Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωτόμηνια, Πρωτόχρονια, ελπίδα μία μες στην καρδιά, ο Αι Βασίλης έρχεται ξανά!!!


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Είναι μέτρια προς κακή..βασικά πάει ανάλογα τις τιμές του εργαστηρίου.για τι ηλικία μιλάμε?? Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος διαγνωστικού όμως. Και επίσης για μια τέτοια ΑΜΗ κοιτάμε επίσης και άλλες εξετάσεις που να επιβεβαιώνουν την εικόνα. 

40 χρονών, οι άλλες μου εξετάσεις ήταν καλές. Και εγώ μέτρια προς κακή την βλέπω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lou418 είπε:

40 χρονών, οι άλλες μου εξετάσεις ήταν καλές. Και εγώ μέτρια προς κακή την βλέπω!

Επειδή τα έχω φρέσκα από εμπειρία φίλης, θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον γιατρό σου (αν δεν είναι ειδικός σε θέματα αναπαραγωγής καλό θα ήταν να βρεις έναν να ασχολείται με αυτά) και όοολα θα γίνουν! Είναι ένα νούμερο που πρέπει απλά να μας αφυπνίσει αλλά όχι να μας αγχωσει. Με ψυχραιμία και τον κατάλληλο γιατρό θα βρείτε σίγουρα την καλύτερη λύση . 🤞💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Κορίτσια τι ηλικίες έχετε αν επιτρέπεται; εμένα η περίοδος μου ήταν ήταν γύρω στις 4 μέρες με ικανοποιητική ροή. Μετά τα 37 και διακοπη κυησης στον έκτο μήνα η περίοδος μειώθηκε σε 2 μερες. Κανένας γιατρός δεν το αξιολόγησε κ ρώτησα πολλούς . Το θεωρούν φυσιολογικό λόγω ηλικίας. Σημασία έχει η συνέπεια κ όχι η ποσότητα. 

Όταν λες μειωθηκε στις 2 μέρες εννοείς οτι συνολικά έχεις αίμα 2 μέρες? Ή έχεις κανονική ροή 2 μερες και μετά λίγο? Εγώ δυο μέρες έχω αίμα, αλλά μετά κρατάει με μικρή ροή ή καφέ για πέντε μερες. Και αυτο μου συμβαινει τα τελευταια 5 χρονια ισως, απ τα 35 μου περιπου... Ίσως να επηρέασε σε σενα η διακοπη κυησης - λυπάμαι πολύ γι αυτο...  - πάντως  να ξέρεις ότι καθώς μεγαλώνουμε η περίοδος μειώνεται σε διάρκεια, τα συμπτώματα υποχωρούν και ο κύκλος μικραίνει. Νομίζω ότι για να ανησυχήσεις πρέπει να σκεφτείς αν έχεις μεγάλη διαφορά σε σχεση με το παρελθόν. Αλλιως δεν υπαρχει λογος, οπως σου λενε κ οι γιατροι. Συμφωνώ ότι η συνέπεια μετράει πάνω απ όλα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lou418 η αμη απο μονη της δεν αξιολογείται. Αμα το ψαξεις 9 στις 10 γυναικες που την έχουν κανει βγαινει μετρια προς κακή. Εγω την εκανα στο κεντρο εξωσωματικής στα 28 ειχε βγει μέτρια και ειχα αγχωθεί (μη ρωτας ποσο ειχε βγει δε θυμάμαι ηταβ το 2016). Ο γιατρός μου δεν της εδωσε καν σημασια. Τελικα εμεινα 3 φορες φυσιολογικα εγκυος στα 28, στα 30 και στα 35. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Girly και @Diwni ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! ❤️ Είμαι πλέον σε γιατρό εξειδικευμένο, την Παρασκευή έχω ραντεβού για να οργανώσουμε το τι κάνουμε, θεωρώ ότι πάω για εξωσωματική αναγκαστικά, και λογικό. Θα ενημερώσω! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Άντε ωραία πάει καλά δηλαδή μπράβο 😊

Κάνετε τα ίδια βήματα με την προηγούμενη φορά ; Τα ίδια φάρμακα ; Όλα ; Ή έχετε αλλάξει κάτι ; 

