Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΝΟΙ ΧΑΜΗΛΑ!!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΧΑΜΗΛΑ..ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ..ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ!!ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΑ ΕΙΧΑΝ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ.. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Κ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ!!!

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΝΗΣΙΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΜΟΣΗΝΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΠΟΝΟΣ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΠΡΟΠΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΟΡΙΖΑ. ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΓΥΜΟΣΙΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΙΧΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα καντινου κ σε ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση!!!ξερω οτι μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα εχω τρελλαθει απο το αγχος μου για να πανε ολα καλα κ τωρα με τους πονους φανταζεσαι πως εχω φρικαρει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κι από εμένα

Κι εγώ είμαι στην 6η εβδομάδα και έχω κι

εγώ τους έχω αυτούς τους πόνους. Άλλοτε όλη μέρα, άλλοτε καθόλου.

Εμένα με χτυπάει κάτω αριστερά πιο έντονα. χ8ες το ένιωσα αμυδρά και απ τη δεξιά πλευρά.

Η μέση με τραβάει λιγάκι όταν περπατάω.

Σκεφτόμουν πως μπορεί να ναι συσπάσεις ... ή το έντερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα...

Από ό,τι έχω καταλάβει όλες μας τους έχουν νιώσει αυτούς τους πόνους!!

Εγώ τις είχα από τη 4η έως και τη 13η εβδομάδα.. Ίσως με ξαναπιάσουν...από ό,τι καταλαβα από τα λεγόμενα του γιατρου είναι συσπάσεις της μήτρας και μου έδωσε μυοχαλαρωτικά παυσίπονα..

Μια φίλη μου που τους είχε έντονους έπαιρνε συγκεκριμένο φάρμακο..

Πάντως καλό είναι να μην υπάρχουν γιατι η μήτρα πρέπει να είναι όσο πιο ήρεμη γινεται αφού έχει το κύημα μέσα της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Respect συγχαρητηρια για την εγυμοσυνη σου κ ολα να πανε καλα σου ευχομαι!!Τα πονακια που εχεις ειναι γιατι μεγαλωνει η μητρα σου κ φυσικα το μωρακι,θα πρεπει να σαι ξεκουραστη κ ηρεμη!!Παρε τηλ τον γιατρο σου κ ενημερωσε τον αυτος θα σου πει..Το bauscopan plus 10mg ειναι παυσιπονο για εγκυοσυνη!!Μην βαζεις κακες σκεψεις στο μυαλο σου κοπελα μου ολα θα ναι μια χαρα!!

Εχεις παει για το πρωτο υπερηχο?

Φιλια

Κατερινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Respect ,δικαιολογημένα ανησύχησες για τα πονάκια αλλά από την στιγμή που ο γιατρός σου σε καθησύχασε ..... τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Άλλωστε και τα κορίτσια του mam το ίδιο σου είπαν , θα σου πρότεινα απλά να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!!

Σου εύχομαι ότι καλύτερο !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia ki euxaristw polu!!!to provlima einai oti akomi den exw kanei uperixo..(me to giatro milaw apo to til.) giati mou eipe oti akomi den tha dei tipota.aurio tha kleisw radevou.. nomizw oti einai k o logos pou exw agxwthei toso.. pistevw pws tha iremisw otan to dw... en to metaxi den xerw eseis alla egw den exw diskiliotita k me agxwnei ki auto giati upotithetai oti einai sumptwma egkumosinis..etsi den einai???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς, γλυκιά μου :) Εγώ τους είχα αυτούς τους πόνους από την 4η εβδομάδα και ήταν σαν κι αυτούς της περιόδου. Μια στο κέντρο χαμηλά, μια αριστερά και μια δεξιά.. Είναι απολύτως φυσιολογικό και παίζει να σου κρατήσει αρκετές εβδομάδες ακόμα (τουλάχιστο ως τη 12ατη). Είναι εκνευριστικό και ενοχλητικό αλλά το αποτέλεσμα (το μπεμπέκι) θα σε ανταμοίψει. Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwre as ponaw...den me peirazei auto...an einai ola kala den me noiazei tipote allo!!!!alla agxvnomai mexri na to dw ston uperixo!!!!

