Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Διανύω την 21η εβδομάδα κύησης και τις τελευταίες μέρες από εκεί που ένιωθα τις κινήσεις του μωρού αρκετά συχνά και καλά, πλέον τις νιώθω πολύ πιο αραιά και πιο " αδύναμες" αλλά σε καθημερινή βάση. 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Παίζει ρόλο ο πλακούντας μου ο οποίος είναι κάτω πρόσθιος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Διανύω την 21η εβδομάδα κύησης και τις τελευταίες μέρες από εκεί που ένιωθα τις κινήσεις του μωρού αρκετά συχνά και καλά, πλέον τις νιώθω πολύ πιο αραιά και πιο " αδύναμες" αλλά σε καθημερινή βάση. 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Παίζει ρόλο ο πλακούντας μου ο οποίος είναι κάτω πρόσθιος;

Είναι απόλυτα φυσιολογικό καθώς το μωράκι σου έχει πάρα πολύ χώρο στην μήτρα και το πιο πιθανό είναι να έχει γυρίσει προς τα μέσα οπότε οι κλωτσιές θα μοιάζουν πολύ απαλές 'η ανύπαρκτες. Επίσης στην εβδομάδα που είσαι είναι πολύ λογικό ακόμα να μην μπορείς να το νιώθεις τόσο συχνά όσο θα ήθελες. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/7/2023 at 12:07 ΠΜ, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Διανύω την 21η εβδομάδα κύησης και τις τελευταίες μέρες από εκεί που ένιωθα τις κινήσεις του μωρού αρκετά συχνά και καλά, πλέον τις νιώθω πολύ πιο αραιά και πιο " αδύναμες" αλλά σε καθημερινή βάση. 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Παίζει ρόλο ο πλακούντας μου ο οποίος είναι κάτω πρόσθιος;

Είχα ακριβώς το ίδιο "θέμα" την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά διένυα την 28η. Από εκεί που οι κινήσεις ήταν πολύ δυνατές και έβλεπα βουναλακια στην κοιλιά μου συνέχεια, ένιωθα την μπέμπα μεν, αλλά πολύ πιο απαλα.

Πανικοβλήθηκα εννοείται, 100 κακές σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου και ευτυχώς δύο μέρες αργότερα είχα τον προγραμματισμενο υπέρηχο του μήνα. Συζητησα με τον γιατρό μου όλες αυτές τις ανησυχίες μου και μου είπε το εξής: Σε όλη τη βιβλιογραφία γίνονται αναφορές για τη συχνότητα των κινήσεων και όχι για την ένταση τους. Δηλαδή μας απασχολεί να νιώθουμε το μωρό και όχι το αν κλωτσαει το ίδιο δυνατά. Ξέχασα να τον ρωτήσω αν παίζει ρόλο σε αυτό ο πρόσθιος πλακούντας μου.

Το άλλο που μου είπε είναι ότι επειδή ξεκίνησα γενικά να προσέχω περισσότερο το θέμα των κιλών και έκοψα τη ζάχαρη τις τελευταίες μέρες, το πιθανότερο είναι τόσο καιρό οι τόσο έντονες κινήσεις να ήταν αποτέλεσμα της ζάχαρης που κατανάλωνα. Οπότε τώρα να είναι οι πραγματικές κινήσεις. Με εξέτασε εξονυχιστικά και μου είπε ότι δεν βλέπει τίποτα ανησυχητικό. Αν κατά μέσο όρο έχω τουλάχιστον 2 κινήσεις την ώρα (χωρίς να γίνω ψυχωτική με το ρολόι στο χέρι) να μην ανησυχώ. Αν παρόλαυτα αγχωθω πάλι να τον καλέσω για να με στείλει για ένα doppler να μου φύγει η ιδέα. 

Πλέον είναι μέρες που η μπέμπα είναι πιο ήρεμη και άλλες που νιώθω ότι θα βγει κανένα πόδι μέσα από την κοιλιά 😂

Για εμένα, αν έχεις αγχωθει πολύ, καλύτερα μιλα με τον γιατρό σου να σε ηρεμήσει, αν και από την δική μου περίπτωση φαίνεται να μην συντρέχει λόγος ανησυχίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα θέλουν λίγη ζάχαρη για να ξυπνάνε και τα 2 και να φεύγει το άγχος σας..:) Φάτε κανένα γλυκό και μην σκέφτεστε τόσο τα κιλά σας εκτός αν είναι προτροπή του γιατρού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Οσο μεγαλώνουν, τόσο λιγότερο χώρο έχουν για τρέλες μέσα στην κοιλιά. Νομίζω ότι είναι πολύ φυσιολογικό. Αρκεί που το νιώθετε να κινείται. 

Όλα να πάνε τέλεια! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...