Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωτόμηνια, Πρωτόχρονια, ελπίδα μία μες στην καρδιά, ο Αι Βασίλης έρχεται ξανά!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Το ξέρω κορίτσι μου. Εχθές την πάλευα. Σήμερα όχι. Έχω κ τον άντρα μου σε πλήρη άρνηση να μου λέει βιαστηκες να κανεις χοριακη, αφού ο γιατρός δε σου ζήτησε άλλη κ πως είσαι σίγουρη ότι δε θα προχωρήσει κλπ. Θα παω να κάνω σε άλλο μικροβιολογικό σήμερα. Αύριο σε αυτό που έκανα τις άλλες 2 κ βλέπουμε. Δε μπορώ να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα θα τρελαθω ή θα με τρελάνει ο άντρας μου!! Κ τώρα εγώ πρέπει να παω στη δουλειά κ να κάνω μάθημα… Με τι ψυχολογία ρε κορίτσια;; Να χωθώ στο κρεβάτι θέλω κ να μη σηκωθώ. Σας μαυρίζω κ σας την ψυχή συγνώμη αλλα ποιος θα με καταλάβει ;

Ξέρεις πολύ καλά ότι εδώ είμαστε και για τα καλά και για όποια χρειάζεται στήριξη! Δεν μαυρίζει κανείς κανέναν. Συμπάσχουμε μαζί σου και ανυπομονούμε! Πράγματι το νούμερο δεν είναι καλό και το γνωρίζεις. ΟΜΩΣ ποτέ δεν ξέρεις! Θαύματα γίνονται και το ξέρεις πολύ καλά! Έχε πίστη και ελπίδα και ίσως να πάει καλά!! Αν δεν πάει, που το απευχομαι, να σκέφτεσαι ότι ήταν κάτι δεν πήγε καλά. Κάτι δεν ήταν όπως πρέπει και η φύση προνόησε. Μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό. Αλλά όταν ζοριζεσαι, είμαστε εμείς εδώ να τα λες και τα παιδάκια σου σε περιμένουν να τα πάρεις μια τεράστια αγκαλιά κ να χαθείς μέσα σε αυτήν, μαζί και οι μαύρες σκέψεις και όλα τα υπόλοιπα! Είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε, να σε ακούσουμε, να προσευχηθούμε μαζί σου, να ελπίζουμε, να χαρούμε και να κλάψουμε! Stay strong ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie!κορίτσι μου γλυκό εμείς εδώ ειμαστε για να μοιραζόμαστε τον καημό μας, την χαρά μας τους προβληματισμούς μας! Είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό που περνάς τώρα αλλά θα βρεις την δύναμη να ανταπεξέλθεις! 
περιμένουμε νέα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Και δεν σου έκλαιγε; Πως το έκανες; Εγώ φοβάμαι ώρες ώρες να την πάρω αγκαλιά γιατί μου ζητάει στήθος 😅 Αν είναι πιο μακριά μου κάπως κρατιέται. Αν την πάρω αγκαλιά μου τρίβεται και ψάχνει και αν δεν της δώσω έχουμε κλάματα 😅 Ότι θέλει με κάνει η σκατουλα. 

Με το απογευματινο μάλλον τα πάμε καλύτερα γιατί μετά έρχεται ο μπαμπάς της και την παίρνει αυτός και δεν με έχει εύκαιρη να ζητήσει στήθος. Το πρωί όμως την έχω μόνη μου και με εκμεταλλεύεται 😅.

Μετά το φαγητό αν ήθελε να θηλάσει την έβγαζα βόλτα με το καρότσι στην αυλη την έκανα λίγο πάνω κάτω ( γιατί και στο καρότσι δεν κάθετε πολύ ) να ξεχαστεί μέχρι να περάσει λίγο η ώρα για να την δώσω στήθος.. επισης έχω και σκύλο όπου με βοηθάει πολύ με το παιδί σε ζόρικες καταστάσεις ακόμα και τώρα 😂

Σου είπε ο παιδιατρος να μειώσεις καθόλου γεύματα θηλασμού ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μετά το φαγητό αν ήθελε να θηλάσει την έβγαζα βόλτα με το καρότσι στην αυλη την έκανα λίγο πάνω κάτω ( γιατί και στο καρότσι δεν κάθετε πολύ ) να ξεχαστεί μέχρι να περάσει λίγο η ώρα για να την δώσω στήθος.. επισης έχω και σκύλο όπου με βοηθάει πολύ με το παιδί σε ζόρικες καταστάσεις ακόμα και τώρα 😂