MamaTobe me to kalo to mwraki sou na to kratiseis stin agkalia sou!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

respect έγραψε:

kalimera koritsia ki euxaristw polu!!!to provlima einai oti akomi den exw kanei uperixo..(me to giatro milaw apo to til.) giati mou eipe oti akomi den tha dei tipota.aurio tha kleisw radevou.. nomizw oti einai k o logos pou exw agxwthei toso.. pistevw pws tha iremisw otan to dw... en to metaxi den xerw eseis alla egw den exw diskiliotita k me agxwnei ki auto giati upotithetai oti einai sumptwma egkumosinis..etsi den einai???

Κουκλιτσα μου γλυκεια καλημερα κ συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου.

Μπορεις λιγο να κουλαρεις;;;;με τοσο στρες,δεν το σκαφτεσαι το εμβρυακι σου ποσο το εππηρεαζεις;;;ποιος σου ειπε αγαπουλα μου οτι ολες οι γυναικες εχουν τα ιδια συμπτωματα;;εγω δυσκοιλιοτητα στην εγκυμοσυνη δεν ειχα καθολου τους 9 μηνες,ουτε ζαλαδες,ουτε εμετους,ουτε τιποτα...χαλαρωσε κοριτσακι μου,ολα τελεια ειναι μην τρελεναισε σου ετυχε αυτο που κυνηγαμε ολες εδω μεσα με χιλιους τροπους κ καρδιοχτυπια!!!απολαυσε το...οσο για τα πονακια ειναι απολυτως φυσιολογικα...μεγαλωνει η μητρα κ προσπαθει να παρει θεση μεσα στην πυελο για αυτο πονας,ειναι απολυτα φυσιολογικο...πολλα φιλακια και ΗΡΕΜΙΑ!!!!!!;) ;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Και εγώ είχα τα ίδια πονάκια και ανησυχούσα αλλά τελικά ήταν μόνο η μήτρα που μεγάλωνε και πίεζε άλλα όργανα. Χαλάρωσε και μην ανησυχείς... Είναι μια πολύ όμορφη περίοδος αυτή που περνάς τώρα, κοίτα να το απολαύσεις!!!;):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην αγχώνεσαι ... τα ποναλάκια σε κάποιες κοπέλες είναι απόλυτα φυσιολογικό μην ξεχνάς ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικό :P

Με το καλό να πας στο γιατρό !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

respect ειμαι και εγω 6εβδομαδων και κατι μερες και εχω ακριβως τα ιδια πονακια χαμηλα δεν ειναι τιποτα εγω πηγα στο γιατρο ειδε τον σακο και μου ειπε οτι μπορει να εχω πονακια ,το κακο ειναι οτι εδω και 2 μερες εχω κατι σαν ναυτια ,κατι σαν αηδια μονο αυτο ευχομαι να περασει συντομα ,τωρα θα παω απο εβδομαδα να ακουσουμε την καρδουλα του μπεμπε.Οσο για την δυσκοιλιοτητα σε πληροφορω οτι ειμαι πιο καλα και απο πριν προς το παρον ,η δυσκοιλιοτητα νομιζω εχει να κανει με το σιδηρο που δινει ο γιατρος αργοτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Respect,

ελπίζω να ηρέμησες.. ακριβως όλα αυτα και χειρότερα σκεφτομουν και εγω στην αρχή και τελικά δεν έχει νόημα... Τα πονάκια πέρα για πέρα φυσιολογικά και όσο για τη δυσκοιλιότητα , αν είχες πριν μέινεις έγκυος, θα συνεχίσεις να έχεις, αν όχι δεν θα αποκτήσεις..

Ο σίδηρος που θα πάρεις αργότερα ή θα την επιτείνει ή θα σε διευκολύνει..Ποικίλει από οργανισμό σε οργανισμό..

Εμένα ο σιδηρος μου επέτεινε το ήδη μεγάλο πρόβλημα-- υποφερω και αναγκάζομαι να παίρνω και duphalac από πάνω...

