Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παραμύθια για... κλάματα


Recommended Posts

Μανούλες και μανούλες to be, καλημέρα! Πριν λίγο γύρισα από τα ΑΒ, από όπου μαζί με όλα τα άλλα ψώνια, πήρα και 2 παραμυθάκια για να διαβάζω στο μπεμπέκι μου, κι ας μην έχει βγει ακόμα από την κοιλίτσα (ξεκίνησα να του διαβάζω τον Αλχημιστή πριν κανένα μήνα αλλά βαρέθηκα και μάλλον βαρέθηκε κι εκείνος). Είδα λοιπόν και τις εκδόσεις (Modern Times) και λέω "μια χαρά παραμύθια, θα πάρω". Είχε τα ωραία κλασσικά "Χιονάτη", "Τα 3 γουρουνάκια" κτλ. και μετά κάτι σύγχρονες βλακείες του στυλ "Bob ο μάστορας", "Barbie" και τέτοια. Πήρα λοιπόν τη χιονάτη και τα γουρουνάκια και ήρθα περιχαρής να τα ξεφυλλίσω σπίτι. Στην πρώτη σελίδα της Χιονάτης λοιπόν, αναφέρει "όταν η χιονάτη ήταν ακόμα μικρούλα, η μητέρα της αρρώστησε βαριά και πέθανε". Δυο σελίδες αργότερα "Η βασίλισσα θύμωσε πολύ και αμέσως διέταξε τον κυνηγό του παλατιού - Θέλω να οδηγήσεις τη Χιονάτη στο δάσος και να τη σκοτώσεις, και για να είμαι σίγουρη ότι τη σκότωσες, θέλω να μου φέρεις την καρδιά της!" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κάμποσες σελίδες πιο μετά, και ενώ η κακιά μητριά ανακαλύπτει πως η χιονάτη ζει, αναφωνεί "Ώστε η χιονάτη δεν πέθανε! Ε, λοιπόν, ορκίζομαι ότι πολύ σύντομα θα πεθάνει!"

Κορίτσια, ειλικρινά, δεν τολμάω να ανοίξω αυτό με τα γουρουνάκια! Είναι δυνατόν να τα γράφουν αυτά σε παιδικά παραμύθια???? Να κάπως έτσι εξηγείται που όταν ήμουν μικρή με πιάναν τα κλάματα το βράδυ και πήγαινα στο κρεβάτι των γονιών μου και τους έβαζα να ορκιστούν ότι δεν θα πεθάνουν ποτέ.

Πείτε μου σας παρακαλώ καμια ιδέα για ΠΑΙΔΙΚΑ παραμύθια-ιστοριούλες χωρίς τέτοιες αναφορές. Έχω ακούσει οτι τα παραμύθια του Τριβιζά είναι πολύ αξιόλογα και, σε βάθος χρόνου, ενισχύουν και το λεξιλόγιο του παιδιού.

Φιλιά σε όλες!

post-5260-13873934659634_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe και εγώ τα βρίσκω πολύ σκληρά για παιδάκια αυτά τα παραμύθια!

Με θυμώνουν! Τη χιονάτη, κοκκινοσκουφίτσα, τα 7 κατσικάκια, τα 3 γουρουνάκια και γενικά αυτού του είδους τα παραμύθια τα διάβασε η κόρη μου μόνη της σε ηλικία 8 χρονών!!!!!!!!!!!!!!!

Όταν ήταν μικρή της διάβαζα παραμύθια που δεν είχαν ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΙΑ!

