Μετάβαση σε περιεχόμενο

δυσκοιλιοτητα


Recommended Posts

αχχχ,λοιπον μαμαδες μου ο μικρουλης μου, τον οποιο θηλασα πολυ λιγο πινει το novalac 1. ΕΙΝΑΙ 25 ΜΕΡΩΝ, ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ, Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΥΠΟΘΕΤΑ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗΣ, ΕΣΕΙς ΤΙ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ? ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΑ? ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕ ΛΑΔΑΚΙ...ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΜΩΡΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou kali mou.gnorizo to navalac1 to epine o gios mou kai tou parousiaze diskoiliotita.rwta to giatro sou an einai na sou allaxei gala .kai vevaia na tou valeis ta ipothetakia.simvouli.protou tou to valeis vrexto me ligo neraki gia na glistrisei amesos gia na min peydeyteis.min fovasai kalo tha tou kanoun tha ton anakoufisoyn.yparxoun kai ta vrefika klismata.an den deis apotelesma parta kai ayta. na min fovasai .exo valei ego sto gio mou polla ipothetakia kai polla klismatakia.den epathe tipota.filia polla!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΑΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΥΠΟΘΕΤΑΚΙΑ ΕΣΥ? ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΜΟΝΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΑΙΦΤΟΜΑΙ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΕΕΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως μου είχε πει η παιδίατρος μου κάθε τρίτη μέρα να της βάζω το βρεφικό υπόθετο (εγώ την είχα αφήσει και τέσσερεις) και ενδιάμεσα να της φτιάχνω το γάλα σε χαμομηλόνερο. Εμένα αυτό με βοήθησε πολύ.

Η μικρή μου, 2 μηνών τότε, έκανε κακάκια της κάθε τρίτη μέρα, λες και το μυριζόταν ότι θα "φάει" υπόθετο (στην πραγματικότητα βοήθησε το χαμομηλόνερο)!!! Δεν ξέρω την περίπτωση, κάθε πρίπτωση εξάλλου είναι διαφορετική. Καλό είναι βέβαια όπως είπε και η hai να μην υποφέρει το μωρό αλλά ρε γμτ είναι πολύ μικρό... Στο τέλος θα αδρανήσει το έντερο του! Ξέρω γω...?

.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΑΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΥΠΟΘΕΤΑΚΙΑ ΕΣΥ? ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΜΟΝΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΑΙΦΤΟΜΑΙ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΕΕΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα η δικοια μου ειναι σημερα 29 ημερων

πινουμε το ιδιο γαλα με εσας

γενικοτερα δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα

μονο κατι ζορισματακια ωρες ωρες επειδη τα κακακια της ειναι αρκετα σφηχτα και δυσκολευεται μαλλον να τα βγαλει.

τα κανει παντως καθε μερα εστω και λιγο

με τη παιδιατρο που μιλησα μου ειπε οταν ειναι ανυσηχη και ζοριζεται να της δινω λιγο χαμομηλακι, να δουμε πως θα παει για δυο μερες και αν υπαρχει προβλημα να της αλλξουμε γαλα.

μπορω να πω οτι βοηθαει πολυ, οποτε δε εδωσα συνεχεια στο θεμα και μειναμε με το novalac.

υποθετα δε μου εδωσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κορίτσια κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τη μία από τις δύο μικρούλες μου. Από τις πρώτες ημέρες κιόλας. Τώρα κλείνουν τον 4ο μήνα και η μία ακόμη πρόβλημα με τα κακάκια της. Υποφέρει το παιδάκι. Κι εγώ ρώτησα τη γιατρό μήπως αλλάζαμε γάλα, αλλά ίσα ίσα μου είπε ότι αυτό που δίνω είναι κατάλληλο για την δυσκιλιότητα. Επίσης, ναί μου πρότεινε κι εμένα τα υπόθετα γλυκερίνης για μωρά τα οποία έχουν βοηθήσει πολύ το κοριτσάκι μου. Κι εγώ ανησυχούσα για το κάθε πότε έπρεπε να τα χρησιμοποιώ. Δεν θέλω να κάνω και τακτική χρήση. Μόνο με αυτά όμως ξελαφρώνει το παιδάκι. Επίσης μέσα στο γάλα βάζω σχεδόν πάντα και μία κουταλίτσα χαμομήλι όπως μου σύστησε η παιδίατρος. Πάντως πιστεύω τα υπόθετα έχουν βοηθήσει πολύ. Σαπουνάκι είναι μωρέ και βοηθούν το μωράκι να ησυχάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mat επεσες στη περιπτωση!!!! απο ημερων μωρακι μεχρι και τωρα 24 χρονωνμουλαρα δυσκιλιοτητα εχω!!! η μαμα μου μου εβαζε τα υποθετακια αυτα γλυκερινης,τα οποια τα εχω παρει και μεγαλη πολλες φορες. επειδη εγω θυμαμαι οταν ημουν μικρη τσιριζα οταν πηγενε να μου τα βαλει, βαλτου λιγο νερακι ή λαδακι στο ποπουλη για να μην τον πονεσει,γιατι οσο κλαιει τοσο το εντερακι του θα σφιγγεται και αυτο και δεν θαμπορει το ψυχουλακι... και εγω με αυτα ταυποθετα μεγαλωσα!!!α και δροσερο νερακι μου εδινε ημαμα οταν ημουν μηνων. και να του χαιδευεις τηνκοιλιτσα,μου ειπε η μαμα οτι με βοηθουσε πολυ οταν ημουν ημερων.... να τονε χεις αγκαλια να του χαιδευεις την κοιλιτσα και νακανεις οτι σφιγγεσαι εσυ,το καταλαβενουν τα μωρα και κανουν και εκεινα.. να μου τον φιλησεις τον κουκλο σου..ελπιζω να βοηθησα λιγακι,..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...