Μετάβαση σε περιεχόμενο

MTHFR C677T ΟΜΟΖΥΓΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; ύστερα από μια αποβολη που είχα, έκανα κάποιες εξετάσεις και κάποιες συμπληρωματικες για θρομβοφιλία και το μόνο που δείχνουν είναι ομοζυγωτία στο MTHFR C677T. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια άλλη κοπέλα είναι ομοζυγος και τι ακολούθησε στην εγκυμοσύνη της ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; ύστερα από μια αποβολη που είχα, έκανα κάποιες εξετάσεις και κάποιες συμπληρωματικες για θρομβοφιλία και το μόνο που δείχνουν είναι ομοζυγωτία στο MTHFR C677T. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια άλλη κοπέλα είναι ομοζυγος και τι ακολούθησε στην εγκυμοσύνη της ;

Καλημέρα κορίτσι μου...Μόνο αυτό είναι περίεργο στις εξετάσεις σου???τι σου σημειώνει η γιατρός στο τέλος του ιατρικού της σημειώματος????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχει επισημάνει κατι η αιματολόγος , μόνο αυτό εδώ...απλά η γυναικολόγος είχε υποστηρίξει να κάνω ενεσακια ή κάποια αγωγή...βεβαια θα πάω σε άλλο γυναικολόγο...απλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ να ακούσω μια γνώμη 

 

Screenshot_20240305_102722_Samsung Notes.jpg

Screenshot_20240305_102657_Samsung Notes.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Δεν έχει επισημάνει κατι η αιματολόγος , μόνο αυτό εδώ...απλά η γυναικολόγος είχε υποστηρίξει να κάνω ενεσακια ή κάποια αγωγή...βεβαια θα πάω σε άλλο γυναικολόγο...απλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ να ακούσω μια γνώμη 

 

Screenshot_20240305_102722_Samsung Notes.jpg

Screenshot_20240305_102657_Samsung Notes.jpg

Άρα το μόνο που θεωρεί ότι πρέπει να λάβεις είναι βιταμίνη D,ανεξάρτητου εγκυμοσύνης..Δεν αναφερει κάτι για θρομβοφιλια οπότε δε νομίζω να χρειάζεσαι αν και πολλοί γιατροί μετά από μια αποβολή τα προτείνουν για παραπάνω ασφάλεια,καθαρά προληπτικά δηλαδή 🤗

Βρες τον νέο σου γιατρό και δώστου και αυτό το πακέτο εξετάσεων προκειμένου να το εξετάσει και να σε καθοδηγήσει 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι φαντάζομαι ο κάθε γιατρός σε καθοδηγεί όπως χρειάζεται, απλά και μια γνωστή μου με την ίδια μετάλλαξη έκανε ενεσεις σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...γιαυτό πιο πολύ είπα να ρωτήσω να δω και άλλες απόψεις εδώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου η αδερφή μου είναι ομοζυγωτης σε αυτήν την μετάλλαξη! Είχε 3 αποβολές μέχρι ν το βρούμε! Έκανε ενέσεις με το που μάθαινε ότι είναι έγκυος και τώρα έχει δυο κοριτσάκια ❤️❤️❤️

εγώ είμαι έτερο αυγή! Παίρνω στη προσπάθεια τώρα Σαλοσπίρ των 100 και φιλικό οξύ γιατί όσοι έχουμε αυτή τη μετάλλαξη δν μπορούμε να μεταβολίσει ο οργανισμός μας το φιλικό οξυ που παίρνει από τις τροφές , κατι τέτοιο! 

ολα να πάνε καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσι μου η αδερφή μου είναι ομοζυγωτης σε αυτήν την μετάλλαξη! Είχε 3 αποβολές μέχρι ν το βρούμε! Έκανε ενέσεις με το που μάθαινε ότι είναι έγκυος και τώρα έχει δυο κοριτσάκια ❤️❤️❤️

εγώ είμαι έτερο αυγή! Παίρνω στη προσπάθεια τώρα Σαλοσπίρ των 100 και φιλικό οξύ γιατί όσοι έχουμε αυτή τη μετάλλαξη δν μπορούμε να μεταβολίσει ο οργανισμός μας το φιλικό οξυ που παίρνει από τις τροφές , κατι τέτοιο! 