π.χ. "Η σοφή κότα", "Τα δώρα των νάνων","ο φαντασμένος κόκορας","το παπάκι που ήθελε να ψαρέψει το φεγγάρι", "το έξυπνο γουρουνάκι", "Ο λαγός και η χελώνα". Δεν θυμάμαι άλλα αυτή τη στιγμή! Εάν ψάξεις όμως θα βρεις και πολύ όμορφα παραμυθάκια που δεν έχουν καθόλου βία και δεν τρομάζουν τα μωράκια μας! Αντίθετα τους περνάνε όμορφα και τρυφερά μηνύματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mama tobe εχω μια κορουλα 5 χρονων και εχουμε το dvd της χιονατης! σε πληροφορω οτι οταν φτανει σε εκεινο το σημειο παντα εχω το telecontrol στα χερια μου για να το προχωρισω παρακατω! Δεν θελω να βλεπει τετοιες εικονες! Εχεις απολυτο δικιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει και με τα περισσοτερα παραμυθια αλλα και με τα κινουμενα σχεδια! :angry:

Χτες ηταν στο σπιτι μου η ανιψιουλα μου ειναι 6 χρονων και ηθελε να δει κινουμενα σχεδια. Ανοιξα και εγω την τηλεοραση και εβαλα ενα καναλι. Μολις ειδε την εικονα εκρυψε το προσωπακι της στο καναπε και μου ειπε 'δε το θελω αυτο φαβαμαι'!! Δηλαδη Ε Λ Ε Ο Σ !

mamatobe εχω ακουσει και εγω για τα παραμυθακια του Τριβιζα οτι ειναι οτι ειναι πολυ αξιολογα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακόμη και τώρα διαβάζω του μύθους του Αισώπου...

Πιστεύω πως είναι τα καλύτερα. Συν ότι το τέλος της κάθε ιστοριούλας καταλήγει και ως δίδαγμα για τη ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa έγραψε:

ακόμη και τώρα διαβάζω του μύθους του Αισώπου...

Πιστεύω πως είναι τα καλύτερα. Συν ότι το τέλος της κάθε ιστοριούλας καταλήγει και ως δίδαγμα για τη ζωή.

Elenitsa μπραβο και εμενα μου αρεσουν πολυ οι μυθοι του Αισωπου. Συμφωνω ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνήσω με την ελένη και εγώ διάβαζα συνέχεια μικρή τους μύθους του αισώπου και πολύ μυθολογία...του τριβιζά τα παραμύθια είανι πολύ ωραία αλλά έχουν πολλά δύσκολα ονόματα και παθαίνει κράμπα η γλώσσα σου μέχρι να τα διαβάσεις!!!!η silia26 νομίζω πρότεινε πολύ καλά βιβλία...

είναι όντως τραγικό να είναι έτσι τα παιδικά παραμυθάκια....όπως και τα cartoon στην τηλεόραση...τι να πώ...ευτυχώς όσο είναι μικρά έχεις την επιλόγή να διαλέγεις εσύ τι θα δουν και τι θα ακούσουν...αργότερα είναι τα χειρότερα...τεσπά φιλάκια πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο πεθερός μου σαν δάσκαλος έχει πολλά παραμύθια για μικρά παιδάκια. κάθε φορά που πηγαίνω στο πατρικό του άντρα μου, χαζεύω τη βιβλιοθήκη του και κάθε φορά ανακαλύπτω και ένα διαφορετικό.

Ειδικά όταν παίρνω στα χερια μου ο βιβλίο με τους μύθους, ξεπηδούν απο μέσα τους η παιδική μου περίοδος που τρελαινόμουν για τους μύθους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha sas pw kai egw thn gnwmh mou .nomizw oti einai uperboliko auto pou skeuteste emeis me auta ta paramithia den megalosame?pote den fobithika oute sthn xionath oute sthn kokkinoskoufitsa ,kai mou aresane polu san paramithakia .

nomizw einai analoga malon sto paidi kai posa kai ti erethismata pernei ,ti na pw otan hmouna paidi kanena den fobotane me ta paramithia oute me ta kinoumena sxedia .apla to briskw gia mena uperboliko .egw tha diabazw ston gio mou ola ta paramithia kai thelw na psaksw polu na brw paramithia pou na exoun ippotes aloga kai fantasia .

akoma pisteuw oti perneis pola mathumata apo ta klasika paramithia giati klasika einai ola auta megalosane gennies kai gennies .

