Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ


FILIA

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις παροχές μητρότητας...

Δικαιούμε επίδομα κυοφορίας, τοκετού και λοχείας αν

δεν κάνω λάθος.

Πότε όμως κάνω τα χαρτιά μου για το καθ'ένα?

Κυοφορίας λίγο πριν γεννήσω? Λοχείας και τοκετού?

Έχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρτάται ποια ασφάλεια έχεις. Το ΙΚΑ που ρώτησα εγώ σου δίνει 1 μήνα πριν γεννήσεις και μετά την γέννα. Σύνολο 119 ημέρες, 56 μέρες πριν και 63 μέρες μετά. Απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχεις πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον μεροκάματα τα 2 τελευταία χρόνια. Τα επιδόματα τα παίρνεις από το τμήμα παροχών του ΙΚΑ της περιοχής σου. Εκτός από αυτά μετά τον τοκετά παίρνεις και επίδομα λοχείας από το ΟΑΕΔ. Αυτά γνωρίζω και ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα

επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.

5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης,

ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

6. Ταυτότητα - Αφμ

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της

οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Βιβλιάριο ασθενείας του συζύγου, αν είναι ασφαλισμένος του ΙΚΑ.

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

4. Βεβαίωση της κλινικής ή του νοσοκομείου που αναφέρει την ακριβή ημερομηνία διακοπής της κύησης πχ 37η, αν η ημερομηνία του τοκετού έχει

διαφορά πάνω από ένα μήνα από την πιθανή ημέρα τοκετού.

5. Υπεύθυνη δήλωση οτι δεν πήρατε βοήθημα τοκετού από άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ.Το έντυπο αυτό χορηγείται απο το τμήμα παροχών.

6. Ταυτότητα - Αφμ.

!!! Σε περίπτωση εξουσιοδότησης απαραίτητη η ταυτότητα του παραλήπτη.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΟΑΕΔ

1. Αίτηση. Χορηγείται από τον ΟΑΕΔ

2. Βεβαίωση εργοδότη. Χορηγείται απο τον ΟΑΕΔ

3. Υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ. Οι αποδείξεις από τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

4. Ατομικό βιβλιάριο ασθενείας.

5. Ταυτότητα.

56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ.ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΠΑΣ-ΜΑΛΛΟΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΘΑ ΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ-ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ Τ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 63 ΜΕΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera filia!!

arxika prepei na sou dosei o giatros sou ena xarti pou na leei thn pi8anh hmeromhnia toketou me auto to xarti pas sto ika gia na sou poune pote prepei na stamathseis thn douleia (56 hmeres prin ton toketo) kai sou dinoun allo xarti pou to pas ston ergodoth sou kai sumplhronei ta stoixeia pou zhtaei (onoma ari8mo mhtroou ika kai teleutaia hmera pou ergazese) stamata thn douleia (thn hmeromhnia pou sou exei pei to ika) kai pas sto ika kai plhronese tis 56 meres kai sou dinei kai o ergodoths thn diafora gia ton proto mhna pou stamatas (akrivos opos sthn as8enia).

sthn sunexei me to kalo erxete h ora sou kai pas kai gennas!! me to kalo euxomai!! molis loipon gennhseis kai me thn proth euxeria pou mporeis na vgeis ekso pas sto ika kai sou plhronoun tis 63 hmeres meta ton toketo (adeia loxias) kai sou dinoune kai ena epidoma toketou.

auta apo to ika....telos pas kai apo ton oaed kai sou dinoune, ean to epi8umeis kai epipleon 6 mhnes adeia (me asfaleia kai mis8o apo ton oaed peripou 700euro oso kai o vasikos mis8os) alla kai ena mikro epidoma gia ton toketo!

auta en oligeis sthn dia8esh sou gia oti allo 8es.!! filia me to kalo!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalimera!!!

Eseis pou gnwrizetai tooosa

peite mou: gia posa xrimata milame?

((peripou!))

Ta epidomata. --kyoforias--

--loxeias--

kai --voithima toketou-- (((ika)))

pou diavasa stis apantiseis sas,

...kai. --epidoma toketou, oaed-- ?????

Mipws kataferw na kanw enan ypologismo

esodwn-eksodwn...

