Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είναι καθυστέρηση;


Maria98

Recommended Posts

Γεια σας, έχω και γω την απορία μου, μέχρι τον Δεκεμβριο του 2022 ολα καλα, ο κυκλος 30-31 μερες. Γεναρη δεν ηρθε καθολου με αποτελεσμα να ρθει στα μεσα Φλεβαρη υστερα απο χαπι της γυναικολογου. Τον μαρτη ηρθε στις 34 , απριλιο στις 36 και ξανα 41 μερες ηρθε τον ιουνιο, τον ιουλιο στις 36 μερες παρατηρω χρωματισμενες καφε βλεννες χωρις καθολου συμπτωματα της περιοδου, ανησυχω πηγαινω στη γιατρο και αναφερει ανωμαλια της περιοδου, οι ορμονες ηταν οκευ αλλα οι ωοθηκες πολυκυστηκες, ξεκινησα myo-inositol ως συμπληρωμα για να βοηθησει και το βαρος που εχει αυξηθει το τελευταιο διαστημα. Τον αυγουστο η περιοδος ερχεται στις 28 μερες, σεπτεμβριο στις 35 και τωρα οκτωμβριο δεν εχει ερθει ακομα , δε ξερω τι συμβαινει , εχουμε και ελευθερες επαφες απο τον ιουλιο, ομως  ετσι υπολογιζω στο περιπου τις γονιμες μερες, απο την αλλη κανενα συμπτωμα περιοδου, για πειτε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Γεια σας, έχω και γω την απορία μου, μέχρι τον Δεκεμβριο του 2022 ολα καλα, ο κυκλος 30-31 μερες. Γεναρη δεν ηρθε καθολου με αποτελεσμα να ρθει στα μεσα Φλεβαρη υστερα απο χαπι της γυναικολογου. Τον μαρτη ηρθε στις 34 , απριλιο στις 36 και ξανα 41 μερες ηρθε τον ιουνιο, τον ιουλιο στις 36 μερες παρατηρω χρωματισμενες καφε βλεννες χωρις καθολου συμπτωματα της περιοδου, ανησυχω πηγαινω στη γιατρο και αναφερει ανωμαλια της περιοδου, οι ορμονες ηταν οκευ αλλα οι ωοθηκες πολυκυστηκες, ξεκινησα myo-inositol ως συμπληρωμα για να βοηθησει και το βαρος που εχει αυξηθει το τελευταιο διαστημα. Τον αυγουστο η περιοδος ερχεται στις 28 μερες, σεπτεμβριο στις 35 και τωρα οκτωμβριο δεν εχει ερθει ακομα , δε ξερω τι συμβαινει , εχουμε και ελευθερες επαφες απο τον ιουλιο, ομως  ετσι υπολογιζω στο περιπου τις γονιμες μερες, απο την αλλη κανενα συμπτωμα περιοδου, για πειτε !!!

Καλησπέρα Μαρία! 
Την καλύτερη συμβουλή φυσικα θα στη δώσει ο γυναικολόγος σου και καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί του. 
Γενικά πιστευω πως καλό θα ήταν να πάρεις κάποια τεστ ωορρηξίας από τη στιγμή που ο κύκλος σου δεν είναι σταθερός για να έχεις καθαρή εικόνα του ποτε πρέπει να συνευρεθείς με τον σύντροφο σου για να έχετε το αποτέλεσμα που επιθυμείτε! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα τίποτα,  τώρα λίγες μέρες έχω πρησμένο στήθος και πόνους χαμηλά αλλά περίοδος δεν έρχεται. Έχω αρνητικό τεστ 28/10 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Ακόμα τίποτα,  τώρα λίγες μέρες έχω πρησμένο στήθος και πόνους χαμηλά αλλά περίοδος δεν έρχεται. Έχω αρνητικό τεστ 28/10 

Θα μπορούσες να πας σε έναν ενδοκρινολόγο αυτοί γνωρίζουν απο τις ορμόνες καλύτερα από τους γυναικολόγους κάτι που μπορεί να το βλέπει ο γυναικολογος εντάξει ο Ενδοκρινολογος μπορεί να έχει άλλη άποψη

Θα μπορούσες να πάρεις και τεστ ωορρηξιας είναι βοηθητικά αλλά θα θέλει να  ρυθμίσεις την περίοδο σου να έχεις ένα μπούσουλα για αρχή..

