Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ειμαι εγκυος εργάζομαι στην ίδια εταιρία 4 έτη, στην εστίαση. Ισως χρειαστεί να βγω επαπειλουμενη αναρρωτική. Τι δικαιούμαι και έπειτα τι αλλο; 

Υ Γ κανένας λογιστής δε με βοηθα 

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Aries είπε:

Καλησπέρα! Ειμαι εγκυος εργάζομαι στην ίδια εταιρία 4 έτη, στην εστίαση. Ισως χρειαστεί να βγω επαπειλουμενη αναρρωτική. Τι δικαιούμαι και έπειτα τι αλλο; 

Υ Γ κανένας λογιστής δε με βοηθα 

Ευχαριστώ 

Καλησπερα.

Η αναρρωτική άδεια έχει διάρκεια 30 ημέρες, τη γνωμάτευση αυτή την καταθέτεις ηλεκτρονικά στο e-efka, κάνοντας ουσιαστικά αίτηση για επίδομα ασθενείας (https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies/epidoma). Από τη στιγμή που σταματάς, ο εργοδότης σταματά να σε πληρώνει και αναλαμβάνει ο ΕΦΚΑ. Ο υπολογισμός του επιδόματος βρίσκεται σε συνάρτηση με τον μισθό που παίρνεις. Δεν ταυτίζονται ως ποσά (μισθός - επίδομα).

Γενικα οι πληρωμές αργούν. Επιπλέον, κάποια υποκαταστήματα ΕΦΚΑ ζητούν να περάσεις από Επιτροπή όταν οι αναρρωτικές είναι παραπάνω από 15 μέρες καποια αλλα δεν το ζητουν.  Αλλά αυτό έχει να κάνει με τον τοπικό  ΕΦΚΑ αποκλειστικά. Δεν ξέρω καθόλου εάν παίζει ρόλο πόσο καιρό δουλεύεις στον συγκεκριμένο εργοδότη. Πιθανα  να εχει σημασια.

Ψαξε το και εσυ  με το γιατρο σου, το εφκα τι ακριβως ισχυει.

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Aries είπε:

Καλησπέρα! Ειμαι εγκυος εργάζομαι στην ίδια εταιρία 4 έτη, στην εστίαση. Ισως χρειαστεί να βγω επαπειλουμενη αναρρωτική. Τι δικαιούμαι και έπειτα τι αλλο; 

Υ Γ κανένας λογιστής δε με βοηθα 

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι! Πέρα από το επίδομα ασθένειας που σου είπε η κοπέλα παραπάνω, 56 μέρες πριν την ΠΗΤ σου μπορείς να κανεις αίτηση για το επίδομα κύησης. Μόλις γεννήσεις, μπορείς σχεδόν άμεσα, να κανεις αίτηση για το λοχείας. Αυτά τα δυο επιδόματα, όπως κ τις αναρρωτικές, πρέπει να στα εγκρίνει ο εργοδότης ή ο λογιστής του, ώστε να προχωρήσει η πληρωμή. Πρέπει δλδ να τσεκάρεις την κατάσταση της αίτησης μέχρι να δεις πως έχει ολοκληρωθεί κ δεν εκκρεμεί κάτι. Εφόσον πληρωθείς τα επιδόματα κύησης και λοχείας, κανεις αίτηση στον ΟΑΕΔ για το συμπληρωματικό επίδομα, που στην ουσία είναι η διαφορά χρημάτων απ τα δυο επιδόματα, σε σχέση με αυτά που θα έπαιρνες αν δούλευες και έχει να κάνει με τον μισθό που έπαιρνες. Μόλις τελειώσει η λοχία σου παίρνεις την άδεια του έτους από τη δουλειά σου και έπειτα κάνεις την αίτηση για το εννιάμηνό του ΟΑΕΔ. Νομίζω πως αυτά είναι συγκεντρωτικά τα επιδόματα που δικαιούσαι μπορείς να ψάξει διάφορες ομάδες στο facebook Για νέες μαμάδες ο που τα γράφουν αναλυτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...