Σου είπε ο παιδιατρος να μειώσεις καθόλου γεύματα θηλασμού ; 

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου μπας και! Ναι ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να αντικατασταθούν οι θηλασμοι με τα γεύματα και ότι στόχος είναι μέσα στο μήνα να το καταφέρουμε αυτό. Αλλά δεν πάει και πολύ καλά... Ελπίζω να τρώει τα λαχανικά τουλάχιστον! Όχι τίποτα άλλο αλλά μου έχει μείνει στάσιμη σχεδόν από τον 5ο μήνα και τώρα μπήκαμε 7ο και δεν βλέπω διαφορά (ύψος, βάρος). Οπότε θέλουμε να πάρει λίγο το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου μπας και! Ναι ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να αντικατασταθούν οι θηλασμοι με τα γεύματα και ότι στόχος είναι μέσα στο μήνα να το καταφέρουμε αυτό. Αλλά δεν πάει και πολύ καλά... Ελπίζω να τρώει τα λαχανικά τουλάχιστον! Όχι τίποτα άλλο αλλά μου έχει μείνει στάσιμη σχεδόν από τον 5ο μήνα και τώρα μπήκαμε 7ο και δεν βλέπω διαφορά (ύψος, βάρος). Οπότε θέλουμε να πάρει λίγο το παιδί.

Καλημέρα και καλό μήνα!! Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση σας από την αρχή, αλλά είστε 7 μηνών και σας είπε ο παιδίατρος να μειώσετε θηλασμους για να ξεκινήσει να τρώει περισσότερο φαγητό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

@annie!κορίτσι μου γλυκό εμείς εδώ ειμαστε για να μοιραζόμαστε τον καημό μας, την χαρά μας τους προβληματισμούς μας! Είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό που περνάς τώρα αλλά θα βρεις την δύναμη να ανταπεξέλθεις! 
περιμένουμε νέα σου! 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonakiv είπε:

Ξέρεις πολύ καλά ότι εδώ είμαστε και για τα καλά και για όποια χρειάζεται στήριξη! Δεν μαυρίζει κανείς κανέναν. Συμπάσχουμε μαζί σου και ανυπομονούμε! Πράγματι το νούμερο δεν είναι καλό και το γνωρίζεις. ΟΜΩΣ ποτέ δεν ξέρεις! Θαύματα γίνονται και το ξέρεις πολύ καλά! Έχε πίστη και ελπίδα και ίσως να πάει καλά!! Αν δεν πάει, που το απευχομαι, να σκέφτεσαι ότι ήταν κάτι δεν πήγε καλά. Κάτι δεν ήταν όπως πρέπει και η φύση προνόησε. Μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό. Αλλά όταν ζοριζεσαι, είμαστε εμείς εδώ να τα λες και τα παιδάκια σου σε περιμένουν να τα πάρεις μια τεράστια αγκαλιά κ να χαθείς μέσα σε αυτήν, μαζί και οι μαύρες σκέψεις και όλα τα υπόλοιπα! Είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε, να σε ακούσουμε, να προσευχηθούμε μαζί σου, να ελπίζουμε, να χαρούμε και να κλάψουμε! Stay strong ❤️❤️

Το ξέρω ότι η φύση προνοεί κ το πιστεύω. Το γιατί είναι που με τρελαίνει. Δόξα τω Θεω έχω 2 υπέροχα παιδάκια κ είμαι ευγνώμων. Το γαμωτο με πιάνει. Το γιατί; Τόσα χρόνια προσπαθειών είχα πάρει απόφαση ότι δεν πιάνω φυσιολογικά. Είχα μπει σε ρυθμούς εξωσωματικής πάλι. Γιατί να έρθει κ να κρατήσει τόσο λίγο η χαρά;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου μπας και! Ναι ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να αντικατασταθούν οι θηλασμοι με τα γεύματα και ότι στόχος είναι μέσα στο μήνα να το καταφέρουμε αυτό. Αλλά δεν πάει και πολύ καλά... Ελπίζω να τρώει τα λαχανικά τουλάχιστον! Όχι τίποτα άλλο αλλά μου έχει μείνει στάσιμη σχεδόν από τον 5ο μήνα και τώρα μπήκαμε 7ο και δεν βλέπω διαφορά (ύψος, βάρος). Οπότε θέλουμε να πάρει λίγο το παιδί.

