Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγορές ρούχων για μωρό που αρχίζει και περπατάει.


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιες λύσεις για αγορές ρούχων.

Το κοριτσάκι μου είναι 10 μηνών.

Μέχρι τώρα τα ρούχα που της φορούσα μέσα στο σπίτι ήταν φορμάκια τώρα όμως που καλοκαιριάζει και σιγά σιγά θα περπατήσει τι ρουχαλάκια προτείνεται να τις αγοράσω για μέσα στο σπίτι και για τον ύπνο ποια μαγαζιά προτείνεται και σε πόση ποσότητα;

Παπουτσάκια ;;; μιας και σε λίγο θα κάνει τα πρώτα της βηματάκια;;;

Θα ήθελα τι γνώμη σας:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Τζεφ... και μενα ο γιος μου ειναι 10 μηνων... αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι πλεον δεν αναπτυσσεται με τοσο γοργους ρυθμους οσο τους πρωτους μηνες... επειδη τωρα ομως θα μπουσουλαει η μικρη σου, οπως και ο δικος μου, θα σου προτεινα να της παρεις ρουχαλακια που να καλυπτουν τα γονατακια της για να μην τα γρατσουναει... καλοκαιρινα μπλουζακια η φορεματακια και απο πανω ζακετακια γιατι τωρα το πρωι και το βραδυ θα εχει ψυχρα και το μεσημερακι ζεστη... οσο για τα παπουτσακια επειδη ο δικος μου εχει αρχισει και περπαταει, η παιδιατρος μου ειπε να του παρω απο την αρχη ορθοπαιδικα... πρεπει το παπουτσι να εχει αντιολισθητικη σολα, να ειναι λεπτη για να μην βαραινει το ποδι, να ειναι απο μαλακο δερμα και μποτακι η να δενει τελος παντως ψηλα για να αγκαλιαζει τον αστραγαλο και να τον κραταει σταθερο... καλες αγορες σου ευχομαι...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καληερα tzef!

για πυζαμακια (παντελονακι-μπλουζα) εχει ωραια βαμβακερα στο prenatal και στο GAP,καλες τιμες επισης. Αφου θα περπατησει κιολας το ζουζουνι σου καλο θα ηταν τα καλσον και τα εσωρουχα-φορμακια να μην εφαρμοζουν για να μην την πιεζουν απο κατω. Και τα πλεκτα μπολερο-ζακετακια ή κοντομανικα ζακετακια ειναι ιδανικα για αυτο τον καιρο.Στο Η&Μ εχει ρουχα απο οργανικο βαμβακι και πολυ ομορφα + οικονομικα!

καλες αγορες:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με τα h&m και τα gap... κι'εγω απο κει ψωνιζω... επεισης τα mothercare εχουν βγαλει μια φανταστικη καλοκαιρινη συλλογη για τα κοριτσακια... παπουτσακια ορθοπαιδικα θα βρεις στα μουγερ και στα crocodilino... εμεις εδω εχουμε και ενα μαγαζι στον Πειραια με πολυ καλα παπουτσακια ορθοπαιδικα και σε καλες τιμες, τη ΣΑΣΑ... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Μουγερ να μην πας ή μαλλον θα πας αλλα εχεις πολυ καιρο ακομα . Για να φορέσει παπουτσακια το μωρο θα πρεπει να πατάει καλα να περπατάει ανετα . Διαφωνω φυσικά με τα παπουτσια που πιανουν αστραγαλο κλπ . Οι νεες ερευνες θελουν το μωρο ξυπολητο !

Εισαι τυχερη γιατι καλοκαιριάζει και θα περπατήσει οποτε μπορεις να την εχεις ολη μερα ξυπολητη ή με καλτσουλες ΜΟΝΟ . Πρεπει να διαμορφωθει μονο του το πελματάκι και οχι να πιεζεται απο παπουτσια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Στο Μουγερ να μην πας ή μαλλον θα πας αλλα εχεις πολυ καιρο ακομα . Για να φορέσει παπουτσακια το μωρο θα πρεπει να πατάει καλα να περπατάει ανετα . Διαφωνω φυσικά με τα παπουτσια που πιανουν αστραγαλο κλπ . Οι νεες ερευνες θελουν το μωρο ξυπολητο !

Εισαι τυχερη γιατι καλοκαιριάζει και θα περπατήσει οποτε μπορεις να την εχεις ολη μερα ξυπολητη ή με καλτσουλες ΜΟΝΟ . Πρεπει να διαμορφωθει μονο του το πελματάκι και οχι να πιεζεται απο παπουτσια :)

KALO MOY AKOYGETAI AYTO GIATI EIXA ANXWTHEI POY DEN TOY FOROYSA PAPOYTSIA MEXRI TWRA MESA STO SPITI PARA MONO TYPOU KALTSAKIA GIA STRATA.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απ τα ιδια ψωνιζουμε,και γω Μαρουσι μενω :) αλλα τελευταια το mothercare του mall το εκοψα γιατι μου την εδωσε με την ασυνεννοησια τους,παω απο Κηφισια που ειναι πιο εξυπηρετικοι.

Και για αλλη μια φορα -εχει καταντησει αηδια το θεμα με μας τις 2:P -θα συμφωνησω με την Lala. Οι γιατροι λενε ξυπολητα ή με καλτσακια στα πρωτα τους βηματα. Μη τα σκασεις τσαμπα στο ΜΟΥΓΕΡ (τι μου θυμισες,και γω μικρη απο κει φοραγα παπαουτσακια),ειναι νωρις ακομη.

