Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί συνέχεια σκέφτομαι την αποβολή;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Προέρχομαι από μια αποβολή σε πολύ πρώιμο στάδιο ( ούτε 6 εβδομάδες) και τώρα διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.

Δόξα τω θεώ, πάνε όλα κατ ευχήν και οι εξετάσεις μου τέλειες, τον νιώθω συχνά κτλ.

Ωστόσο, για κάποιον λόγο που δε μπορώ να τον ελέγξω σκέφτομαι συνέχεια να μην αποβάλλω πάλι.. ακούω διαφορες μανουλες που μπορεί να χάσανε το παιδί τους μέχρι και τον 9ο μήνα και δε μπορώ να το διαχειριστώ. 

Συμπάσχει καμία μαζί μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ…διανύω τον έβδομο κ ακόμα δεν μπορώ να το χαρώ απολύτως…σκέφτομαι μη συμβεί κάτι…πραγματικά αν δεν την πάρω στην αγκαλιά μου,δεν θα το χαρώ..κάνω όμως προσπάθεια να μην το σκέφτομαι…θέλω να περάσουν οι εβδομάδες γρήγορα γρήγορα να γεννήσω…για να καταλάβεις δεν με έχει απασχολήσει η γέννα γιατί το μυαλό μου σκέφτεται άλλα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εγώ…διανύω τον έβδομο κ ακόμα δεν μπορώ να το χαρώ απολύτως…σκέφτομαι μη συμβεί κάτι…πραγματικά αν δεν την πάρω στην αγκαλιά μου,δεν θα το χαρώ..κάνω όμως προσπάθεια να μην το σκέφτομαι…θέλω να περάσουν οι εβδομάδες γρήγορα γρήγορα να γεννήσω…για να καταλάβεις δεν με έχει απασχολήσει η γέννα γιατί το μυαλό μου σκέφτεται άλλα…

Είχατε κάποια αποβολή;

Πόσο λάθος αυτό που κάνουμε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω ακριβώς το ίδιο.. σε μια εβδομάδα μπαίνω στον 7ο και επειδή είχα δύο αποβολές (1βιοχημικη και 1 στις 8,5 εβδομάδες) δεν μπορώ να ηρεμήσω εντελώς με τίποτα. Ακριβώς επειδή και εγώ έχω διαβάσει για αποβολές μέχρι και πριν τη γέννα, φοβαμαι πολύ... Με καθησυχάζει το γεγονός ότι νιώθω την μπέμπα συνέχεια μέσα στη μέρα, αλλά το μυαλό μου κάνει συνέχεια σκέψεις... Απλά προσπαθώ όσο γίνεται να μην αφήνω αυτές τις σκέψεις να με κυριεύουν, όπως στο πρώτο τρίμηνο που ειλικρινά πέρασα έναν εφιάλτη!! Θετικές σκέψεις όσο μπορούμε, και θα περάσουν οι εβδομάδες να πάρουμε τα μωράκια μας αγκαλιά και να ηρεμήσουμε ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 7/7/2023 at 6:23 ΜΜ, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Προέρχομαι από μια αποβολή σε πολύ πρώιμο στάδιο ( ούτε 6 εβδομάδες) και τώρα διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.

Δόξα τω θεώ, πάνε όλα κατ ευχήν και οι εξετάσεις μου τέλειες, τον νιώθω συχνά κτλ.

Ωστόσο, για κάποιον λόγο που δε μπορώ να τον ελέγξω σκέφτομαι συνέχεια να μην αποβάλλω πάλι.. ακούω διαφορες μανουλες που μπορεί να χάσανε το παιδί τους μέχρι και τον 9ο μήνα και δε μπορώ να το διαχειριστώ. 

Συμπάσχει καμία μαζί μου;

Καλημέρα και από μένα!

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο έκλαιγα χθες, εγώ τώρα μπήκα στον 5ο και εδώ και μια βδομάδα κοντεύω να τρελαθώ, κάνω αρνητικές σκέψεις και το μόνο που θέλω είναι να περάσει ο καιρός να γεννήσω. Είχα  και εγώ μια βιοχημική που πέρασα δύσκολα. Ωστόσο αυτό που βλέπω και κάπως με καθησυχάζει είναι ότι όλες μας ανεξαρτήτως μήνα βιώνουμε τα ίδια ακριβώς συναισθήματα, πρέπει όμως να κρατηθούμε από τα θετικά και να κάνουμε θετικές και ευχάριστες σκέψεις. Τον τρόπο δεν τον ξέρω αν το βρει καμία μου το λέει και εμένα. 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 7/7/2023 at 6:23 ΜΜ, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Προέρχομαι από μια αποβολή σε πολύ πρώιμο στάδιο ( ούτε 6 εβδομάδες) και τώρα διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.

Δόξα τω θεώ, πάνε όλα κατ ευχήν και οι εξετάσεις μου τέλειες, τον νιώθω συχνά κτλ.

Ωστόσο, για κάποιον λόγο που δε μπορώ να τον ελέγξω σκέφτομαι συνέχεια να μην αποβάλλω πάλι.. ακούω διαφορες μανουλες που μπορεί να χάσανε το παιδί τους μέχρι και τον 9ο μήνα και δε μπορώ να το διαχειριστώ. 

Συμπάσχει καμία μαζί μου;

Προφανώς η πολύ πολύ δυσάρεστη εμπειρία σας σάς έχει τραυματίσει (και είναι απόλυτα λογικό). Δεν μου έχει συμβεί, αλλά συνέβη σε γνωστή μου και ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ ψυχολογικά στις δυο επόμενες εγκυμοσύνες της (που πήγαν τέλεια κι έχει δυο υγιέστατα μικρά). Ίσως θα βοηθούσε να απευθυνθείτε σε κάποιο/α ειδικό ψυχικής υγείας, που θα σας βοηθήσει να ακουμπήσετε το φόβο σας και να διαχειριστείτε αποτελεσματικότερα το άγχος σας ώστε να απολαύσετε την εγκυμοσύνη σας. Είναι λογικό να φοβάστε και είναι σημαντικό να νιώθετε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...