εγω πολύ κούραση εχτές και σήμερα δεν μπορω να κάνω τίποτα με το ζόρι έκανα φαγητό..  έχω πόνο στην πλάτη και περίεργο στομάχι έκανα και εμετό σήμερα, θα πάω αύριο γιατρό να δούμε πως είναι τα πράγματα 

Μου έδωσε συνδυασμό φαρμάκων αυτή τη φορά, μου έδωσε κλομιφαινη και φεμαρα μαζί! Ελπιζω να πανε όλα καλά🙏 

ξεκινησαν τα συμπτωματαα βλεπωωωω! Όλα τελεια θα είναι κοριτσάκι μου❤️ θα περιμενουμε τα νέα σου💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Μου έδωσε συνδυασμό φαρμάκων αυτή τη φορά, μου έδωσε κλομιφαινη και φεμαρα μαζί! Ελπιζω να πανε όλα καλά🙏 

ξεκινησαν τα συμπτωματαα βλεπωωωω! Όλα τελεια θα είναι κοριτσάκι μου❤️ θα περιμενουμε τα νέα σου💝

Άντε μακάρι να είναι καλύτερος αυτός ο συνδυασμός 😊

Ναι θα σας στείλω αύριο 17:00 η ώρα έχω ραντεβού θα σας πω τα νέα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες καλή χρονιά με υγεία αγάπη και μόνο θετικά τεστ!!!!

Εγώ έχω ξεκινήσει κάθε μερα μισό χαπι gluconphage για καλύτερη ωορηξια μου είπε...ειχα τον προηγούμενο μήνα χημικη συλληψη πήγα στη γιατρό μου λέει ξεκινάς αμέσως τις προσπάθειες. Μου ήρθε περιοδος με πολύ λίγο αίμα αλλά πονούσα κανονικά σαν περίοδο. Πήγα για υπερηχο μετά πεντακάθαρη η μήτρα μου όλα καλά μου λέει ξεκινάς αμέσως...τώρα δε ξέρω αν αυτό το μήνα έχω ωορηξια κανονικά η όχι.αν καμία κοπέλα είχε περάσει βιοχημικη συλληψη κι το απέβαλε μόνος του ο οργανισμός του να μου πει.στεναχωρηθηκαμε κάπως στην αρχή αλλά εντάξει λέμε θα ξανά γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες καλή χρονιά με υγεία αγάπη και μόνο θετικά τεστ!!!!

Εγώ έχω ξεκινήσει κάθε μερα μισό χαπι gluconphage για καλύτερη ωορηξια μου είπε...ειχα τον προηγούμενο μήνα χημικη συλληψη πήγα στη γιατρό μου λέει ξεκινάς αμέσως τις προσπάθειες. Μου ήρθε περιοδος με πολύ λίγο αίμα αλλά πονούσα κανονικά σαν περίοδο. Πήγα για υπερηχο μετά πεντακάθαρη η μήτρα μου όλα καλά μου λέει ξεκινάς αμέσως...τώρα δε ξέρω αν αυτό το μήνα έχω ωορηξια κανονικά η όχι.αν καμία κοπέλα είχε περάσει βιοχημικη συλληψη κι το απέβαλε μόνος του ο οργανισμός του να μου πει.στεναχωρηθηκαμε κάπως στην αρχή αλλά εντάξει λέμε θα ξανά γίνει!

Καλησπερα,

Καλη επιτυχια!

Σε προηγουμενη συζητηση ειχες πει οτι σου εγραψε gluconbay , τωρα λες glucophage? Αλλαξε γνωμη ο γιατρος σου?

Απο φιλη μου χαροκαμενη ξερω οτι αυτα βοηθανε τις κοπελες που εχουν αντισταση ινσουλινης, ή πολυκυστικες ωοθηκες ή διαβητη αλλα οσες δεν εχουν κατι απο αυτα και το παιρνουν τους χαλαει την ωορρηξια αντι να την φτιαχνει.

Η φιλη μου που δεν ειχε τελικα συνδρομο πολυκυστικων το ανακαλυψε κανοντας τεστ ωορρηξιας και οταν το εκοψε το χαπι εφτιαξε η ωορρηξια της και εμεινε εγκυος.

Τα φαρμακα ειναι φαρμακα σαυτους που τα εχουν αναγκη αλλα ειναι φαρμακια σε αυτους που δεν τα χρειαζονται και τα παιρνουν.

