Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Βρε κορίτσια μπερδεύτηκα, τελευταία περίοδο είχα 30/3. Η μία εφαρμογή που έχω στο κινητό λέει πως είμαι στην 5η + 2 μέρες ενώ μία άλλη (premom) λέει ότι είμαι στην 4η + 2 μέρες. Βέβαια αυτά παίζουν, στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλιώς τα έβγαζε η εφαρμογή τελικά αλλιώς ήταν. 

 

Κορίτσι μου μην ασχολείσαι και τόσο με τις εφαρμογές πριν τον υπέρηχο! Άσε να σε δει ο γιατρός σου πρώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Θα σου στείλω το κινητό μου να με παίρνεις επιτόπου να σε εμψυχώνω χαχαχαχ

Σε πόσα πράγματα άραγε θα χρειαστώ εμψύχωση δεν ξέρω!!! Ενώ είμαι πάρα πολύ αισιόδοξη υπάρχουν θέματα που σίγουρα δεν έχω σκεφτεί ότι θα με προβληματίσουν μετέπειτα! Ελπίζω ο θηλασμός να μην είναι ένα απο αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Βρε κορίτσια μπερδεύτηκα, τελευταία περίοδο είχα 30/3. Η μία εφαρμογή που έχω στο κινητό λέει πως είμαι στην 5η + 2 μέρες ενώ μία άλλη (premom) λέει ότι είμαι στην 4η + 2 μέρες. Βέβαια αυτά παίζουν, στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλιώς τα έβγαζε η εφαρμογή τελικά αλλιώς ήταν. 

 

Η εφαρμογή καταγραφής περιόδου (γατούλα) δείχνει μια βδομάδα πάνω. Κατέβασε και καμία άλλη για να είσαι σίγουρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα κορίτσια εδώ, που ενώ η καθεμία "παλεύει" με τα δικά της και η καθεμία έχει βιώσει διάφορες εμπειρίες, είναι εδώ για εμψυχώνει και να υποστηρίζει η μία την άλλη.

Κι αυτό είναι υπέροχο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Naty_ είπε:

Πάντως θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα κορίτσια εδώ, που ενώ η καθεμία "παλεύει" με τα δικά της και η καθεμία έχει βιώσει διάφορες εμπειρίες, είναι εδώ για εμψυχώνει και να υποστηρίζει η μία την άλλη.

Κι αυτό είναι υπέροχο ❤️

Μα φυσικά κορίτσι μου! Γι' αυτό μπήκαμε νομίζω σε αυτό το forum άλλωστε! Εγώ έχω την pregnancy app! Με βγάζει όσο ακριβώς είμαι και βάσει υπερήχων και γιατρού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Naty_ είπε:

Πάντως θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα κορίτσια εδώ, που ενώ η καθεμία "παλεύει" με τα δικά της και η καθεμία έχει βιώσει διάφορες εμπειρίες, είναι εδώ για εμψυχώνει και να υποστηρίζει η μία την άλλη.

Κι αυτό είναι υπέροχο ❤️

Το ωραίο εδώ είναι ότι καμία δεν έχει διάθεση να «κρίνει» την άλλη και όλα τα σχόλια είναι καλοπροαίρετα. Σε αντίθεση με μαμαδοομαδες κλπ που μόνο αρνητικά σχόλια υπάρχουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Χαχαχαχαχα!!! Έχω διαβάσει πάρα πολλά γι' αυτό και είμαι ΥΠΕΡ!!! Έχω ήδη παρακολουθήσει 1 σεμινάριο και στον 8ο θα παρακολουθήσω κι άλλα! Απλά πχ ο μπαμπάς μου ξεκίνησε ήδη να μου πιπιλάει το κεφάλι για το ξένο! Ευτυχώς όμως θα φύγω λίγο μετά τη γέννα όποτε δε θα μπορεί να μας ελένξει κιόλας!

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ... Αν παίρνει βάρος το μωρό και έχεις τις πάνες που χρειάζονται γιατί να δώσεις ξένο;;; Απλά ήθελα τη γνώμη σας για να μην πιστεύω ότι είμαι εγώ η παράξενη που θέλω να επιτύχω τον αποκλειστικό θηλασμό!!!

