Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΑΔΥΝΟΣ ΥΠΝΟΣ Κ ΔΙΑΒΑΣΜΑ


Recommended Posts

Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω μεχρι ποια ηλικια ειναι σωστο να διαβαζουμε στα παιδια παραμυθια για να κοιμηθουν;;Η κορη μου ειναι 5,5 ετων και δεν ξερω αν κανω σωστα που τις διαβαζω ακομα.Περιμενω τις απαντησεις σας κ τις γνωμες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μικρη ειναι σχετικα και εμενα απο οσο θυμαμαι μου αρεσε να μου διαβαζουν παραμυθια

βεβαια αλλο να της διαβαζεις ενα παραμυθι και μετα να την βαζεις για υπνο φυσιολογικο σε αυτην την ηλικια

και αλλο να της διαβαζεις παραμυθια μεχρι να κοιμηθει ειναι υπερβολικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.Εγω τις διαβαζω το πολυ 20' κ μετα την βαζω για υπνο..τελειωσει δεν τελειωσει το παραμυθι.Απλα λεω μηπως πρεπει το παιδι να μπει σε αλλη λογικη σιγα-σιγα...μιας κ μεγαλωνει κ το Σεπτεμβρη θα αρχισει το Δημοτικο.Δεν ξερω...λεω,προσπαθω να κανω το καλυτερο για το παιδι..μην κανω καμια χαζομαρα αθελα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω πως απο την στιγμη που θα παει σχολειο και θα κανει παρεα με αλλα παιδια απο καποια στιγμη και μετα θα σου ερθει μια ωραια μερα σπιτι με ενα υπεροπτικο υφος και θα σου πει μαμα ειμαι μεγαλη κοπελα πια δεν θελω απο σημερα να μου διαβαζεις παραμυθια και μετα θα παει στο δωματιο της κλεινοντας σου την πορτα καταμουτρα να μενεις καγκελο αναρωτιωμενη πως και αυτη η αλλαγη!!!!!!!:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό πιστεύω κι εγώ...

8α το σταματήσει από μόνη της, όταν η μέρα της 8α είναι πιο μεγάλη και 8α έχει άλλα ενδιαφέροντα και πιο κουρασμένη απ τα μαθήματα του σχολείου και τις περισσότερες δραστηριότητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

ΓΙΑ ΣΟΥ ΖΟΥΜΠΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ .ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 5.ΜΙΣΙ ΧΡΟΝΩΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑ ΜΥΘΙΑ.ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΧΝΑ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΝΗΘΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ.ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑΣΙΓΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΣΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥΤΟΥ.ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΣΑΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΓΕΜΙΖΩ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΟΟΟΣΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΗΣΗΧΙΕΣ ΤΗΣ ΚΛΠ.ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΗΣΕΙ ΤΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ. ΟΑΤΝ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΕΜΕΙΝΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ. ΤΟ ΕΝΑ ΕΦΕΡΝΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΧΟΝΑ, ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΟΡΘΙΑ. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΧΑΛΑΣΩ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΗΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΞΑΦΝΙΚΑ, ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ!:ohmy: ΕΠΙΑΣΑ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ. ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. :blink: ΕΤΣΙ ΗΜΙΚΡΗ ΜΕ ΤΟΛΕΓΕ,ΛΕΓΕ,ΣΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Ελενη καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.Εγω τις διαβαζω το πολυ 20' κ μετα την βαζω για υπνο..τελειωσει δεν τελειωσει το παραμυθι.Απλα λεω μηπως πρεπει το παιδι να μπει σε αλλη λογικη σιγα-σιγα...μιας κ μεγαλωνει κ το Σεπτεμβρη θα αρχισει το Δημοτικο.Δεν ξερω...λεω,προσπαθω να κανω το καλυτερο για το παιδι..μην κανω καμια χαζομαρα αθελα μου.

Γειά σου Ζόυμπι.Χαζομάρα δεν γίνεται όταν ο γονιός αφιερώνει πολύτιμο χρόνο στο παιδί του ειδικά όταν προκύπτει από την αγάπη του. Δεν έιναι καθόλυ κακό να διαβάζεις στο παιδί σου παραμυθάκι ακόμη και αν μεγαλώσει και ξέρει να διαβάζει. Είναι μια ώρα όπου αφιερώνεις τον ελευθερο χρόνο σου στο παιδάκι σου και του αφηγήσαι όμορφες ιστοριούλες..πόσο κακό μπορεί να προκαλέσει αυτό; Θα έρθει η ωρα που μόνο του πια θα πιάσει το βιλίο χωρίς καμία πίεση και άγχος, και θα διαβάσει μόνο του επειδή έβλεπε τοσο καιρό εσένα νακάνεις κάτι τέτοιο και μάλιστα με πολλή αγάπη..η κίνηση και μόνο θα του προκαλέι τόση ασφάλεια μέσα του..θα το αποζητά κυρίως για τον ψυχολογικό του κόσμο και έπειτα για την περιέργειά του να διαβάσει! Συνέχισε αυτό που κάνεις , τα πας τέλεια!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω μεχρι ποια ηλικια ειναι σωστο να διαβαζουμε στα παιδια παραμυθια για να κοιμηθουν;;Η κορη μου ειναι 5,5 ετων και δεν ξερω αν κανω σωστα που τις διαβαζω ακομα.Περιμενω τις απαντησεις σας κ τις γνωμες σας.

Βρε Ζούμπι...:unsure:

Είναι πολύ μικρό το κοριτσάκι σου ακόμα.Εγώ στην θέση σου οχι απλά θα σταματούσα αλλα θα επιδίωκα ποιοτικό χρόνο με το παιδί μου.

Μην το σταματήσετε γλυκιά μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...