Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσυνη και κοξακι


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Είμαι έγκυος 29 εβδομάδες και Κόλλησα από το μεγάλο μου παιδι κοξακι. Θα ήθελα κάποια μανουλα που έχει περασει το ίδιο στην εγκυμοσυνη της να μου πει αν πηγαν όλα καλά και τι έγινε αφου γεννήθηκε το παιδι. Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Αυτή την περίοδο είναι σε τρομερή έξαρση.

Και μένα ο γιος μου κόλλησε κοξακι και είμαι στην 29 εβδομάδα επίσης. Προς το παρόν δεν έχω εμφανίσει τίποτα σε συμπτώματα οπότε ελπίζω να τη γλιτώσω! 

Έκανα το λάθος επίσης να διαβάσω στο ίντερνετ.....

Εγώ ρώτησα και τον παιδίατρο μας που είναι νεογνολογος στην κλινική που θα γεννήσω και το δεύτερο και μου είπε να μην αγχώνομαι δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό αλλά καλό θα ήταν να προσέχω να μην κολλήσω.

Παρ' όλα αυτά το έχω άγχος εννοείται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα! Αυτή την περίοδο είναι σε τρομερή έξαρση.

Και μένα ο γιος μου κόλλησε κοξακι και είμαι στην 29 εβδομάδα επίσης. Προς το παρόν δεν έχω εμφανίσει τίποτα σε συμπτώματα οπότε ελπίζω να τη γλιτώσω! 

Έκανα το λάθος επίσης να διαβάσω στο ίντερνετ.....

Εγώ ρώτησα και τον παιδίατρο μας που είναι νεογνολογος στην κλινική που θα γεννήσω και το δεύτερο και μου είπε να μην αγχώνομαι δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό αλλά καλό θα ήταν να προσέχω να μην κολλήσω.

Παρ' όλα αυτά το έχω άγχος εννοείται 

Καλημέρα! Στους ενήλικες επειδή το πιο πιθανόν είναι να έχουν ανοσία σε αυτόν το ιό, θάναι ακόμα πιο ήπια κατάσταση από τα παιδιά αν το περάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, είχα ρωτήσει ακριβώς το ίδιο πριν ένα μήνα αλλά τότε δεν είχε κολλήσει καμία κοπέλα,είχα την τύχη να είμαι από τις πρώτες. Τώρα βλέπω είναι σε έξαρση γιατί σε όλες τις ομάδες ρωτάνε πολλές κοπέλες.

Εγώ κολλησα από την κόρη μου , δεν είχα ανοσία έκανα πυρετό κανονικά. Πήγα όταν έγινα καλά να με ακούσει και το μωρό ήταν μια χαρά. Κι εμένα μου είπε ακριβώς τα ίδια που σου είπε η πρώτη κοπέλα, ότι καλό να μην κολλήσεις αλλά και να κολλήσεις δεν είναι απαραίτητα επικίνδυνο.

Τώρα περιμένω να γεννηθεί το μωρό και προσευχομαι να είναι όλα καλά...

Βέβαια εκτός από κοξακι έχω κολλήσει και αδενοιο, αμυγδαλίτιδα, φαρυγγίτιδα, γρίπη, τώρα παίρνω δεύτερη φορά αντιβιωση είμαι με πυώδη αμυγδαλυτιδα. Αυτό το μωρό λέω μέσα στην κοιλιά πως αντέχει. 

Περαστικά και με το καλό το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/6/2023 at 10:33 ΠΜ, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα! Αυτή την περίοδο είναι σε τρομερή έξαρση.

Και μένα ο γιος μου κόλλησε κοξακι και είμαι στην 29 εβδομάδα επίσης. Προς το παρόν δεν έχω εμφανίσει τίποτα σε συμπτώματα οπότε ελπίζω να τη γλιτώσω! 

Έκανα το λάθος επίσης να διαβάσω στο ίντερνετ.....

