύπρο με παρακολουθεί ένας εξαιρετικός γιατρός και όταν του είπα ότι το πρώτο είναι με καισαρική... άρα και το 2ο.. μου είπε "so?"

Από τη στιγμή που πέρασαν 2 χρόνια και μετά ξαναέμεινες έγκυος... είσαι σαν πρωτότοκη ! Στην Ελλαδα ακομη δεν το επιχειρουν!

Να μας ζησουν και παλι!Η κορη μου ηταν ισχιακό μωρό γι' αυτό και η επέμβαση. Ο μπεμπάκος ομως εχει γυρισει. Αν γεννησω φυσιολογικα με το καλο θα σας πω εντυπωσεις! φιλια σε ολες να ζησουν τα μωρα μας και άμεσες συλλήψεις σε οσες προσπαθουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπελ και εδω γεννανε γυναικες φυσιολογικα μετα απο καισαρικη.......

λοιπον εγω γεννησα τον γιο μου φυσιολογικα.....και ευχομαι και το δευτερο πρωτα ο θεος να με αξιωσει να γεννησω και παλι φυσιολογικα......:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κόρη μου γεννήθηκε με καισαρική, επειδή έχω μεγάλη μυωπία.

Αν ξανακάνω παιδακι θα παω για φυσιολογικο τοκετό.

Καθετήρα μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να μην ξαναβάλω!

Κατρινάκι μου συμπάσχουσες ε??? χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Ας δουμε λοιπον ποσες γεννησαν με καισαρικη τομη και ποσες φυσιολογικα...

Εγω γεννησα την κορη μου με καισαρικη πριν 5 χρονια και 4 μηνες.

Τωρα παω για φυσιολογικο τοκετο. Περιμενω να μου πειτε κ σεις!

Και εγω πρωτα ο Θεος θα παω με φυσιολογικο τοκετο!!

Μπελλα μου και εμενα μια γνωστη μου γεννησε το πρωτο με καισαρικη και το δευτερο φυσιολογικα και ειναι μια χαρα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγώ με το καλό θα γεννήσω τέλος Αυγούστου με καισαρική.. :unsure:

Θα προτιμούσα φυσιολογικά γιατί είναι τελείως διαφορετική εμπειρία πιστεύω ! :)

Αλλά δεν θα ήθελα να το διακινδυνεύσω λόγω υψηλής μυωπίας 7 βαθμούς.. ο γιατρός λέει ότι μπορούμε & φυσιολογικά αρκεί να παρακολουθούμε την πίεση κτλ αλλά δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία αυτή . Είναι πολύ επικίνδυνα για αποκόλληση αμφιβλιστροειδούς..:(

Εχω ακούσει πολλά για την καισαρική αυτό που θέλω να ρωτήσω τις έμπειρες είναι το εξής : Να προτιμήσω επισκληρίδιο ή ολική?

Γιατί για την ολική έχω ακούσει τα χειρότερα..

Για την επισκληρίδιο , επηρεάζει που έχω πρόβλημα με τη μέση μου ?

Εχω οσφυισχιαλγία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madojo:dry: hn ego gennisa fusiologika kai epeidi exo k ego provlima sti mesi,imipetalektomi o4-o5 diskou,mou ekopsan dil meros tou diskou logo diskokoilis i opia epanemfanistike pali sto idio simei,exo k alles 2 ,ekana k 2 eneses kortizonis stin mesi mou, tespa,to anefera stin anesthisiologo kai mou ekane tin episkliridio pio psila...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα με προγραμματισμενη καισαρικη με επισκληριδιο.Ειχα πολυ γρήγορη ανάρωση,περπάτησα σχεδόν αμέσως.

Πριν 2 μήνες γέννησε η αδερφή μου με φυσιολογικο τοκετό.

Παρακολουθησα τον τοκετο Συναρπαστική εμπείρια πιο εντονα τα συναισθηματα.

