Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποθηλασμος 13 μηνων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Προσπαθώ να αποθηλασω εδώ και 3 μηνες περίπου χωρίς καμία επιτυχία. Ο μικρός όχι απλά δε δέχεται το ξένο γάλα.. το έχει κάνει και δυο φορές εμετό που τον κοροϊδέψαμε για να του το δώσουμε. Έχω φτάσει στα όρια μου με το θέμα του υπνου καθώς με έχει κάνει πιπιλα και ξυπνάει ανά 2ωρο ή στος καλές μέρες 3ωρο μόνο για να θηλασει 5 λεπτά και να συνεχίσει τον ύπνο του. Πως θα κοπεί αυτό; Έχω απελπιστεί. Νιώθω ότι δε θα κοιμηθεί ποτέ σερί χωρίς το στηθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η NasiaZ είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Προσπαθώ να αποθηλασω εδώ και 3 μηνες περίπου χωρίς καμία επιτυχία. Ο μικρός όχι απλά δε δέχεται το ξένο γάλα.. το έχει κάνει και δυο φορές εμετό που τον κοροϊδέψαμε για να του το δώσουμε. Έχω φτάσει στα όρια μου με το θέμα του υπνου καθώς με έχει κάνει πιπιλα και ξυπνάει ανά 2ωρο ή στος καλές μέρες 3ωρο μόνο για να θηλασει 5 λεπτά και να συνεχίσει τον ύπνο του. Πως θα κοπεί αυτό; Έχω απελπιστεί. Νιώθω ότι δε θα κοιμηθεί ποτέ σερί χωρίς το στηθος

Καλησπέρα! το έχω γράψει ξανά γιατί κ μένα με δυσκόλεψε ο αποθηλασμός, όσο κόπο θες να θηλάσεις άλλο τόσο θες κ για να αποθηλάσεις. Ξένο γάλα η δική μου δεν πήρε ποτέ! όμως τα καλά νεα ειναι ότι από το έτος και μετά δεν είναι απαραίτητο να πίνει γάλα. Εμένα μου πήρε 1 χρόνο να καταφέρω να αποθηλάσω... ξεκίνησα στο έτος κ κατάφερα να κόψω τον τελευταίο θηλασμό όταν έγινε 2! Ένιωθα απελπισία πραγματικά, οπότε σε καταλαβαίνω, αλλά δεν θα βγάλεις κάτι αν πιέσεις το παιδί, χειρότερα θα κολλήσει. Θέλει βήμα βημα, ενα θηλασμο τη φορα. Επειδή πραγματικά κάθε παιδι ειναι διαφορετικό (εχω ακουσει παιδια που απλα αποθηλασαν σε μια μερα κ παιδια που εχουν περασει τα 3 κ ακομα τα παλευουν) μπες στην ομαδα "Αποθηλάζω με αγαπη"  https://www.facebook.com/profile.php?id=100089321382673 στο facebook. Με ειχαν βοηθησει παρα πολυ και ειχα παρακολουθησει κ ενα σεμιναριο το οποιο πραγματικα προσφερε τιπς αποθηλασμου, κ ετσι μπορεσα να προχωρησω... Ευχομαι καλη επιτυχια και να θυμασαι θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η NasiaZ είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Προσπαθώ να αποθηλασω εδώ και 3 μηνες περίπου χωρίς καμία επιτυχία. Ο μικρός όχι απλά δε δέχεται το ξένο γάλα.. το έχει κάνει και δυο φορές εμετό που τον κοροϊδέψαμε για να του το δώσουμε. Έχω φτάσει στα όρια μου με το θέμα του υπνου καθώς με έχει κάνει πιπιλα και ξυπνάει ανά 2ωρο ή στος καλές μέρες 3ωρο μόνο για να θηλασει 5 λεπτά και να συνεχίσει τον ύπνο του. Πως θα κοπεί αυτό; Έχω απελπιστεί. Νιώθω ότι δε θα κοιμηθεί ποτέ σερί χωρίς το στηθος

Το ποσό σε καταλαβαίνω δεν λέγεται. Εμένα είναι 16 μηνών και προσπαθώ εδώ από το Πάσχα να αποθηλασω με πλήρη αποτυχία. Δεν το δέχεται για κανένα λόγο. Το βράδυ μπορεί να θηλάσει και 10 φορές αν κάτι τον ενοχλήσει. Η κατασταση δε τώρα με τον καύσωνα έχει ξεφύγει. Θηλάζει συνέχεια σαν βρέφος και τρώει ελάχιστα.