Εγώ ρώτησα και τον παιδίατρο μας που είναι νεογνολογος στην κλινική που θα γεννήσω και το δεύτερο και μου είπε να μην αγχώνομαι δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό αλλά καλό θα ήταν να προσέχω να μην κολλήσω.

Παρ' όλα αυτά το έχω άγχος εννοείται 

Συγγνώμη που παρεμβαίνω γτ κι εμένα τα ίδια μου είπε ο γιατρός ο γυναικολόγος μου αλλά δεν καθησυχαστηκα. Σου είπε ότι και όταν γεννηθεί θα είναι όλα καλά με το μωράκι; Γτ εγώ κόλλησα κανονικά και το πέρασα με πυρετό. Ευχομαι να μην κολλήσεις κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Συγγνώμη που παρεμβαίνω γτ κι εμένα τα ίδια μου είπε ο γιατρός ο γυναικολόγος μου αλλά δεν καθησυχαστηκα. Σου είπε ότι και όταν γεννηθεί θα είναι όλα καλά με το μωράκι; Γτ εγώ κόλλησα κανονικά και το πέρασα με πυρετό. Ευχομαι να μην κολλήσεις κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου

Μακάρι όλα να πάνε καλά! Αν υπάρχει κάποια έγνοια πιστεύω  νομίζω πρέπει να υπάρχει με μέτρο όσο διαρκεί η εγκυμοσύνη χωρίς υπερβολικό πά΄λι άγχος. Όχι για μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ιός κοξάκι χωρίζεται σε δύο τύπους Α και Β, ο Β είναι και ο πιο σπάνιος και έχει αρκετά σοβαρά συμπτώματα. Τα στελέχη της κατηγορίας Β έχουν δώσει κάποιες πολύ σοβαρές επιπλοκές στην διάρκεια της κύησης αλλά όπως και τα στελέχη Α αν δείτε την βιβλιογραφία είναι αρκετά σπάνιες. Επίσης τα συμπτώματα στο βρέφος μπορεί σε κάποιες πολύ σπάνιες περιπτώσεις να εμφανιστούν μέχρι και 2 εβδομάδες μετά τον τοκετό. Είναι αρκετά μικρό το ποσοστό των επιπλοκών αυτών για να είναι τόσο ανησυχητικό ωστόσο καλό θα ήταν η μαμά να μην κολλήσει όσο κυοφορεί για την δική της ασφάλεια πρώτα απ όλα αλλά και για την ασφάλεια του μωρού. Τώρα αν τύχει και κολλήσει υπάρχουν κάποια στάνταρ πρωτόκολλα που όλα έχουν ως βάση την παρακολούθηση. Το ίδιο και για τις πρώτες εβδομάδες μετά την γέννα. 

Λογικό είναι να ανησυχείτε και να αγχώνεστε αλλά σκεφτείτε πως τα περισσότερα περιστατικά πήγαν καλά και δεν είχαν καμία απολύτως επιπλοκή! Νομίζω το πιο ανησυχητικό είναι να είστε εσείς άρρωστη σοβαρά και να μην μπορείτε να πάρετε μια δυνατή αγωγή εκεί μετά ξεκινάνε οι επιπλοκές και τα σοβαρά προβλήματα, οπότε καλό θα ήταν να προσέχετε πολύ με τους κανόνες υγιεινής με τα μικρά παιδιά. 

@Eir_ma ήρωας το μωρό! 😆 Περαστικά σου και να είσαι εσύ καλά θα τα καταφέρεται μαζί! ❤️  

@whatever το ίντερνετ είναι εχθρός σε τέτοιες περιπτώσεις! Είναι αυτό που δεν έχει τίποτα και στο τέλος σε κάνει να πιστέψεις ότι πεθαίνεις 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitrapth είπε:

Ο ιός κοξάκι χωρίζεται σε δύο τύπους Α και Β, ο Β είναι και ο πιο σπάνιος και έχει αρκετά σοβαρά συμπτώματα. Τα στελέχη της κατηγορίας Β έχουν δώσει κάποιες πολύ σοβαρές επιπλοκές στην διάρκεια της κύησης αλλά όπως και τα στελέχη Α αν δείτε την βιβλιογραφία είναι αρκετά σπάνιες. Επίσης τα συμπτώματα στο βρέφος μπορεί σε κάποιες πολύ σπάνιες περιπτώσεις να εμφανιστούν μέχρι και 2 εβδομάδες μετά τον τοκετό. Είναι αρκετά μικρό το ποσοστό των επιπλοκών αυτών για να είναι τόσο ανησυχητικό ωστόσο καλό θα ήταν η μαμά να μην κολλήσει όσο κυοφορεί για την δική της ασφάλεια πρώτα απ όλα αλλά και για την ασφάλεια του μωρού. Τώρα αν τύχει και κολλήσει υπάρχουν κάποια στάνταρ πρωτόκολλα που όλα έχουν ως βάση την παρακολούθηση. Το ίδιο και για τις πρώτες εβδομάδες μετά την γέννα. 

Λογικό είναι να ανησυχείτε και να αγχώνεστε αλλά σκεφτείτε πως τα περισσότερα περιστατικά πήγαν καλά και δεν είχαν καμία απολύτως επιπλοκή! Νομίζω το πιο ανησυχητικό είναι να είστε εσείς άρρωστη σοβαρά και να μην μπορείτε να πάρετε μια δυνατή αγωγή εκεί μετά ξεκινάνε οι επιπλοκές και τα σοβαρά προβλήματα, οπότε καλό θα ήταν να προσέχετε πολύ με τους κανόνες υγιεινής με τα μικρά παιδιά. 

@Eir_ma ήρωας το μωρό! 😆 Περαστικά σου και να είσαι εσύ καλά θα τα καταφέρεται μαζί! ❤️  

@whatever το ίντερνετ είναι εχθρός σε τέτοιες περιπτώσεις! Είναι αυτό που δεν έχει τίποτα και στο τέλος σε κάνει να πιστέψεις ότι πεθαίνεις 😆

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή όταν με το καλό γεννήσω θα πρέπει να ενημερώσω ποιον για την παρακολούθηση που λες;την παιδίατρο του μαιευτηρίου για να κάνει παραπάνω εξετάσεις; Η την δικιά μου παιδίατρο;και το έλεγχος απαιτείται έξτρα; Καρδιάς ας πούμε; Γνωρίζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή όταν με το καλό γεννήσω θα πρέπει να ενημερώσω ποιον για την παρακολούθηση που λες;την παιδίατρο του μαιευτηρίου για να κάνει παραπάνω εξετάσεις; Η την δικιά μου παιδίατρο;και το έλεγχος απαιτείται έξτρα; Καρδιάς ας πούμε; Γνωρίζεις;

Δεν γνωρίζω πιο πρωτόκολλο ισχύει στα ελληνικά μαιευτήρια, αλλά απ όσο ξέρω γίνεται ο τυπικός έλεγχος όταν γεννιέται το μωρό και εφόσον γνωρίζουν είδη το ιστορικό σου φαντάζομαι ξέρουν τι θα προσέξουν. Μετά θα σας ενημερώσει ο παιδίατρος αν κάτι επιπλέον πρέπει να γίνει. Συνήθως οι πολύ σοβαρές επιπλοκές επηρεάζουν και την πορεία της κύησης δλδ θα σου είχε πει κάτι ο γυναικολόγος ήδη, εφόσον στους υπερήχους είναι όλα καλά είναι πολύ σπάνιο να μην πάει κάτι καλά στο τέλος. Για το δικό σου άγχος περισσότερο μπορείς να το συζητήσεις με τον παιδίατρο όταν με το καλό γεννήσεις! Με το καλό σου εύχομαι και όσο μπορείς προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γι αυτά! Εμπιστέψου τον γιατρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...