Καλυτερα να κανεις τεστ ωορρηξιας αν βγαινει θετικο μονο λιγες ωρες δηλαδη ουτε καν θετικο και πρωι και βραδυ της ιδιας μερας ενω πριν το ξεκινησεις ειχες 2 μερες θετικο τεστ τοτε μαλλον κακο κανει και οχι καλο στην ωορρηξια.

Καλη επιτυχια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπερα,

Καλη επιτυχια!

Σε προηγουμενη συζητηση ειχες πει οτι σου εγραψε gluconbay , τωρα λες glucophage? Αλλαξε γνωμη ο γιατρος σου?

Απο φιλη μου χαροκαμενη ξερω οτι αυτα βοηθανε τις κοπελες που εχουν αντισταση ινσουλινης, ή πολυκυστικες ωοθηκες ή διαβητη αλλα οσες δεν εχουν κατι απο αυτα και το παιρνουν τους χαλαει την ωορρηξια αντι να την φτιαχνει.

Η φιλη μου που δεν ειχε τελικα συνδρομο πολυκυστικων το ανακαλυψε κανοντας τεστ ωορρηξιας και οταν το εκοψε το χαπι εφτιαξε η ωορρηξια της και εμεινε εγκυος.

Τα φαρμακα ειναι φαρμακα σαυτους που τα εχουν αναγκη αλλα ειναι φαρμακια σε αυτους που δεν τα χρειαζονται και τα παιρνουν.

Καλυτερα να κανεις τεστ ωορρηξιας αν βγαινει θετικο μονο λιγες ωρες δηλαδη ουτε καν θετικο και πρωι και βραδυ της ιδιας μερας ενω πριν το ξεκινησεις ειχες 2 μερες θετικο τεστ τοτε μαλλον κακο κανει και οχι καλο στην ωορρηξια.

Καλη επιτυχια!

 

Έκανα εγώ λαθος🤣 συγνώμη είναι αυτό που σας είπα τώρα!!! Μα καλά κ γιατί μου το έδωσε? Εγώ δε έχω κανένα θεμα απολύτως ούτε με περίοδο ούτε με πολυκιστικες ούτε τίποτα!!! Απλά για σιγουριά το έδωσε και μου είπε μισό.... τα τεστ ωορρηξιας να τα κάνω την μέρα που πιστεύω ότι έχω ωορηξια? Παρήγγειλα αυτα της clear blue αλλα από κάτι εφαρμογές που έχω μου λένε πάνω κάτω ποτέ είναι η ωορηξια μου.πες οτι έχω ωορρηξια την Τρίτη.αμα κάνω το τεστ Δευτέρα θα το δείξει η θέλει εκείνη την μέρα που πιστεύω? Δεν έχω ξανά κάνει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπερα,

Καλη επιτυχια!

Σε προηγουμενη συζητηση ειχες πει οτι σου εγραψε gluconbay , τωρα λες glucophage? Αλλαξε γνωμη ο γιατρος σου?

Απο φιλη μου χαροκαμενη ξερω οτι αυτα βοηθανε τις κοπελες που εχουν αντισταση ινσουλινης, ή πολυκυστικες ωοθηκες ή διαβητη αλλα οσες δεν εχουν κατι απο αυτα και το παιρνουν τους χαλαει την ωορρηξια αντι να την φτιαχνει.

Η φιλη μου που δεν ειχε τελικα συνδρομο πολυκυστικων το ανακαλυψε κανοντας τεστ ωορρηξιας και οταν το εκοψε το χαπι εφτιαξε η ωορρηξια της και εμεινε εγκυος.

Τα φαρμακα ειναι φαρμακα σαυτους που τα εχουν αναγκη αλλα ειναι φαρμακια σε αυτους που δεν τα χρειαζονται και τα παιρνουν.

Καλυτερα να κανεις τεστ ωορρηξιας αν βγαινει θετικο μονο λιγες ωρες δηλαδη ουτε καν θετικο και πρωι και βραδυ της ιδιας μερας ενω πριν το ξεκινησεις ειχες 2 μερες θετικο τεστ τοτε μαλλον κακο κανει και οχι καλο στην ωορρηξια.

Καλη επιτυχια!