Ότι και αν έχω διαβάσει απλά δεν έχει εφαρμογή.... Το ξένο γάλα το φτύνει και αν καταλάβει ότι κάτι πάει να λειτουργήσει σαν υποκατάστατο το απορρίπτει ( πχ του άρεσε το κεφίρ και μόλις κατάλαβε ότι κόψαμε ένα γεύμα όταν του το προσφέραμε δεν το ξανά ήπιε, μόνο όταν θα του το δώσει η γιαγιά του σε άσχετη ώρα. )

Θα ξαναπροσπαθήσω στο τέλος του καλοκαιρινού ελπίζω να τα καταφέρω, τώρα είναι αδύνατο λόγο της ζεστής να του το κόψω...

Αν βρεις τρόπο η οποιοσδήποτε έχει να προσθέσει κάτι εγώ είμαι με τα αυτιά μου ανοιχτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η NasiaZ είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Προσπαθώ να αποθηλασω εδώ και 3 μηνες περίπου χωρίς καμία επιτυχία. Ο μικρός όχι απλά δε δέχεται το ξένο γάλα.. το έχει κάνει και δυο φορές εμετό που τον κοροϊδέψαμε για να του το δώσουμε. Έχω φτάσει στα όρια μου με το θέμα του υπνου καθώς με έχει κάνει πιπιλα και ξυπνάει ανά 2ωρο ή στος καλές μέρες 3ωρο μόνο για να θηλασει 5 λεπτά και να συνεχίσει τον ύπνο του. Πως θα κοπεί αυτό; Έχω απελπιστεί. Νιώθω ότι δε θα κοιμηθεί ποτέ σερί χωρίς το στηθος

Μια από τα ίδια και εγω ( ειχα γράψει πιο κάτω σε θεματάκι ) 

11 μηνών και θηλάζει μόνο την νύχτα το πρωί το έχω κόψει αλλά ξυπνάει και τρώει μέσα στο βράδυ αρκετές φορές έχω κουραστεί είναι η αλήθεια αλλα ο βασικός λόγος που θέλω να κόψω τον θηλασμό είναι επειδή θέλω να μεινω εγκυος όπως ξέρετε η περιοδος μου είναι χάλια  με τον θηλασμό όποτε που να τα καταφέρω ( έχω και ένα θεματάκι άλλο τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης ) 

δεν ξέρω πως θα το κάνω

να ρωτήσω κάτι φρέσκο γαλα δεν πινει ; Γιατί δίνεις φόρμουλα ; 

εγω περιμένω να χρονίσει ώστε να κάνω εισαγωγή σε φρέσκο κατσικίσιο γαλα μπας και γίνει τίποτα με αυτό 

Και η τελευταία μου λύση είναι να πω την γιατρο να παρω χάπι να κοπεί το γαλα μου αλλά αυτό πρέπει να το κάνω κουβέντα με την γιατρό πρώτα αλλά το έχω και αυτό στο πίσω μερος του μυαλού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μια από τα ίδια και εγω ( ειχα γράψει πιο κάτω σε θεματάκι ) 

11 μηνών και θηλάζει μόνο την νύχτα το πρωί το έχω κόψει αλλά ξυπνάει και τρώει μέσα στο βράδυ αρκετές φορές έχω κουραστεί είναι η αλήθεια αλλα ο βασικός λόγος που θέλω να κόψω τον θηλασμό είναι επειδή θέλω να μεινω εγκυος όπως ξέρετε η περιοδος μου είναι χάλια  με τον θηλασμό όποτε που να τα καταφέρω ( έχω και ένα θεματάκι άλλο τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης ) 

δεν ξέρω πως θα το κάνω

να ρωτήσω κάτι φρέσκο γαλα δεν πινει ; Γιατί δίνεις φόρμουλα ; 