Και εμενα το ίδιο με είχε πει πρέπει σιγά να αντικαθιστά γεύματα γαλα με γεύμα φαγητού  

εγω έκοβα μαχαίρι τα γεύματα θηλασμού σε εμένα δούλεψε καλύτερα αυτός ο τρόπος το σιγά σιγά δεν πηγαινε καλά κάναμε πισογυρίσματα κάπου μπερδευότανε το παιδί.. 

τώρα δεν βοηθάει και ο καιρός αλλά νομίζω πως αν τη  βγάζεις λίγο έξω οταν ζητάει να θηλάσει ισως θα βοηθήσει να ξεχαστεί 

ενταξει δεν παίρνουν κάθε μήνα πολύ βαρος και όσο μεγαλωνουν οι ρυθμοί πέφτουν με το ποσο βαρος βάζουν κάθε μήνα 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η annie! είπε:

 

Το ξέρω ότι η φύση προνοεί κ το πιστεύω. Το γιατί είναι που με τρελαίνει. Δόξα τω Θεω έχω 2 υπέροχα παιδάκια κ είμαι ευγνώμων. Το γαμωτο με πιάνει. Το γιατί; Τόσα χρόνια προσπαθειών είχα πάρει απόφαση ότι δεν πιάνω φυσιολογικά. Είχα μπει σε ρυθμούς εξωσωματικής πάλι. Γιατί να έρθει κ να κρατήσει τόσο λίγο η χαρά;; 

Σε αυτό δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση... Σε καταλαβαίνω... Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά!! Κι αν δεν πάνε, πάλι για καλό θα είναι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η annie! είπε:

 

Το ξέρω ότι η φύση προνοεί κ το πιστεύω. Το γιατί είναι που με τρελαίνει. Δόξα τω Θεω έχω 2 υπέροχα παιδάκια κ είμαι ευγνώμων. Το γαμωτο με πιάνει. Το γιατί; Τόσα χρόνια προσπαθειών είχα πάρει απόφαση ότι δεν πιάνω φυσιολογικά. Είχα μπει σε ρυθμούς εξωσωματικής πάλι. Γιατί να έρθει κ να κρατήσει τόσο λίγο η χαρά;; 

Έχεις δίκιο αυτήν η χαρά ότι σου φευγει έτσι ειδικά εσυ που πίστευες ότι δεν μπορείς να συλλάβεις είναι δύσκολο και άδικο 

Αλλά τώρα ξέρεις ότι μπορείς να συλλάβεις και θα έρθει 🌈 ξανά έγινε η αρχή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η annie! είπε:

 

Το ξέρω ότι η φύση προνοεί κ το πιστεύω. Το γιατί είναι που με τρελαίνει. Δόξα τω Θεω έχω 2 υπέροχα παιδάκια κ είμαι ευγνώμων. Το γαμωτο με πιάνει. Το γιατί; Τόσα χρόνια προσπαθειών είχα πάρει απόφαση ότι δεν πιάνω φυσιολογικά. Είχα μπει σε ρυθμούς εξωσωματικής πάλι. Γιατί να έρθει κ να κρατήσει τόσο λίγο η χαρά;; 

Ξέρω πως αυτή την στιγμή είσαι ταραγμένη και μπερδεμένη και στο μυαλό σου υπάρχει μόνο αυτό το γιατί, αλλά όταν θα είσαι πιο ήρεμη θα δεις το θετικό σε όλο αυτό…μπορείς ναι μπορείς να συλλάβεις φυσιολογικά….και αν τελικά όντως δεν προχωράει αυτή η εγκυμοσύνη τότε πολύ σύντομα θα έρθει μια νέα με ένα υγιές έμβρυο!

Μπορείς…..απλά μπορείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Σας ευχαριστω παρα πολύ κορίτσια μου για τη συμπαράσταση !!

