Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ!!!


Recommended Posts

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις! :kiss:

Και εγω νομιζω δεν παιζει ρολο το ποσα κιλα θα παρει η μανα κατα την εγκυμοσυνη. Σε εμενα η μανα μου πηρε 20!!!! κιλα και γεννηθηκα 3100 και στον αδελφο μου μονο 8 και γεννηθηκε 3900!!

Εμενα η ορεξη μου εχει ανοιξη πολυ αλλα προσπαθω να προσεχω και κανω και καθε μερα μια ωρα περπατημα. Μεχρι τωρα εχω παρει 5.5 κιλακια!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΟΝΤΩς ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗς ΜΑΜΑς ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ 15 ΚΙΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΒΓΗΚΑ ΣΑΝ ΠΟΥΛΙ!!!2000ΓΡΑΜ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όντως ,δεν παίζουν ρόλο τα κιλά που βάζουμε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μας,όσον αφορά στην ανάπτυξη του μωρού..εγώ έχω πάρει7,5κιλά,τη δευτέρα μπαίνω στο μήνα μου,κ όμως το μωρό είναι μεγάλο,τουλάχιστον έτσι φαίνεται από τον υπέρηχο,ενώ μια φίλη μου πήρε 22 κιλά κ το μωράκι της γεννήθηκε με φυσιολογικό βάρος!για το ζάχαρο το είχε σκεφτεί κ ο γιατρός μου,όταν βλέπαμε ότι το μωράκι μεγαλώνει αρκετά γρήγορα,αλλά στην καμπύλη που έκανα είχα τιμές 75,μετά από μία ώρα 89 κ μετά από αλλη μία 80!κ είχα τσακίσει κ τα γλυκά εκείνες τις ημέρες!!τί να πώ;;ίσως πήρε ο μπεμπούλης από τον μπαμπά του,που γεννήθηκε 4800!!ελπίζω μόνο να μη φτάσει αυτά τα κιλά,γιατίι...σκούρα τα πράγματα στον τοκετό κορίτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι, την Δευτέρα πήγα στον γιατρό και ήμουν 27 εβδομάδων και 5 ημερών! Το βάρος του μου το έβγαλε 1.100 kg! Μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλά τα αποτελέσματα! Επομένως και το δικό σου είναι φυσιολογικότατο! Μην ανησυχείς κοπέλα μου! Καλύτερα να είναι τσουπωτό παρά ελλιποβαρή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου όπως έχω γράψει πολλές φορές γεννήθηκε την ΠΗΤ 4150, την 26η εβδ ήταν 910 γρ ακριβώς.. Κανένα θέμα με το σάκχαρο ούτε εγώ ούτε η μικρή κ στην εγκυμοσύνη πήρα μόνο 6,5 κιλά (έχασα δηλ κιόλας)

Αλλα δεν έχει σχέση πόσο είναι σε κάθε εβδ τα μωράκια μας, το θέμα είναι αν κ την επόμενη εβδ θα παρει μεγάλο βάρος ή όχι, απο αυτό εξαρτάται αν θα βγει το παιδί μεγάλο ή όχι.. Για παράδειγμα η συνυφάδα μου είναι έγκυος στην 34η εβδ, μέχρι την 29η είχαμε μετρήσεις παρόμοιες κ εκείνη μάλιστα πιο μεγάλες. Πήγε όμως την 33η εβδ για έλεγχο και το μωρό έπαιρνε λιγότερο βάρος και έτσι το περιμένουν γύρω στα 3 κιλά, είδατε διαφορά?