εγω περιμένω να χρονίσει ώστε να κάνω εισαγωγή σε φρέσκο κατσικίσιο γαλα μπας και γίνει τίποτα με αυτό 

Και η τελευταία μου λύση είναι να πω την γιατρο να παρω χάπι να κοπεί το γαλα μου αλλά αυτό πρέπει να το κάνω κουβέντα με την γιατρό πρώτα αλλά το έχω και αυτό στο πίσω μερος του μυαλού 

Κορίτσι το χάπι δεν θα βοηθησει κάπου... Θα σου κόψει μεν το γάλα αλλά η ανάγκη του παιδιού θα παραμείνει κ δεν θα έχεις κ την επιλογή του θηλασμού ως μέσο να ηρεμήσει! Αυτό που πρέπει να πετύχεις είναι να αποσυνδέσει το παιδί το θηλασμό από τον ύπνο αρχικά κ μετά να μην το αναζητά. Κάνε το εικόνα να κάνει τις ακριβώς ίδιες αφυπνίσεις κ να πρέπει να το ηρεμισεις με άλλο τρόπο. Πάρε καθοδήγηση κ θα τα καταφέρετε... Όσο για το γάλα όταν περάσει το έτος δεν είναι απαραίτητο να πίνει... Ρίξε μια ματιά σε ομάδες αποθηλασμου όπως αυτή που έγραψα παραπάνω. Θα βοηθήσουν σίγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι το χάπι δεν θα βοηθησει κάπου... Θα σου κόψει μεν το γάλα αλλά η ανάγκη του παιδιού θα παραμείνει κ δεν θα έχεις κ την επιλογή του θηλασμού ως μέσο να ηρεμήσει! Αυτό που πρέπει να πετύχεις είναι να αποσυνδέσει το παιδί το θηλασμό από τον ύπνο αρχικά κ μετά να μην το αναζητά. Κάνε το εικόνα να κάνει τις ακριβώς ίδιες αφυπνίσεις κ να πρέπει να το ηρεμισεις με άλλο τρόπο. Πάρε καθοδήγηση κ θα τα καταφέρετε... Όσο για το γάλα όταν περάσει το έτος δεν είναι απαραίτητο να πίνει... Ρίξε μια ματιά σε ομάδες αποθηλασμου όπως αυτή που έγραψα παραπάνω. Θα βοηθήσουν σίγουρα!

Ναι θα το ζητήσω έτσι και αλλιώς με την παιδίατρο και με ενδοκρινολόγο  αν παρω τέτοια απόφαση.. θα το σκεφτώ πολύ πριν, γιατί αν το κάνω μετά δεν έχει επιστροφή θα γίνει μια και έξω όποτε θα πρέπει να το ζυγίσω καλά πριν κάνω το οτιδήποτε.. 

Ας δοκιμάσω για αρχή να κάνω μια προσπάθεια να το κόψουμε σιγα σιγα και σταδιακά θα δώσω περιθώριο μερικούς μήνες.. και ποτε δεν ξέρεις ίσως γίνει πιο εύκολα από ότι το εχω στο κεφάλι μου 🤷‍♀️

αλλα το χαπι θα το χρειαστώ οπως και να έχει ακόμα και αποθηλασμο να κάνω σιγά σιγά και να μου κοπεί το γαλα με φυσικό τρόπο πάλι χαπι θα παρω για να μπορεσω να μεινω εγκυος ξανά δεν θα το αποφύγω… και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα χάπι για να τα καταφέρω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2023 at 11:11 ΜΜ, ο/η NasiaZ είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Προσπαθώ να αποθηλασω εδώ και 3 μηνες περίπου χωρίς καμία επιτυχία. Ο μικρός όχι απλά δε δέχεται το ξένο γάλα.. το έχει κάνει και δυο φορές εμετό που τον κοροϊδέψαμε για να του το δώσουμε. Έχω φτάσει στα όρια μου με το θέμα του υπνου καθώς με έχει κάνει πιπιλα και ξυπνάει ανά 2ωρο ή στος καλές μέρες 3ωρο μόνο για να θηλασει 5 λεπτά και να συνεχίσει τον ύπνο του. Πως θα κοπεί αυτό; Έχω απελπιστεί. Νιώθω ότι δε θα κοιμηθεί ποτέ σερί χωρίς το στηθος

