Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ...ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ????


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας...Θα ηθελα να ρωτησω εσας που εχετε αναλογη εμπειρια, αν και ποσο ανασταλτικα λειτουργει η ενδομητριωση στη συλληψη. Ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα και στις προσπαθειες για παιδακι.. Ανακαλυψα το Νοεμβριο του 2007 οτι εχω μια μεγαλη κυστη (12 εκ.)στην αριστερη ωοθηκη, οποτε και εκανα λαπαροσκοπηση για την αφαιρεση της. Ο γιατρος μου ειπε οτι προκειται για ενδομητριωση και οτι δυστηχως αυτες οι κυστες υποτροπιαζουν. Ακολουθησε εξαμηνη θεραπεια με arvekap με διακοπη της περιοδου και τωρα ενα χρονο περιπου εχει επανελθει. Ξεκινησαμε με το συντροφο μου πριν δυο μηνες τις προσπαθειες ομως εχω αγχωθει πολυ γιατι διαβασα οτι η ενδομητρωση δυσκολευει τη συλληψη...Αν καποια γνωριζει κατι ας απαντησει... Ηδη νιωθω τρομοκρατημενη...Ευχαριστω για την προσοχη σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν γνωριζω κατι καλη μου,μονο οτι ενα μελος του μαμμυ η τομα ειχε ενδομητριωση και τωρα ειναι εγκυος....ευχομαι και σε σενα το ιδιο και μην αγχωνεσαι ολα θα γινουν.......φιλια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαρία! Καλώς ήρθες στο mammyland! :)

Δεν ξέρω να σου πω πολλά στο θέμα της ενδομητρίωσης, πάντως 2 φίλες μου με σοβαρό πρόβλημα ενδομητρίωσης, έμειναν έγκυες και μάλιστα σχετικά εύκολα. Τώρα.. τυχαίο; Άσχετο; Δεν ξέρω. Η ουσία είναι ότι έχουν τα παιδάκια τους!

Νομίζω το καλύτερο είναι να κάνεις μια κουβέντα με το γιατρό σου, να σου λύσει όλες σου τις απορίες πάνω στο θέμα. Η άγνοια για κάποια πράγματα μας φορτώνει με επιπλέον άγχος που ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ!!

Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας κι εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑ.ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ.ΕΝΩ ΕΧΩ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΣΕ ΑΡΧΙΚΟ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑΔΙΟ ΜΕ ΚΥΣΤΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΕΣ.ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΝΝΟΩ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΜΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ.ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ.ΤΟ ΜΑΜΙ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΛΙΔΙΚΟ.ΦΙΛΑΚΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο μένα...

ειχα ενδομητριωση δευτέρου βαθμού με κύστη αριστερής ωοθήκης, συμφήσεις και στίγματα. έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση και 6μηνη θεραπέια με αρβεκαπ. τελευταία ένεση εκανα δεκεμβριο 2007, τελη μαρτιου 2008 μου ηρθε η πρωτη περιοδος και τον μαιο εμεινα εγκυος! με την πρωτη προσπαθεια δηλαδη. τωρα εχω μια κορη 4 μηνών....

σταματα να αγχωνεσαι εχεις τις ιδανικοτερες συνθηκες για να συλλαβεις

βεβαια εμεις προσπαθησαμε αμεσα μετα την θεραπεια μιας και αυτη ηταν η συμβουλη του γιατρου μου.

οπότε...

οχι στο αγχος, ναι στο πολύ σεξ!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki kalispera ego xeirourgithika prin 4 mines eixa edomitriosi stis oothikes.o giatros mou mou eipe na kano anoixto xeirourgio giti mou eipe me laparokopisi thelontas kai mi mporouse na piraxi komati oothikis kai to ekana kai mou eipe apo do kai pera prospathiste.ola tha pane kala min anisixis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας...Ηδη νιωθω διαβαζοντας για τις δικες σας περιπτωσεις πολυ καλυτερα.Ευχομαι ολα να πανε καλα....Α!!! Χρονια πολλα στις μανουλες.Να χαιρεστε τα παιδακια σας.Τελος μια ευχη, ολες εμεις που προσπαθουμε πολυ συντομα να τα καταφερουμε....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου γεια σου και απο εμενα!

Ειχα και εγω ενδομητριωση μια κυστη στην ωοθηκη την αφαιρεσα λαπαροσκοπηκα τον Ιανουαριο του 2008. Μετα ακολουθησα την θεραπεια με τις αρβεκαπ. Ιουλιο εκανα την τελευταια ενεση. Οκτωβριο ειχα ξανα κανονικη περιοδο και στις 28 Νοεμβριου για τελευταια φορα περιοδο αφου εμεινα εγκυος φυσιολογικα στο δευτερο μηνα προσπαθειων!!! :)

Σε καλαβαινω απολυτα καλη μου θα κανεις υπομονη και χωρις αγχος ολα θα γινουν!!