ολα καλα θα είναι και μια χαρα θα πετυχεις! επισης εγω θα σου πρότεινα να βρεις και μια σύμβουλο θηλασμού είναι πολύ βοηθητικές... και μην ακους κανένα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

πάντως να ξέρεις υπάρχουν εφαρμογές που βοηθάνε πολύ στο να μετράς πάνες και κάθε ποτε θηλάσες κλπ γιατί μην περιμένεις να έχεις μυαλό να τα συγκρατείς στο μυαλό 😂 εγώ έχω μια που λέγεται baby +

ναι πολύ καλή εφαρμογη την είχα και εγω γιατί ξεχνούσα πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

ολα καλα θα είναι και μια χαρα θα πετυχεις! επισης εγω θα σου πρότεινα να βρεις και μια σύμβουλο θηλασμού είναι πολύ βοηθητικές... και μην ακους κανένα!! 

Απλά θα πρέπει να έχω τα μανίκια σηκωμένα που λέμε! Έχω βρει μια μαία που είναι ξεκάθαρα ΥΠΕΡ του φυσιολογικού τοκετού και του αποκλειστικού θηλασμού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Απλά θα πρέπει να έχω τα μανίκια σηκωμένα που λέμε! Έχω βρει μια μαία που είναι ξεκάθαρα ΥΠΕΡ του φυσιολογικού τοκετού και του αποκλειστικού θηλασμού!

θα την έχεις μαζί σου στον τοκετό

και ο γιατρος παίζει ρόλο σε αυτό κατά πόσο υπερ είναι... εγω που βίωσα τον φυσιολογικό τοκετό κ που ήταν και τόσο εύκολο τελικα νομιζω δε θα το άλλαζα! και εννοειται όλη τν δουλειά την έκανε η μαία, η γιατρός απά ήρθε να με ξεγεννήσει κι απλά επιβεβαιωνε την διαστολή... αλλα πιστευω παίζει κ ο γιατρός τον ρόλο του.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Σε πόσα πράγματα άραγε θα χρειαστώ εμψύχωση δεν ξέρω!!! Ενώ είμαι πάρα πολύ αισιόδοξη υπάρχουν θέματα που σίγουρα δεν έχω σκεφτεί ότι θα με προβληματίσουν μετέπειτα! Ελπίζω ο θηλασμός να μην είναι ένα απο αυτά!

Εγώ πάντως σε βλέπω πολύ δυνατή και με πολύ θετική ενέργεια! Θα τα πας όλα περίφημα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Πώς είμαστε;;; @Θέτις Κ. μου με το καλό να έρθετε κοπέλα μου. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 3-4 μέρες και θα έκανα χοριακή, γιατί όπως έχω πει πολλές φορές είμαι κατά των τεστ. Πότε είναι η βάπτιση κορίτσι μου;

Βρε κορίτσια, έχω μια ερώτηση. Όσες έχετε ήδη παιδάκι, τι γνώμη έχετε για τον αποκλειστικό θηλασμό;

Κοπέλα μου με το καλό το μωράκι σου αρχικά..είδα το ποστ και σκέφτηκα μπορεί μια γνώμη ακόμα να σε βοηθήσει..θήλασα την κόρη μου 18 μήνες και το κοψε από μόνη της εντελώς φυσικά..τώρα θηλάζω τον γιο μου αποκλειστικά και είναι τέσσερα μηνών..είναι από τις πιο όμορφες εμπειρίες και όλοι λένε πόσο καλό κάνουμε στα μωράκια μας!! Τι πιο δύσκολο για μένα ήταν μέχρι να κατέβει το γάλα που τα μωρά κλαίνε και θηλάζουν συνέχεια με αποτέλεσμα να πονάνε οι θηλές..κρατάει όμως λίγες ώρες μόνο!! Εμενα με βοήθησε πολύ η κρέμα για τις θηλές της medela  και ένα συμπλήρωμα που επερνα μέχρι να έχω αρκετό γάλα της humana αλλά έχει παρόμοια και από άλλες εταιρείες δες το!! Θα ακούσεις πολλά από άλλους και θα σε κρίνουν είτε θηλάζεις είτε δώσεις ξένο οπότε κάνε αυτό που σε κάνει εσένα χαρούμενη για να είναι και το μικρό σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2024 at 10:56 ΠΜ, ο/η Demy93 είπε:

