Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόωρος γερασμένος πλακούντας


Recommended Posts

Κάθε βδομάδα με βλέπει ο γυναικολόγος μου γιατί είχαμε βρει μια έκτακτη αρρυθμία στην καρδούλα του μωρού και ξαφνικά αυτή την βδομάδα μου ανακοινώνει ότι έχει γεράσει πολύ ο πλακούντας μου μπορεί να συμβεί μέσα σε 1 βδομάδα είμαι 27 εβδομάδων και ο πλακούντας μου θα έπρεπε να είναι έτσι μου είπε στις 36 εβδομάδες με έχει αγχώσει πολύ διαβάζω και διαφορά μου έδωσε αντιπηκτικές τώρα και από τι κατάλαβα μου είπε μακάρι να παραμείνει έτσι να φάμε το Πάσχα για να γεννήσω πρόωρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος με αυτά που σου ειπώθηκαν, η καθεμία θα αισθανόταν έτσι. Εκτός από την αρρυθμία, το μωράκι σου αναπτύσσεται καλά, παίρνει το αναμενόμενο βάρος ανά εβδομάδα; Επίσης οι αντιστάσεις των μητριαιων βαλβίδων σου είναι αυξημένες ή η πίεση σου; Τι βαθμό γήρανσης έχει ο πλακούντας σου; Όλα αυτά παίζουν ρόλο στο εάν θα έχεις πρόωρο τοκετό. Πολλές περιπτώσεις γνωρίζω όπου είχαν τέτοια θέματα και με εντατική παρακολούθηση και αγωγή κατάφεραν να γεννήσουν υγιέστατα μωράκια είτε λίγο πρόωρα αλλά και τελειομηνα τα οποία μπορεί να ήταν και κάτω από 2.5-3 κιλά και μπήκαν για λίγο ή καθόλου σε θερμοκοιτίδα. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και όσο το δυνατόν μείνε ήρεμη για το καλό του μωρό σου αλλά και το δικό σου. Και εγώ στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη ( έχω ένα αγοράκι 2 μηνών ) αλλά και στην πρώτη μου ( κοριτσάκι τώρα είναι 5 ετών) είχα αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες βαλβίδες που τροφοδοτούν το έμβρυο, με τσιμπημενη πίεση και κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά στις 39+ εβδομάδα και τα δύο που απλά γεννήθηκαν λίγο πιο μικρά 2.7 και 3 κιλά αντίστοιχα. Απλά έκοψα το αλάτι και στον 8ο μηνα έκανα συνέχεια doppler και nst. Ζούσα συνέχεια υπό τον φόβο ότι ανά πάσα στιγμή εφόσον το έκρινε ο γιατρός θα έπρεπε να μπω με πρόκληση. Στο δεύτερο μου έλεγε ότι το πολύ να φτάσω στην 36η εβδομάδα. Όμως όλα κύλησαν ομαλά. Όλα θα πάνε μια χαρά, αυτό βαλε στο μυαλό σου! Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2024 at 12:18 ΠΜ, ο/η barb2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος με αυτά που σου ειπώθηκαν, η καθεμία θα αισθανόταν έτσι. Εκτός από την αρρυθμία, το μωράκι σου αναπτύσσεται καλά, παίρνει το αναμενόμενο βάρος ανά εβδομάδα; Επίσης οι αντιστάσεις των μητριαιων βαλβίδων σου είναι αυξημένες ή η πίεση σου; Τι βαθμό γήρανσης έχει ο πλακούντας σου; Όλα αυτά παίζουν ρόλο στο εάν θα έχεις πρόωρο τοκετό. Πολλές περιπτώσεις γνωρίζω όπου είχαν τέτοια θέματα και με εντατική παρακολούθηση και αγωγή κατάφεραν να γεννήσουν υγιέστατα μωράκια είτε λίγο πρόωρα αλλά και τελειομηνα τα οποία μπορεί να ήταν και κάτω από 2.5-3 κιλά και μπήκαν για λίγο ή καθόλου σε θερμοκοιτίδα. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και όσο το δυνατόν μείνε ήρεμη για το καλό του μωρό σου αλλά και το δικό σου. Και εγώ στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη ( έχω ένα αγοράκι 2 μηνών ) αλλά και στην πρώτη μου ( κοριτσάκι τώρα είναι 5 ετών) είχα αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες βαλβίδες που τροφοδοτούν το έμβρυο, με τσιμπημενη πίεση και κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά στις 39+ εβδομάδα και τα δύο που απλά γεννήθηκαν λίγο πιο μικρά 2.7 και 3 κιλά αντίστοιχα. Απλά έκοψα το αλάτι και στον 8ο μηνα έκανα συνέχεια doppler και nst. Ζούσα συνέχεια υπό τον φόβο ότι ανά πάσα στιγμή εφόσον το έκρινε ο γιατρός θα έπρεπε να μπω με πρόκληση. Στο δεύτερο μου έλεγε ότι το πολύ να φτάσω στην 36η εβδομάδα. Όμως όλα κύλησαν ομαλά. Όλα θα πάνε μια χαρά, αυτό βαλε στο μυαλό σου! Με το καλό το μωράκι σου!

