Μετάβαση σε περιεχόμενο

φοβος για προεμμηνοπαυση/εμμηνοπαυση


stel papa

Recommended Posts

καλημερα! ειμαι 35 χρονων οσονουπω μπαινω στα 36 και εδω και καποιους μηνες αλλα οχι συνεχεια το βραδυ ακουμπαω το στηθος και τον αυχενα μου και ειμαι ιδρωμενη!! διαβασα οτι κατι τετοιο σημαινει προεμμηνοπαυση και τα σχετικα ...εχω τρελαθει γιατι μετα απο μια εξωμητρια κυηση και αφαιρεση σαλπιγγας προσπαθω με οση δυναμη εχω για παιδακι...😟 στο γιατρο που ειχα παει για ετησιο τεστ παπ μου ειπε οτι εχω ωαρια και φαινονταν στο υπερηχογραφημα αλλα τελευταια φουντωσε παλι αυτος ο φοβος...δε ξερω αν περασε κατι παρομοιο καποια απο εσας καθε μια κουβεντα ειναι για μενα πολυτιμη! ( θα επισκεφτω και αλλον γυναικολογο για 2η γνωμη ετσι κι αλλιως) Ευχαριστω σε οποιον κανει τον κοπο να διαβασει και ενδεχομενως να απαντησει...να ειστε καλα...🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/1/2024 at 12:15 ΜΜ, ο/η stel papa είπε:

καλημερα! ειμαι 35 χρονων οσονουπω μπαινω στα 36 και εδω και καποιους μηνες αλλα οχι συνεχεια το βραδυ ακουμπαω το στηθος και τον αυχενα μου και ειμαι ιδρωμενη!! διαβασα οτι κατι τετοιο σημαινει προεμμηνοπαυση και τα σχετικα ...εχω τρελαθει γιατι μετα απο μια εξωμητρια κυηση και αφαιρεση σαλπιγγας προσπαθω με οση δυναμη εχω για παιδακι...😟 στο γιατρο που ειχα παει για ετησιο τεστ παπ μου ειπε οτι εχω ωαρια και φαινονταν στο υπερηχογραφημα αλλα τελευταια φουντωσε παλι αυτος ο φοβος...δε ξερω αν περασε κατι παρομοιο καποια απο εσας καθε μια κουβεντα ειναι για μενα πολυτιμη! ( θα επισκεφτω και αλλον γυναικολογο για 2η γνωμη ετσι κι αλλιως) Ευχαριστω σε οποιον κανει τον κοπο να διαβασει και ενδεχομενως να απαντησει...να ειστε καλα...🙏

Πρεπει να σου δωσει ο γιατρος να κανεις ορμονολογικες εξετασεις μονο ετσι θα ξερεις σιγουρα, όσο για τον ιδρώτα και εγώ το παθαινω και δεν είμαι στην εμμηνόπαυση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω ότι μόνο ο γιατρός και εξετάσεις μπορούν να σου δώσουν απαντήσεις. Ο ιδρώτας από μόνος του δε λέει κάτι. Πολλά διαβάζουμε στο ίντερνετ για συμπτώματα κλπ που μας πανικοβάλλουν χωρίς λόγο. Οπότε όσο πιο σύντομα επισκεφθείς ένα γιατρό τόσο γρηγορότερα θα σου φύγει το άγχος! Ψυχραιμία, όλα θα είναι καλά! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση σου. τελικα οι εξετασεις μου ειναι καλες...μαλλον ο φοβος οτι δεν θα καταφερω να ξανα μεινω εγκυος αλλα αυτη τη φορα με ευτυχη καταληξη με εχει κατακλυσει και μου δημιουργει συμπτωματα...προσπαθω να σκεφτομαι οτι ολα θα πανε καλα και οτι κανω ωορηξια γιατι συνεχεια εχω τετοιες σκεψεις και δεν με αφηνουν να ηρεμησω...ευχαριστω πολυ και παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Οι εφιδρωσεις μπορεί να οφείλονται και σε αρρυθμιστο θυρεοειδη. Υψηλή tsh ίσως. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2024 at 7:07 ΠΜ, ο/η stel papa είπε:

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση σου. τελικα οι εξετασεις μου ειναι καλες...μαλλον ο φοβος οτι δεν θα καταφερω να ξανα μεινω εγκυος αλλα αυτη τη φορα με ευτυχη καταληξη με εχει κατακλυσει και μου δημιουργει συμπτωματα...προσπαθω να σκεφτομαι οτι ολα θα πανε καλα και οτι κανω ωορηξια γιατι συνεχεια εχω τετοιες σκεψεις και δεν με αφηνουν να ηρεμησω...ευχαριστω πολυ και παλι!

Μπράβο, πολύ καλό που οι εξετάσεις σου είναι καλές! Δε θα σου πω το γνωστό να μην έχεις άγχος γιατί ξέρω ότι είναι κάτι που πολλές φορές δεν το ελέγχουμε. Θα σου πω απλώς να συνεχίσεις να σκέφτεσαι αυτά που λες, να ξεχνιέσαι ίσως λίγο με κάποια πράγματα και να περνάς καλά με τον άντρα σου και όλα θα έρθουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...