Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ ΣΤΟΝ ΚΑΦΕ!!!!


Recommended Posts

Αγαπητοί εσπρεσάκηδες, φραπεδάκηδες, καπουτσινάκηδες,

όπως όλοι γνωρίζετε στα καταστήματα που μας σερβίρουν τους καφέδες μας, μας πιάνουν τα οπίσθια(!!!) υπερχρεώνοντας τα ροφήματα, κερδοσκοπώντας εις βάρος των απλών καταναλωτών.

Ένα απλό προϊόν που στα σούπερ μάρκετ κοστίζει ανάμεσα στα 0,75 - 4 ευρώ η συσκευασία, στα καφέ που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία και στις περιοχές αναψυχής και διασκέδασης της Αθήνας, των μεγάλων αστικών κέντρων και των τουριστικών προορισμών, οι τιμές ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ένας ελληνικός καφές ξεκινάει από 2,5 ευρώ, η τιμή εκκίνησης του γαλλικού ειναι στα 3 ευρώ, ενώ ο καπουτσίνο - ως προϊόν ιταλικής φινέτσας και μόδας - ξεκινάει στα 3,5 ευρώ.

Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα, που στο εξωτερικό οι τιμές αυτών το υπηρεσιών, δεν ξεπερνούν ούτε κατά το ήμισυ των παραπάνω "ελληνικών" τιμών.

Συνήθως οι τιμές του καφέ εκτινάσσονται σε περιόδους πολέμου. Τελικά, η Ελλάδα βρίσκεται σε ακήρυχτο πόλεμο με τη γενιά των 700 ευρώ - τους συνήθεις πελάτες, λόγω ηλικίας, των καφετεριών. Τα παιδιά αυτά τιμούν τον παραδοσιακό τρόπο συνεύρεσης και κοινωνικοποίησης των Ελλήνων, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ζωή και οικονομική στήριξη στις επιχειρήσεις και στους χιλιάδες εργαζόμενους αυτών.

Καλούμε λοιπόν όλους εσάς Σάββατο 11 Απριλίου 2009Μποϊκοτάζ στις καφετέριες

να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.

Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους. Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.

Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης, ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλή κίνηση θα ήταν αδερφούλα μου αλλά ο Έλληνας... να κόψει τον καφέ.... Σάββατο.... παραμονές εορτών.... που ο καιρός θα είναι καλός.... που η γυναίκα με το παιδί θα βγει για ψώνια και αυτός θα θέλει να κάτσει στο καφέ να απολαύσει τον καπουτσίνο του με το φίλο του....

απλά........ Χ Λ Ω Μ Ο !!!!!!!!!!!!

Και μέσα σε αυτή τη χλωμάδα διακρίνω και τον Κωνσταντίνο μου...

Καλά εγώ, θα ξεχαστώ στις βιτρίνες! Ο έρμος ο αντρούλης μου? :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ σωστή κίνηση και σωστότατο άρθρο!!

2η μέρα Πρωτοχρονιάς στο Mall 6 καφέδες 45 ευρώ!!!!

που με 45 ευρώ τρώμε με τη παρέα μας στα ταβερνάκια της Ορεστιάδας...

εδώ πάνω οι τιμές του καφέ είναι πολύ καλές. σχεδόν 4,5 ή 5 ευρώ ο λογαριασμός για 2 καφεδάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι που θα πηγαινα δηλαδη.....,γιατι θα δουλευω,αλλα τωρα που μου το απαγορευσες Σκαρλετακι μου,.......σαν να μουρχεται πιο πολυ η ορεξουλα να παω......:P :laugh:

παντως η αληθεια να λεγεται σε κεντρικη πλατεια στο Μιλανο 1.5 ε καφεδακι πινεις και σε ωραιοτατο μαγαζι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Na dw Sabbatiatika thn Agioy Nikolaoy sthn Patra adeia ... na tribw ta matakia moy :woohoo:

(H Agioy Nikolaoy einai pezodromos , gemath kafeteries/barakia poy kata enan .... anekshghto logo...einai tigka ston kosmo opoiadhpote wra ths hmeras - ma pote doyleyoyn aytoi oi paliopatrinoi? :dry: :laugh: )

Poly swsth h kinhsh! As to prowthisoyme girls ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι καλα που θα τα'ναι να το κανουν ολοι αυτο... τους χρειαζεται... στις 2 συναντησεις που εχουμε κανει με τα κοριτσια του μαμμυ εχω πληρωσει τον γαλλικο 4 ευρω... απο τι τον φτιαχνουν θα'θελα να'ξερα; για το εξωτερικο δεν το συζητω καθολου... δεν συγκρινομαστε... εγω το σαββατο θα πιω καφε στο Ικεα... 1 ευρω και ξαναγεμιζεις το φλυτζανι...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καφεινομανείς της Έλλάδας... καλα να πάθετε!!! χαχαχαχαχαχα!! :):):):):)

Εμένα δε μ' αρέσει ο καφες. Προτιμώ το μιλκσεικ!!