Ομως δεν μετανοιωσα που γεννησα με καισαρικη 8 το πρωι μου εκαναν επισκληριδιο 8 και 20 βγήκε το παιδι 9 με πηγαν στην ανανηψη.

Ολα πήγαν καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια να σας ζησουν τα μπεμπακια !!!

και σε εμας τις υπολοιπες ... ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΝΟ!

Σκεφτομαι την γεννα και με πιανει κρυος ιδρωτας απο την μια αν φυσιολογικα φοβαμαι τους πονους κ το σφιξιμο (ηδη εχω αιμοροιδες , αν σπασουν?? κ αν οχι σαν μπιφτεκια 8α γινουν ???) απο την αλλη κα8ετηρα εχω βαλει (το βγαλσιμο ειναι μονο λιγο ζορι ) στην καισαρικη επισης τρομαζει το οτι σε σηκωνουν εγχειρισμενη ντε κ καλα να περπατησεις ( κι οι αλλες χλαπακιαζουν τον αμπακο διπλα σου)

ΤΡΙΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ??? :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

Κοριτσακια να σας ζησουν τα μπεμπακια !!!

και σε εμας τις υπολοιπες ... ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΝΟ!

Σκεφτομαι την γεννα και με πιανει κρυος ιδρωτας απο την μια αν φυσιολογικα φοβαμαι τους πονους κ το σφιξιμο (ηδη εχω αιμοροιδες , αν σπασουν?? κ αν οχι σαν μπιφτεκια 8α γινουν ???) απο την αλλη κα8ετηρα εχω βαλει (το βγαλσιμο ειναι μονο λιγο ζορι ) στην καισαρικη επισης τρομαζει το οτι σε σηκωνουν εγχειρισμενη ντε κ καλα να περπατησεις ( κι οι αλλες χλαπακιαζουν τον αμπακο διπλα σου)

ΤΡΙΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ??? :laugh: :laugh: :laugh:

Θυμαμαι γεννησα 10 η ωρα το πρω. Κατα τις 7 το απογευμα ηρθε η μαια και μου λεει: "κοριτσι τωρα πρεπει να σηκωθεις να περπατησεις"

"Εγω σημερα γεννησα" :woohoo: της λεω. Το ξερω μου λεει μου το ειπαν. Τελικα σηκωθηκα. Τα ειδα ολα απο τον πονο!:blink: Μετα απο 3 ωρες ξανασηκωθηκα μονη μου!:P Την επομενη περπατουσα κανονικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ την πρώτη φορά δεν απέφυγα αυτήν την περιβόητη και τόσο διαδεδομένη πια εγχείρηση. Στο δεύτερο θα κάνω ότι είναι δυνατό για να γεννήσω φυσιολογικά. Είναι μια εμπερεία που δικαιούται κάθε γυναίκα και κάθε μωρό. Το να γεννάς είναι κάτι φυσιολογικό, σαν να τρως ή να κάνεις έρωτα! Δεν πρόκειται για αρρώστεια! Μακάρι όλες οι γυναίκες να το βιώσουμε έτσι. Μακάρι να μας αφήνουν.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα εντελώς φυσιολογικά.Η εμπειρία ήταν φοβερή παρότι διήρκησε 8 ώρες.Το συναίσθημα απο τον απέραντο και δυνατό πόνο στην απόλυτη ευτυχία δεν περιγράφεται;) Δεν το μετάνιωσα στιγμή και αν με το καλό κάνω και άλλο παιδάκι στο μέλλον,πάλι φυσιολογικά θα γεννήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα τον μπεμπη μου στις 11/11/2008 φυσιολογικα με επισκληριδιο αν και δεν με επιασε πολυ η ναρκωση!!Δεν ταλαιπωρηθηκα σχεδον καθολου και ελπιζω στο επομενο να πανε ολα καλα και να γεννησω παλι φυσιολογικα!!Αχ τι υπεροχη στιγμη οταν επιτελους συναντας για πρωτη φορα την ζωουλα που κουβαλουσες 9 μηνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...