Με το καλό να κνεις τον πρώτο υπερηχο και να δεις και να ακουσεις το μωράκι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mou sas euxaristw polu oles!!!Chrysoula iremisa para polu!!!me voithisate!!aurio tha kleisw radevou me ton giatro kai elpizw na mou fugei entelws to agxos!!!An kai pistevw pws egw olo k kati tha brw na me agxwsei...!!! Kati tha vrw gia na sas zalisw pali me tis apories mou... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ 23 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ.ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΠΟΛΥ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα respect δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι καθολου.Και εγω από την 5 εβδομαδα εχω συνεχεια πονους χαμηλα κυριως απο την αριστερη πλευρα.Στην αρχη πριν κανω και εγω υπερηχο ο γιατρος δεν μπορουσε να μου πει απο τι ητανε ,στην 7 εβδομαδα όμως ειδε μια μικρη αποκολληση μου εδωσε φαρμακα και μου προτεινε να παιρνω buscopan οσα θελω ωστε να μην αφηνω την μητρα να κανει συσπασεις ,ειναι τελειως ακινδυνα...και πολυ ξεκουραση,που εγω δεν εκανα.Τωρα στην 10 εχω πολυ λιγοτερες και επειδη οπως προειπα δεν ηταν μεγαλη η αποκολληση ο γιατρος πιστευει οτι μπορει να φταιει και το εντερο (στην 9 ξαναπηγα να τον δω γιατι κουραστηκα 2 μερες υπερβολικα και με επιασε πονος για 2 μερες που δεν περνουσε με τιποτα και ειχα τρομαξει)και η αληθεια ειναι πως μολις μου εγραψε ενα φαρμακο για την δυσκοιλιοτητα και ξεκουραστηκα και λιγο ηρεμησα αρκετα σχεδον εχω μια εβδομαδα ολοκληρη να πονεσω.... Να προσεχεις κοριστακι γιατι και εμενα μου λεγανε οτι η αρχη ειναι δυσκολη αλλα δεν τους ακουγα...ξεκουρασου οσο μπορεις τις πρωτες εβδομαδες για να μπορεσεις να εισαι ανετη στις επομενες και να απολαμβανεις...τωρα δενει το σπορακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα respect! Εγώ είμαι στην 23η εβδομάδα και μετά από την β-επιπέδου ( κούναγε ο γιατρός συνέχεια την κοιλιά μου για να δει αντιδράσεις του μικρού) που έκανα μ'έπιασε ένας πόνος στην κοιλιά χαμηλά σαν περίοδος!! Κράτησε κάνα 20λεπτο. Την επόμενη το βράδυ μ'έπιασε δεξιά χαμηλά σαν τράβηγμα και σήμερα με ενοχλεί όλη μέρα! Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό έτσι όπως του το περιέγραψα, μου είπε να πάρω buscopan, κι αν δεν περάσει να ξαναπάρω! Τελικά θα πάω αύριο να δω τι είναι! Ελπίζω και πιστεύω κι απ'αύτα που μου είπαν και τα κορίτσια ότι δεν είναι κάτι κακό! Θα σου πω αύριο!

Για μένα καλό είναι να ενημέρωσεις τον γιατρό σου για οτιδήποτε! Είναι ο μόνος που θα σου πει το σωστό!!

Καλή συνέχεια κι εύχομαι να 'ναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Respect mou kalimera agapi mou,,,

Sygxaritiria gia tin egkumwsini sou...

Min fwvasai gia autous tous ponous ta eixa kai egw stin prwti mou egkumwsini...

Wmos i kathe gunaika diaferei...

Aman o giatros sou eipen pws ola einai kala,,,

Tote na min fwvasai agapoulla mou...

Sou euxwme kali sunexeia stin egkumwsini sou,,,

Kai o theoullis mazi sou...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ!ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ε Τ Ι Κ Η!!!!! ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι καλημέρα και από μένα!!!!

Σου στέλνω πολλές πολλές θερμές ευχές για μια ΤΕΛΕΙΑ εγκυμοσύνη!

Πιστεύω ότι θα έχεις ηρεμήσει εντελώς με όσα σου έγραψαν τα κορίτσια! Συμφωνώ και εγώ μαζί τους!!! Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική!

Χαλάρωσε και προσπάθησε να το απολαύσεις! Και εγώ σαν εσένα αντιδρούσα! Έκανα συνεχώς "κακές σκέψεις" γιατί το ήθελα πολύ το μωρό μου και φοβόμουν μήπως κάτι πάει στραβά!!!

Από ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη!!!!!

Τα πονάκια τα είχα και εγώ από τις πρώτες μέρες της σύλληψης μέχρι και που γέννησα! Άλλες φορές ήταν δυνατά και άλλες πάλι μόνο που τα αισθανόμουνα!!! Όταν τα ένιωθα προσπαθούσα να χαλαρώνω και να ξεκουράζομαι!!!!

Φιλάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...