Ο,τι θελεις εγω ειμαι εδω για να σε βοηθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τομα σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου... Το μονο το οποιο με αγχωνει ειναι οτι στην περιπτωση μου εχουν περασει 11 μηνες απο το τελος της θεραπειας και σκεφτομαι μηπως ειναι μεγαλο το διαστημα και εχει επανελθει το προβλημα. Βεβαια ο γιατρος την τελευταια φορα που ειχα παει με ειχε καθησυχασει.τωρα παριμενω να δω αν αδιαθετησω (πραγμα που απευχομαι) για να ξαναπαω...Προσπαθησαμε εντατικα αυτο το μηνα και λογικα μεχρι 13/5 πρεπει να εχω αδιαθετησει...Εχω συγκρατημενη αισιοδοξια ομως γιατι ξερω οτι η ενδομητριωση προκαλει υπογονιμοτητα...Ασε που δεν εχω και συμπτωματα..Ευχαριστω και παλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ:angry: ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΒΕΚΑΠ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ.ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ 17 ΓΕΝΑΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ.:( ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΗ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ!!:) ΦΙΛΙΑ!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TOMA!!!

Δεν ξερω αν το θυμασαι αλλα ειχαμε μιλησει στο τσατ πριν αρκετο καιρο (περυσι χα χα ) και μου ειχες πει το προβλημα σου και σου ειχα πει και εγω οτι στον δευτερο μηνα εμεινα εγγυος μετα την λαπαροσκοπηση και τις ενεσεις! επειδη δεν παρακολουθω και τοοοσο συχνα τα πραγματα στο φορουμ θελω να σου πω ποσο πολυ πολυ πολυ χαρηκα τωρα που διαβασα για την εγκυμοσυνη σου! συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη λοιπον και ευχομαι μια ευκολη γεννα και ενα γερο μωρακι πανω απ ολα!!!

μαρια, μην αγχωνεσαι και να εισαι πολυ πολυ πολυ αισιοδοξη! ειπαμε! καθόλου αγχος, πολύ σεξ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.... "μωρο" μην αγχωνεσαι, ολα θα πανε καλα. Προσπαθειτε μικρο διαστημα οποτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις..Εγω παντως δεν περιμενω και πολλα. Εχω ηδη τα πρωτα συμπτωματα της ακατανομαστης...:( Κοριτσια εσεις που τα καταφερατε ευκολα παρα το προβλημα, να ξερετε οτι μου δινετε πολυ θαρρος και αισιοδοξια... Σας ευχαριστω:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamaria.b έγραψε:

TOMA!!!

Δεν ξερω αν το θυμασαι αλλα ειχαμε μιλησει στο τσατ πριν αρκετο καιρο (περυσι χα χα ) και μου ειχες πει το προβλημα σου και σου ειχα πει και εγω οτι στον δευτερο μηνα εμεινα εγγυος μετα την λαπαροσκοπηση και τις ενεσεις! επειδη δεν παρακολουθω και τοοοσο συχνα τα πραγματα στο φορουμ θελω να σου πω ποσο πολυ πολυ πολυ χαρηκα τωρα που διαβασα για την εγκυμοσυνη σου! συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη λοιπον και ευχομαι μια ευκολη γεννα και ενα γερο μωρακι πανω απ ολα!!!

μαρια, μην αγχωνεσαι και να εισαι πολυ πολυ πολυ αισιοδοξη! ειπαμε! καθόλου αγχος, πολύ σεξ!!!

annamaria μου σε θυμαμαι πολυ καλα και σε ευχαριστω πολυ πολυ διοτι απο εσενα πηρα ολο το θαρρος εκανα υπομονη, προσπαθειες και εμεινα επιτελους εγκυος!! (τα λεω αυτα για τα ακουει η Μαρια και το mwro!!) :)

Να σου ζησει το μωρακι!!!!!!!!!!!!!! :):)

Κοριτσακια μου μωρακια θα κανουμε ολες μας διοτι ζουμε ευτυχως στο 2009 και η ιατρικη εχει παει πολυ μπροστα!!!!!!!!!

Και ακομα κατι τα μωρακια θα σας ερθουν απο εκει που δεν το περιμενετε!! ;)

Φιλακια πολλα :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι και εγω εχω ενδομητρίωση και μαλιστα έκανα αφαίρεση κύστης 2 φορές με λαπαροσκόπηση.

Η πρώτη φορά ηταν Οκτώβρη 2004 και ακολούθησε θεραπεία 4 μηνες Αρβεκαπ και αμέσως αντισυλληπτικά.

Η 2η φορά ηταν Μάρτιος 2007, ακολούθησαν 6 μηνες Αρβεκαπ. 1η περίοδος 12/07... Μετά πηρα αντισυλληπτικά αλλα δυστυχως δεν σταματούσαν την αιμοραγία οπότε τα σταμάτησα.

Τον Ιανουάριο του 2009 παντρεύτηκα και ξεκινήσαμε προσπάθεια για μωράκι...

Όπως βλέπεις και απο το τικεράκι τον 3ο μηνα προσπαθειών έμεινα έγκυος!!!!!

Ελπίζω η δική μου ιστορία να σου λύνει τις απορείες... Δεν περίμενα να μείνω τόσο εύκολα έγκυος.... αλλά τελικά τα καταφέραμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...