Καλημερα ναι το μωρό είναι μια χαρά και σε βάρος και σε ανάπτυξη η αριστερή μου βαλβίδα μου είπε είναι οριακά η άλλη μια χαρά ούτε πίεση έχω ο πρώτος γυναικολόγος μου έλεγε μόνο Σαλοσπίρ 160 αυτός που πήγα για άλλη γνώμη μου έδωσε salospir των 100 και αντιπηκτικές χθες μίλησα με έναν γυναικολόγο μιας φίλης μου και μου είπε είναι λάθος οι αντιπηκτικές μόνο salospir 160 μπορώ να παίρνω με αυτές τις ενδείξεις δεν ξέρω τι να κάνω και ποιον να ακούσω φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος και βλάψω το μωράκι μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Barb2019 να σου ζήσουν τα μωράκια σου δεν μου είπαν βαθμό γήρανσης μόνο ότι έπρεπε να είναι έτσι 36 εβδομάδων…εσένα σου είχαν δώσει κάτι φοβάμαι γιατί ο ένας γιατρός δεν συμφωνεί με τον άλλον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές🥰 Εγώ τσίμπησα πίεση (13/8) την 23η εβδομάδα και ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να πάρω salospir διότι αυτό είναι αποτελεσματικό εάν το ξεκινήσεις από την αρχή. Πρότεινε να κόψω μαχαίρι το αλάτι και τον καφέ, άρχισα μαγνήσιο και εάν υποχωρούσε η πίεση θα μέναμε με την αναλο δίαιτα και δεν θα χρειαζόταν να πάρω αγωγή με αντιυπερτασικα. Έτσι και έγινε. Επίσης μέχρι να γεννήσω έπαιρνα κάθε μέρα την πίεση και του έστελνα συγκεντρωτικό πίνακα πιέσεων κάθε εβδομάδα. Παρακολουθούσαμε το μωράκι, βλέπαμε ότι αναπτύσσεται σωστά ανεξάρτητα εάν οι αντιστάσεις στις μητριαιες βαλβίδες ήταν εκτός...Και έτσι έφτασα σε τελειομηνες κυήσεις. Είσαι πολύ ευάλωτη ψυχολογικά αυτήν την περίοδο και είναι απολύτως φυσιολογικό αλλά θα πρέπει κάπως να ηρεμήσεις γιατί το πολύ στρες μόνο προβλήματα δημιουργεί. Καλό είναι να παίρνουμε και δεύτερη ιατρική γνώμη αλλά θα πρέπει να κατασταλάξει σε έναν γυναικολόγο και να εμπιστευτείς τις οδηγίες του. Εάν ζητάς πολλές γνώμες νομίζω θα πελαγωσεις. Είμαι σίγουρη ότι δεν θα πάθει τίποτα το μωράκι σου και εννοείται δεν του κάνεις κακό. Επέλεξε τον γιατρό που σου ταιριάζει καλύτερα και πορευσου μαζί του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να πάνε όλα καλά το ήθελα παρά πολύ το πέτυχα με κόπο αν και 29 χρονων και από την αρχή είχαμε προβλήματα κάναμε τροφοβλαστη ευτυχώς όλα καλά μετά εμφανίσαμε αρρυθμίες και ξαφνικά και πλακούντα γερασμένο και οι γυναικολόγοι δεν συμφωνούν μεταξύ τους ο ένας λέει γερασμένος πλακούντας ο άλλος λέει μάλλον θρομβος είναι αυτό που βλέπουν γιατί έχω κ θρομβοφιλια αλλά το θέμα είναι αν είναι γερασμένος πλακούντας παίρνει μόνο Σαλοσπίρ 160 γιατί μπορεί να κάνω κ προεκλαμψία μου είχαν πει και μόνο αυτό μπορεί να με προστατέψει αλλά  αν είναι θρομβος  που λέει ο άλλος γυναικολόγος πρέπει να παίρνω αντιπηκτικές δεν ξέρω πραγματικά ποιον να ακούσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2024 at 6:48 ΠΜ, ο/η Stath είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά το ήθελα παρά πολύ το πέτυχα με κόπο αν και 29 χρονων και από την αρχή είχαμε προβλήματα κάναμε τροφοβλαστη ευτυχώς όλα καλά μετά εμφανίσαμε αρρυθμίες και ξαφνικά και πλακούντα γερασμένο και οι γυναικολόγοι δεν συμφωνούν μεταξύ τους ο ένας λέει γερασμένος πλακούντας ο άλλος λέει μάλλον θρομβος είναι αυτό που βλέπουν γιατί έχω κ θρομβοφιλια αλλά το θέμα είναι αν είναι γερασμένος πλακούντας παίρνει μόνο Σαλοσπίρ 160 γιατί μπορεί να κάνω κ προεκλαμψία μου είχαν πει και μόνο αυτό μπορεί να με προστατέψει αλλά  αν είναι θρομβος  που λέει ο άλλος γυναικολόγος πρέπει να παίρνω αντιπηκτικές δεν ξέρω πραγματικά ποιον να ακούσω 