pantos gia ton tribiza den exw katholou kalh gnomh ,diabasa ena paramithi kai htan toso skliro ma toso pou tromaksa egw pou lew oti lew .ebaze to paidi na dialeksei pio zwaki prepei na skotosei o kinigos .emena auto den mou arese polu perissotero apo mia fantastikh istori pou enas likos kanei thn giagia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την Ελενίτσα, Και εγώ έχω πάρει τους μύθους τους Αισώπου για να τους διαβάζω στο μικρό μου. Συγκεκριμένα 135 Μύθοι του Αισώπου από τις εκδόσεις Άγκυρα , έχει γύρω στα 8 Ευρώ.

Αυτό που φοβάμαι είναι τι θα δει και τι θα διαβάσει μεγαλώνοντας.

Και άντε εμείς βλέπαμε τα Στουμφάκια, τα αρκουδάκια της αγάπης, μικρό μου πονι και Καντι Καντι , τα παιδιά μας …όταν ανοίγω την τηλεόραση το ΣΚ παθαίνω κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama to be...για δοκιμασε και αυτο με "το κοριτσάκι με τα σπίρτα".....:ohmy: :ohmy: :ohmy: ξερεις..το παραμύθι που στο τελος η ηρωίδα πεθαίνει απ το κρύο!!!:blush: :blush: :blink: :blink: :blink::( :( :( :( ............Εχεις απολυτο δίκιο:angry: :angry: :angry: μονο καταθλιψη μπορουν να φερουν τα συγκεκριμενα...και δεν βλέπω κάπου τον εκπαιδευτικο τους χαρακτήρα!!:dry: πολύ μαυρίλα...:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικα με τα παραμυθια δεν εχω μπει ακομη στη διαδικασια να σκεφτω αν θα ηταν σωστο η λαθος να της διαβαζω τα κλασσικα παραμυθια που ολοι μεγαλωσαμε με αυτα.Μπορω να σας πω οτι τωρα με βαλατε σε αυτο τον προβληματισμο!

Της μικρης ομως το αγαπημενο της τραγουδακι ειναι το "Μια ωραια πεταλουδα" και οταν της το πρωτοτραγουδισα ο αντρας μου μου ειπε "Τι βλακεια τραγουδι ειναι αυτο?" γιατι δεν του αρεσε το στιχακι που λεει "πεφτει κατω και ψωφα" και ετσι καναμε μια παραλλαγη δικια μας και το λεμε"πεφτει κατω και σκορπα!!"

Α! Ουτε ο "Μπαρμπα Μπριλιος" του αρεσει γιατι στο τελος του τραγουδιου ο γαλος τρωει τον Μπαρμπα Μπριλιο και το θεωρει μακαβριο!!:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι με τα παιδικα τραγουδακια δεν συμβαινει το ιδιο??

Το κουνελακι (ξυλο που θα το φας!)

μια ωραια πεταλουδα (πεφτει και ψωφα!)

ενα μικρο καραβι (να δουμε ποιος θα φαγωθει!)

κ.τλ.....κ.τλ.

γιαυτο και εγω της τραγουδαω Πλουταρχο κ.τλ που ειναι πιο αγαπησιαρικα:laugh: :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala tora epatha ....sto telos ths petaloudas auto leie !!!tosa xronia paidi pote den to akosa olokliro diladi!!!!alla to oti o galos troei ton mparmpa exei polu plaka :laugh: :laugh:

pantos emena agapimeno paramithei einai ta tria gourounaki pou ftiaxnoun spitia ,thimosaste ?akoma anarotieme an oi amerikanoi to exoun diabasei!! giati tote ftiaxnoun spitia apo ksilo?

telos pantwn egw pisteuw oti ta paidia prepei na eksikiononte me ola .mporei emas tora na mas fenonte kapos alla emeis ti pathame pou diabazame h tragoudousame ayta ta pragmata .

pantos to mikro karabi einai gia kanibalous ...pote den mou arese .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κοριτσάκι μου έκλεισε τα τρία.