και εγω εχω Πολυκυστηκες πριν αρχίσω τις ελεύθερες επαφες είχα κύκλο 32 μετά όμως που άρχισε τις ελεύθερες Επαφες με τον καιρό χάλασε παρά πολύ και είχα φτάσει 56 μερες όπως καταλαβαίνεις εγκυος με αυτό τον κύκλο δεν μπορούσα να μεινω.. πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε ένα χάπι να ρυθμίσω μια ορμόνη ( που ο γυναικολογος του φαινόταν εντάξει αυτήν η ορμόνη ) και έμεινα εγκυος.. εδώ να πω ότι προσπαθούσα 1,5 χρόνο για εγκυμοσύνη.. πήρα το χάπι για ούτε 2 μήνες και έμεινα εγκυος..  υπάρχουν και καποιες βιταμίνες που βοηθανε να κανείς καλύτερη ωορρηξία και να πέσει ο κύκλος ψαχτώ λίγο 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γυναικολόγος μου είχε δώσει και μένα myo-inositol για να βοηθήσει να αυξηθεί λίγο μια ορμόνη αν και ήταν εντός ορίων την ήθελε λίγο πιο υψηλή τιμή 

Σίγουρα θα πάω και ενδοκρινολόγο για να κάνω και επανεξέταση στο θυρεοειδή, έχω μια βρογχοκήλη είχε αναφέρει τότε που είχα πάει προληπτικά 

Έχει αρχίσει να με ταλαιπωρεί η όλη κατάσταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Τελικά έχω θετικό τεστ ! Και χοριακή με τιμή 479.8 που έκανα 10/11,για πείτε!!!

Ωωω μπράβο συγχαρητήρια είσαι εγκυος κορίτσι μου 🎉🥳🤰

Με το καλό μια χαρά είναι χοριακη σου εκανες επαναληπτική ; Μίλησες με τον γιατρό σου ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα κάνω αύριο εξετάσεις και μεθαύριο κλείσαμε ένα ραντεβού,  για να δούμε!!!! Ακόμα περίεργα συναισθήματα βέβαια αλλά όλα καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Θα κάνω αύριο εξετάσεις και μεθαύριο κλείσαμε ένα ραντεβού,  για να δούμε!!!! Ακόμα περίεργα συναισθήματα βέβαια αλλά όλα καλά!!!!

Μπράβο μπράβο με το καλό θα πω εγω να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 🤰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2023 at 11:38 ΠΜ, ο/η Maria98 είπε:

Τελικά έχω θετικό τεστ ! Και χοριακή με τιμή 479.8 που έκανα 10/11,για πείτε!!!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Λογικά είχες καθυστερημένη σύλληψη για αυτό είχε δείξει αρνητικό το πρώτο. Μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι 😊

Συνήθως μετά τις 1500-2000 χοριακη φαίνεται στον υπέρηχο. Φαντάζομαι θα έχει φτάσει αυτή η τιμή τότε που θα πας αλλά κι αν δεν δεις πολλά ακόμα μην στεναχωρηθείς, είναι νωρίς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 14/11/2023 at 11:18 ΠΜ, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, θα σας ενημερώσω!!!!

Κορίτσια μου τελικά το νινί μα την έφερε, δεν μεγάλωσε και προχωρήσαμε σε απόξεση.....

Θα περάσει κι αυτό και θα πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2023 at 5:53 ΜΜ, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσια μου τελικά το νινί μα την έφερε, δεν μεγάλωσε και προχωρήσαμε σε απόξεση.....

Θα περάσει κι αυτό και θα πάνε όλα καλά! 