Εγώ!!Παλινδρομη τον Ιουνίου του '23,μετά από εξετάσεις βρέθηκα ετεροζυγωτης σε ένα γονίδιο MTHFR και Οκτώβρη που ξανά έμεινα έγκυος ο γυναικολόγος μου είπε όταν εντελώς προληπτικά θα κάνω αντιπηκτική αγωγή (δεν έχω θρομβοφιλικο προφίλ,προληπτικά γίνονται)..Μην αγχώνεσαι όμως,επικοινωνείς με τον γιατρό και ξεκινάς ότι σου πει 🤗🥰

Κορίτσι για πες μου για τις αντιπηκτικές είσαι εντάξει τις κάνεις ακόμη; Διαβάζω διάφορα ότι αν έχεις ετεροζυγωτία σε MTHFR ΄(όπως εγώ) δεν χρειάζεται να τις κάνεις, αλλά εμένα η αιματολόγος μου είχε πει ότι εντελώς προληπτικά και για ψυχολογικούς λόγους να τις κάνω. Δεν ξέρω αν στέκει και πολύ αυτό. Γενικά είμαι λίγο κατά του να παίρνω φάρμακα πολλά χωρίς λόγο πόσο μάλλον τώρα που είναι κι ένα σποράκι στην κοιλιά. Αλλά από την άλλη, το διακινδυνεύεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα καλή Μ. Εβδομάδα να έχουμε...

Βγάζετε κανένα νόημα με τα τεστακια;; Τίποτα εεε ίδια η γραμμή;;; 

Screenshot_2024-04-29-15-33-28-887_com.miui.gallery.jpg

η 1η φαίνεται λίγο πιο έντονη από τις άλλες 2. Λογικά αύριο-μεθαύριο θα σκουρύνει κι άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

θα την έχεις μαζί σου στον τοκετό

και ο γιατρος παίζει ρόλο σε αυτό κατά πόσο υπερ είναι... εγω που βίωσα τον φυσιολογικό τοκετό κ που ήταν και τόσο εύκολο τελικα νομιζω δε θα το άλλαζα! και εννοειται όλη τν δουλειά την έκανε η μαία, η γιατρός απά ήρθε να με ξεγεννήσει κι απλά επιβεβαιωνε την διαστολή... αλλα πιστευω παίζει κ ο γιατρός τον ρόλο του.. 

Θα προσπαθήσω να είναι μαζί μου, ναι. Αλλά κι αν δεν είναι στον τοκετό θα βοηθήσει μετά με το θηλασμό και τις πρώτες οδηγίες για την περιποιήση του βρέφους!

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εγώ πάντως σε βλέπω πολύ δυνατή και με πολύ θετική ενέργεια! Θα τα πας όλα περίφημα ! 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όμορφα σου λόγια! Εδώ μέσα παίρνουμε δύναμη η μία απο την άλλη!!! 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η nasia94 είπε:

Κοπέλα μου με το καλό το μωράκι σου αρχικά..είδα το ποστ και σκέφτηκα μπορεί μια γνώμη ακόμα να σε βοηθήσει..θήλασα την κόρη μου 18 μήνες και το κοψε από μόνη της εντελώς φυσικά..τώρα θηλάζω τον γιο μου αποκλειστικά και είναι τέσσερα μηνών..είναι από τις πιο όμορφες εμπειρίες και όλοι λένε πόσο καλό κάνουμε στα μωράκια μας!! Τι πιο δύσκολο για μένα ήταν μέχρι να κατέβει το γάλα που τα μωρά κλαίνε και θηλάζουν συνέχεια με αποτέλεσμα να πονάνε οι θηλές..κρατάει όμως λίγες ώρες μόνο!! Εμενα με βοήθησε πολύ η κρέμα για τις θηλές της medela  και ένα συμπλήρωμα που επερνα μέχρι να έχω αρκετό γάλα της humana αλλά έχει παρόμοια και από άλλες εταιρείες δες το!! Θα ακούσεις πολλά από άλλους και θα σε κρίνουν είτε θηλάζεις είτε δώσεις ξένο οπότε κάνε αυτό που σε κάνει εσένα χαρούμενη για να είναι και το μικρό σου!! 