Τον Τριβιζά ούτε να τον δεί ούτε να τον ακούσει!

Από τα αγαπημένα της (και αγαπημένα μου), που τα έχει μάθει πια απέξω, είναι:

Το αστεράκι που έπεσε στη γη, και πώς τα αδελφάκια του το βοήθησαν να ξανανέβει στο σπίτι του, της Χρύσας Δημουλίδου.

Ποντικάκι σ'αγαπώ πολύ, ( -γιαγιά... τί είναι αγάπη; ) Dugald Steer, εκδόσεις Πατάκη.

Η πριγκήπισσα και το μπιζέλι, (η αληθινή πριγκήπισσα, είναι πριγκήπισσα στην καρδιά), διασκευή από το παραμύθι του Άντερσεν, εκδόσεις Άγκυρα.

Το δεντράκι των Χριστουγέννων, που νιώθει μοναξιά όταν τα παιχνίδια φεύγουν, που το διαβάζουμε από τα προηγούμενα χριστούγεννα και όλον τον χρόνο, Σουζάνα Ρόνκι, εκδόσεις Πατάκη.

Ρίξτε τους μια ματιά και θα με θυμηθείτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natural έγραψε:

Γιατι με τα παιδικα τραγουδακια δεν συμβαινει το ιδιο??

Το κουνελακι (ξυλο που θα το φας!)

μια ωραια πεταλουδα (πεφτει και ψωφα!)

ενα μικρο καραβι (να δουμε ποιος θα φαγωθει!)

κ.τλ.....κ.τλ.

γιαυτο και εγω της τραγουδαω Πλουταρχο κ.τλ που ειναι πιο αγαπησιαρικα:laugh: :woohoo: :silly:

τωρα καταλαβαινω γιατι η κορη σου ειναι τοσοοοο ΟΜΟΡΦΗ!!!!!!!!!Με τοσο αγαπησιαρικα τραγουδια που της λες πως να μην γινοταν!!!!την ειδα και τρελλαθηκα!:woohoo: Να την χαιρεσαι!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε κορίτσια τι μηνύματα περνάνε στα παιδάκια αυτά;; Όπως κι ο κακός ο λύκος που έφαγε την κοκκινοσκουφίτσα και την γιαγιά της! Όλα αυτά.. Αμ το άλλο;; Θυμάστε την Κάντυ Κάντυ;; Την έβλεπα το 80 στην ΕΤ1 αλλά επειδή ήμουνα πολύ μικρή δεν την πολυθυμόμουνα! Την βρήκα στο Youtube, στα ελληνικά και την είδα και τα 115 επεισόδια! Βρε κορίτσια, είχα πάθει κατάθλιψη! Πόλεμος, ορφάνεια, πείνα, κακομεταχείρηση, φτώχεια, κοινωνική διάκριση, ίντριγκες, σχολείο φυλακή, κ.ο.κ!! Ένα βράδυ έκλαιγα και σήκωθηκε ο άντρας μου για την ανάγκη του και με ρώτησε τι έπαθα;; Και του είπα ότι χώρισε ο Τέρυ την Κάντυ για να μείνει με την κουτσή που τον έσωσε κι έμεινε κουτσή! Και μου απάντησε: " Καλά δεν πας καλά!! Ξενυχτάς και βλέπεις μ@λακίες και στενοχωριέσαι κιόλας!!"

Όχι ότι τα παιδικά που έχουν βγάλει τώρα είναι καλύτερα! Τέρατα, μεταμορφώσεις, ένα σωρό βλακείες! Να δω τι θα δείχνω στον δικό μου! Αφήστε τα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Ένα βράδυ έκλαιγα και σήκωθηκε ο άντρας μου για την ανάγκη του και με ρώτησε τι έπαθα;; Και του είπα ότι χώρισε ο Τέρυ την Κάντυ για να μείνει με την κουτσή που τον έσωσε κι έμεινε κουτσή! Και μου απάντησε: " Καλά δεν πας καλά!! Ξενυχτάς και βλέπεις μ@λακίες και στενοχωριέσαι κιόλας!!"