 

Πάντως επειδή είχα ρωτήσει τη γιατρό νευρίασε κάπως λέει μόνο καλό κάνει.με μισό χαπι σου την φτιαχνει την κάνει πιο δυνατή και την σταθεροποιει. Γιατί της είχα πει ότι συζητούσα με φίλες.λεει οι φίλες δεν είναι γιατρός κι δε γνωρίζουν κ τέτοια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Έκανα εγώ λαθος🤣 συγνώμη είναι αυτό που σας είπα τώρα!!! Μα καλά κ γιατί μου το έδωσε? Εγώ δε έχω κανένα θεμα απολύτως ούτε με περίοδο ούτε με πολυκιστικες ούτε τίποτα!!! Απλά για σιγουριά το έδωσε και μου είπε μισό.... τα τεστ ωορρηξιας να τα κάνω την μέρα που πιστεύω ότι έχω ωορηξια? Παρήγγειλα αυτα της clear blue αλλα από κάτι εφαρμογές που έχω μου λένε πάνω κάτω ποτέ είναι η ωορηξια μου.πες οτι έχω ωορρηξια την Τρίτη.αμα κάνω το τεστ Δευτέρα θα το δείξει η θέλει εκείνη την μέρα που πιστεύω? Δεν έχω ξανά κάνει....

Θα ξεκινησει να τα κανεις 4 μερες πριν τη μερα ωορρηξιας που λενε οι εφαρμογες που εχεις βρει οτι πεφτουν μεσα στην περιπτωση σου και θα κανεις καθε μερα μεχρι να βγει θετικο και ακολουθως μεχρι να γινει αρνητικο 1 μερα ωστε να ξερεις ποσο σου κραταει το θετικο. Αν σου κραταει 2 μερες δεν θα το χασεις αν ομως σου κραταει μονο λιγες ωρες τοτε για να το πιασεις θα πρεπει να κανεις πρωι βραδυ καθε μερα. Εγω ειχα κανει 2 μηνες τεστ ωορρηξιας δεν εχω μεγαλη εμπειρια. Ειναι εδω αλλα κοριτσια που εχουν πιο μεγαλη εμπειρια ατα τεστ ωορρηξιας και θα σου πουν. Παντως τα clearblue ειναι πολυ καλα.

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Πάντως επειδή είχα ρωτήσει τη γιατρό νευρίασε κάπως λέει μόνο καλό κάνει.με μισό χαπι σου την φτιαχνει την κάνει πιο δυνατή και την σταθεροποιει. Γιατί της είχα πει ότι συζητούσα με φίλες.λεει οι φίλες δεν είναι γιατρός κι δε γνωρίζουν κ τέτοια.

Ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες των επιλογων του ειτε τωρα ειτε στο μελλον ειτε ειναι γιατρος ειτε ασθενης.

Ευτυχως πολλες φορες οταν γινει μια λαθος διαγνωση ο θεος παρεμβαινει και σωζει τον ασθενη. Δεν λεω οτι εισαι εσυ σε αυτη την περιπτωση αλλα δεν λεω οτι δεν εισαι.

Παρακαλεσε το θεο να σε βοηθησει. Και γω εχω περασει πολλες δυσκολιες δεν χανω την πιστη μου. Δεν υπαρχει επιστημη χωρις θρησκεια , ετσι ειχε πει ο αινσταιν.

Και μια απο τις 7 θανασιμες αμαρτιες ειναι επιστημη χωρις ηθικη, ετσι ειχε πει ο μαχατμα γκαντι.

Ο θεος να μας βοηθησει ολες να κρατησουμε το 2024 μωρακια στην αγκαλια μας. Και ο θεος να φωτισει τους γιατρους μας να κανουν σωστες διαγνωσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Θα ξεκινησει να τα κανεις 4 μερες πριν τη μερα ωορρηξιας που λενε οι εφαρμογες που εχεις βρει οτι πεφτουν μεσα στην περιπτωση σου και θα κανεις καθε μερα μεχρι να βγει θετικο και ακολουθως μεχρι να γινει αρνητικο 1 μερα ωστε να ξερεις ποσο σου κραταει το θετικο. Αν σου κραταει 2 μερες δεν θα το χασεις αν ομως σου κραταει μονο λιγες ωρες τοτε για να το πιασεις θα πρεπει να κανεις πρωι βραδυ καθε μερα. Εγω ειχα κανει 2 μηνες τεστ ωορρηξιας δεν εχω μεγαλη εμπειρια. Ειναι εδω αλλα κοριτσια που εχουν πιο μεγαλη εμπειρια ατα τεστ ωορρηξιας και θα σου πουν. Παντως τα clearblue ειναι πολυ καλα.