Έχεις δίκιο. Αφού ο στόχος μου είναι ο αποκλειστικός θηλασμός... θα τα καταφέρω! Υπάρχουν πια και οι ψεύδοθηλες για τις φορές που δεν ίσως δεν αντέχεις τον πόνο. Και μου είπαν ότι βοηθούν πολύ χωρίς να είναι "εθιστικές" ή να δημιουργούν μπέρδεμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

η 1η φαίνεται λίγο πιο έντονη από τις άλλες 2. Λογικά αύριο-μεθαύριο θα σκουρύνει κι άλλο!

Η πρώτη εννοείς από κάτω η από πάνω;;🤣🤣 Έχω μπερδευτεί ρε κορίτσι μου ...πφφφ τι θα γίνει??!!! 

Εννοείς την σημερινή;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Θα προσπαθήσω να είναι μαζί μου, ναι. Αλλά κι αν δεν είναι στον τοκετό θα βοηθήσει μετά με το θηλασμό και τις πρώτες οδηγίες για την περιποιήση του βρέφους!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όμορφα σου λόγια! Εδώ μέσα παίρνουμε δύναμη η μία απο την άλλη!!! 

Έχεις δίκιο. Αφού ο στόχος μου είναι ο αποκλειστικός θηλασμός... θα τα καταφέρω! Υπάρχουν πια και οι ψεύδοθηλες για τις φορές που δεν ίσως δεν αντέχεις τον πόνο. Και μου είπαν ότι βοηθούν πολύ χωρίς να είναι "εθιστικές" ή να δημιουργούν μπέρδεμα!!!

Εμένα ο μικρός μου θα κλείσει τα 2.5 και ακόμη θηλάζουμε. Ελπίζω να σου έρθουν όλα βολικά γιατί είναι μια εμπειρία γεμάτη προκλήσεις. Το πιο βασικό είναι να έχεις πιστη στον εαυτό σου και το μωρό σου. Και λυπάμαι που θα το πω, παρωπιδες. Το τι έχεις να ακούσεις δεν λέγεται, χρειάζεσαι υποστηρικτικό περιβάλλον, όσο γίνεται τουλάχιστον. Επίσης, μία καλή σύμβουλο θηλασμού, οι μαίες ξέρουν πολύ βασικά και γενικά πράγματα για τον θηλασμό. Και αν θες την προσωπική μου γνώμη, μην χρησιμοποιήσεις ψευδοθηλες αν δεν έχεις θέμα με τις δικές σου πχ εισεχουσες. Αν θες κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω στείλε μου μνμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Η πρώτη εννοείς από κάτω η από πάνω;;🤣🤣 Έχω μπερδευτεί ρε κορίτσι μου ...πφφφ τι θα γίνει??!!! 

Εννοείς την σημερινή;; 

Η πρώτη από πάνω! 
Συγγνώμη εγώ μπερδεύτηκα γιατί δεν είδα ημερομηνίες

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εμένα ο μικρός μου θα κλείσει τα 2.5 και ακόμη θηλάζουμε. Ελπίζω να σου έρθουν όλα βολικά γιατί είναι μια εμπειρία γεμάτη προκλήσεις. Το πιο βασικό είναι να έχεις πιστη στον εαυτό σου και το μωρό σου. Και λυπάμαι που θα το πω, παρωπιδες. Το τι έχεις να ακούσεις δεν λέγεται, χρειάζεσαι υποστηρικτικό περιβάλλον, όσο γίνεται τουλάχιστον. Επίσης, μία καλή σύμβουλο θηλασμού, οι μαίες ξέρουν πολύ βασικά και γενικά πράγματα για τον θηλασμό. Και αν θες την προσωπική μου γνώμη, μην χρησιμοποιήσεις ψευδοθηλες αν δεν έχεις θέμα με τις δικές σου πχ εισεχουσες. Αν θες κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω στείλε μου μνμ.