Αχ μάλλον δεν θα σου δώσω κουράγιο γιατί κ γω σε παρόμοια φάση είμαι.. ο μικρός μου είναι 15 μηνών και υποτίθεται ήθελα να αποθηλασω στο έτος αλλά ότι και αν έχω κάνει δεν έχει πετύχει.. όλο πισωγυρισματα είμαστε.. έχετε δοκιμάσει να του δίνετε νερό στα βραδινά ξυπνήματα? Εμένα αυτό μου είπε ο παιδίατρος να κάνω αλλά το δοκίμασα και ούρλιαζε.. βέβαια εγώ είμαι σε λίγο καλύτερη μοίρα γιατί ο μικρός κοιμάται γενικά, ξυπνάει μόνο όταν έχει ζόρι με τα δόντια και τον ανακουφίζει ο θηλασμός, ίσως γι αυτό κ γω κάνω πίσω... Πάντως πρόσφατα το κατάφερε αυτό μια φίλη αλλά έφερε την πεθερά της στο σπίτι και έδινε εκείνη νεράκι στα ξυπνήματα και μέσα σε 4 μέρες το παιδάκι απίστευτο αλλά δεν ξαναξυπνησε.. αν έχεις κάποιον (με αντοχές) να σε βοηθήσει δεν χάνετε κάτι να δοκιμάσετε και αυτό.. εμενα και οι γιαγιάδες και ο άντρας μου με την πρώτη γκρίνια μου τον δίνουν και μου λένε να τον βάλω στο στήθος κανένας δεν αντέχει να με βοηθήσει ενώ τις ώρες που λείπω δουλειά τον κρατανε μια χαρά.. τι να πεις.. δοκίμαζα ξένα γάλατα από περίπου 9 μηνών.. άλλαξα πολλά μήπως και πιει κάποιο αλλα κατάλαβα ότι αν ήταν να πιει θα το είχε κάνει ήδη.. πάντως το φρέσκο του το κάνω με δημητριακά και μια χαρά του αρέσουν.. ο γιατρός μου είπε μετά το έτος δεν χρειάζεται σαν γεύμα γάλα.. εμένα πλέον διεκδικεί πάρα πολύ, φωνάζει γάλα, αρπάζει και τώρα τελευταία αν καταλαβει ότι πάω να τον κάνω να ξεχαστεί με κάτι άλλο και δεν θα του δώσω στηθος ξαπλώνει και χτυπάει το κεφάλι του στο πάτωμα... απελπισία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 24/7/2023 at 5:37 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Μια από τα ίδια και εγω ( ειχα γράψει πιο κάτω σε θεματάκι ) 

11 μηνών και θηλάζει μόνο την νύχτα το πρωί το έχω κόψει αλλά ξυπνάει και τρώει μέσα στο βράδυ αρκετές φορές έχω κουραστεί είναι η αλήθεια αλλα ο βασικός λόγος που θέλω να κόψω τον θηλασμό είναι επειδή θέλω να μεινω εγκυος όπως ξέρετε η περιοδος μου είναι χάλια  με τον θηλασμό όποτε που να τα καταφέρω ( έχω και ένα θεματάκι άλλο τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης ) 

δεν ξέρω πως θα το κάνω

να ρωτήσω κάτι φρέσκο γαλα δεν πινει ; Γιατί δίνεις φόρμουλα ; 

εγω περιμένω να χρονίσει ώστε να κάνω εισαγωγή σε φρέσκο κατσικίσιο γαλα μπας και γίνει τίποτα με αυτό 

Και η τελευταία μου λύση είναι να πω την γιατρο να παρω χάπι να κοπεί το γαλα μου αλλά αυτό πρέπει να το κάνω κουβέντα με την γιατρό πρώτα αλλά το έχω και αυτό στο πίσω μερος του μυαλού 

