Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!!!!!!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΓΙΑ DOPPLER KAI NST ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΓΕΡΑΣΜΕΝΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ..ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΔΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΕ,ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ,Ε???

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 3 ΚΙΛΑΚΙΑ!!!

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ?

ΑΓΧΟΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά δεν είχα τέτοια εμπειρία όμως έτυχε σε μία γνωστή μου.Τίποτα δεν είναι απλά ήρθε η ώρα να γεννήσεις δεν ξέρω πόσων εβδομάδων είσαι?Εφόσον ο γιατρός δεν ανησύχησε εσύ γιατί φοβάσαι?Η γνωστή μου πήγαινε απλά στο τέλος κάθε 2-3 μέρς για να τη παρακολουθεί μέχρι να γίνει 39 εβδομάδων ώσπου και γέννησε με πρόκληση και όλα καλά:) Και από ότι διαβάζω το μωράκι πήρε κανονικότατο βάρος.Το ότι γέρασε ο πλακούντας αυτό σημαινει ότι δεν επαρκεί για το παιδί για να τρέφεταιικανοποιητικά όμως εσύ γιατί να ανησυχείς όταν είναι ήδη 3 κιλά?Μην αγχώνεσαι όλα καλά να σκέφτεσαι ότι θα πάνε:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου δεν ειναι τιποτα!!!!!τυχαινει σε πολλες γυναικες στον 9 μηνα........απλα απο δω και περα σε παρακολουθουν πιο τακτικα και οταν κρινει ο γιατρος τοτε σε βαζει για να γεννησεις......με το καλο και ευχομαι να σας προλαβει ο μικρος σας!!!!!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boymamma μην ανησυχείς καθόλου!Είναι συχνό φαινόμενο η γήρανση πλακούντα στην εβδομάδα σου,και δεν κινδυνευει κανένα μωράκι!:kiss:

Με το καλό να υποδεχτείτε τον μπεμπούλη!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ..Ο ΚΑΘΕ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΕΧΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΕΡΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ Η ΓΕΝΝΑΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΝ ΗΣΟΥΝ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΤΕ ΟΚ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boy mama mou agapi mou,,,

kai esu tha genniseis pio gligora eee...

Kai egw agapi mou gennaw stis 17/5/09 telika...

Min anisixas agapi mou ola tha sou pane mia xara...

Egw fwvame kai anisixw poli...

Proxtes piga ston giatro kai mou eixen pei pws i Eleana mou einai etimi na vgei...

Giauto exw ayto to tromero pwno apo katw Apo tin piesei...

Ax re agapi mou makari na mas pane ola kala,,,

Pou sigourotata tha mas pane...

Filia...

Kai o theoullis mazi mas...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΖΟΑΝΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΕΛΙΚΑ???

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ?ΒΙΑΖΕΤΑΙ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ Ε?

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΣΟΥ?

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boymamma μου δεν ειναι τιποτα αυτο ειναι απλα η ωρα στο μωρακι σου να ερθει στον κοσμο και να συναντησει την μαμα και τον μπαμπα του φιλακια πολλα με το καλο και με εναν πονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boymama δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα.

Μια γνωστη μου ειχε το ιδιο πραγμα και απλα γεννησε 2 βδομαδες νωριτερα και ολα πηγαν τελεια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.ΜΕΝΩ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΝΑ ΜΕ ΠΑΕΙ ΑΝ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ Κ ΠΗΡΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΥΔΡΑ,Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 12ΩΡΑ,Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ. ΧΑΧΑ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑΞΙ ΔΕ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΑΝ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΓΕΝΝΑΣ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boy mama mou kalimera agapi mou...

Les na gennisoume mazi wpos les???

Piga tin pempti ston giatro kai mou eixen pei pws i mikri itane 2900...

wmos re agapi mou eixen pei pws i piesei apo kato pou exw einai apo tin korassa mou epidi einai megali gia ta kila mou...

Eimai 57 kila...

dld exw valei 10 kila...

Giauto ponaw toso...

Ax re agapi mou,,,

Esu gia pigennne ston giatro sou miliste kai tha perimenw na mou peis pote tha genniseis kai esu...

Emena mou exei valei imerominia na gennisw...17/5/09...

O theoullis mazi sou...

Kai sou euxwme ta kalitera eee...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΖΟΑΝΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΠΙΕΣΗ ΑΠ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ(ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 3 ΚΙΛΑ ΑΝΤΡΑΚΛΕΣ!!!)

ΑΠ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΛΑ!ΕΓΩ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ 64 ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ 83...???ΚΛΑΨ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΕΥΚΟΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΩ...ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ??ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ...

ΠΑΝΤΩΣ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ,ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ...ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΑΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3 kilakia antraklas eee...

Mana mou ti wraia pou einai...

Min fwvasai gia ta kilakia sou tha ta xaseis apo tin thelisei sou agapi mou...

Egw pantos fwvame re agapi mou gia ton tropo pou tha gennisw,,,

Epidi ton kwnstantino mou ton gennisa fusiologikotata,xwris tipota...

Emana mou exei pei o giatros na apofasisw sto ti thelw ews tin pempti pou tha ksana paw,,, i texnikous ponous i kaisariki...

Kai eilikrina den kserw ti na kanw fwvame...

Esu tha mpeis me priklisei eee...