Κοριτσάκι μου λυπαμαι πολύ😢 εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάρει μπρος και όταν κανεις την χοριακη να έχει διπλασιαστεί🙏 αν όχι θα πρέπει να σφίξεις τα δοντια και να σκεφτείς θετικα ! Αν δεν προχωρήσει σημαίνει ότι κάποιο θέμα έχει το έμβρυο και δεν πρεπει να προχωρήσει ! Επίσης το πιο σημαντικό είναι ότι έπιασες φυσιολογικαααα ❤️ ξερω πως οτι και να σου πούμε ο πόνος δεν απαλύνεται ειδικά τώρα! Όμως όταν περάσει λιγο ο καιρος  θα το σκεφτείς διαφορετικα! Αν δεν.. έχεις μπροστά σου άλλο πλανο το οποίο είμαι σιγουρη ότι θα πετύχει🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου! Νεα στην ομαδα! Ξεκιναμε κι εμεις αυτο το μηνα προσπαθειες κι ευχομαι να μην αργησει πολυ να ερθει η χαρα μου γιατι με τις εξετασεις μου εχω στενοχωρηθει τοσο πολυ. Εχω πολυκυστικες. Εχω αντισταση στην ινσουλινη. Ευτυχως οι περισσοτερες ορμομολογικες βγηκαν καλες. Κ τωρα αναμενω τη θετικη σας ενεργεια να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tonakiv είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα!! Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση σας από την αρχή, αλλά είστε 7 μηνών και σας είπε ο παιδίατρος να μειώσετε θηλασμους για να ξεκινήσει να τρώει περισσότερο φαγητό;

Ναι. Αυτός θέλει όταν μπούμε 8ο ιδανικά να έχουμε θηλασμό/γάλα πρωί βράδυ. 

Κι εμένα θα με βόλευε για να είναι το παιδί λίγο πιο ανεξάρτητο από μένα, συν ότι πλέον ζητάει γάλα κάθε 1,5-2 ώρες και έχει πολύ παλινδρόμηση η γλυκούλα 😕 Αφού πολλές φορές πνίγεται από το γάλα που της ανεβαίνει πάνω 😕 Θα το προσπαθήσω γενικά, αλλά θα δούμε πως θα πάει... Δεν θέλω ακόμα να την πιεσω πολύ αλλά και ήθελα να πίνει γάλα λίγο πιο αραιά να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ναι. Αυτός θέλει όταν μπούμε 8ο ιδανικά να έχουμε θηλασμό/γάλα πρωί βράδυ. 

Κι εμένα θα με βόλευε για να είναι το παιδί λίγο πιο ανεξάρτητο από μένα, συν ότι πλέον ζητάει γάλα κάθε 1,5-2 ώρες και έχει πολύ παλινδρόμηση η γλυκούλα 😕 Αφού πολλές φορές πνίγεται από το γάλα που της ανεβαίνει πάνω 😕 Θα το προσπαθήσω γενικά, αλλά θα δούμε πως θα πάει... Δεν θέλω ακόμα να την πιεσω πολύ αλλά και ήθελα να πίνει γάλα λίγο πιο αραιά να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά 😅

Επειδή το θέμα θηλασμού το είχα ψάξει πολύ στο 1ο μου παιδάκι, ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι η βασική τροφή μέχρι το 1ο έτος ζωής είναι το γάλα. Όχι οι τροφές. Δίνουμε τροφή στο μωρό κ μετά θηλάζουμε. Ψαξτο το λίγο είναι η γνώμη μου... Κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς λάθος οδηγία ( θα μου πεις ποιος σε ρώτησε κ θα έχετε κ δίκιο 😂😂). Αν θες να περιορίσεις τους θηλασμους είναι άλλο θέμα! Τότε δώσε στο παιδί συμπλήρωμα με ξένο!! Βέβαια η κάθε μαμά κάνει αυτό που θεωρεί σωστό για το παιδί της ❤️ απλά επειδή το είχα ψάξει πραγματικά πάρα πολύ σου είπα τη γνώμη μου χωρίς παρεξήγηση!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/1/2024 at 8:46 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Αχ τι μας περιμένει... 🤣 Εντωμεταξύ προσπαθώ να μην την θηλάζω αμέσως μετά, μπας και καταλάβει ότι αυτό είναι το φαί της αλλά δεν πετυχαίνει... Κλαίει πολύ... Τι να κάνουμε, θα το παλέψω. Τα είχα στο μυαλό μου πιο εύκολα τα πράγματα 😅