Ο παιδίατρος μας ειπε μετά τον 1,5 χρόνο φρέσκο γάλα. Έχουν αλλάξει λέει πλέον τα πργαματα και δε δίνουμε φρέσκο στον χρόνο.. ξ εγώ έτσι ήξερα και περίμενα να χρονίσει αλλά έμεινα με τη χαρά 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2023 at 5:13 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Αχ μάλλον δεν θα σου δώσω κουράγιο γιατί κ γω σε παρόμοια φάση είμαι.. ο μικρός μου είναι 15 μηνών και υποτίθεται ήθελα να αποθηλασω στο έτος αλλά ότι και αν έχω κάνει δεν έχει πετύχει.. όλο πισωγυρισματα είμαστε.. έχετε δοκιμάσει να του δίνετε νερό στα βραδινά ξυπνήματα? Εμένα αυτό μου είπε ο παιδίατρος να κάνω αλλά το δοκίμασα και ούρλιαζε.. βέβαια εγώ είμαι σε λίγο καλύτερη μοίρα γιατί ο μικρός κοιμάται γενικά, ξυπνάει μόνο όταν έχει ζόρι με τα δόντια και τον ανακουφίζει ο θηλασμός, ίσως γι αυτό κ γω κάνω πίσω... Πάντως πρόσφατα το κατάφερε αυτό μια φίλη αλλά έφερε την πεθερά της στο σπίτι και έδινε εκείνη νεράκι στα ξυπνήματα και μέσα σε 4 μέρες το παιδάκι απίστευτο αλλά δεν ξαναξυπνησε.. αν έχεις κάποιον (με αντοχές) να σε βοηθήσει δεν χάνετε κάτι να δοκιμάσετε και αυτό.. εμενα και οι γιαγιάδες και ο άντρας μου με την πρώτη γκρίνια μου τον δίνουν και μου λένε να τον βάλω στο στήθος κανένας δεν αντέχει να με βοηθήσει ενώ τις ώρες που λείπω δουλειά τον κρατανε μια χαρά.. τι να πεις.. δοκίμαζα ξένα γάλατα από περίπου 9 μηνών.. άλλαξα πολλά μήπως και πιει κάποιο αλλα κατάλαβα ότι αν ήταν να πιει θα το είχε κάνει ήδη.. πάντως το φρέσκο του το κάνω με δημητριακά και μια χαρά του αρέσουν.. ο γιατρός μου είπε μετά το έτος δεν χρειάζεται σαν γεύμα γάλα.. εμένα πλέον διεκδικεί πάρα πολύ, φωνάζει γάλα, αρπάζει και τώρα τελευταία αν καταλαβει ότι πάω να τον κάνω να ξεχαστεί με κάτι άλλο και δεν θα του δώσω στηθος ξαπλώνει και χτυπάει το κεφάλι του στο πάτωμα... απελπισία..

Θα κλάψω 😭 και εμας ο παιδίατρος αυτό μας έχει προτείνει. Λέει πως εγώ για τουλάχιστον τρία βραδια πρέπει να εξαφανιστω. Έστω σε άλλο δωμάτιο αν όχι να φύγω απ το σπίτι. Αλλά στις αφυπνίσεις να μη με βρίσκει εκεί σε καμία περίπτωση. Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη πολυτέλεια του να με βοηθάει κάποιος και ο σύζυγος λόγω δουλειάς θα το κάνει 1-2 φορές στα ρεπό του αλλά μετά κ αυτός απελπίζεται γιατί δεν αντέχει την αϋπνία και καταλήγουμε στη κλασική πιπίλα..(τη μαμά μας ☹️) το μόνο καλό είναι ότι έχουμε κόψει ΟΛΑ τα γεύματα εκτός από το νυχτερινό. Λόγω διακοπών θα αναλάβει η μαμά μου για ένα τριήμερο αλλά δε θα μπορέσει περισσότερο δυστυχώς ελπίζω να είναι αρκετο για να καταφέρουμε κάτι. Αν 3 μέρες ωστόσο δε πιει γάλα από εμένα θεωρώ πως κάτι θα γίνει τι να πω.. μακαρι να τα καταφέρουμε γιατί έχω αρχίσει και εγώ και πιέζομαι πολύ ψυχολογικά και δε θέλω να βγάζω νεύρα στο μωράκι μου.. ελπίζω να τα καταφέρουμε ✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/8/2023 at 2:07 ΠΜ, ο/η NasiaZ είπε:

Ο παιδίατρος μας ειπε μετά τον 1,5 χρόνο φρέσκο γάλα. Έχουν αλλάξει λέει πλέον τα πργαματα και δε δίνουμε φρέσκο στον χρόνο.. ξ εγώ έτσι ήξερα και περίμενα να χρονίσει αλλά έμεινα με τη χαρά 🤷🏻‍♀️

Εμένα μου είπε ότι θα μου δώσει φρέσκο γαλα στο χρόνο.. όταν πήγα πριν ενα μήνα το συζητήσαμε..

Άρχισα να δίνω ρυζόγαλο και κρεμες με γαλα φρέσκο κατσικίσιο ώστε τέλος Αυγούστου που θα γίνει ενα χρόνο να ξεκινήσει να το πινει  

γενικα βλέπω στο θέμα φαγητού υπάρχουν πολλές διάφορες μεταξύ των παιδιάτρων.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/8/2023 at 2:12 ΠΜ, ο/η NasiaZ είπε:

Θα κλάψω 😭 και εμας ο παιδίατρος αυτό μας έχει προτείνει. Λέει πως εγώ για τουλάχιστον τρία βραδια πρέπει να εξαφανιστω. Έστω σε άλλο δωμάτιο αν όχι να φύγω απ το σπίτι. Αλλά στις αφυπνίσεις να μη με βρίσκει εκεί σε καμία περίπτωση. Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη πολυτέλεια του να με βοηθάει κάποιος και ο σύζυγος λόγω δουλειάς θα το κάνει 1-2 φορές στα ρεπό του αλλά μετά κ αυτός απελπίζεται γιατί δεν αντέχει την αϋπνία και καταλήγουμε στη κλασική πιπίλα..(τη μαμά μας ☹️) το μόνο καλό είναι ότι έχουμε κόψει ΟΛΑ τα γεύματα εκτός από το νυχτερινό. Λόγω διακοπών θα αναλάβει η μαμά μου για ένα τριήμερο αλλά δε θα μπορέσει περισσότερο δυστυχώς ελπίζω να είναι αρκετο για να καταφέρουμε κάτι. Αν 3 μέρες ωστόσο δε πιει γάλα από εμένα θεωρώ πως κάτι θα γίνει τι να πω.. μακαρι να τα καταφέρουμε γιατί έχω αρχίσει και εγώ και πιέζομαι πολύ ψυχολογικά και δε θέλω να βγάζω νεύρα στο μωράκι μου.. ελπίζω να τα καταφέρουμε ✌️

Ε ναι Δοκίμασε το αυτό με τη μητέρα σου, μπορεί και να πετύχει.. εξάλλου αφού έχετε κόψει όλα τα γεύματα μπορεί να ναι πιο εύκολο από οσο σκέφτεσαι.. πως τον κοιμίζεις? εγώ η μόνη πρόοδος που έχω κάνει είναι ότι ήπιε ξένο το βράδυ πριν τον ύπνο.. βέβαια πάλι στήθος ζητάει αμεσως μετά γιατί πρέπει και να νανουριστει.. τώρα πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να κοιμάται γιατί από πάντα τον κοιμιζα στο στήθος (αυτό μάλλον είναι δικό μου λάθος αλλά τον παίρνει ο ύπνος τόσο εύκολα με το θηλασμό).. αυτό που λέτε για το φρέσκο γάλα κ μένα με είχε μπερδέψει αλλά μου διευκρίνισε ο παιδίατρος ότι δεν δίνουν πλέον στο έτος φρέσκο γάλα κανονικό που πίνουμε Κ μεις.. δίνουν όμως φρέσκο παιδικό.. εμεις παίρνουμε το Όλυμπος το κατσικίσιο το παιδικό... Ούτε αυτό σε αφηνει να δοκιμασεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2023 at 11:09 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Ε ναι Δοκίμασε το αυτό με τη μητέρα σου, μπορεί και να πετύχει.. εξάλλου αφού έχετε κόψει όλα τα γεύματα μπορεί να ναι πιο εύκολο από οσο σκέφτεσαι.. πως τον κοιμίζεις? εγώ η μόνη πρόοδος που έχω κάνει είναι ότι ήπιε ξένο το βράδυ πριν τον ύπνο.. βέβαια πάλι στήθος ζητάει αμεσως μετά γιατί πρέπει και να νανουριστει.. τώρα πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να κοιμάται γιατί από πάντα τον κοιμιζα στο στήθος (αυτό μάλλον είναι δικό μου λάθος αλλά τον παίρνει ο ύπνος τόσο εύκολα με το θηλασμό).. αυτό που λέτε για το φρέσκο γάλα κ μένα με είχε μπερδέψει αλλά μου διευκρίνισε ο παιδίατρος ότι δεν δίνουν πλέον στο έτος φρέσκο γάλα κανονικό που πίνουμε Κ μεις.. δίνουν όμως φρέσκο παιδικό.. εμεις παίρνουμε το Όλυμπος το κατσικίσιο το παιδικό... Ούτε αυτό σε αφηνει να δοκιμασεις? 

