Μετάβαση σε περιεχόμενο

9 μήνες προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα 😞


Αριάδνη86

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! 

Είμαι 37 ετών και εδώ και 9 μήνες προσπαθούμε με τον άντρα μου για μωράκι. Δυστυχώς όμως δεν έρχεται το πολυπόθητο θετικό τεστ. Στις επισκέψεις στο γυναικολόγο μου στο υπέρηχο φάνηκε πως η ωορρηξία προχωράει κανονικά και έκανα κάποιες εξετάσεις ορμονολογικες. Έπαθα σοκ όταν βγήκαν αποτελέσματα καθώς η αμη μου ήταν 0,49 ng. Η fsh 8,1. Τώρα αναμένεται να κάνει ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα και μετά τις γιορτές να κάνω σαλπιγγογραφια. 

Εχω αγχωθεί όμως πολύ βρε κορίτσια. 

Λέτε ότι η τιμή της αμη είναι απογοητευτικη για φυσική σύλληψη; 

Έχω απογοητευτεί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Μην απογοητεύεσαι! Στα 33 μου (35,5 τώρα!) είχα αμη 0.24. μετά από σχεδόν χρόνο προσπαθειών καταλήξαμε σε εξωσωματική. Έτσι έκανα το πρώτο μου παιδάκι! 1,5 χρόνο μετά έμεινα φυσιολογικά έγκυος στο 2ο παιδάκι μου! Τώρα σου γράφω ξαπλωμένη ανάμεσα στα κορίτσια μου!! 

Δεν είναι λοιπόν απαγορευτική η φυσική σύλληψη. Απλά θέλει χρόνο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ! Και είναι βασικό να κάνει και ο σύζυγος το σπερμοδιαγραμμα κι εσύ την σαλπιγγογραφια! Τότε θα έχετε μια πρώτη ολοκληρωμένη εικόνα! Οι υπόλοιπες ορμονολογικες είναι οκ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tonakiv είπε:

Καλησπέρα! Μην απογοητεύεσαι! Στα 33 μου (35,5 τώρα!) είχα αμη 0.24. μετά από σχεδόν χρόνο προσπαθειών καταλήξαμε σε εξωσωματική. Έτσι έκανα το πρώτο μου παιδάκι! 1,5 χρόνο μετά έμεινα φυσιολογικά έγκυος στο 2ο παιδάκι μου! Τώρα σου γράφω ξαπλωμένη ανάμεσα στα κορίτσια μου!! 

Δεν είναι λοιπόν απαγορευτική η φυσική σύλληψη. Απλά θέλει χρόνο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ! Και είναι βασικό να κάνει και ο σύζυγος το σπερμοδιαγραμμα κι εσύ την σαλπιγγογραφια! Τότε θα έχετε μια πρώτη ολοκληρωμένη εικόνα! Οι υπόλοιπες ορμονολογικες είναι οκ;

Ευχαριστώ  πολύ για την απάντηση! Αχ μου δίνεις κουράγιο! Να χαίρεσαι τα κορίτσια σου❤️ 

Οι υπόλοιπες ορμονολογικες είναι φυσιολογικές. Η προλακτινη μου ήταν λίγο υψηλή. (32) αλλα δεν ξέρω αν έχει να κάνει που έκανα πολύ πρωί της εξετάσεις, 50 λεπτά αφού ξύπνησα. 

Στον γυναικολόγο μου θα πάω τον Ιανουάριο για να κάνω τη σαλπιγγογραφια και να τις δει, οπότε ελπίζω να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα. 

Σ ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...