ολα να πάνε καλά ❤️

Δηλαδή η αδερφή σου στην προσπάθεια της δεν χρειαζόταν αγωγή; και μένα αυτό με τις ενεσεις υποστήριξε η γιατρός που ήμουν αλλά η αιματολόγος από ότι φαίνεται όχι..όταν με το καλό έρθει ξανά η εγκυμοσύνη θα πάω σε ένα άλλο γιατρό 

Ελπίζω και γω να πάνε όλα καλά σε όλες μας 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maria98 είπε:

Δηλαδή η αδερφή σου στην προσπάθεια της δεν χρειαζόταν αγωγή; και μένα αυτό με τις ενεσεις υποστήριξε η γιατρός που ήμουν αλλά η αιματολόγος από ότι φαίνεται όχι..όταν με το καλό έρθει ξανά η εγκυμοσύνη θα πάω σε ένα άλλο γιατρό 

Ελπίζω και γω να πάνε όλα καλά σε όλες μας 🤞

Όχι δν έπαιρνε τίποτα στη προσπάθεια! Μάλιστα έπιανε πολύ εύκολα η αδερφή μ! Λέγεται επίκτητη θρομβοφιλια! Τηα είχε πει η αιματολόγος πως με το που δει θετικό τεστ ξεκινάει ενέσεις ηπαρινης! Κ όταν ήρθε η στιγμή γ ν γεννήσει της είχε δώσει ένα σωρο οδηγίες η αιματολόγος γ ν της ακολουθήσει ο γυναικολόγος της! 
εγω από την άλλη μ έχει πει πως όταν μείνω έγκυος θα κάνω κατι εξετάσεις 6 με 8η εβδομάδα γ ν δούμε κατι για το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο και αν κρίνει ότι πρέπει ν κάνω ενέσεις θ κάνω κ γώ! 
Η αιματολόγος τι σ είπε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Όχι δν έπαιρνε τίποτα στη προσπάθεια! Μάλιστα έπιανε πολύ εύκολα η αδερφή μ! Λέγεται επίκτητη θρομβοφιλια! Τηα είχε πει η αιματολόγος πως με το που δει θετικό τεστ ξεκινάει ενέσεις ηπαρινης! Κ όταν ήρθε η στιγμή γ ν γεννήσει της είχε δώσει ένα σωρο οδηγίες η αιματολόγος γ ν της ακολουθήσει ο γυναικολόγος της! 
εγω από την άλλη μ έχει πει πως όταν μείνω έγκυος θα κάνω κατι εξετάσεις 6 με 8η εβδομάδα γ ν δούμε κατι για το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο και αν κρίνει ότι πρέπει ν κάνω ενέσεις θ κάνω κ γώ! 
Η αιματολόγος τι σ είπε; 

Εμένα δεν αναφέρθηκε σε καμιά αγωγή η αιματολόγος...μου επισήμανε απλά μεσογειακή διατροφή κλπ (τα χω βάλει από πάνω) ...τωρα θα δω τι θα πει ο γιατρός που σκέφτομαι να πάω 

Πάντως έτσι και μια γνωστή μου έκανε τα ενεσακια σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Εμένα δεν αναφέρθηκε σε καμιά αγωγή η αιματολόγος...μου επισήμανε απλά μεσογειακή διατροφή κλπ (τα χω βάλει από πάνω) ...τωρα θα δω τι θα πει ο γιατρός που σκέφτομαι να πάω 

Πάντως έτσι και μια γνωστή μου έκανε τα ενεσακια σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης 

Εγώ και από τη Κουμπαρα μου π είναι κα τη ομοζυγη ξέρω ότι έκανε ενέσεις σε όλη την εγκυμοσύνη της! Δν γνωρίζω ν σ πω κατι παραπάνω! Συνήθως αυτά τα θέματα η αιματολόγος γνωρίζει καλυτερα από τον γυναικολόγο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Εγώ και από τη Κουμπαρα μου π είναι κα τη ομοζυγη ξέρω ότι έκανε ενέσεις σε όλη την εγκυμοσύνη της! Δν γνωρίζω ν σ πω κατι παραπάνω! Συνήθως αυτά τα θέματα η αιματολόγος γνωρίζει καλυτερα από τον γυναικολόγο! 

Αχ τι να πω , ας περιμένω μέχρι να πάω και στον άλλο γυναικολόγο όταν με το καλό δω θετικό τεστακι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2024 at 9:16 ΠΜ, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; ύστερα από μια αποβολη που είχα, έκανα κάποιες εξετάσεις και κάποιες συμπληρωματικες για θρομβοφιλία και το μόνο που δείχνουν είναι ομοζυγωτία στο MTHFR C677T. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια άλλη κοπέλα είναι ομοζυγος και τι ακολούθησε στην εγκυμοσύνη της ;

Καλησπέρα! Εγώ το έχω και έκανα ενέσεις ηπαρίνης σε όλη την εγκυμοσύνη! Έπαιρνα και σαλοσπιρ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...