Eyxaristw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera marimari,,,

ego kioforia,loxeias,k epeidoma toketou ap to ika pira 2900..

alles pernoun k pio polla/...einai analoga to mistho...

ap to oaed akoma de ta pira..

na rotiso kati k go..exei 14 meres pou gennisa,,,epidomatoketou ap to ika pote kano ta xartia mou gia an ta paro?meta tis 63 meres tou ika?thanks

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω απο ΙΚΑ πηρα συνολο(κυοφορια-βοηθημα τοκετου-λοχεια) 3830

απο οαεδ πηρα 600 (γιατι πηρα παραπανω απο ικα)

επιδομα απο οαεδ μπορεις να παρεις αμεσα εφοσον εχεις πληρωθει απο ικα τα επιδοματα για μετα την γεννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

kalimera marimari,,,

ego kioforia,loxeias,k epeidoma toketou ap to ika pira 2900..

alles pernoun k pio polla/...einai analoga to mistho...

ap to oaed akoma de ta pira..

na rotiso kati k go..exei 14 meres pou gennisa,,,epidomatoketou ap to ika pote kano ta xartia mou gia an ta paro?meta tis 63 meres tou ika?thanks

Auto ego den to gnorizo me ena thl sto ika (sto tmhma paroxon kat pasa pi8anothta) 8a sto poune amesos .... exo thn entuposh oti mporeis kai tora na pas na ta pareis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSIA!

THOULI ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΑΡΤΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΟΡΟΥΣ;)

ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΠΡΩΤΑ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ 10%.ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΜΙΑ ΥΠ.ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari ο εργοδοτης δεν σε πληρωνει για τις 119 μερες ουτε σου κολλαει ενσημα

οταν σταματησεις για την κυοφορια θα σου δωσει περιπου τον μισο μισθο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari ο εργοδοτης δεν σε πληρωνει για τις 119 μερες ουτε σου κολλαει ενσημα

οταν σταματησεις για την κυοφορια θα σου δωσει περιπου τον μισο μισθο.

μετα οτι παρεις απο ικα & οαεδ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤHOULI ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ 63 ΜΕΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpi76:

"...marimari ο εργοδοτης δεν σε πληρωνει για τις 119 μερες ουτε σου κολλαει ενσημα

οταν σταματησεις για την κυοφορια θα σου δωσει περιπου τον μισο μισθο.

μετα οτι παρεις απο ικα & οαεδ..."

Sygnwmi giati mperdeutika poly!!!

Den tha pairnw tous misthous mou GIA 4 MINES

gia na parw 3.000e ???

Auto einai geloio...

Tote to voithima tou IKA pio einai???????????????????

ps:ti ennoeis "miso mistho"?

eyxaristw poly pantws

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠ ΤΟ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΄ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ΄ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΟ 4ΜΗΝΟ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ 6ΜΗΝΟ Ο ΟΑΕΔ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΟ 4ΜΗΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ?ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΟΧΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ!

ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ 63 ΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ

ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ Η ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari θα σου γραψω αυτα που πηρα εγω

οταν σταματησα απο την δουλεια 56 ημερες πριν απο τον τοκετο πηγα στο ικα και πληρωθηκα περιπου 1230

ο εργοδοτης για τις 56 ημερες μου εδωσε τον μισο μισθο μου

οταν γεννησα πηγα απο το ικα και πληρωθηκα τις 63 ημερες και το βοηθημα τοκετου συνολο 2600

μετα πηγα οαεδ με τα χαρτια του ικα και πληρωθηκα αλλα 600

μετα τις 63 ημερες χρειαζονται καποιες βεβαιωσεις απο τον εργοδοτη για να καταθεσεις τα χαρτια σου για το 6μηνο.Αν υπαρχει υπολοιπο αδειας του 08 το παιρνεις πρωτα και μετα ξεκινας το 6μηνο.

ο εργοδοτης δεν εχει αλλη υποχρεωση απεναντι σου στο θεμα των πληρωμων.

ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FILIA έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΟ 4ΜΗΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ?ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΟΧΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ!

ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ 63 ΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ

ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ Η ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:lol:

FILIA εχεις δικαιωμα να καταθεσεις τα χαρτια σου για το 6μηνο μεσα σε 60 ημερες απο την ληξη της αδειας μητροτητας(μετα τις 63 ημερες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήρα πριν λίγο τηλέφωνο στο ΙΚΑ Χαλανδρίου που ανήκω και ρώτησα τι δικαιολογητικά χρειάζονται για το επίδομα κυοφορίας, μιας και βγαίνω σε άδεια την επόμενη εβδομάδα.