Καλη επιτυχια!

Αχ μπερδεύτηκα!!! Πρωτογνωρα για μένα!!!! Θα κάνω δοκιμή από βδομάδα που και καλά είμαι στις γονιμες μερες να δω.παντως πέρα από την εφαρμογή την καταλαβαίνω την ωορρηξια μου εγώ πονάω...έχω διάφανα υγρά βλεννας κ τα σχετικά.... εννοείς για να το πιάσω πρέπει να κάνω πρωί βράδυ καθε μερα τι τελίτσες η τεστ ωορρηξιας?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Θα ξεκινησει να τα κανεις 4 μερες πριν τη μερα ωορρηξιας που λενε οι εφαρμογες που εχεις βρει οτι πεφτουν μεσα στην περιπτωση σου και θα κανεις καθε μερα μεχρι να βγει θετικο και ακολουθως μεχρι να γινει αρνητικο 1 μερα ωστε να ξερεις ποσο σου κραταει το θετικο. Αν σου κραταει 2 μερες δεν θα το χασεις αν ομως σου κραταει μονο λιγες ωρες τοτε για να το πιασεις θα πρεπει να κανεις πρωι βραδυ καθε μερα. Εγω ειχα κανει 2 μηνες τεστ ωορρηξιας δεν εχω μεγαλη εμπειρια. Ειναι εδω αλλα κοριτσια που εχουν πιο μεγαλη εμπειρια ατα τεστ ωορρηξιας και θα σου πουν. Παντως τα clearblue ειναι πολυ καλα.

Καλη επιτυχια!

Γενικότερα εγώ πέρα από την μερα της ωορρηξιας τον Νοέμβριο ας πούμε είχαμε ελεύθερες επαφές μετά τη περίοδο συνέχεια.  Άρα δε ξέρω ποτε πέτυχε χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Όταν λες μειωθηκε στις 2 μέρες εννοείς οτι συνολικά έχεις αίμα 2 μέρες? Ή έχεις κανονική ροή 2 μερες και μετά λίγο? Εγώ δυο μέρες έχω αίμα, αλλά μετά κρατάει με μικρή ροή ή καφέ για πέντε μερες. Και αυτο μου συμβαινει τα τελευταια 5 χρονια ισως, απ τα 35 μου περιπου... Ίσως να επηρέασε σε σενα η διακοπη κυησης - λυπάμαι πολύ γι αυτο...  - πάντως  να ξέρεις ότι καθώς μεγαλώνουμε η περίοδος μειώνεται σε διάρκεια, τα συμπτώματα υποχωρούν και ο κύκλος μικραίνει. Νομίζω ότι για να ανησυχήσεις πρέπει να σκεφτείς αν έχεις μεγάλη διαφορά σε σχεση με το παρελθόν. Αλλιως δεν υπαρχει λογος, οπως σου λενε κ οι γιατροι. Συμφωνώ ότι η συνέπεια μετράει πάνω απ όλα.

 

Ναι 2 μέρες μόνο τη μια μέρα ερχότανε κ την άλλη κοβονταν μαχαίρι. Μετά το prp που έκανα βελτιώθηκε η ροή κ ειχα κ λιγο τη 3 μέρα όπως λες τελειώματα. Πιστεύω είναι της ηλικίας, πλέον 41. Η συχνότητα ευτυχώς σταθερή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες των επιλογων του ειτε τωρα ειτε στο μελλον ειτε ειναι γιατρος ειτε ασθενης.

Ευτυχως πολλες φορες οταν γινει μια λαθος διαγνωση ο θεος παρεμβαινει και σωζει τον ασθενη. Δεν λεω οτι εισαι εσυ σε αυτη την περιπτωση αλλα δεν λεω οτι δεν εισαι.

Παρακαλεσε το θεο να σε βοηθησει. Και γω εχω περασει πολλες δυσκολιες δεν χανω την πιστη μου. Δεν υπαρχει επιστημη χωρις θρησκεια , ετσι ειχε πει ο αινσταιν.