Εχει να κάνει με το σε ποια "εκατοστιαία θέση" βρίσκεται η ανάπτυξη του μωρού, εμένα το έγραφο πάντα στους υπέρηχους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω ακριβώς να σου απαντήσω για την εκατοστιαια θέση αλλα δείχνει πόσο γρήγορα παίρνει βάρος το μωρό, δεν σημαίνει οτι πιο μικρή θέση το μωρό έχει πρόβλημα, είναι το τι βάρος παιρνει κάθε εβδ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να σου εξηγήσω με επιστημονικούς όρους :dry: τι είναι, απλά σου λέω οτι στους δικούς μου υπέρηχους το έγραφε κάθε φορά και όταν ήταν το νούμερο ψηλό, πχ 80 το μωρό ήταν πάνω απο το μέσο βάρος για αυτή την εβδ, ενώ όταν ήταν χαμηλό, πχ 20 το μωρό είχε πάρει βάρος κάτω απο τον μέσο όρο για εκείνη την εβδ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια μου..οσο αφορα την εκατοστιαια θεση θα προσπαθησω να τα πω απλα οπως τα εχω καταλαβει..........

οταν αφορα γεννημενα μωρακια υπαρχει εκατοστιαια θεση για περιμετρο καφαλιου,για υψος και βαρος...Μετραει δηλαδη την αναπτυξη του παιδιου..

πχ αν το δικο μου ειναι στην θεση 30 για το βαρος του σημαινει οτι 70 στα 100 παιδακια ειναι βαρυτερα απο μας και τα αλλα 29 απο κατω μας ,ελαφρυτερα!!

οσο αφορα εμβρυα...νομιζω οτι η εκατοστιαια θεση ειναι συναρτηση υψους -βαρους..Απλα επειδη η αναπτυξη στην κοιλια διαφερει μερικες φορες απο γυναικα σε γυναικα..δεν ενδιαφερει ολους...ο δικος μου που ειναι κ γεννετιστης ενω μου εδωσε σε αμνιο κ β επιπεδου βιοφυσικα προφιλ του εμβρυου με ολες τις μετρησεις ποτε δεν μου μιλησε για τη θεση εχει το μωρο σε αυτην την κλιμακα!!!Ωραια ειναι να μαστε στη μεση...αλλα αυτο δε λεει στην ουσια κ παρα πολλα!!!

ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι!! φιλακιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΨΑΧΝΩ ΚΙΟΛΑΣ...ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟΤΕ ΟΚ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω μαζεψει ενα τονο χαρτια γιατι λογω της ηλικιας μου πρεπει να κανω τις εξετασεις λιγο πιο προσεκτικα!!

την αμνιο κ την β επιπεδου την εκανα στο κεντρο εμβρυο..κορυφαιο για μενα..........με νοιαζει τι λεει ο γιατρος...Ψαχνω κ τα χαρτια λιγο..αλλα δεν μενω σε αυτα!!!

παντως για την εκατοστιαια θεση δεν μου ειπε ΤΙΠΟΤΕ!

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ οι παιδιατροι στο βιβλιαριο του παιδιου παντα σημειωνουν σε ειδικα πινακακια την αναπτυξη τους με βαση την εκατοστιαια θεση..ΑΛΛΑ μιλαμε για γεννημενα παιδια!!!

μην εχεις αγχος βρε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΤΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ Ε?ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΓΕΝΝΗΜΕΝΑ..ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ...ΧΙΧΙΧΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδι μου εμεις μιλαμε απο παντου!!

αν ηταν σοβαρη η καμπυλη για τα εμβρυα θα την ειχαν υιοθετησει ολοι οι γυναικολογοι!!!

οπως την εχει το κρατος στο παιδικο βιβλιαριο.. καιοι παιδιατροι..ετσι θα ειχαν χαρτι αναλογο για εμβρυα κ οι γυναικολογοι......

για να μην το κανουν ολοι.....μαλλον δεν ειναι τοσο αξιοπιστο...

ετσι τουλαχιστον νομιζω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια. Είμαι καινούρια στην φανταστική παρέα σας. Διανύω την 31η εβδομάδα και το αγοράκι μου την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 1750 γρ. Την 25η ήταν 843γρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...