Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύνδρομο ανήσυχων ποδιών


Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια!

Ηθελα να ρωτησω αν καποια απο εσάς είχε ή έχει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το συνδρομο ανήσυχων ποδιών. Είναι αυτη η ενοχλητική αίσθηση που θέλεις απλά να κουνάς συνέχεια τα πόδια σου. Εμένα με πιανει αργά το βράδυ όταν είμαστε στην τηλεόραση και φυσικά μόλις ξαπλώνω να κοιμηθώ. Αυτό με ενοχλεί πολύ όμως και θυμώνω και μετα αργώ να κοιμηθώ πολύ...

Οσες το ειχατε ή το εχετε, έχετε βρει κανένα τιπ για ανακούφιση? Η γιατρός μου εδωσε μια κρέμα αλλά δεν κάνει τιποτα... μονο λίγο με δροσιζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κορίτσια!

Ηθελα να ρωτησω αν καποια απο εσάς είχε ή έχει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το συνδρομο ανήσυχων ποδιών. Είναι αυτη η ενοχλητική αίσθηση που θέλεις απλά να κουνάς συνέχεια τα πόδια σου. Εμένα με πιανει αργά το βράδυ όταν είμαστε στην τηλεόραση και φυσικά μόλις ξαπλώνω να κοιμηθώ. Αυτό με ενοχλεί πολύ όμως και θυμώνω και μετα αργώ να κοιμηθώ πολύ...

Οσες το ειχατε ή το εχετε, έχετε βρει κανένα τιπ για ανακούφιση? Η γιατρός μου εδωσε μια κρέμα αλλά δεν κάνει τιποτα... μονο λίγο με δροσιζει. 

Καλημέρα! Εγώ το είχα! Το βράδυ επίσης όταν αραζα στον καναπέ και έβλεπα τηλ ή όταν επεφτα για ύπνο.. Δεν Νομίζω πως βοηθάει η κρέμα καθώς είναι περισσότερο ψυχολογικό.. 

Δεν με ανακούφιζε κάτι εμένα, απλά σηκωνόμουνα λίγο Και περπατούσα όσο ήμουνα στην τηλεόραση.. 
Στο εντωμεταξύ όσο πιο πολύ το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ το παθαίνεις 

 

βρήκα αυτά στο διαδίκτυο: 

What is the treatment for restless legs syndrome during pregnancy?

stopping smoking (this can also reduce the risk of serious pregnancy complications)

doing moderate, regular exercise (such as swimming)

walking and stretching your legs.

relaxation exercises.

using heat pads on the legs, or having a hot bath.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κορίτσια!

Ηθελα να ρωτησω αν καποια απο εσάς είχε ή έχει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το συνδρομο ανήσυχων ποδιών. Είναι αυτη η ενοχλητική αίσθηση που θέλεις απλά να κουνάς συνέχεια τα πόδια σου. Εμένα με πιανει αργά το βράδυ όταν είμαστε στην τηλεόραση και φυσικά μόλις ξαπλώνω να κοιμηθώ. Αυτό με ενοχλεί πολύ όμως και θυμώνω και μετα αργώ να κοιμηθώ πολύ...

Οσες το ειχατε ή το εχετε, έχετε βρει κανένα τιπ για ανακούφιση? Η γιατρός μου εδωσε μια κρέμα αλλά δεν κάνει τιποτα... μονο λίγο με δροσιζει. 

Κοριτσάκι μου εγώ το έχω, παίρνεις ακόμα το μαγνήσιο σου;μήπως σε βοηθούσε αυτό.....

Εγώ το έχω και εκτός εγκυμοσύνης να σκεφτείς και δεν έχω βρει λύση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλημέρα! Εγώ το είχα! Το βράδυ επίσης όταν αραζα στον καναπέ και έβλεπα τηλ ή όταν επεφτα για ύπνο.. Δεν Νομίζω πως βοηθάει η κρέμα καθώς είναι περισσότερο ψυχολογικό.. 

Δεν με ανακούφιζε κάτι εμένα, απλά σηκωνόμουνα λίγο Και περπατούσα όσο ήμουνα στην τηλεόραση.. 
Στο εντωμεταξύ όσο πιο πολύ το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ το παθαίνεις 

 

βρήκα αυτά στο διαδίκτυο: 

What is the treatment for restless legs syndrome during pregnancy?

stopping smoking (this can also reduce the risk of serious pregnancy complications)

doing moderate, regular exercise (such as swimming)

walking and stretching your legs.

relaxation exercises.

using heat pads on the legs, or having a hot bath.

Καλημερα! 

Εχεις δικιο, οσο το σκεφτομαι πιο πολυ με πιανει! κυριως οταν προσπαθώ να κοιμηθώ, με πιανει εκνευρισμός. 

Πρεπει να δω για ασκησεις χαλαρωσης αν ειναι... Γτ για heat pads αυτη την εποχη δεν το βλεπω 🤣

 

Χαίρομαι που δεν ειμαι η μονη ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κοριτσάκι μου εγώ το έχω, παίρνεις ακόμα το μαγνήσιο σου;μήπως σε βοηθούσε αυτό.....

Εγώ το έχω και εκτός εγκυμοσύνης να σκεφτείς και δεν έχω βρει λύση 

Το πινω Ειρηνάκι, ναι ναι και μαλιστα ακριβως πριν πεσω στο κρεβατι ωστε να δρα αμεσα. 

Στην αρχη το επινα κατα τις 9,10 και επεφτα για υπνο 11+. Αλλά και παλι... Νομιζω οτι με βοηθα μονο στις κραμπες το μαγνησιο γτ δεν εχω παθει ουτε μια (ακομα) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Το πινω Ειρηνάκι, ναι ναι και μαλιστα ακριβως πριν πεσω στο κρεβατι ωστε να δρα αμεσα. 

Στην αρχη το επινα κατα τις 9,10 και επεφτα για υπνο 11+. Αλλά και παλι... Νομιζω οτι με βοηθα μονο στις κραμπες το μαγνησιο γτ δεν εχω παθει ουτε μια (ακομα) :)

Ειναι σπαστικό σε καταλαβαίνω, δεν μπορείς να ξεκουραστείς. Εύχομαι να περάσει γρήγορα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ειναι σπαστικό σε καταλαβαίνω, δεν μπορείς να ξεκουραστείς. Εύχομαι να περάσει γρήγορα ❤️

Μακαρι κοριτσακι μου! Επισης, κι εγω στο ευχομαι να περασει να μην σε ταλαιπωρει ουτε σενα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να περάσει! Και νόμιζα ότι πιο πολύ γυναίκες το κάνουν από νευρικότητα ίσως αλλά χωρίς να ξέρω ότι συμβαίνει και δυσκολεύει κάποιες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...