Τι καλά!!! Πόσο όμορφο αυτό! Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις θηλές μου. Απλά επειδή λένε όλες για τον πόνο, αν δεν αντέχεται είναι μια λύση! Στην μπέμπα έχω πίστη απ' όταν είδα τη θετική χοριακή!!! Ξέρω πως οι 2 μας θα είμαστε αχτύπητο δίδυμο κι όταν έρθει στην αγκαλιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Χαχαχαχαχα!!! Έχω διαβάσει πάρα πολλά γι' αυτό και είμαι ΥΠΕΡ!!! Έχω ήδη παρακολουθήσει 1 σεμινάριο και στον 8ο θα παρακολουθήσω κι άλλα! Απλά πχ ο μπαμπάς μου ξεκίνησε ήδη να μου πιπιλάει το κεφάλι για το ξένο! Ευτυχώς όμως θα φύγω λίγο μετά τη γέννα όποτε δε θα μπορεί να μας ελένξει κιόλας!

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ... Αν παίρνει βάρος το μωρό και έχεις τις πάνες που χρειάζονται γιατί να δώσεις ξένο;;; Απλά ήθελα τη γνώμη σας για να μην πιστεύω ότι είμαι εγώ η παράξενη που θέλω να επιτύχω τον αποκλειστικό θηλασμό!!!

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ σκέφτομαι να ακολουθήσω την παλιά πατροπαράδοτη μέθοδο (καθότι και λίγο μεγάλη!!!😂) το σημειωματάριο με στυλό και χαρτί. Και για τις πάνες και για το θηλασμό.

Μπήκα να σου γράψω και γω την εμπειρία μου. Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 6 μήνες. Στο Αρεταίειο Νοσοκομείο που γέννησα εγώ όλες οι μαίες και ο γιατρός μου είναι υπέρ του θηλασμού και μόνο. Οπότε μου έδωσαν τεράστιες βοήθεια μέχρι να έρθουμε σπίτι. Το δύσκολο κομμάτι για εμένα ήταν μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, τους πρώτους 2-3 μήνες, καθώς είχα πολύυυυ αυξημένη ροή και το στήθος μου έτρεχε συνεχώς και πρηζοταν. Ωστόσο, σκέφτομαι όλες τις φκρες που ήμασταν βολτα και ήταν τόσο εύκολο να ταισω την μικρή ,(άπειρες βόλτες και εκδρομές από 8 ημερών). Επίσης τη νύχτα, πεινάει, επιτόπου στηθος όπου και αποκοιμιεται απευθείας, και πολλές φορές κοιμόμουν κ εγώ γιατί κάναμε συγκοιμηση. Σκέφτομαι πολλές φορές, αν είχα να σηκωθώ να ετοιμάσω γάλα, εκείνη θα ξυπνούσε για τα καλά από την πείνα, κ άντε να την ξαναβάλω για ύπνο, και εγώ θα εχανα πολύτιμες ώρες ύπνου.

Γενικά, σαν εμπειρία εμένα μόνο ευκολία μου προσέφερε ο θηλασμός. Συν τα οφέλη και το συναίσθημα/δεσιμο με το μωράκι (όχι ότι οποία δεν θηλάζει δεν έχει δέσιμο, μην παρεξηγηθω). 

Τώρα για τους τρίτους .. Όσο δύσκολο κ αν ακούγεται, βαλε όρια. Ο θηλασμός αφορά μόνο τη μαμά κ το μωρό ούτε καν τον μπαμπά του παιδιού, πόσο μάλλον τους παππούδες! Γάλα έχουν όλες οι γυναίκες (ελάχιστες εξαιρέσεις λόγω παθολογικών αιτιών). Απλά παλιότερα που δεν υπήρχε τόση πληροφορία, άκουγες συχνά το "δεν έχω γάλα", που δεν ισχύει. Όλα είναι προσφορά και ζήτηση. Όσο βάζεις το μωράκι στο στήθος, τόσο θα έχεις γάλα. Και μάλιστα μόλις εδραιωθεί ο θηλασμός θα έχεις τόσο γάλα όσο ακριβώς χρειάζεται. Το μεγαλύτερο δώρο του σώματος προς το μωρό θα είναι το γάλα σου, αν διαβάσεις πως λειτουργεί θα εκπλαγείς!! 