Και μια απο τις 7 θανασιμες αμαρτιες ειναι επιστημη χωρις ηθικη, ετσι ειχε πει ο μαχατμα γκαντι.

Ο θεος να μας βοηθησει ολες να κρατησουμε το 2024 μωρακια στην αγκαλια μας. Και ο θεος να φωτισει τους γιατρους μας να κανουν σωστες διαγνωσεις.

Εννοείται! Κ εγώ προσεύχομαι και δεν χάνω την πίστη μου!!!! Πάντα είναι δίπλα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Αχ μπερδεύτηκα!!! Πρωτογνωρα για μένα!!!! Θα κάνω δοκιμή από βδομάδα που και καλά είμαι στις γονιμες μερες να δω.παντως πέρα από την εφαρμογή την καταλαβαίνω την ωορρηξια μου εγώ πονάω...έχω διάφανα υγρά βλεννας κ τα σχετικά.... εννοείς για να το πιάσω πρέπει να κάνω πρωί βράδυ καθε μερα τι τελίτσες η τεστ ωορρηξιας?????

Το τεστ ωορρηξιας της clearblue ειναι καλυτερο γιατι βγαζει χαμογελο στις 2 πιο γονιμες μερες. Ενω αλλα ειναι πιο φτηνα αλλα βγαζουν γραμμες ειναι πιο δυσκολη η εκτιμηση της αχνης και της πιο εντονης γραμμης ειναι πιο υποκειμενικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marw90 τι κυκλο εχεις πανω κατω?

Εμενα ο κύκλος μ ηταν πανω κατω 27 28 μερες οποτε ξεκινουσα τα ωορηξιας τη 10η. Τωρα κυμαίνεται απο 24 εως 30 οποτε τα ξεκιναω απο την 8η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Κορίτσια τι ηλικίες έχετε αν επιτρέπεται; εμένα η περίοδος μου ήταν ήταν γύρω στις 4 μέρες με ικανοποιητική ροή. Μετά τα 37 και διακοπη κυησης στον έκτο μήνα η περίοδος μειώθηκε σε 2 μερες. Κανένας γιατρός δεν το αξιολόγησε κ ρώτησα πολλούς . Το θεωρούν φυσιολογικό λόγω ηλικίας. Σημασία έχει η συνέπεια κ όχι η ποσότητα. 

Εγώ είμαι 37 αλλά μου άλλαξε η περίοδος μετά ακριβώς την αποβολή πριν είχα πολύ βαριά περίοδο για αυτό μου έχει κάνει εντύπωση ότι έχω μια δυο μέρες αίμα κ αυτό σε σταγόνες... Φαντάσου δεν χρειάζεται να βάλω σερβιετα κανονική βάζω τις καθημερινές τις πολύ μικρές... Για αυτό με ανησυχεί όλο αυτό γιατί ήταν απότομο... Πέρασες κ εσύ δύσκολα... Στον έκτο μήνα? Εγώ στην 11η εβδομάδα έπαθα αιμορραγία κ δεν το έχω ξεπεράσει... Οπότε κ εσένα σου λένε ότι είναι φυσιολογικό με την ροή του αίματος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zenia z ποσο δυσκολο να πάρεις μια τετοια αποφαση στον 6ο μήνα. Εγω τ εκανα στις 11 βδομαδες και συνεχεια το σκέφτομαι.

@cat12 ηταν φυσιολογική συλληψη? Παντως και σ αυτη τη βδομαδα λογίζεται σαν γεννα. Εμενα τοτε στο νοσοκομειο οποίος γιατρος με ειδε μ ειπε οτι πράττεις λες καο μολις γεννησες και προσεξε μη μεινεις εγκυος για ενα τριμηνο τουλάχιστον. Μετα τη γεννα γενικα ο κυκλος αλλαζει σε πολλες γυναικες. Και στις μερες καο σε ροη. Οπότε θεωρω πως ειναι νορμαλ. Ξερω δηλ κοπελες π ειχαν βαριες περιοδους και μετα τη γεννα πολυ λαιτ πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Θέτις Κ. ωραια τοτε εισαι μια χαρα. Μεσα στα νορμαλ.πλαισια σου ερχεται αρα κανεις ωορηξια μια χαρα.

