Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών


Recommended Posts

Γεια σας είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ηθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες εμπειρία με υπογονιμότητα με ΣΠΩ. Έχουμε ελεύθερες επαφές εδω και δυο χρονια αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα. 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι! Εγώ έχω ΣΠΩ. Εγώ γενικά έχω πολύ σταθερό κύκλο με κανονική ροή κτλ αλλά έχω κάνα δυο μήνες που παρακολουθώ την ωορρηξία μου με τεστακια και βλέπω ότι δεν κάνω. Πιο παλια μου είχε πει ένας γιατρός ότι είμαι στα όρια για ΣΠΩ διότι ναι μεν υπέρηχο γραφικά βλέπει το σύνδρομο αλλά δεν έχω τα συμπτώματα. Όμως θα σου πω με συντομία την ιστορία μου μήπως σε βοηθήσει. Το 2020 έμεινα έγκυος. Δυστυχώς το μωρό το χάσαμε στον 3ο μήνα και αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Το 2021 έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπαθεια και όλα πήγαν καλά. 

Επεξεργάστηκε από Vickypucca
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Vasiacas είπε:

Γεια σας είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ηθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες εμπειρία με υπογονιμότητα με ΣΠΩ. Έχουμε ελεύθερες επαφές εδω και δυο χρονια αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα. 🤔

Κορίτσι μου και εγώ έχω ΣΠΩ όπως και παρά πολλές γυναίκες! Είναι ένα θέμα που λύνεται εύκολα!!!Εγώ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και ο κύκλος μου ήταν ασταθής μεν αλλά δεν ξεπερνούσε ποτέ τις 38 μερες!! Οι ορμονικές μου εξετάσεις ήταν καλές και κάνω ωορρηξία κανονικά κάθε μήνα! Παρόλα αυτά ξεκίνησα βιταμίνες inofert plus  που μου σταθεροποιήσαν τον κύκλο αρκετά και έχασα 9 κιλά και πλέον ο κύκλος μου είναι 28-30 μέρες με σταθερή ωορρηξία 15-16 μέρα!! Το ότι δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα στο θέμα του παιδιού είναι επειδή έχουμε άλλο πρόβλημα!! Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να βρει έναν καλό ενδοκρινολόγο για να δεις τις ορμόνες σου! Όχι γυναικολόγο αλλά ενδοκρινολόγο!! Φαντάζομαι ότι στα 2 χρόνια έχετε κάνει τις βασικές εξετάσεις σαλπιγγογραφια σπερμοδιαγραμμα σωστά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2024 at 2:31 ΠΜ, ο/η Vasiacas είπε:

Γεια σας είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ηθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες εμπειρία με υπογονιμότητα με ΣΠΩ. Έχουμε ελεύθερες επαφές εδω και δυο χρονια αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα. 🤔

Καλημερα κορίτσι μου! Παθούσα και εγώ μιας και έχω ΣΠΩ ! Μου είχαν πει διάφοροι γυναικολόγοι πριν πολλα χρόνια από τα 18 μου που πήγα πρώτη φορά ότι έχω απλά  πολυκιστικες και όχι το σύνδρομο χωρίς να με βάλουν να κάνω παραπάνω εξετάσεις και έβγαλαν συμπέρασμα μόνο με τον υπερυχο! Ο κύκλος μου όλα αυτά τα χρόνια δεν ήταν ποτέ σταθερός! Είχα πολύ μεγάλους κύκλους και κάποιοι είχαν φτάσει πάνω από 50 μέρες! Αποφασίζω λοιπον πριν ενάμισι χρόνο ότι θέλω να κάνω παιδάκι και μου προτείνουν ένα άλλο γυναικολόγο ο οποίος με έβαλε να κάνω μια πολύ απλή εξέταση για να δούμε αν τελικά έχω το σύνδρομο ή απλά πολυκιστικες! Με έβαλε να κάνω λοιπόν να κάνω καμπυλη  ινσουλίνης όπου τελικά έδειξε ότι έχω υπερινσουλιναιμια που διχνει λοιπόν ότι τελικά έχω το σύνδρομο! Παρόλο που έχω όμως το σύνδρομο κάνω ωορρηξια κάθε μηνα καθώς εδώ και ένα χρόνο και κάθε μηνα το παρακολουθούμε με υπερηχο! Μου έχει δώσει gluccophage και έχει στρωσει παρά πολύ ο κύκλος μου και κυμαίνεται 32-35 μέρες . Όλο αυτό διάστημα δεν είχα μεινει έγκυος με φυσικές επαφές και πήγαμε με σπερματεγχυνση όπου ήταν επιτυχής έμεινα έγκυος αλλά δεν προχώρησε! Τώρα θα πάμε για δεύτερη σπερματεγχυνση ! Γνώμη μου λοιπόν είναι να πας σε έναν ενδοκρινολόγο και γενικα να κανεις τις βασικές εξετάσεις ορμονολογικές, σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα ο σύντροφος! Ευχομαιιιι συντομα να έρθει το μπεμπε σου❤️🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...