Κανε υπομονή. Τώρα 8.5 μηνών και κάπως τρώμε παραπάνω.. απ' τη μια μεριά τρώω εγώ και απ' την άλλη αυτός τελικά έτσι τον κατάφερα κάπως να τον πείσω ότι είναι νόστιμο και κάτι άλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/1/2024 at 3:29 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@Παρασκευαιδου να ρωτησω ποια εικόνα εχεις 23/8? Εχω κ γω αγαπημένη εικονα εκεινης της μερας. Και αμα με το καλο μεινω εγκυος κ πανε ολα καλα θα δωσω τ όνομα της.

23.08 γιόρταζει

received_891794558604040.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

23/8 μου έχουν δώσει Π.Η.Τ... Τυχαίο;;;

Δύο φορές με άκουσε .  2 φορές ήταν εκεί.. ειδικά την δεύτερη φορά 10.08 την παρακάλεσα και 03.09 κρατούσα θετικό τεστ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Δύο φορές με άκουσε .  2 φορές ήταν εκεί.. ειδικά την δεύτερη φορά 10.08 την παρακάλεσα και 03.09 κρατούσα θετικό τεστ. 

Εύχομαι κι εγώ λοιπόν να κρατήσω ένα υγιές μωράκι που τόσα χρόνια παρακαλάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εύχομαι κι εγώ λοιπόν να κρατήσω ένα υγιές μωράκι που τόσα χρόνια παρακαλάω.

Φέτος θα κρατήσεις.. και εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να πας κάποια στιγμή να την ευχαριστήσεις . Το έχω και εγω τάμα να πάω τον μικρό. 4 τ χρόνια υπομονή έκανα .. και φτάνω στο αμήν μου έρχεται ο Αύγουστος και παρακαλάω να με ακούσει.. όταν έκανα το τεστ δεν το πιστεύα, εγώ όμως δεν ήξερα καν ότι τότε γιορτάζει 23.08 καταλάθος το βρήκα να φανταστείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εύχομαι κι εγώ λοιπόν να κρατήσω ένα υγιές μωράκι που τόσα χρόνια παρακαλάω.

 

στις πριν 23 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εύχομαι κι εγώ λοιπόν να κρατήσω ένα υγιές μωράκι που τόσα χρόνια παρακαλάω.

 

FB_IMG_1706954684830.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2024 at 8:33 ΜΜ, ο/η Tonakiv είπε:

Επειδή το θέμα θηλασμού το είχα ψάξει πολύ στο 1ο μου παιδάκι, ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι η βασική τροφή μέχρι το 1ο έτος ζωής είναι το γάλα. Όχι οι τροφές. Δίνουμε τροφή στο μωρό κ μετά θηλάζουμε. Ψαξτο το λίγο είναι η γνώμη μου... Κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς λάθος οδηγία ( θα μου πεις ποιος σε ρώτησε κ θα έχετε κ δίκιο 😂😂). Αν θες να περιορίσεις τους θηλασμους είναι άλλο θέμα! Τότε δώσε στο παιδί συμπλήρωμα με ξένο!! Βέβαια η κάθε μαμά κάνει αυτό που θεωρεί σωστό για το παιδί της ❤️ απλά επειδή το είχα ψάξει πραγματικά πάρα πολύ σου είπα τη γνώμη μου χωρίς παρεξήγηση!! 

Τι να σου πω, οι απόψεις διίστανται 😅 Εγώ λέω να ακολουθήσω το ένστικτο μου και το παιδί, το οποίο δείχνει φουλ ενδιαφέρον για τα φαγητά. Το ξένο δεν μου το πίνει ιδιαίτερα και δεν το προτιμώ, το έχω μόνο για ώρα ανάγκης.

Τώρα στις τροφές της δίνω και αλεσμένα και κομμάτια να δούμε πως θα πάει. Απλά θέλω σίγουρα να μειώσω λίγο τους θηλασμους, γιατί όταν πάει 1 θα ξεκινήσω δουλειά και δεν θέλω να της έρθει απότομα όλο αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Τι να σου πω, οι απόψεις διίστανται 😅 Εγώ λέω να ακολουθήσω το ένστικτο μου και το παιδί, το οποίο δείχνει φουλ ενδιαφέρον για τα φαγητά. Το ξένο δεν μου το πίνει ιδιαίτερα και δεν το προτιμώ, το έχω μόνο για ώρα ανάγκης.