Κάνε αυτό που θέλεις εσύ κ μην δίνεις αναφορά σε κανέναν. Με πολλή αγάπη στα γράφω ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Δε με ανησυχεί το ΑΝ θα τα καταφέρω! Αλλά το πως θα αντιμετωπίσω όλους όσους μου πουν ότι δεν είναι αρκετό το γάλα μου! Δηλαδή τον πόλεμο που θα δεχτώ απο οικογένεια γιατρούς κλπ...

Να μην ακούσεις κανέναν!!! Κ λίγο βρισιμο δεν έβλαψε ποτε!!! Δίδυμα θήλασα φίλη μου!!! Ουσιαστικά αποκλειστικά!!! Έδινα ένα μπιμπερό με ξένο μόνο το νύχτα. Θα κανεις ότι αισθάνεσαι εσυ κ θεωρείς πως είναι το καλύτερο για το μωρακι σου!! Ξέρεις τι άκουσα εγώ στην εγκυμοσύνη;; Κ πως θα θηλάσεις.. Κ σιγά μην έχεις γάλα για 2 μωρά κ ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Ε με το που πήραν το βάρος που έπρεπε γιατί γεννήθηκαν μικρούλια μια χαρά κόψαμε το ξένο κ θήλασαν 7.5 μήνες. Η μανούλα να είναι καλά πρώτα για να είναι το παιδί μετά κ όλοι οι άλλοι να πάνε να χεστουνε!!

στις πριν 3 ώρες, ο/η Girly είπε:

Γκουυυυντττττ μορνινγκκκκκ!!! Καλημέρα αγαπημένες μου!  Καλή Μ. Βδομάδα να έχουμε!! Σας ευχαριστώ τοοοσο πολύ από τα βάθη της καρδιάς μου για τα μνμ σας!❤️❤️❤️ Ποση θετική ενέργεια αντλώ να ξέρατε!!

@Θέτις Κ. μου κορίτσι μου γλυκό δεν πιστεύω ;πο αυτά που διαβάζω ότι θα χρειαστεί να σταματήσεις την προγεστερόνη! Γι αυτό αν και ξέρω τι γινεται μετά ...δε θα σου πω!!!! Συνέχισε την!! Μάλλον το back2back ισχύει σε αυτή την περίπτωση!!

@Kate1992 κανονισεεεε. Κανόνισε την πορεία σου! Η ζαιρα είπε πρώτα εσύ και επομαι εγώ ! Μην τυχόν και με αφήσεις ξεκρεμαστη θα σε φαωωωω!!!

Τώρα κάμερα σε μένα και τα δικά μου! Κάναμε σήμερα την σπερματεγχυση. Το δείγμα ήταν πολύ καλό και είχαμε και μεγάλη συγκέντρωση και πολύ καλή ταχύτητα.  Από τα 50.000.000 Ε τι στο καλό ένα θα την κάνει την δουλειά χαχαχαχ. Εγώ από το πρωί που σηκώθηκα είχα πόνους ωορηξιας αρκετούς και αν και δεν έκανα υπέρηχο γιατί ο γιατρός μου είχε χειρουργείο και επισπεύσαμε την διαδικασία,μου είπε ότι ο τράχηλος ήταν τέλειος και είχα πολλές βλεννες πράμα που σημαίνει ότι πιθανόν πετύχαμε τέλεια την ώρα. Εγώ είμαι φουλ αισιόδοξη (βέβαια πάντα είμαι χαχαχαχ) ! Τώρα αναμονή και σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω τον πυρετό των τεστ. Ευτυχώς πέφτει και Πάσχα και θα περάσουν πιο γρήγορα οι μέρες!! Αυταςας

Τελειαααααα!!! Εύχομαι σε 2 βδομαδες μια τερααααστια χοριακη κοριτσάκι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

 