Για κάποιο λόγο μας είπε σκόνη νούμερο τρία τώρα που θα τον δούμε μετά τον 15Αυγουστο θα τον ρωτήσω ξανα μήπως και πάμε δε φρέσκο αν και νιώθω ότι δεν έχουμε πολλες ελπίδες ούτε με αυτό. Ο μόνος θηλασμός που μας έχει μεινει είναι ο νυχτερινός. Πριν κοιμηθεί και κατά τη διάρκεια της νύχτας. Το πρωί του το χω κόψει μπορεί να ξυπνήσει με ΛΙΓΗ γκρίνια αλλά μόλις σηκωθούμε και απασχοληθεί με κάτι το ξεχνάει εύκολα. Έκανα κ εγώ το λάθος (εν τελεί αν και φαινόταν εύκολη λύση) να τον κοιμίζω στο στήθος, ωστόσο επειδή τους ημερήσιους υπνους τους κάνει χωρίς αυτό, είτε αγκΑλια με κούνημα στον άντρα μου ή στη μητέρα μου είτε με το καροτσι θεωρώ ότι μπορεί να κοιμηθεί με αρκετο βέβαια ζόρι και το βράδυ χωρίς στήθος απλά ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξυπνήσει για πιπίλα. Θα προσπαθήσω με τη μητέρα μου ελπίζω να καταφέρουμε κάτι.. και ελπίζω δηλαδή κι αυτή να αντέξει κάποιες μέρες ώστε να μπει σε μια νέα ρουτίνα να τη συνηθίζει γιατί αυτό θα είναι για λίγες μέρες και ο άντρας μου είναι δύσκολο να αναλάβει λπγω δουλειάς. Γενικα επειδή έχει μείνει μόνο ο νυχτερινός είμαι σίγουρα κάπως πιο αισιόδοξη. Απλά νιώθω ότι του έχει τόσο συνήθεια που ακόμα κ αν 3-4 έστω κι 5 μέρες να κατσει με τη μαμά μου τη νύχτα το έκτο πχ βράδυ που θα ξανα κοιμηθούμε μαζί με το που με δει δε θα το θυμηθεί ? Δε θα το ψάξει; 🤔 δε ξέρω ειλικρινά.. πάντως (χωρίς φυσικά να κρίνω καμία μανούλα) δε θέλω να φτάσουμε 2 χρόνων κι ΑΚΠΜΑ να προσπαθούμε 😭 επειδή είναι πολύ σύνηθες φαινόμενο απ ότι διαβάζω. Γενικά έχω φτάσει στα όρια μου και άσχετα από εμένα κι τι θέλω για ΜΕΝΑ.. θέλω και για τον ίδιο να σταματήσει ήθελα περίπου στον χρόνο να σταματήσουμε. Θεωρούσα την ιδανική περίοδο και τώρα απλά ήρθε ώρα νομίζω πως «φτάνει» και για εκείνον και για μένα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...