Όχι πως 7 Ευρώ το τεμάχιο ειναι ακριβώς το πιο συμφερον, αλλα ουτως η άλλως το καφέ μποϊκοτάρουμε!! χιχιχι!!! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Snowgirl στα Γιάννενα να δεις τι πανικός γίνεται!! όποτε έχουμε πάει για καφέ, δε μπορούμε ούτε να περάσουμε, όχι να καθήσουμε για καφέ! 3πλοπαρκαρίσματα να δεις και όλοι λιάζονται σα τις γάτες στις καφετέριες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου έστειλαν και μενα το συγκεκριμένο mail! Δύσκολο το βλέπω να γίνει κάτι...:( Έχω μια σχετική φώτο απο Monte carlo με τον τιμοκατάλογό τους...πολύ φτηνά μιλάμε όλοι οι καφέδες. Θα την ανεβάσω και θα δείτε. Φανταστείτε να πίνετε καφέ σ' αυτό το Μέρος που θεωρείτε οτι είναι ένα απο τα ακριβότερα μέρη, με θέα τα πολυτελή κότερα και τα σκάφη και να πληρώνεται μετα βιας 2 - 2,5 ευρώ και τον ιδιο καφέ στην αρετσού ή ποσειδώνιο να τον πληρώνουμε 4 με 4,5!!!!!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω δεν βλεπω πουθενα το περιεργο που πληρωνουμε τον καφε στην Αθηνα λες και εχουμε θεα τον Πυργο του 'Αιφελ (που και εκει ισως να ειναι και πιο φθηνα)!!!

Απλα και σ'αυτο κατεχουμε την πρωτια της ακριβειας!!!

Παντως και εγω θα συμφωνησω πως κανεις δεν θα το λαβει υποψιν και ολοι θα πανε για το Σαββατιατικο τους καφεδακι.....δυστηχως ,γιατι ολοι περιμενουμε να λυθουνε τα προβληματα αυτα ως δια μαγειας χωρις να συμβαλουμε καθολου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου ομορφα οπως ξερετε πολυ καλα ειμαι απο Λαρισα και η πλατεια ταχυδρομειου στην Λαρισα θεωρειτε 2 στον κοσμο σε καταναλωση καφε!!!!!!!!!!!1οποτε αυτο αποκλειεται να γινει εδω!!!!!!!

εδω τα φωτα ειπανε να κλεισουνε για 1 ωρα και δεν τα εσβησε κανεις!!!!!!!!!εμεις παντως τα σβησαμε ολα.το μονο που δουλευε ηταν το ψυγειο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lena έγραψε:

Μου έστειλαν και μενα το συγκεκριμένο mail! Δύσκολο το βλέπω να γίνει κάτι...:( Έχω μια σχετική φώτο απο Monte carlo με τον τιμοκατάλογό τους...πολύ φτηνά μιλάμε όλοι οι καφέδες. Θα την ανεβάσω και θα δείτε. Φανταστείτε να πίνετε καφέ σ' αυτό το Μέρος που θεωρείτε οτι είναι ένα απο τα ακριβότερα μέρη, με θέα τα πολυτελή κότερα και τα σκάφη και να πληρώνεται μετα βιας 2 - 2,5 ευρώ και τον ιδιο καφέ στην αρετσού ή ποσειδώνιο να τον πληρώνουμε 4 με 4,5!!!!!:angry:

Και που να κατεβεις Λενα στο Monte Carlo της Ελλαδας, τη Μαρινα Ζεας να δεις τι γινεται... και απο τιμες και απο κοσμο και απο κοτερα...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά στην Θεσσαλονίκη στην παραλία δεν πέφτει καρφίτσα άμα είναι ο καιρός καλός, άσχετα αν είναι εργάσιμη η ΣΚ. Αφού να φανταστείτε πρέπει να κάνεις ρεζερβέ το τραπεζάκια ΧΑΧΑΧΑ.

Χωρίς πλάκα, κάτι φίλοι μας που είχαν έρθει από Αυστρία – Βιέννη , επίσης πολύ του καφέ, κάνανε βόλτα ένα Μαγιάτικο πρωινό στην Λ. Νίκης και μετά με ρώτησαν τι ποσοστό πλούτου και ανεργίας έχουμε. Δεν μπορούσαν να αποφασίσουν. αν όλοι αυτοί που στις 13:30 έπιναν τον καφέ τους και λιάζονταν ήταν άνεργοι ή πολύ πλούσιοι .

Χωρία πλάκα τώρα οι τιμές είναι απαράδεκτες. Τουλάχιστον να σερβίρανε και κανένα καφέ της προκοπής. Πριν από μερικά χρόνια θεωρούσα ότι σέρβιραν τον καλύτερο της Ευρώπης – σε μερικές χώρες δεν πίνετε ο καφές, αλλά….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια ας μην ειμαστε τοσο απαισιοδοξες...

Αν κανουμε εμεις την κινηση και 100 αλλοι σε καθε πολη...θα παρουν ενα μηνυμα....Α ν αυτο επαναληφθει θα παρουν ενα δευτερο...

Κι αν καποια στιγμη -που θα σφιξουν κι αλο τα λουρια- γινει πιο μαζικα το "μποϊκοταζ"...ισως εμπεδωσουν τα προηγουμενα μαθηματα....

Εγω παντως θα το κανω...Ας κανει ο καθενας ο,τι μπορει και ισως βγει μια ακρη...

Πληροφοριακα -μια που αναφερατε τις πολεις σας- σας λεω κι εγω οτι στην πλατεια Λιστον (Κερκυρα) ειναι μονιμα κατειλημμενα τα τραπεζακια και οι καρεκλες....και οποτε περναμε με τον αγορακο μου λεμε.... βγηκαν οι χλιδανεργοι.....:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...