Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λε καταστασιόν τρε απελπιστίκ


Fighter

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια με έχει πιάσει απελπισία και δεν έχω που να τα πω!! Παρά μόνο εδώ βρίσκω παρηγοριά…νιώθω ότι κανένας δεν μπορεί να με καταλάβει…γιατί να μην είναι εύκολη υπόθεση για όλον τον κόσμο το θέμα «παιδί»…γιατι για κάποιους να είναι τόσο εύκολο και για κάποιους άλλους τόσο μα τόσο δύσκολο…νιώθω οτι με έχει επηρεάσει τόσο πολύ στην καθημερινότητα μου…αυτό σκέφτομαι κάθε λεπτό…κάθε μέρα κάθε ώρα…έχει επηρεαστεί και ο γάμος μου…αυτό το μήνα θα γεννούσα και το σκέφτομαι συνέχεια…και αντ αυτού ξανά μανά προσπάθειες…είναι για γερά νεύρα αυτό το ταξίδι…βλέπω συνεχώς ανακοινώσεις εγκυμοσύνης και πιάνω τον εαυτό μου να «ζηλεύει» δεν είμαι εγώ αυτός ο άνθρωπος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Fighter είπε:

Καλησπέρα κορίτσια με έχει πιάσει απελπισία και δεν έχω που να τα πω!! Παρά μόνο εδώ βρίσκω παρηγοριά…νιώθω ότι κανένας δεν μπορεί να με καταλάβει…γιατί να μην είναι εύκολη υπόθεση για όλον τον κόσμο το θέμα «παιδί»…γιατι για κάποιους να είναι τόσο εύκολο και για κάποιους άλλους τόσο μα τόσο δύσκολο…νιώθω οτι με έχει επηρεάσει τόσο πολύ στην καθημερινότητα μου…αυτό σκέφτομαι κάθε λεπτό…κάθε μέρα κάθε ώρα…έχει επηρεαστεί και ο γάμος μου…αυτό το μήνα θα γεννούσα και το σκέφτομαι συνέχεια…και αντ αυτού ξανά μανά προσπάθειες…είναι για γερά νεύρα αυτό το ταξίδι…βλέπω συνεχώς ανακοινώσεις εγκυμοσύνης και πιάνω τον εαυτό μου να «ζηλεύει» δεν είμαι εγώ αυτός ο άνθρωπος 

Καλησπέρα κορίτσι μου… Εγώ θα σου πω πως είναι εντελώς φυσιολογικό όλο αυτό…πιστεύω πως κάθε γυναίκα και κάθε δεμένο ζευγάρι νιώθει αυτήν την πικρία και «ζήλεια» σε ανακοινώσεις εγκυμοσύνης, όταν προσπαθεί ανεπιτυχώς και το ίδιο. Αν και εμείς προσπαθούσαμε μόνο έναν χρόνο, επειδή το θέλαμε από πιο πριν και εξαρχής η επιθυμία ήταν υπερβολικά έντονη, αυτή η μηνιαία αποτυχία μας είχε εξουθενώσει. Το καταναγκαστικό σεξ σε συγκεκριμένες μέρες του μήνα, που πρέπει να ανταπεξέλθεις εμμονικά παρά την κούραση και την όρεξη του καθενός, είναι ψυχοφθόρο και λογικό απόλυτα να σε επηρεάζει. Παρά την ψυχοθεραπεία μου, ένιωθα να μην βρίσκω νόημα πουθενά. Με βοήθησε παρά πολύ όμως να προσθέτω νέες ασχολίες, όχι απλά χόμπι, αλλά κάτι που θα με εξελίξει είτε επαγγελματικά είτε σαν άνθρωπο. Αυτό που με βοήθησε όμως περισσότερο τους τελευταίους μήνες, ήταν να «γιορτάζουμε» τον ερχομό της κάθε περιόδου με μια καλή έξοδο ή τον προγραμματισμό ενός ταξιδιού, ή τελοσπαντων με δραστηριότητες που αν ήμουν έγκυος θα ήταν δύσκολο να πραγματοποιηθούν. Θέλω να σου πω πως θα έρθει…εκεί που δεν το έχεις φανταστεί και μετά θα αναρωτιέσαι αν πειράζει που πριν κανεις το τεστ είχες πιει 2 ποτήρια κρασί παραπάνω.. στο εύχομαι από καρδιάς και σε νιώθω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Fighter είπε:

Καλησπέρα κορίτσια με έχει πιάσει απελπισία και δεν έχω που να τα πω!! Παρά μόνο εδώ βρίσκω παρηγοριά…νιώθω ότι κανένας δεν μπορεί να με καταλάβει…γιατί να μην είναι εύκολη υπόθεση για όλον τον κόσμο το θέμα «παιδί»…γιατι για κάποιους να είναι τόσο εύκολο και για κάποιους άλλους τόσο μα τόσο δύσκολο…νιώθω οτι με έχει επηρεάσει τόσο πολύ στην καθημερινότητα μου…αυτό σκέφτομαι κάθε λεπτό…κάθε μέρα κάθε ώρα…έχει επηρεαστεί και ο γάμος μου…αυτό το μήνα θα γεννούσα και το σκέφτομαι συνέχεια…και αντ αυτού ξανά μανά προσπάθειες…είναι για γερά νεύρα αυτό το ταξίδι…βλέπω συνεχώς ανακοινώσεις εγκυμοσύνης και πιάνω τον εαυτό μου να «ζηλεύει» δεν είμαι εγώ αυτός ο άνθρωπος 

Σε νιώθω απόλυτα... Αυτή την αίσθηση της "αδικίας" την έχουμε όλες όσες προσπαθούμε και δεν έρχεται. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, γιατί αν βλέπεις ότι επηρεάζεται ο γάμος σου, η καθημερινότητά σου, η λειτουργικότητά σου, μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο, που αυτά που επηρεάζονται θα επηρεάζουν και το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Εγώ άργησα να το πάρω απόφαση, παρόλο που είχα πολλές παράλληλες έννοιες να παίζουν στο ίδιο ταμπλό. Πιστεύω πως αν το είχα κάνει νωρίτερα, αν δεν είχε έρθει νωρίτερα η εγκυμοσύνη (κάτι τέτοιο δεν μπορώ να ξέρω αν γινόταν), τουλάχιστον θα φτάναμε στο σημείο που φτάσαμε με λιγότερο στρες και άγχος. Φρόντισε τον εαυτό σου και θα δεις που τέτοια νέα που τώρα τα ακούς και στενοχωριέσαι, θα τα βλέπεις σαν καλά σημάδια για σένα και τον άνθρωπό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2023 at 8:45 ΜΜ, ο/η Fighter είπε:

Καλησπέρα κορίτσια με έχει πιάσει απελπισία και δεν έχω που να τα πω!! Παρά μόνο εδώ βρίσκω παρηγοριά…νιώθω ότι κανένας δεν μπορεί να με καταλάβει…γιατί να μην είναι εύκολη υπόθεση για όλον τον κόσμο το θέμα «παιδί»…γιατι για κάποιους να είναι τόσο εύκολο και για κάποιους άλλους τόσο μα τόσο δύσκολο…νιώθω οτι με έχει επηρεάσει τόσο πολύ στην καθημερινότητα μου…αυτό σκέφτομαι κάθε λεπτό…κάθε μέρα κάθε ώρα…έχει επηρεαστεί και ο γάμος μου…αυτό το μήνα θα γεννούσα και το σκέφτομαι συνέχεια…και αντ αυτού ξανά μανά προσπάθειες…είναι για γερά νεύρα αυτό το ταξίδι…βλέπω συνεχώς ανακοινώσεις εγκυμοσύνης και πιάνω τον εαυτό μου να «ζηλεύει» δεν είμαι εγώ αυτός ο άνθρωπος 

Και ποια δεν έχει περάσει από αυτή τη θέση; Ακόμα και γυναίκες που εμείς θεωρούμε ότι τους ήρθαν όλα εύκολα έχουν κάνει κι αυτές το δικό τους δρόμο και ίσως εμείς δεν τα ξέρουμε. 
Είναι λογικό να νιώθεις όλα αυτά και πολλές φορές να νιώθεις ότι σε ξεπερνάνε! Γι αυτό φρόντισε λιγάκι παραπάνω τον εαυτό σου και τη σχέση σας! 
Ψυχολογικά πιστεύω θα βοηθήσει οτιδήποτε βοηθάει το σώμα, περπάτημα, κάποιο είδους γυμναστικής. Δεν είναι τυχαίο που οι αρχαίοι έλεγαν νους υγιής εν σώματι υγιεί.

Γι αυτό εάν νιώθετε ότι βλάπτει το γάμο σας καλό θα είναι να δείτε και έναν ειδικό πάνω σ αυτό το θέμα, να φτιάξει η ψυχολογία σας και η σχέση σας και όλα τα υπόλοιπα με τον καιρό θα έρθουν.
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Αχχχ πόσο σε νιώθω, πόσες φορές έχω "ζηλέψει" και εγώ .. Και ώρες ώρες πραγματικά νιώθω οτι εδώ βρίσκω μια παρηγοριά, οτι εδώ θα καταλάβετε και θα νιώσετε ακριθώς αυτά που αισθανόμαστε όσες προσπαθούμε για παιδάκι, δίχως αποτέλεσμα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2023 at 6:45 ΜΜ, ο/η Fighter είπε:

Καλησπέρα κορίτσια με έχει πιάσει απελπισία και δεν έχω που να τα πω!! Παρά μόνο εδώ βρίσκω παρηγοριά…νιώθω ότι κανένας δεν μπορεί να με καταλάβει…γιατί να μην είναι εύκολη υπόθεση για όλον τον κόσμο το θέμα «παιδί»…γιατι για κάποιους να είναι τόσο εύκολο και για κάποιους άλλους τόσο μα τόσο δύσκολο…νιώθω οτι με έχει επηρεάσει τόσο πολύ στην καθημερινότητα μου…αυτό σκέφτομαι κάθε λεπτό…κάθε μέρα κάθε ώρα…έχει επηρεαστεί και ο γάμος μου…αυτό το μήνα θα γεννούσα και το σκέφτομαι συνέχεια…και αντ αυτού ξανά μανά προσπάθειες…είναι για γερά νεύρα αυτό το ταξίδι…βλέπω συνεχώς ανακοινώσεις εγκυμοσύνης και πιάνω τον εαυτό μου να «ζηλεύει» δεν είμαι εγώ αυτός ο άνθρωπος 

Καλησπέρα κι από μένα φίλη! Δε μας έχεις γράψει νέα σου αλλά ήθελα κι εγώ να σου στείλω αγωνιστικούς χαιρετισμούς μιας και όταν μας έγραψες ήταν Οκτώβρης κι ήθελα να σου πω πως κι εγώ πέρυσι είχα μια παλίνδρομη στις 10εβ4ημ με ΠΗΤ 13/10... Σε μένα ήρθε με την πρώτη κιόλας προσπάθεια που είχαμε το πολύ 3 διάσπαρτες επαφές χωρίς να παρακολουθώ τίποτα και ούτε να ξέρω τι είναι τα τεστ ωορρηξίας κι όλες οι εξετάσεις που πλέον έχω προβεί κι εγώ κι ο συντροφός μου... Όταν κ΄ρατησα το πρώτο θετικό τεστ στα χέρια μου και κοίταξα στην εφαρμογή μου πότε θα γεννηθεί, κι ο Οκτώβρης ξαφνικά έγινε ο αγαπημένος μου μήνας... Τέτοιο καιρό πέρυσι πήγαμε για τον καθιερωμένο υπέρηχο και εκεί ακούσαμε τα πιο αποκαρδιωτικά λόγια που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου: "δεν υπάρχει καρδικός παλμός, δυστυχώς το έμβρυο παλινδρόμησε". Δε το χωρούσε το μυαλό μας ότι η πρώτη μας εμπειρία ως γονείς θα καταλήξει με το χειρότερο εφιάλτη ενός γονιού - η απώλεια του παιδιού του 💔 Μέχρι να μπει ο Οκτώβρης λοιπόν ήμουν σε μια άρνηση, δεν είχα αποδεχτεί αυτό που συνέβη ενώ είχαμε στο μεταξύ ξανα ξεκινήσει τις προσπάθειες εκ νέου. 13 Οκτωβρίου λοιπόν μαγειρέψαμε με το σύντροφό μου στο σπίτι το αγαπημένο μας γεύμα, ανοίξαμε ένα μπουκάλι κρασί και υποσχεθήκαμε ο ένας στον άλλον ΄οτι θα μείνουμε ενωμένοι και θα συνεχίσουμε για το άγγελάκι μας 👼 Κι έπειτα είμαι καλύτερα, σα να μπήκε ένα κλείσιμο μέσα μου. Κι έτσι μπόρεσα να δώ πλεον καθαρά και αρχίσαμε να το ψάχνουμε με περαιτέρω εξετάσεις που, στο σήμερα, έχω ηρεμήσει πάααααρα πολύ και είμαι αρκετά πιο αισιόδοξη για το μέλλον γιατί έχω μια εικόνα του τι συμβαίνει και υπάρχει ενα πλάνο.

Τουτέστιν, γιατί στα λέω όλα αυτά; (αν μας διαβάζεις ακόμα) - εφόσον βλέπεις ότι σε επηρεάζει η απώλεια ακόμα και η αναμονή έχει επιπτώσεις στο γάμο σου, ξεκίνα τις εξετάσεις να δεις τι γίνεται και θα σε καθοδηγήσουν οι γιατροί. Πιστεύω έτσι θα βρεις την ηρεμία μέσα σου και θα εστιάσεις στο μέλλον κι όχι στο τι έγινε που σε τραβάει πίσω. Όπως και να χει, λυπάμαι βαθύτατα για την απώλειά σου, αλλά μην αφήσεις αυτό το γεγονός να σε τραβάει πίσω και να χαλαστεί η σχέση σου με τον άνδρα σου 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...