Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαταραχή στον κύκλο μετά από έναρξη προσπαθειών για μωρακι


Hope86

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! 

Ειμαι καινούρια εδω, οπότε να συστηθώ. Είμαι 37 ετών, με εικόνα πολυκυστικών, παίρνω αρκετά χρόνια Μυοϊνοσιτόλη οπότε έχω κανονικά σταθερό κύκλο. Εδώ και 4 μήνες προσπαθούμε με τον άντρα μου για μωράκι. Λείπει αρκετά για δουλειά οπότε τους πρώτους 3 μήνες δεν είμαι σίγουρη ότι ήμασταν μαζί στην ωορρηξία, τον προηγούμενο μηνα όμως άρχισα τα τεστ ωορρηξίας. Το θέμα είναι ότι από τον 2ο μήνα προσπαθειών χάλασε ο κύκλος μου, είχα αιμορραγία μετά την ωορρηξία που κρατούσε 4-5 μέρες, η περίοδος κρατάει πια 2 μέρες... Γενικά χάλια. Πήγα στον γιατρό και το απέδωσε σε άγχος, μου έδωσε να παρω τα inofert hp και να κάνω ορμονολογικες εξετάσεις αν δεν στρώσει.. 

Έχει παρατηρήσει καμία άλλη μετά από ελεύθερες επαφές να αλλάζει ο κύκλος? Έχω ανησυχήσει πολύ η αλήθεια είναι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλημέρα,

Δεν είναι οι ελεύθερες επαφές που επηρεάζουν τον κύκλο σου, αλλά προφανώς το ορμονολογικό σου προφίλ σε συνδυασμό με το στρες. Οι εξετάσεις αυτές είναι πολύ εύκολο να γίνουν και στη θέση σου θα ζητούσα από το γιατρό μου αν τις κάνω άμεσα. Προσπάθησε όσο μπορείς να εντοπίζεις και το πότε κάνεις ωορρηξία, ώστε να έχεις πιο στοχευμένες επαφές!

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλα΄!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/2/2024 at 8:18 ΜΜ, ο/η Hope86 είπε:

Καλησπέρα σας! 

Ειμαι καινούρια εδω, οπότε να συστηθώ. Είμαι 37 ετών, με εικόνα πολυκυστικών, παίρνω αρκετά χρόνια Μυοϊνοσιτόλη οπότε έχω κανονικά σταθερό κύκλο. Εδώ και 4 μήνες προσπαθούμε με τον άντρα μου για μωράκι. Λείπει αρκετά για δουλειά οπότε τους πρώτους 3 μήνες δεν είμαι σίγουρη ότι ήμασταν μαζί στην ωορρηξία, τον προηγούμενο μηνα όμως άρχισα τα τεστ ωορρηξίας. Το θέμα είναι ότι από τον 2ο μήνα προσπαθειών χάλασε ο κύκλος μου, είχα αιμορραγία μετά την ωορρηξία που κρατούσε 4-5 μέρες, η περίοδος κρατάει πια 2 μέρες... Γενικά χάλια. Πήγα στον γιατρό και το απέδωσε σε άγχος, μου έδωσε να παρω τα inofert hp και να κάνω ορμονολογικες εξετάσεις αν δεν στρώσει.. 

Έχει παρατηρήσει καμία άλλη μετά από ελεύθερες επαφές να αλλάζει ο κύκλος? Έχω ανησυχήσει πολύ η αλήθεια είναι.. 

Καλημέρα! Καινούρια στο φόρουμ και δεν δημοσιεύονται τα μηνύματά μου! Κ εμείς ξεκινήσαμε τον προηγούμενο μήνα προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι και τώρα με 2 μέρες καθυστέρηση αρνητικό ολόλευκο τεστ σήμερα. Τι να πω? Κανονικά είμαι ρολόι αλλά μάλλον υποσυνείδητα έχω πιο πολύ άγχος αποσο νομίζω. Πρόλαβες να δεις κάποια διαφορά με τα inofert? Ίσως αν κάνεις τεστ ωορρηξίας να μπορείς να καταλάβεις καλύτερα τις αλλαγές στον κύκλο σου και να νιώσεις πιο ήρεμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...