Haaaahaaaa na sai kala me ekanes kai gelasaaaa.

Ki ego eho klapsei me tin Kantu alla polla hronia prin.

Emena mou arese o Nils Holgersen pou petouse me tis agriopapies teleioooo.

Afta me tis kakes magisses pou misoun tis panemorfes prigipisses ta vrisko sahla.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΕΝΤΑΣΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ? ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΙΕΤΑΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΠΩΣ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟΝ ΛΥΚΟ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ. ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΡΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΚΑΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΩΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ 7 ΚΑΤΣΙΚΑΚΙΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ. Η ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΚΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ ΑΚΟΜΗ ΕΧΕΙ ΓΛΥΚΙΑ ΟΨΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΡΥΚΙΑΣΤΙΚΗ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΖΩΗ ΚΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΡΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΟΒΕΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΣ ΤΟ ΦΑΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΛΥΚΟΣ ΝΑ ΣΕ ΦΑΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

tha sas pw kai egw thn gnwmh mou .nomizw oti einai uperboliko auto pou skeuteste emeis me auta ta paramithia den megalosame?pote den fobithika oute sthn xionath oute sthn kokkinoskoufitsa ,kai mou aresane polu san paramithakia .

nomizw einai analoga malon sto paidi kai posa kai ti erethismata pernei ,ti na pw otan hmouna paidi kanena den fobotane me ta paramithia oute me ta kinoumena sxedia .apla to briskw gia mena uperboliko .egw tha diabazw ston gio mou ola ta paramithia kai thelw na psaksw polu na brw paramithia pou na exoun ippotes aloga kai fantasia .

akoma pisteuw oti perneis pola mathumata apo ta klasika paramithia giati klasika einai ola auta megalosane gennies kai gennies .

pantos gia ton tribiza den exw katholou kalh gnomh ,diabasa ena paramithi kai htan toso skliro ma toso pou tromaksa egw pou lew oti lew .ebaze to paidi na dialeksei pio zwaki prepei na skotosei o kinigos .emena auto den mou arese polu perissotero apo mia fantastikh istori pou enas likos kanei thn giagia .

Θα συμφωνήσω με την Αφροδιτη και θα εξηγήσω το λόγο έτσι όπως το σκέφτηκα εγώ. Ο σκοπός του παραμυθιού είναι να σου παρουσιάσει το κακό και το καλό και η κατάληξη είναι ότι υπερτερεί το καλό. Γι αυτό και όλα τα παραμύθια έχουν happy end. τι παραμύθι θα ήταν αυτό που όλα θα κυλούσαν καλά και ωραία. Απλα βλέπω ότι δεν έμεινε και τίποτα να κάνουν τα παιδιά μας. Τα παραμύθια μας φαίνονται σκληρά, η τηλεόραση το ίδιο, οι παιχνιδομηχανες το ίδιο, το κομπιούτερ το ίδιο, η ατμόσφαιρα χάλια. Πολύ πιεστικό δεν είναι αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...Εγώ πιστεύω ότι ανάλογα την ηλικία του παιδιού μας, πρέπει να διαλέγουμε και το παραμύθι! Δεν πρέπει πρώτα το παιδάκι μας να έχει κατακτήσει την ικανότητα να ξεχωρίζει το πραγματικό από το φανταστικό, για να του διαβάσουμε παραμύθια με εντάσεις????????????

Γιατί πρέπει να τους περάσουμε από τα 3 τους ότι η ζωή είναι σκληρή????

Και στη σχολική ηλικία τι θα διαβάζουν?????????????? Ακόμα πιο "σκληρά" παραμύθια??????????????

...Αυτές είναι οι δικές μου απορίες και ανασφάλειες.... που με έκαναν να διαβάζω στο μωράκι μου τρυφερά παραμύθια απαλαγμένα εντελώς από τη βία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...