Για αυτα με τον αστραγαλο γιατι οχι Lala?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα μεσα στο σπιτι αφηνουμε τα παιδακια να κανουν τα πρωτα τους βηματα χωρις παπουτσακια αλλα με ειδικα καλτσακια το χειμωνα για να μην γλιστρανε και ξυπολυτα το καλοκαιρι... εξω απο το σπιτι ομως τα παπουτσακια ειναι απαραιτητα... δεν μπορουμε ν'αφησουμε το παιδι να περπατησει εξω ξυπολυτο... αλοιμονο... αυτο με τον αστραγαλο τωρα μου φαινεται πολυ λογικο για να μην γυρισει το ποδαρακι του μωρου... γιατι τα πρωτα τους βηματα δεν ειναι πολυ σταθερα και στραβωπατανε...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο sweetmammy,εξω ξυπολυτα δεν γινεται!!! αυτο με τον αστραγαλο θα το θυμαμαι για οταν ερθει η ωρα μας για περπατημα (εχει αρχισει ο μικρουλης μου εδω και καποιες μερες να στηριζεται στα ποδαρακια του,τον βλεπω και κλαιω απο συγκινηση!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παπουτσια που στηριζουν τον αστράγαλο ειναι για συγκεκριμένα προβληματα . Δεν υπάρχει κανενας λογος να τα φορέσουν τα μικράκια μας .

Τα μωρά πεφτουν γιατι δεν εχουν καλη ισοροπια και οχι γιατι γυρνάει ο αστράγαλος .

Προσωπικα θεωρω πιο επικύνδινο ενα ακαμπτο παπουτσι που δεν θα αφηνει το ποδι .

Παπουτσακια χρειαζονται τα μωρά οταν περπατάνε μονα τους . Μην αγοράζεται νωρις διαφορα πραγματα γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα !

Εμενα η μικρή μου περπατάει ανετα εδω και 2-3 εβδομάδες και παπουτσάκια της εχω ακομα αυτα με την μαλακή σολα . Τωρα πρεπει να παρω με λιγο πιο σκληρή σολα , οχι με την ακαμπτη , αλλα το καθυστερω για να παρουμε πεδιλάκια . Βγαινουμε καθε μερα εξω και παμε και παιδική χαρα αλλα ποσο θα περπατήσει πια ?

Στο σπιτι αλωνίζει και το φερνει σβουρα ολη την ωρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Στο σπιτι αλωνίζει και το φερνει σβουρα ολη την ωρα "

πως κ πως την περιμενω αυτη τη στιγμη!να δω το αντρακι να αλωνιζει! θα κλαιω ολη μερα!:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες τα παπουτσια που στηριζουν τον αστραγαλο... εγω δεν του πηρα τετοια παπουτσια... απλα παπουτσακια που δενουν πιο ψηλα... ακολουθησα τις οδηγιες της παιδιατρου μου... τωρα για τη σολα δεν ξερω αν υπαρχει μαλακη, σκληρη η μετρια, του πηρα σολα για περπατημα γιατι τον βγαζω και εξω να περπατησει, εστω και για 5 λεπτα... οσο μπορει... και λογω της κακης ισοροπιας οπως λες μπορει να γυρισει το ποδαρακι του και να χτυπησει... δεν ειναι απολυτο αλλα μπορει να συμβει και αυτο... απο την στιγμη που το παιδι εκανε το πρωτο του βημα δεν μπορουσα να μην του παρω ειδικα παπουτσακια και να του φοραω τα μαλακα που δεν του προσφερουν τιποτα... και επειδη μεγαλωνουν γρηγορα τι σημαινει; καλο ειναι τοτε να περιμενουμε να πανε σχολειο για να τους παρουμε παπουτσια... το παιδι αναλογα με την ηλικια του, καλο ειναι να ειναι εξοπλισμενο με οτι χρειαζεται, χωρις υπερβολες φυσικα...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Τώρα που θ' αρχίσει να περπατάει να της φοράς άνετα ρουχαλάκια χωρίς ποδαράκι απο κάτω, όπως φορεματάκια ή φουστίτσες και για το βράδυ μπυτζαμάκια.Όσο για τα παπουτσάκια καλά είναι τα mouyer και τα baby bote γιατί κρατάνε πίσω τον αστράγαλο και είναι ορθοπαιδικά.Είναι βέβαια ακριβούτσικα αλλά οι γιατροί λένε πως τα πρώτα παπουτσάκια πρέπει να είναι ορθοπαιδικά για να έχουν καλή βάση στήριξης και να κρατάνε καλά το πόδι γιατί αλλιώς υπάρχει κίνδυνος το παιδί να κάνει πλατυποδία.Καλό θα ήταν να μη της πάρεις πέδιλα! Να προτιμήσεις αυτά που είναι κλειστά πίσω και ανοιχτά μπροστά ή με τρυπούλες. Μέσα στο σπίτι όμως μη της φοράς παπούτσια. Να την φοράς καλτσάκια και το καλοκαίρι ξυπόλυτη! Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ.Δεν περπατάει ακόμα τώρα αρχίζει τις πρώτες προσπάθειες άρα θα της πάρω λίγο αργότερα παπούτσια.Στο σπίτι θα την έχω με καλτσάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...