Λυπάμαι πολύ!!!! 😢 Μην στενοχωριέσαι όλες λίγο πολύ το έχουμε περάσει αυτό.. εμείς προσπαθούμε από Ιούλιο τον Οκτώβρη είχα βιοχημική και ακόμα τίποτα.. βέβαια με τεστ ωορρηξίας προσπαθώ μόνο 2 κύκλους και πλησιάζω στον τρίτο.. Δοκίμασε τα ειδικά αν έχεις άστατο κύκλο θα σε βοηθήσουν πολύ!!! Στον προηγούμενο κύκλο δεν κατάλαβα καααααν ότι έχω ωορρηξία έκανα το τεστ και έλεγα σιγά είναι πολύ νωρίς και βγηκε θετικό!!! Αλλάζει λίγο ο κύκλος μετά από αποβολή και τα τεστακια θα σε βοηθήσουν πολύ πιστεύω… καλή επιτυχία εύχομαι και δύναμη!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Ποια τεστακια χρησιμοποιείς; από που τα προμηθευεσαι;

Από φαρμακείο τα clear blue. Επειδή μένω σε επαρχία και δεν θέλω να πάω στο φαρμακείο εδώ τα παραγγέλνω από το Ίντερνετ, από online φαρμακείο και παίρνω μια και καλή και τεστ εγκυμοσύνης online είναι πιο φθηνά. Τα παίρνω γύρω στα 20€ τα 10 τεστ ωορρηξίας. Είναι λίγο πιο ακριβά αλλά είναι ψηφιακά και είμαι πιο σίγουρη για το αποτέλεσμα δεν μπορώ να μαντεύω τις ταινίες ειναι δεν ειναι θετικά… σου τα προτείνω ειναι πολύ βολικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μονο υγρά είχα κ έχω...αλλά επειδή το παρακολουθήσαμε αρχικά με υπέρηχο μέχρι κ 22 ημέρα είδαμε ότι δεν έχει γίνει κάτι ακόμα...και έτσι συνέχισα εγώ με τεστακια να δουμε πως θα πάει!! Η αλήθεια δεν είχα ξανά ψάξει μέρες ωορρηξία είναι η πρώτη φορά!! Επομένως δεν ξέρω αν κάνω η όχι!!! 
    • 😊 Εγώ βάζω μόνο την κρέμα σώματος μετά το μπάνιο! Μέχρι στιγμής ευτυχώς δε φαίνεται κάποια ραγάδα.. Στις θηλές μόνο ξεκίνησα να βάζω μία κρέμα γιατί άρχισαν σαν να ξεφλουδίζουν..
    • Ούτε εγώ έχω γραμμή! Εμένα η μικροβιολόγος μου είπε να μην αφήνω εκτεθειμένα φαγητά τώρα που έχουμε πολλές μύγες εδώ στην εξοχή και ότι αυτές είναι που συνήθως μεταφέρουν τα μικρόβια και μετά πλύσιμο καλά τα λαχανικά.. Εννοείται αν προσέχεις με τη γατούλα, την καθαριότητα της άμμου δεν υπάρχει κανένα θέμα! Εμείς έχουμε σκύλο 😊   
    • Κορίτσι μου δεν χρειάζεται να προσεχείς τοοοσο πολύ τα πράσινα να προσεχείς λίγο εγω τα βάζω σε ξύδι όταν είναι να φάω πχ μαρούλι από φρούτα τα πλένω και καθαρίζω την φλούδα μην σε πιάνει άγχος με αυτά 😊 Εχω την μαύρη γραμμή άρχισε αχνοφαίνεται 😊  Στην πρώτη εγκυμοσύνη άργησε πολύ να φανεί αλλά τώρα φάνηκε πιο γρήγορα  Από κρεμες για ραγάδες βάζετε τίποτα κορίτσια; 
    • Δεν έχω αυτοκίνητο σήμερα κ είναι μιά ώρα μακριά χωρίς κίνηση τα νοσοκομεία που εφημερεύουν... Δυστυχώς δεν μένω κάπου κεντρικά να μπορώ να πάω χωρίς αυτοκίνητο... Οπότε αύριο λογικά θα μπορέσω να πάω... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου🙏 ελπίζω να μην είναι κάτι... Αύριο θα πάω κ ελπίζω να μου τι μπορεί να είναι...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...