Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυτο το ρημάδι το πάχος ενδομητρίου τι είναι???


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ξανά! Δεν πιστεύω να σας έχω κουράσει ε????

Πήγα και έκανα εχθές υπέρηχο ωοθηκών και μήτρας και μου έγραψε αυτή πόρισμα τα παρακάτω:

Στον υπέρηχο ωοθηκών έγραψε οτι το πάχος του ενδομητρίου ειναι 0,63 εκ. να συμπληρώσω οτι βρίσκομαι στην 4η μερα του κύκλου μου, λίγο δεν είναι ή κάνω λάθος.

Στην δεξια ωοθήκη βρήκε οτι έχω ολιγαριθμα λεπτοτοιχωματικα κυστικά ευρήματα με άνηχο περιεχόμενο και μέγιστη διάμετρο εως 0,32 εκ.

Επίσης μου έγραψε οτι η μήτρα μου έχει πρόσθια κλίση.

Αυτο σημαίνει οτι μάλλον θα αργήσω να πιάσω παιδάκι ε? :dry:

Συγνωμη αν σας κούρασα αλλα μέχρι να παω στον γιατρό μου θα με φαει η ανησυχία. :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Λίνα!

Για το μόνο που ξέρω να σου πω είναι το τελευταίο: μήτρα με προσθία κλίση.

Οι περισσότερες γυναικες έχουν προσθία κλίση και κάποιες έχουν μήτρα με οπισθία κλίση (εγώ τέτοια έχω). Ουσιαστικά έχει να κάνει με το προς τα που κοιτάει η μήτρα και δεν παίζει κανένα ρόλο στη σύλληψη.

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω.. Ελπίζω να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Linaki_1980,

γιατι τόση απαισιοδοξία καλή μου? Κάτσε να πας στο γιατρό πρώτα και βλέπουμε :) Προσπαθείς καιρό για παιδάκι?

Για την ωοθήκη και τις κυστούλες δεν ξέρω....αλλά αφού είναι ολιγάριθμα μάλλον δε θα είναι τίποτα. Οι κοπέλες που έχουν πολυκυστικες νομίζω πως οι ωοηθήκες τους έχουν πολλές πολλές κυστούλες...

Το ενδομήτριο (το εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας) αρχίζει να παχαίνει μετά την ωορρηξία, οπότε μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό να είναι λεπτό τώρα... Μην ανυσηχείς τόσο - να δεις που όλα καλά θα είναι. Υπομονή μέχρι να δεις το γιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα κι αυτή η μήτρα όπου θέλει κοιτάει? Ε........ τι να πω!!!

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα για παιδάκι απο την άλλη εβδομάδα λέμε να ξεκινήσουμε απλά λιγο ανησύχησα με αυτά που μου έγραψε η ακτινολόγος.

Η μικροπολυκυστική εμφάνιση δηλ. που έχω στην μια ωοθήκη δεν είναι τιποτα που να με κάνει να ανησυχήσω ε?

Καλέ πείτε μου εγώ που έχω πρόσθια μήτρα ποια είναι η καλύτερη στάση για σύλληψη? Μην μου πείτε να κρεμαστώ στον πολύελαιο γιατι βάζω στοιχημα οτι δεν ύπαρχει περίπτωση να με κράτησει ;)

Φιλιαααααααααααααααα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το πάχος του ενδομητρίου! Θα σου πω όμως ότι εμένα η μήτρα μου έχει οπίσθια κλίση κι επίσης εχω πολυκυστικές ωοθήκες! Αυτό δεν με εμπόδισε στο να πιάσω παιδάκι κι εύκολα και γρήγορα σχετικά! Στους 3 μήνες ήμουν ήδη έγκυος! Απλά δεν είχα άγχος! Καθόλου όμως! Σκέφτηκα ότι επειδή είχα πολυκυστικές κι είχα ακούσει πολλά ότι θα παιδευόμουν να πιάσω! Αλλά τελικά δεν ήταν έτσι! Για την σύλληψη δεν χρειάζονται ακροβατικά! Για μένα, απλά μείνε περισσότερο ξαπλωμένη μετά την εκσπερμάτιση κι αν μπορείς κάνε ντουζάκι το επόμενο πρώι! Μην πλυθείς αμέσως! Αν δεν μπορείς, απλά μην βάλεις το ντουζ από κάτω! Όχι ότι αν είναι να πιαστεί δεν θα πιαστεί πάντως! Απλά μην αγχώνεσαι!! Εύχομαι τα καλύτερα!! Και σύντομα εγκυούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...