Exeis rwtisei gia proklisei pws niwtheis ktl???

Oso gia ton antra sou re agapi mou...

prepei na einai dipla sou enne...

Tha se krima moni me ena mwraki,,,

Xwris auton pou sou exei kanei to mikro sou thaumataki...

Sas euxwme ta kalitera kai makari na allaksei metathesei agapi mou o antras sou,,,

THEOS VOITHWS...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΖΟΑΝΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΕΧΝΙΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ,ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ, ΟΤΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΦΟΒΑΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ?ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΙΣΑ ΙΣΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1.50 ΥΨΟΣ (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΩ) ΚΑΙ 45 ΚΙΛΑ(ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΩ) ΓΕΝΝΗΣΕ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ 3.300! Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3.600 ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΟΡΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΕΙΣ,ΘΑ ΣΕ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΛΠ....ΑΠ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΜΗ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ,ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ!!ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ,ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ??ΘΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ??ΟΥΦ,ΤΙ ΑΓΧΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΖΟΑΝΝΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ...ΠΑΝΤΩΣ ΡΩΤΑ Κ ΕΣΥ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΣΑΝ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ,ΤΙΠΟΤΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boymama

diavasa DOPPLER stin 39 ebvomada???

Giati?

Egw eimai stin 26 ebv. kai mou eipan

stin 31-32 na to kanw . . . . .

Tha kanw k epanelegxw sto telos

i' tin kane poooly nwris tin eksetasi?

Mperdeutika.....

Anamenw KAI ta nea sou

k symfwnw me ton fysiologiko

efoson exeis tin dynatotita epilogis.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου καλη λευτερια και μ'ενα πονο!!!Με το καλο να ερθουν τα νινακια σας στον κοσμο!!!!!

Mari mari μου σωστα σ'έβαλε ο γιατρος σου στην 32η εβδομαδα για Doppler.Και μενα εκει μ'εβαλε.Μου εχει δωσει ενα προγραμμα εξετασεων για ολη τη εγκυμοσυνη και απ'οτι βλεπω απο την 32η και μετα εχω συνεχεια Doppler,σε καθε επισκεψη δηλαδη.Καλη συνεχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARIMARI ΜΟΥ,ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ..

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΦΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ,ΜΕΤΑ ΤΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΤΟΝ 5ο - 6ο ΜΗΝΑ (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ) ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ NST-DOPPLER ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ,ΤΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ...ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 36η..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Doppler

Το υπερηχογράφημα Doppler (triplex μελέτη ροής των αγγείων) είναι ένας απο τους πιο σημαντικούς δείκτες της υγειούς κατάστασης του εμβρύου.

Η μελέτη αυτή γίνεται στο τρίτο τρίμηνο της κύησης. Συνήθως πραγματοποιείται την 34η εβδομάδα, αλλά αρκετές φορές χρειάζεται να γίνει από πολύ νωρίτερα και να επαναλαμβάνεται τακτικά. Συνδυάζεται πάντα με τις μετρήσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν την σωστή ανάπτυξη του εμβρύου.

Αυτές είναι η μέτρηση των βασικών ανατομικών μεγεθών (αμφιβρεγματική διάμετρος, περίμετρος κεφαλής και κοιλιάς, μήκος μηριαίου οστού), η μέτρηση του αμνιακού υγρού, ο έλεγχος του πλακούντα, της κινητικότητας του εμβρύου, της καρδιακής λειτουργίας και της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των συστημάτων και οργάνων (εγκέφαλος, ουροποιητικό και γαστρεντερικό σύστημα, πνεύμονες κλπ).

Ο έλεγχος Doppler είναι η μελέτη της ροής των αγγείων σε πραγματικό χρόνο. Συνήθως αρκεί η μέτρηση των χαρακτηριστικών ροής της ομφαλικής αρτηρίας και φλέβας, αλλά αρκετά συχνά ελέγχεται η μέση εγκεφαλική αρτηρία και άλλα σημαντικά αγγεία όπως η αορτή και ο φλεβώδης πόρος.

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Doppler είναι πως αποτελεί τον μοναδικό τρόπο ταυτόχρονου ελέγχου της τρέχουσας και της μελλοντικής υγείας του εμβρύου. Μπορούμε δηλαδή να πιστοποιήσουμε ότι για τις επόμενες ημέρες το έμβρυο θα βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δεν διατρέχει κίνδυνο.

Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις πολύδυμης κύησης, ενδομήτριας καθυστέρησης της ανάπτυξης του εμβρύου, σακχαρώδους διαβήτη της κύησης και γενικά σε όλες τις περιπτώσεις όπου υπάρχει επιπλοκή ή και υποψία επιπλοκής της εγκυμοσύνης.

Κατά συνέπεια το Doppler είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του εξειδικευμένου μαιευτήρα, το οποίο μπορεί να ελέγξει την υγεία του εμβρύου σε πραγματικό χρόνο και να προβλέψει μεσοπρόθεσμη επιδείνωσή της σώζοντας έτσι μερικές φορές ακόμα και τη ζωή του.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!!:) ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΧΩΝΕΤΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥB) !!!!! ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΕΡΑΣΜΕΝΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΝΙΖΑ 2-3 ΤΣΙΓΑΡΑ(ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ:S ) ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ 41 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Κ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΚΛΙΣΗ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΒΓΕΙ:S ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...