Μπήκα να σου γράψω και γω την εμπειρία μου. Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 6 μήνες. Στο Αρεταίειο Νοσοκομείο που γέννησα εγώ όλες οι μαίες και ο γιατρός μου είναι υπέρ του θηλασμού και μόνο. Οπότε μου έδωσαν τεράστιες βοήθεια μέχρι να έρθουμε σπίτι. Το δύσκολο κομμάτι για εμένα ήταν μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, τους πρώτους 2-3 μήνες, καθώς είχα πολύυυυ αυξημένη ροή και το στήθος μου έτρεχε συνεχώς και πρηζοταν. Ωστόσο, σκέφτομαι όλες τις φκρες που ήμασταν βολτα και ήταν τόσο εύκολο να ταισω την μικρή ,(άπειρες βόλτες και εκδρομές από 8 ημερών). Επίσης τη νύχτα, πεινάει, επιτόπου στηθος όπου και αποκοιμιεται απευθείας, και πολλές φορές κοιμόμουν κ εγώ γιατί κάναμε συγκοιμηση. Σκέφτομαι πολλές φορές, αν είχα να σηκωθώ να ετοιμάσω γάλα, εκείνη θα ξυπνούσε για τα καλά από την πείνα, κ άντε να την ξαναβάλω για ύπνο, και εγώ θα εχανα πολύτιμες ώρες ύπνου.

Γενικά, σαν εμπειρία εμένα μόνο ευκολία μου προσέφερε ο θηλασμός. Συν τα οφέλη και το συναίσθημα/δεσιμο με το μωράκι (όχι ότι οποία δεν θηλάζει δεν έχει δέσιμο, μην παρεξηγηθω). 

Τώρα για τους τρίτους .. Όσο δύσκολο κ αν ακούγεται, βαλε όρια. Ο θηλασμός αφορά μόνο τη μαμά κ το μωρό ούτε καν τον μπαμπά του παιδιού, πόσο μάλλον τους παππούδες! Γάλα έχουν όλες οι γυναίκες (ελάχιστες εξαιρέσεις λόγω παθολογικών αιτιών). Απλά παλιότερα που δεν υπήρχε τόση πληροφορία, άκουγες συχνά το "δεν έχω γάλα", που δεν ισχύει. Όλα είναι προσφορά και ζήτηση. Όσο βάζεις το μωράκι στο στήθος, τόσο θα έχεις γάλα. Και μάλιστα μόλις εδραιωθεί ο θηλασμός θα έχεις τόσο γάλα όσο ακριβώς χρειάζεται. Το μεγαλύτερο δώρο του σώματος προς το μωρό θα είναι το γάλα σου, αν διαβάσεις πως λειτουργεί θα εκπλαγείς!! 

Κάνε αυτό που θέλεις εσύ κ μην δίνεις αναφορά σε κανέναν. Με πολλή αγάπη στα γράφω ♥️♥️

Να είσαι καλά! Μου δίνετε δύναμη όλες σας εδώ μέσα και αυξάνεται η πίστη μου στο ότι έχω κάνει τη σωστή επιλογή!!! Κι εμείς μαζί θα κοιμόμαστε τους πρώτους μήνες σίγουρα! Εννοώ στο ίδιο κρεβάτι. Μετά που θα αρχίσει να κοιμάται καλύτερα το βράδυ θα είναι δίπλα μου στην κούνια της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Να μην ακούσεις κανέναν!!! Κ λίγο βρισιμο δεν έβλαψε ποτε!!! Δίδυμα θήλασα φίλη μου!!! Ουσιαστικά αποκλειστικά!!! Έδινα ένα μπιμπερό με ξένο μόνο το νύχτα. Θα κανεις ότι αισθάνεσαι εσυ κ θεωρείς πως είναι το καλύτερο για το μωρακι σου!! Ξέρεις τι άκουσα εγώ στην εγκυμοσύνη;; Κ πως θα θηλάσεις.. Κ σιγά μην έχεις γάλα για 2 μωρά κ ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Ε με το που πήραν το βάρος που έπρεπε γιατί γεννήθηκαν μικρούλια μια χαρά κόψαμε το ξένο κ θήλασαν 7.5 μήνες. Η μανούλα να είναι καλά πρώτα για να είναι το παιδί μετά κ όλοι οι άλλοι να πάνε να χεστουνε!!

Τελειαααααα!!! Εύχομαι σε 2 βδομαδες μια τερααααστια χοριακη κοριτσάκι μου!!!

Μάλλον θα χρειαστεί πολύ βρίσιμο όμως τελικά όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα απο τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...