Τώρα στις τροφές της δίνω και αλεσμένα και κομμάτια να δούμε πως θα πάει. Απλά θέλω σίγουρα να μειώσω λίγο τους θηλασμους, γιατί όταν πάει 1 θα ξεκινήσω δουλειά και δεν θέλω να της έρθει απότομα όλο αυτό.

Σίγουρα ο καθένας λέει διαφορετικά πράγματα! Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας όμως είναι λίγο παραπάνω από κάποιον παιδίατρο που πιθανόν να μην εκτιμά και τόσο το θηλασμό!! Σίγουρα να ακολουθήσεις το ένστικτο σου. Η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο που πιστεύει για το παιδί της! Για αυτό κιόλας γενικότερα δεν συμμετέχω σε συζητήσεις για το τι πρέπει ή θεωρεί σωστό να κάνει μια μαμά στο παιδί της! Κανε αυτό που θεωρείς σωστό, απλά ψαξτο! Αυτό είπα μόνο! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 22/1/2024 at 12:06 ΜΜ, ο/η elbe είπε:

Καλημέρα!!!! Χρειάζεται να πάρεις βαθιές ανάσες για να ηρεμήσεις!!!! Ως γυμνάστρια θα σου πρότεινα να κάνεις pilates που δουλεύεται η διαφραγματική αναπνοή. Επίσης, είναι πιο ήπια γυμναστική κι ασφαλής για το σώμα και βοηθάει πολύ τις γυναίκες που προσπαθούν για παιδί, ώστε να αναπτυχθεί κι ένα μυϊκό σύστημα που θα σε υποστηρίξει σε μια εγκυμοσύνη κι αν έρθει αυτή η εγκυμοσύνη και σε συνεννόηση με τον γιατρό σου να το συνεχίσεις και μετά!! Προσοχή όμως να βρεις γυμναστή με πτυχίο ΤΕΦΑΑ κι όχι απλώς ένα χαρτί από ένα σεμινάριο που δεν γνωρίζουν ανατομία και φυσιολογία! Η γιόγκα έχει πιο ακραίες θέσεις, θέλει να μπεις στη φιλοσοφία της και πολύ πιθανόν να καταπονήσεις το σώμα σου.

Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!!

Καλησπέρα,

να σε ρωτήσω κάτι, εγώ έκανα αρκετό πιλάτες και γυμναστική πριν το κόβιντ. Ήμουν και γυμνασμένη και αδύνατη με τις εξωσωματικές, και τα κλειστά γυμναστήρια την περίοδο του Lockdown έβαλα 12 κιλά (60 κιλά είχα φτάσει) και φούσκωσα σαν μπαλόνι. Οι κοιλιά μου είναι πιο μεγάλη και απο το στήθος μου να φανταστείς. Έχω στο ιστορικό μου γενικά τις ορμόνες και επίσης αποβολές... κάποια στιγμή πριν λίγο καιρό έκανα πιλάτες αλλά δυστυχώς λόγω των οικονομικών δεν μπορώ πλεον να συμμετέχω...

Τ΄ωρα ίσως χαζομάρα που θα σε ρωτήσω, αλλά πως μπορ΄ω να επανέλθω αν όχι στο xs έστω στο s/m. Γιατί τώρα φοράω m/l. Θα μου πεις, να κάνω σπίτι (το βαριέμαι λίγο). Ξεκιναω μια δυο μέρες και μετα βάζω να δω ταινία στην τηλεοραση. Τρέξιμο εξω  που είναι δωρεάν δεν έχω κάτι που μπορω να πηγαίνω κοντά στο σπίτι μου.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω χωρίς να κοστίζει 100 και βάλε ευρώ το μήνα? Λεω εγω τώρα.

Σε ρωτάω βασικά γιατί είπες πως είσαι γυμνάστρια και βλέπω πως έχεις γνώση. Μιας και οι γυμναστες που είχα ρωτήσει εγω δεν ξέρουν να μου πουν κάπως ξεκάθαρα πως μπορεί να επανέλθει λίγο  το σώμα μου. 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...