Θέλει το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός του ΙΚΑ, συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από τον εργοδότη μου και από εμένα (έχει 3 ενότητες). Το βιβλιάριο ασθενείας μου και ταυτότητα. Ρώτησα για ΑΦΜ κτλ και μου είπε τιποτε άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ SAGRIA...ΚΑΙ ΣΥ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ...ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ FOROUM !!!

ΦΙΛΙΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thanks falasarna....

re koritsia gia pio miso mistho milate???emena tipota de me edose o ergodotis mou...oti na nai o kathenas..

epeisis proxthes pou pira tin logistria na rotiso kati tin rotisa an tha exo ensima kathoulou to diastima pou tha kathomai 4 mines ika k 6 oaed k me eipe oxi k apo kanenan..

mono ena mina tha me kollisie o ergodotis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εγώ που πήρα ένα newborn πάντως μου φάνηκε πολύ μικρούλι..δεν ξέρω..κάτσε να δούμε και την πρόβλεψη του γιατρού για τα κιλά του μωρού, ίσως εκεί ξεκαθαρίσει το θέμα!
    • Ναι ναι κι εγώ αυτό θα κάνω! Θυμάμαι και η ξαδέρφη μου όταν πηγαίναμε στο σπίτι με αυτά τα σεντονάκια αγκαλιάς μας το έδινε το μωρό!
    • Καλό μήνα σε όλες!! 🌺🌺🌺 Μωρέ εγώ επειδή φοβάμαι μην κάνω βλακείες από μόνη μου γι αυτό ρωτάω πάντα ότι δεν ξέρω! Αλλά βλέπω ότι και σε τόσο σημαντικά θέματα υπάρχουν διάφορες απόψεις και πολύς κόσμος μπερδεύεται.. Εσύ που το έχεις σπουδάσει το αντικείμενο σγρ ξέρεις καλύτερα!
    • @Kate1992@Θέτις Κ. πολλά πολλά συγχαρητήρια κορίτσια μου με το καλό!!! Καλούς διπλασιασμούς και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά! Kate μου εγώ ενημέρωσα την κοπέλα που μου φτιάχνει τα νύχια γιατί υπάρχουν υλικά που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σε εγκυμονούσες και ΌΛΑ πάνε μια χαρά μέχρι τώρα που είμαι 23+5! Ο γιατρός μου μου είπε ότι απλά θέλει μπαίνοντας στον 7ο να είναι καθαρά χωρίς κανένα υλικό! Θέτις μου πραγματικά προσεύχομαι για σένα αυτόν το μήνα! Ήρθε για να μείνει κορίτσι μου αυτήν τη φορά! Θα περιμένουμε τη χοριακή σου!
    • Έχετε αναφέρει πολλά θέματα και βαριέμαι να κάνω ξεχωριστή παράθεση στο καθένα! 1ον... όσον αφορά το σκυλί, γατί, πουλί και όποιο άλλο κατοικίδιο έχει ο καθένας, επειδή σπούδαζα κτηνιατρική... είναι λάθος να τα απομακρύνεις! Μετά μπορεί να σου βγουν προβλήματα στις συμπεριφορες και του ζώου και του παιδιού! Αν ο παιδίατρος λέει κάτι τέτοιο για ένα ζώο που είναι "καθαρό" και περιποιημένο (εμβόλια, αποπαρασειτώση και καθαρισμό) να αλλάξετε παιδίατρο!!!  2ον... εγώ ακόμα εκτός απο κάτι λίγα φορμάκια που μου έχουν φέρει διαφόρων μεγεθών απο ένα κοριτσάκι που μεγάλωσε πια... δεν έχω αγοράσει τίποτα και όπως έχω ξανά πει... ούτε πρόκειται πριν τον 7ο. Κατά τη γνώμη μου θα χρειαστούμε αρκετά ζιπουνάκια (~15) και καμιά 10αριά φορμάκια. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει και μου έχουν πει στα σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει μέχρι στιγμής! 3ον... τελικά μάλλον έχω πολλή ευαίσθητη κοιλιακή χώρα που την αισθάνομαι συνέχεια την μπουμπού!!!😂 Βέβαια ακόμα είναι πολύ ακανόνιστες και οι ώρες και οι κινήσεις... Μετά τις 27 εβδομάδες αποκτούν μοτίβο! Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια μου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...