Ναι κι εγώ έτσι πιστεύω 🤞

στις πριν 6 ώρες, ο/η Girly είπε:

Γιουχου κοριτσια μουυυ!!!

@Θέτις Κ. Εγώ είμαι 37 και έχω παρατηρήσει εδώ και κανένα χρόνο πως η περίοδος μου έχει μειώσει τις μέρες της. Από 6-7 μέρες και τις 3-4 με αρκετή ροή έχω πέσει στις 5 μέρες με μεγάλη ροή μόνο την δεύτερη μέρα. Τις υπόλοιπες καφέ μέχρι να καθαρίσω εντελώς. Ομως πιστεύω πως όντως έχει σημασία η συχνότητα και όχι η ποσότητα μιας και φίλη μου με κανονική ροή πάντα ξαφνικα έκανε ανωμαλίες κύκλου και μετά από εξετάσεις βρήκε πως έχει μπει δειλά δειλα στην προεμμηνοπαυση. Μια εξέταση ΑΜΗ θα σου λύσει τις απορίες σου. Δείχνει το απόθεμα των ωαρίων σου και την κάνεις ασχέτως ημέρας κύκλου. Οπότε θέλεις! Είναι όμως τσιμπημενη εξέταση έχε κατά νου.

@Mpourmpouloμου!! Είδες!! Έπιασε ο συνδιασμός!!!! Βουρρρ για το μωράκι σου τωραααααααα!!!! Είμαι σίγουρη για σένα 100%!!!!

@Diwni μου ναι μου ήρθε χθες περίοδος και ενώ το πρωί είχα απλά καφέ από το μεσημέρι έχω πλυμμηρα. Το ίδιο και σήμερα πράγμα εξαιρετικά σπάνιο για μένα! Σκέφτομαι μήπως είχε παχύνει πολύ το ενδομήτριο με την προγεστερόνη που έπαιρνα από την σπερματεγχυση και έπειτα και αυτό ευθύνεται για το τόσο αίμα. Ξεκίνησα σήμερα 2η μέρα περιόδου τα χάπια και πάω για το χρυσό 🏅 αυτή τη φορά!!💪💪💪

 

Αχ μη μου λες τέτοια 😅 Είμαι 31 στα 32, υπάρχει περίπτωση για προεμμηνοπαυση από τώρα;; 🤯 Κι εμένα η γυναικολόγος αυτό μου είπε περί συνέπειας της περιόδου - εφόσον έχω περιόδο (δεν έχω χάσει κανένα μήνα ποτέ εκτός απ' όταν ήμουν έγκυος φυσικά), έστω και 4-5 μέρες ροή και θετικά τεστ ωορρηξίας κάθε μήνα, τότε δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας. 

Θα το κοιτάξω για σαλπιγγοραφία και σπερμοδιάγραμμα πάντως καθώς έχει περάσει εξάμηνο απ' την έναρξη των προσπαθειών έπειτα της αποβολής και θέλω να αποκλείσω άλλα τυχόν προβληματάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@marw90 τι κυκλο εχεις πανω κατω?

Εμενα ο κύκλος μ ηταν πανω κατω 27 28 μερες οποτε ξεκινουσα τα ωορηξιας τη 10η. Τωρα κυμαίνεται απο 24 εως 30 οποτε τα ξεκιναω απο την 8η.

30 μέρες.... δλδ μου ερχόταν περίοδος στάνταρ κάθε 14 πχ του μηνός...και κράταγε 4 μέρες με κανονικό αιμα...ωορρηξια έκανα την 15,16η μέρα.... την καταλαβαίνα σχεδόν πάντα τώρα αν άλλαξε κάτι θα φανεί....δε ξέρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με προβληματίζει αν έχω κανονικά ωορηξιας αυτόν το μήνα ή όχι... αυτό που ήρθε ήταν περιοδος η κάτι άλλο??? Στον υπερηχο που έκανα ήταν όλα καλά δεν είδε κάτι..αλλά τι να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marw90 ξεκινα τοτε τα τεστ ωορηξιας 10η μερα. Οι οδηγιες λενε απογευματινες  ωρες συνηθως. Βρισκεις το χαμογελο καο μετα κανεις μέχρι να βγουν αρνητικα. Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...