Κορίτσι μου καταλαβαίνω το άγχος και την ανησυχία σου, με όλο το θάρρος όμως βάλε λίγο μια σειρά γιατί έχεις χαθεί με τους γυναικολόγους και τις γνώμες τους.. καταρχήν εφόσον αν κατάλαβα καλά έχεις θρομβοφιλια λογικά σε παρακολουθεί κάποιος αιματολογος, εκείνος είναι ο αρμόδιος να σου πει για τις αντιπηκτικες και το σαλοσπιρ.. εγώ έκανα από την αρχή αντιπηκτικες και στην αυχενική λόγω πιθανότητας προεκλαμψίας μου πρόσθεσαν σαλοσπιρ. Όλα πήγαν μια χαρά!! Η αιματολογος μου είχε πει ότι οι αντιπηκτικες προστατεύουν εμένα  και το σαλοσπιρ το μωράκι μου.. όλα αυτά όμως η αιματολογος μου σε συνεργασία πάντα με το γυναικολόγο μου σε όλη τη διάρκεια της κύησης.. εν τω μεταξύ λόγω θρομβοφιλιας δεν κάνεις από την αρχή αντιπηκτικες? πως σου λένε ότι είναι λάθος αυτό?

Με λίγη ηρεμία όσο μπορείς να βρεις κάποιον να εμπιστευτείς πραγματικά να σε καθοδηγήσει και όλα θα πάνε καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2024 at 4:56 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσι μου καταλαβαίνω το άγχος και την ανησυχία σου, με όλο το θάρρος όμως βάλε λίγο μια σειρά γιατί έχεις χαθεί με τους γυναικολόγους και τις γνώμες τους.. καταρχήν εφόσον αν κατάλαβα καλά έχεις θρομβοφιλια λογικά σε παρακολουθεί κάποιος αιματολογος, εκείνος είναι ο αρμόδιος να σου πει για τις αντιπηκτικες και το σαλοσπιρ.. εγώ έκανα από την αρχή αντιπηκτικες και στην αυχενική λόγω πιθανότητας προεκλαμψίας μου πρόσθεσαν σαλοσπιρ. Όλα πήγαν μια χαρά!! Η αιματολογος μου είχε πει ότι οι αντιπηκτικες προστατεύουν εμένα  και το σαλοσπιρ το μωράκι μου.. όλα αυτά όμως η αιματολογος μου σε συνεργασία πάντα με το γυναικολόγο μου σε όλη τη διάρκεια της κύησης.. εν τω μεταξύ λόγω θρομβοφιλιας δεν κάνεις από την αρχή αντιπηκτικες? πως σου λένε ότι είναι λάθος αυτό?

Με λίγη ηρεμία όσο μπορείς να βρεις κάποιον να εμπιστευτείς πραγματικά να σε καθοδηγήσει και όλα θα πάνε καλά!! 

Με παρακολουθεί από την αρχή της εγκυμοσύνης μου αιματολόγος η οποία ήταν συμφωνεί με την γνώμη του πρώτου γυναικολόγου να παίρνω Σαλοσπίρ 160 μετά στον άλλον που πήγα την πήρε τηλ και της ισχυρίστηκε ότι υπάρχει κίνδυνος για θρόμβο και μου έβαλε αντιπηκτικές και Σαλοσπίρ των 100 το οποίο όμως αν δεν υπάρχει λόγος για θρόμβωση μου είπε η αιματολόγος δεν θα ήθελα να αλλάξω το Σαλοσπίρ των 160 θέλει μετά την γεννά να κάνω αντιπηκτικές εκεί είπε έχω κίνδυνο εγώ τελικά πήγα για ντόμπλερ στον εμβρυολογο και μου είπε κ αυτός ότι θέλει μόνο των Σαλοσπίρ των 160 οποτε έκοψα την αντιπηκτική και μου έβγαλε κ αυτός γερασμένο πλακούντα grade 3 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...